Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.12.2010, 17:19:48
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Mirabela, eu il respect foarte mult pe Parintele Arsenie si cred ca este un om al lui Dumnezeu, dar nu sunt de acord cu acea spusa a lui, nu cred ca e ortodoxa.
eu si sotul meu am trecut prin niste incercari, si de aceea spun, ca bunul dumnezeu iarta, ingaduie, dar nepedepsit nimic nu lasa. mereu a fost alaturi de noi parintele arsenie boca. iar cei prin care ne-au venit incercarile, si-au primit pedeapsa, de ce? pt ca nu le-a parut rau de ceea ce au facut, si nici n-a existat nici cel mai mic semn de remuscare.

sunt multi care fac rau, si rau si rau, dar nu se opresc. si atunci tatal cat ingaduie, daca ei nu-si dau seama ca gresesc si poate nici nu vor sa se opreasca? asa apare pedeapsa. pedeapsa pentru indreptare.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.12.2010, 19:18:20
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Iesirea 34:6-7

"Iahve, Iahve, Dumnezeu, iubitor da oameni, milostiv, îndelung-răbdător, plin de îndurare și de dreptate, Care păzește adevărul și arată milă la mii de neamuri; Care iartă vina și răzvrătirea și păcatul, dar nu lasă nepedepsit pe cel ce păcătuiește;
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.12.2010, 20:06:32
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Mirabela, eu il respect foarte mult pe Parintele Arsenie si cred ca este un om al lui Dumnezeu, dar nu sunt de acord cu acea spusa a lui, nu cred ca e ortodoxa.
daca te crezi cumva ca ai ajuns la masura parintelui,atuncia te indoieste, de nu mai gindeste.mare curaj ai sa pui la indoiala ceia ce a zis sfintia sa,acesta e un curaj oarecum sectaresc doar ei rastalmacesc ceia ce mintea lor limitata nu poate sa priceapa.logica omeneasca nu se compara cu cea divina,de crezi cu adevarat caci e un om al lui Dumnezeu nu ai mai pune la indoiala[acea spusa a lui]cum iti place sa spui.te rog sa imi spui tu dai dovada de zmerenie punind sub semnul intrebarii ceia ce spun sfintii?.de te crezi mai bun ne vom ruga tie,poate ai si ceva rugaciuni speciale pt.tine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.12.2010, 20:23:08
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
daca te crezi cumva ca ai ajuns la masura parintelui,atuncia te indoieste, de nu mai gindeste.mare curaj ai sa pui la indoiala ceia ce a zis sfintia sa,acesta e un curaj oarecum sectaresc doar ei rastalmacesc ceia ce mintea lor limitata nu poate sa priceapa.logica omeneasca nu se compara cu cea divina,de crezi cu adevarat caci e un om al lui Dumnezeu nu ai mai pune la indoiala[acea spusa a lui]cum iti place sa spui.te rog sa imi spui tu dai dovada de zmerenie punind sub semnul intrebarii ceia ce spun sfintii?.de te crezi mai bun ne vom ruga tie,poate ai si ceva rugaciuni speciale pt.tine.
Superb!!! M-ai zmerit, frate!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.12.2010, 21:02:04
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
eu si sotul meu am trecut prin niste incercari, si de aceea spun, ca bunul dumnezeu iarta, ingaduie, dar nepedepsit nimic nu lasa. mereu a fost alaturi de noi parintele arsenie boca. iar cei prin care ne-au venit incercarile, si-au primit pedeapsa, de ce? pt ca nu le-a parut rau de ceea ce au facut, si nici n-a existat nici cel mai mic semn de remuscare.

sunt multi care fac rau, si rau si rau, dar nu se opresc. si atunci tatal cat ingaduie, daca ei nu-si dau seama ca gresesc si poate nici nu vor sa se opreasca? asa apare pedeapsa. pedeapsa pentru indreptare.
Sunt intru totul de acord. Insa eu ma refeream la pedepsirea celor ce s-au cait de greselile facute, la cei pe care Dumnezeu i-a iertat. Pe ei nu cred ca ii mai pedepseste, odata ce i-a iertat.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.12.2010, 21:55:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Eu citesc in Carte altceva: ca ninivitenii n-au mai fost pedepsiti dupa ce s-au pocait, ca Manase a primit iertare si n-a mai fost pedepsit dupa pocainta, ca slabanogului, dupa iertarea pacatelor, i s-a tamaduit trupul.
Si exemple mai sunt.
Deocamdată, pe acestea le-ați dat: pe acestea să le luăm la rând:
-ninivitenii au respectat ultimatumul dat de Dumnezeu. Dumnezeu le-a promis distrugerea dacă nu încetează fărădelegile într-un anumit termen. Ei au încetat fărădelegile, deci nu au primit pedeapsa (cel puțin aceea publică: distrugerea cetății). Dar nu numai că locuitorii mândrei Ninive au încetat fărădelegile, au făcut ispășire: și-au pus cenușă în cap și s-au îmbrăcat în pânză aspră.
Mergând spre ei la comandă divină spre a le transmite ultimatumul, Iona păcătuiește călătorind în direcție opusă aceleia cerute de Dumnezeu. Pedeapsa nu a înhtârziat prea mult: a fost aruncat în mare și înghițit de un animal marin.

-iertarea lui Manase a survenit nu numai după ce Manase s-a pocăit, dar și după ce și-a primit pedeapsa. Este robit, este pus în lanțuri, pierde tot. Ce altceva este această stare în care a ajuns strălucitorul împărat decât pedeapsa lui Dumnezeu ?

-cazul slăbănogului nu are legătură cu ce vorbim noi aici. Nu știm dacă a ajuns slăbănog în urma păcatelor sau nu. Dacă este așa, ipoteza confirmă ceea ce am spus: Dumnezeu pedepsește.

