Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.04.2009, 21:09:35
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine sunt acei ce iubesc pe Dumnezeu din tot sufletul?
Fie ca ei sa se bucure de aceasta mareata sarbatoare!
Cine sunt acei ce slujesc Domnului cu credinta?
Fie ca ei sa se veseleasca intru Domnul!

Cine sunt aceia ce sunt vlaguiti de atata post?
Acum isi vor primi rasplata multdorita!
Cei ce au muncit cu ravna inca din cel dintai ceas,
Sa-si primeasca rasplata ce li se cuvine;
Cel care a venit dupa al treilea ceas,
Sa se bucure si acela de marea Sarbatoare!
Si cel ce a venit dupa al saselea ceas,
Sa nu se indoiasca; pentru ca nu va ramane pe dinafara!
Iar cel ce a sosit in cel din urma ceas,
Sa nu-i fie frica de intarzierea sa!

Pentru ca Domnul este binevoitor si primeste si pe ultimul venit
El da pace celui ce vine in ultima clipa
asa cum da si celui ce a trudit din primul ceas.
Unuia ii da, iar pe celalalt il indestuleaza.
El pretuieste truda si saluta curajul.
El onoreaza atat faptele cat si gandurile bune.

Sa ne bucuram cu totii de bunavointa Domnului!
Cel dintai si cel de pe urma sosit sa primeasca aceeasi rasplata;
cel bogat si cel sarac sa se bucure deopotriva!
Cel harnic dar si cel molcom sa sarbatoreasca aceasta sfanta zi!

Cel ce a postit cat si cel ce nu a postit
sa se bucure azi de Masa cea plina de bunatati!
Mancati cu toti din vitelul cel gras!
Sa nu ramana nimeni flamand. Sorbiti cu totii din paharul credintei.
Bucurati-va de maretia bunatatii Sale!

Nimeni sa nu fie trist pentru ca este sarac,
pentru ca imparatia lui Dumnezeu ne-a fost dezvaluita!
Sa nu fie nimeni abatut din cauza pacatelor sale;
pentru ca iertarea ne-a venit din mormantul Domnului.
Sa nu fie nimeni infricosat de moarte,
pentru ca moartea Mantuitorului ne-a eliberat pe noi!
El a calcat pe moarte si a invins-o.

El a distrus taramul mortii cand a coborat in el;
l-a bagat in spaima cand acela a incercat sa muste din carnea Sa.
Asa a proorocit Isaia:
"Tu iadule te-ai infricosat cand L-ai intalnit pe El".

Iadul s-a infricosat pentru ca a fost invins.
S-a infricosat pentru ca a fost facut de rusine.
S-a inspaimantat pentru ca a fost distrus.
S-a inspaimantat pentru ca i s-a luat puterea.
S-a inspaimantat pentru ca este acum neputincios.

Iadul a luat un trup si a descoperit pe Dumnezeu.
A luat pamant si a descoperit Cer.
A luat ce a vazut si a fost coplesit de ceea ce nu vazuse.
O moarte, unde-ti mai este coasa?
O iadule, unde iti mai sunt izbanzile?

Christos a inviat si tu moarte ti-ai pierdut puterea!
Christos a inviat si cei rai s-au prabusit!
Christos a inviat si ingerii se veselesc!
Christos a inviat si viata a invins moartea!
Christos a inviat cu moartea pre moarte calcand;
Si celor din mormanturi viata le-a daruit!

Ca Lui I se cuvine slava si cinstea acum si in vecii vecilor.
Amin!

Sf.Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.04.2009, 14:37:09
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sa ne amintim cele 7 "cuvinte" rostite de Hristos pe Cruce.
Nemarginita este iubirea lui Dumnezeu pe Cruce. " Parinte, iarta-le lor, ca nu stiu ce fac" (Luca 23,34)
Aici se evidentiaza iubirea Mantuitorului fata de oameni. A facut ce trebuia sa faca, S-a sacrificat pentru noi, oamenii, iar oamenii L-au batjocorit si L-au batut. Au meritat oamenii acest sacrificiu? Poate putini au crezut in vorbele Lui de la inceput, dar multi s-au cait abia cand El a inviat, si i-a infricosat pe necredinciosi. Cu toate ca a trecut prin chinuri cumplite, nicio clipa nu Si-a parasit credinta, nicio clipa nu a gandit ceva rau despre toti asupritorii Lui, fiindca in inima Lui buna si Sfanta nu exista nimic rau. Inima Lui era plina de iubire, o iubire imensa, pe care oamenii nu au stiut sa o pretuiasca. In loc sa ii pedepseasca, pironit pe cruce, El S-a rugat Tatalui Sau, Dumnezeul nostru sa le ierte pacatele. Iata, aceasta este cea mai mare dovada de iubire si cel mai mare sacrificiu al omenirii. Cand pacatuim, ar trebui sa ne gandim ca suntem printre cei care striga "Rastigneste-L!", si sa ne oprim!
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.04.2009, 14:48:46
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit Mi-e sete

