Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2007, 14:44:39
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Ce parere aveti de miscarea feminista? Sunteti sau nu de acord? Cum va explicati faptul ca emanciparea femeii are loc cu precadere in tarile dezvoltate, si dorinta femeilor de a avea copii scade invers proportional cu dorinta de emancipare?
Stiu ca in principal aceste lucruri au mai fost discutate si pe alte topicuri, dar as mai vrea sa stiu de ce exista aceasta opozitie din partea Bisericii cu privire la egalitatea femeii cu barbatul?(capul barbatului este biserica si capul femeii este barbatul-nu lasa loc de interpretari,nu?)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2007, 15:27:03
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Cunosc femei care imi lasa o impresie buna, altele care imi lasa o impresie proasta. Feministele imi lasa mai tot timpul o impresie proasta, dar asta pentru ca nu am cunoscut inca o feminista care sa nu fie misandrica(sa nu dispretuiasca barbatii si sa-i considere inferiori). In alta ordine de ideii...o femeie poate fi la fel de inteligenta ca multi barbati... mi se pare insa mai interesant ca in mai bine de un secol de emancipare a femeii sexul feminin inca nu a produs nici o zecime din numarul de personalitati marcante de sex masculin...un indiciu ca mai e nevoie de timp pentru ca femeia sa se obisnuiasca :p. Un lucru nedrept este sa sustii ca femeile au fost lipsite de putere timp de secole...au fost destule regine puternice, si poate de 100 de ori mai multe neveste si amante cu putere politica si economica adevarata. In rest...fiecare indiferent de sex sau etnie sa aiba sanse egale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2007, 19:13:57
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Depinde acuma ce inteleg femeile prin feminism. De ex eu cunosc pe cineva care ii foarte.. feminista( din cate zice ea) dar e si foarte credincioasa ( iarasi, din cate zice ea) si am observat ca ii o varza totala in capul ei, in gandire si mentalitate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2007, 23:11:26
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

eu am auzit k Biserica lupta pt egalitatea intre sexe... nu stiu de ce spui asta :|

fara nicio intentie de a ma lauda sau de a subestima barbatii, eu cred k sunt femei mai capabile decat multi barbati (kre, cik, conduc lumea).... la fel cum sunt si barbati mai capabili decat unele femei... deci sansele sunt egale.
un secol sau 2 nu mi se pare prea mult. imi poti spune personalitatile marcante din ultimul secol si ce intelegi prin "personalitate marcanta"?

eu as zice k miscarea feminista a mers cu pasi mici, dar siguri. pt inceput au condus din umbra dupa cum bine stiti...

Citat:
Feministele imi lasa mai tot timpul o impresie proasta, dar asta pentru ca nu am cunoscut inca o feminista care sa nu fie misandrica(sa nu dispretuiasca barbatii si sa-i considere inferiori)
simt k tu insuti te simti inferior femeilor :p poate n-am dreptate, desi...
asa se simte
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.05.2007, 09:14:59
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Iata un link interesant:

http://www.prisonplanet.com/articles/january2007/290107rockefellergoal.htm

Liviu
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.05.2007, 09:49:19
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Este greu sa raspuns daca esti sau nu deacord cu miscarea feminista la modul general pentru ca sunt destul de multe tipuri ale acestei miscari (cu unele poti fi deacord cu altele nu) Spre ex exista un tip al miscarii feministe a carui principala trasatura este egalitatea femei cu barbatul din punct de vedere al trasaturilor fizice, adeptele acestei miscari se opun discriminarii din motiver fizice si lupta pentru accesul femeii in mod egal la locuri de munca considerate specifice barbatilor. Ma intreb cam cat de femeie poate ramane cea care lucreaza cot la cot cu un barbat la sapat santuri sau carat betoane.

Pana la urma ca principiu femininul are anumite caracteristici (gingasie, delicatete etc) si e cam greu sa pastrezi aceste trasaturi cand iti asumi un rol si responsabilitati specifice barbatului ( de control , putere etc) Acest rol te transforma. In occidnet se poate constata o mascunilizare a femeii chiar fizice ( foarte rar mai intalnesti o femeie care sa iti inspire frumusete, ideea de mama etc) In consecinta apar barbatii care nu mai sunt deloc barbati ( sunt interesanti de moda si cosmetic, incapabili de a mai mentine o relatie cu o fata ) Din punct de vedere psihologic situatia e destul de dramatica iar avantul homosexualitatii este explicabil.

Din punct de vedere religios feministele considera ca religia crestina (ortodoxa, catolica si protestanta) este discriminatoare prin faptul ca:

1. femeile nu pot fi preoti
2. femeia este invinovatita de caderea in pacat
3.credintele despre impuritate (femeia este considerata impura in timpul menstruatiei si o perioada dupa nastere)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2007, 11:26:08
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

cele 3 motive pe care le-ai enumerat, ma duc la urmatoarea concluzie:

"toti oamenii sunt egali in fata lui dumnezeu", dar nu si in fata bisericii...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.05.2007, 12:46:25
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
3.credintele despre impuritate (femeia este considerata impura in timpul menstruatiei si o perioada dupa nastere)
da, dar din cate stiu femeia insasi este o jertfa... asta le-a scapat.

macs : ))
fiecaruia i s-a dat cate ceva de facut. atat femeii cat si barbatului. unele femei si-ar dori sa fie preoti, dar unii barbati probabil k si-ar dori si ei sa dea nastere unui copil.... dak nu pot asta inseamna k e discriminare sau k nu au sanse egale in fata Domnului? ; )) cred k Dumnezeu i-a lasat femeii ceva ce barbatului nu i-a lasat si invers... trebuie sa existe si diferente.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.05.2007, 13:32:46
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

nu e acelasi lucru...
pe femeie nu o lasa biserica sa fie preot, pe un barbat nu-l lasa natura sa nasca :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.05.2007, 14:20:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macs
cele 3 motive pe care le-ai enumerat, ma duc la urmatoarea concluzie:

"toti oamenii sunt egali in fata lui dumnezeu", dar nu si in fata bisericii...
Oare prin aceasta femeile nu protesteaza impotriva lui Dumnezeu, Creatorul nostru?
Omul a ajuns sa se creada atat de mare incat se ia la "tranta" chiar cu Dumnezeu. Cred ca si-a pierdut simtul proportiilor. Cat de mare e omul si cat e Dumnezeu?!?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Feminism Diana67 Generalitati 22 31.08.2011 10:30:10