Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.11.2010, 22:34:16
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tuturor fraților și surorilor de rit răsăritean și calendar gregorian, pentru care azi începe Postul Crăciunului: post binecuvântat ! Bineplăcut Domnului, cu pace, ajutător sufletului, spre întărire duhovnicească, de folos trupului, spre lauda lui Cristos !

Ce v-ați propus, în mod deosebit, în acest sfânt post ?
sa imi tai voia proprie cat mai des si in cat mai multe privinte cu putinta :)......tu ce ti-ai propus?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.11.2010, 22:38:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dumnezeu sa ne ierte pe toti si sa ne ajute sa punem inceput bun.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.11.2010, 22:38:58
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Un post binecuvantat va doresc fratii mei!Iertati-ma si Dumnezeu sa va ierte!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.11.2010, 23:37:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
.....tu ce ti-ai propus?
Eu aș vrea ceva foarte simplu de făcut, dar pe care nu am reușit să fac decât sporadic: să nu mai fac nici o cumpărătură în zi de Duminică. Astfel, mă gândesc că poate ajut cu ceva ca să nu mai fie creștinii din buticuri și supermarketuri chemați la muncă duminicală și ca țăranii din piață să nu mai fie ispitiți să vină duminica la piață. Dacă am să reușesc chestia asta în acest post, am să extind această practică în tot cursul anului care vine. Nu e greu să prevăd ce necesar am pentru duminică și să îmi fac cumpărăturile vinerea ori sâmbăta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.11.2010, 00:50:38
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Dragilor eu imi doresc sa nu mai citesc certuri si contraziceri, jigniri si cuvinte grele pe acest forum,nu suport cearta.
Post usor
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.11.2010, 01:57:09
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Post usor cu folos!

Dragi forumisti, sa cerem ajutor Maicii Domnului si tuturor sfintilor sa ne ajute sa fim mai buni, mai intelepti, mai milostivi, mai iertatori, pe perioada postului Craciunului care tocmai incepe si nu numai. Doamne ajuta-ne!

RUGACIUNE CARE SE CITESTE IN FIECARE POST

" Dumnezeul nostru, nadejdea tuturor marginilor pamantului si a celor ce sunt pe mare departe, Cel ce mai inainte ai tocmit, prin Legea Ta cea Veche si cea Noua, aceste zile de post, la care ne-ai invrednicit sa ajungem acum, pe Tine te laudam si tie ne rugam: intareste-ne cu puterea Ta, ca sa ne nevoim intru ele cu sarguinta, spre slava numelui Tau celui sfant si spre iertarea pacatelor noastre, spre omorarea patimilor si biruinta asupra pacatului; ca impreuna cu Tine rastignindu-ne si ingropandu-ne, sa ne ridicam din faptele cele moarte si sa petrecem cu bunaplacere inaintea Ta intru toate zilele vietii noastre. Ca Tie se cuvine a ne milui si a ne mantui pe noi, Hristoase Dumnezeule si tie slava inaltam, impreuna si Celui fara de inceput al Tau Parinte, si Preasfantului si bunului si de viata Facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor .Amin! "
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.11.2010, 06:33:23
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Va doresc post usor si va invit sa postim nu numai de la mancare ci si de la mandrie si alte "virtuti". Sa ne gaseasca Craciunul oameni mai exigenti cu noi insine si mai indulgenti fata de aproape. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.11.2010, 08:17:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Sa ne ajute Dumnezeu sa putem impleti postul alimetar cu cel duhovnicesc, al renuntariii la ganduri si vorbe rele(barfa, cleveteala) si cu fapte bune(si, Doamne cat sunt de multi cei care au nevoie de ajutor!)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.11.2010, 09:18:15
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Va doresc un post usor si cu mult folos duhovnicesc.....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.11.2010, 09:56:39
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Smile Post pentru toata viata

Sa ne ajute Dumnezeu si Maica Sfanta ca aceste cuvinte pe care le spunem sa le si facem, iar ceea ce vom face sa ne aduca usurare de pacate prin sfanta si dumnezeiasca spovedanie si impartasanie.

Va doresc ca acest post sa ne tina toata viata, si toata viata sa ne gandim ca nu suntem animale, suntem oameni cu gandire rationala, deci daca avem gandire rationala putem sa discernem binele de rau, iar atunci cand putem distinge binele de rau si bineinteles vom face numai binele, cu siguranta suntem pe drumul cel bun.

Post usor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului Anca-Miha Postul 305 21.11.2014 23:09:46
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14