Ce frumos tălmăcește Sf. Nicolae Velimirovici cuvintele spuse de Hristos: "Mi-e sete!". "Oare Îi era sete de apă? Sigur era și aceea dar nu era și o sete de dragoste din partea oamenilor? Și ostașul care i-a dat un burete cu oțet din milă a putut împlini acea sete a Mântuitorului" ( parafrazez din minte cuvintele acestui Sfânt ). Discutând despre asta cu un sectar mi-a spus că soldatul a dat în batjocură acel burete cu oțet dar mie mi se pare într-o evanghelie că o face din milă. Ce părere aveți voi?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.04.2009, 15:14:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Ce frumos tălmăcește Sf. Nicolae Velimirovici cuvintele spuse de Hristos: "Mi-e sete!". "Oare Îi era sete de apă? Sigur era și aceea dar nu era și o sete de dragoste din partea oamenilor? Și ostașul care i-a dat un burete cu oțet din milă a putut împlini acea sete a Mântuitorului" ( parafrazez din minte cuvintele acestui Sfânt ). Discutând despre asta cu un sectar mi-a spus că soldatul a dat în batjocură acel burete cu oțet dar mie mi se pare într-o evanghelie că o face din milă. Ce părere aveți voi?
Prorocul David spune:
'Si am asteptat pe cel ce m-ar milui si nu era si pe cei ce m-ar mangaia si nu i-am aflat.
Si mi-au dat spre mancarea mea fiere si in setea mea m-au adapat cu otet. '
Eu aici inteleg ca acela care i-a dat otet sa bea nu a facut-o din mila ,dimpotriva.
Singura care s-a milostivit de Mantuitorul cand acesta a patimit a fost sfanta Veronica
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.04.2009, 15:43:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Este semnificativ ca din Scriptura aflam ca Hristos a fost rastignit pe locul Capatanii, cunoscut si sub denumirea de Golgota. Dupa o veche traditie ebraica, pe Golgota s-ar fi aflat ingropat craniul lui Adam si de aici denumirea de locul Capatanii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.04.2009, 08:50:56
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Prorocul David spune:
'Si am asteptat pe cel ce m-ar milui si nu era si pe cei ce m-ar mangaia si nu i-am aflat.
Si mi-au dat spre mancarea mea fiere si in setea mea m-au adapat cu otet. '
Eu aici inteleg ca acela care i-a dat otet sa bea nu a facut-o din mila ,dimpotriva.
Singura care s-a milostivit de Mantuitorul cand acesta a patimit a fost sfanta Veronica
E destul de greu să îți dai seama că par niște neconcordanțe în Evanghelii.
Uite ce scrie la Matei
48. Și unul dintre ei, alergând îndată și luând un burete, și umplându-l de oțet și punându-l într-o trestie, Îi da să bea.
49. Iar ceilalți ziceau: Lasă, să vedem dacă vine Ilie să-L mântuiască.

Pe când la Marcu:
35. Iar unii din cei ce stăteau acolo, auzind, ziceau: Iată, îl strigă pe Ilie.
36. Și, alergând, unul a înmuiat un burete în oțet, l-a pus într-o trestie și I-a dat să bea, zicând: Lăsați să vedem dacă vine Ilie ca să-L coboare.

La Luca:
Și Îl luau în râs și ostașii care se apropiau, aducându-I oțet.

Iar la Ioan:
"Și era acolo un vas plin cu oțet; iar cei care Îl loviseră, punând în vârful unei trestii de isop un burete înmuiat în oțet, l-au dus la gura Lui."

La Matei pare că ostașul care I-a dat lui Hristos oțet nu a făcut chiar pe placul mulțimii pe când în Marcu apare că cel care I-a dat oțet își bătea joc de El. În Luca și Ioan lucrurile sunt f vagi că nu menționează despre un anumit ostaș ci despre toți. Deci e f greu să spui 100% că acel ostaș nu a făcut-o din milă. Nu știu de ce par că se contrazic evangheliile. La o privire superficială se poate părea că au făcut-o în bătaie de joc dar asta dă impresia mulțimile și acel duh drăcesc iar în Psalmi nu ar avea rost să pună accent pe cel care a făcut un gest de milă ci a pus accentul pe Patimile Mântuitorului și pe duhul drăcesc care stăpânea pe ostași.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.04.2009, 09:07:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

In acelasi timp ,nu stiu exact ce a scris sfantul Nicolae Velimirovici ,in ce context a scris ca acelui ostas i s-a facut mila si i-a dat otet .
Evangheliile se contrazic usor ,mai degraba nuantat ,pentru ca perceptia fiecarui apostol evanghelist a fost diferita.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.04.2009, 09:16:25
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In acelasi timp ,nu stiu exact ce a scris sfantul Nicolae Velimirovici ,in ce context a scris ca acelui ostas i s-a facut mila si i-a dat otet .
Evangheliile se contrazic usor ,mai degraba nuantat ,pentru ca perceptia fiecarui apostol evanghelist a fost diferita.
Am găsit.
"A cincea: Mie sete. I se scursese sângele. De aici setea. Soarele care apunea îi bătea în față, și una peste alta cu celelalte chinuri îl ardea cumplit. Firește că Îi era sete. Dar – o, Doamne! – oare chiar Ți-e sete de apă sau ești, cumva, însetat de dragoste? Ești însetat ca om sau ca Dumnezeu? Sau și una și alta? Iată, legionarul roman Îți dă buretele înmuiat în oțet. O singură picătură de milă pe care ai simțit-o de la oameni în trei ceasuri cât ai fost atârnat pe Cruce! Soldatul roman micșorează păcatul lui Pilat – păcatul împărăției romane – față de Tine, fie și cu oțet. De aceea, Tu vei strica împărăția Romei, însă în locul ei vei zidi o împărăție nouă."

Vezi toată scrisoarea aici: http://laurentiudumitru.ro/blog/2006...s-de-pe-cruce/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.04.2009, 09:52:17
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria-Raluca Vezi mesajul
Aici se evidentiaza iubirea Mantuitorului fata de oameni. A facut ce trebuia sa faca, S-a sacrificat pentru noi, oamenii, iar oamenii L-au batjocorit si L-au batut. Au meritat oamenii acest sacrificiu? Poate putini au crezut in vorbele Lui de la inceput, dar multi s-au cait abia cand El a inviat, si i-a infricosat pe necredinciosi. Cu toate ca a trecut prin chinuri cumplite, nicio clipa nu Si-a parasit credinta, nicio clipa nu a gandit ceva rau despre toti asupritorii Lui, fiindca in inima Lui buna si Sfanta nu exista nimic rau. Inima Lui era plina de iubire, o iubire imensa, pe care oamenii nu au stiut sa o pretuiasca. In loc sa ii pedepseasca, pironit pe cruce, El S-a rugat Tatalui Sau, Dumnezeul nostru sa le ierte pacatele. Iata, aceasta este cea mai mare dovada de iubire si cel mai mare sacrificiu al omenirii. Cand pacatuim, ar trebui sa ne gandim ca suntem printre cei care striga "Rastigneste-L!", si sa ne oprim!
Foarte frumos formulat si explicat!
Bravo!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.04.2009, 10:18:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

[quote=Saurian;128490]Am găsit.
"A cincea: Mie sete. I se scursese sângele. De aici setea. Soarele care apunea îi bătea în față, și una peste alta cu celelalte chinuri îl ardea cumplit. Firește că Îi era sete. Dar – o, Doamne! – oare chiar Ți-e sete de apă sau ești, cumva, însetat de dragoste? Ești însetat ca om sau ca Dumnezeu? Sau și una și alta? Iată, legionarul roman Îți dă buretele înmuiat în oțet. O singură picătură de milă pe care ai simțit-o de la oameni în trei ceasuri cât ai fost atârnat pe Cruce! Soldatul roman micșorează păcatul lui Pilat – păcatul împărăției romane – față de Tine, fie și cu oțet. De aceea, Tu vei strica împărăția Romei, însă în locul ei vei zidi o împărăție nouă."

Sfantul Nicolae spune 'o picatura de mila ' pentru ca soldatul i-a acordat atentie ,l-a ascultat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 13:59:30
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19
Cele patru legi dupa care va judeca hristos lumea patinina34 Din Vechiul Testament 1 12.06.2009 13:11:02