Citat:
Ai invocat cazul lui David. Moartea fiului sau nu trebuie privita a fi o pedeapsa. E un necaz suportat de David fara a se razvrati, ce l-a ajutat sa se intareasca in bine, sa inainteze in virtute.
Exact aceste necazuri pe care ni le trimite Dumnezeu ca să ne ajute să ne întărim în bine și să înaintăm în virtute, noi le numim "pedepse".

În zeci de locuri Cartea Sfântă ne spune textual că Dumnezeu este cel care pedepsește.

Citat:
Ai facut referire la "urmari temporale". Vrei, te rog, sa dezvolti putin conceptul?
E destul de dificil de tratat pe scurt. Am să vă dau un exemplu. Să spunem că eu fur bocceaua în care o văduvă bătrână avea adunați banii ei de înmormântare. Acesta este un păcat capital, care are drept urmare două lucruri:
A-sufletul meu trece în stare căzută, adică devine lipsit de harul sfințitor fără de care nu există mântuire. Această moarte a sufletului (sau îmbolnăvire în cazuri mai ușoare) este numită "consecință spirituală"
B-bătrâna suferă o mare pagubă. Se jelește pe la nepoții ei, care sunt siliți să facă chetă ca să suplinească bocceaua furată de mine. Acest tip de urmări, care se referă la perturbarea pe care păcatul o aduce în ordinea lumii se numește "urmare temporală".
Să presupunem acum că eu mă spovedesc. Aud formula sacramentală prin care Dumnezeu m-a iertat și sufletul meu prinde din nou aripi. Ce înseamnă exact "Dumnezeu m-a iertat" ? Înseamnă că urmarea spirituală a păcatului meu este înlăturată. Sunt, din nou, în stare de grație, exact așa cum eram după Botez. Da, dar ceva nu a fost înlăturat de spovadă: acest ceva este urmarea temporală. Eu trebuie să repar răul făcut în lume. Trebuie să alerg să îi înapoiez bocceaua bătrânei. Dacă a murit, moștenitorilor ei. Dacă sunt de negăsit, trebuie să am grijă de o altă bătrână sau să fac un alt fel de ispășire, după cum îmi spune preotul în canonul de pocăință și îndreptare. Dacă eu nu voi face acestea, Dumnezeu mă va pedepsi. Nu cu iadul veșnic, așa cum m-ar fi pedepsit dacă nu m-aș fi pocăit și nu aș fi mers la spovadă, ci altfel, fie în lumea aceasta, fie în lumea viitoare. Dar, cândva, pedeapsa va veni inexorabil în locul dezordinii neîndreptate. Acum, înțelegeți mai bine ceea ce pr Arsenie a spus pe scurt ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.12.2010 at 22:08:55.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.12.2010, 17:21:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Dumnezeu iartă, dar nepedepsit, nimic nu lasă.
Pe mine m-a tulburat putin afirmatia, in sensul imi pare ca-i lipseste duhul ortodox. Ce parere aveti?
Eu raman netulburat, iau seama la Pilda Fiului Risipitor - Tatal ii iese in intampinare fiului risipitor nu ca sa-l pedepseasca, ci ca sa-i dea daruri (inel, incaltaminte, vietulul cel gras). Daca Dumnezeu ar pedepsi si dupa ce mi-a dat iertarea, eu unul nu m-as mai intoarce la El, de vreme ce si daca ma intorc si daca nu ma intorc, voi fi pedepsit.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.12.2010, 18:46:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

"Eu sunt un Dumnezeu drept,care pedepsesc pana a a 3 lea neam,si am mila pana la al 10-lea neam"

De aici se vede ca Dumnezeu si pedepseste,si chiar si pe copii celor vinovati,dar se si indura ,si de stra-stra-nepotii celor ce care sunt placuti Lui.
Lucrurile coexista intr-o economie divina.Pedeapsa este pentru indreptare iar mila este pentru recunostinta,si pentru ca cel iertat sa nu mai pacatuiasca.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.12.2010, 21:48:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu raman netulburat, iau seama la Pilda Fiului Risipitor - Tatal ii iese in intampinare fiului risipitor nu ca sa-l pedepseasca, ci ca sa-i dea daruri (inel, incaltaminte, vietulul cel gras).
Mă tem că ați citit doar poartea a doua a pildei. În prima, fiul risipitor își ia pedeapsa. Din bogat, ajunge să nu mai aibă nici o lescaie. Face foamea și cerșește să mănânce roșcove. Ajunge păzitor porcilor. Cele două părți ale pildei sunt foarte legate. Nimeni nu se întoarce la tatăl său fără să își ispășească pedeapsa mai întâi. Oricine pleacă, prin păcat, de lângă Tatăl său are o pedeapsă de ispășit, așa cum spunea și părintele ieromonah Arsenie, prin gura căruia Dumnezeu poate că multe canoane a dat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.12.2010, 10:40:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu raman netulburat, iau seama la Pilda Fiului Risipitor - Tatal ii iese in intampinare fiului risipitor nu ca sa-l pedepseasca, ci ca sa-i dea daruri (inel, incaltaminte, vietulul cel gras). Daca Dumnezeu ar pedepsi si dupa ce mi-a dat iertarea, eu unul nu m-as mai intoarce la El, de vreme ce si daca ma intorc si daca nu ma intorc, voi fi pedepsit.
foarte frumos a explicat Mihnea Dragomir mai sus.
si daca mergem mai departe vedem ca jertfa Fiului a fost pentru toata lumea.Deci El a platit pretul suprem si pentru cei carora le pare rau de pacatul facut.

imi place atat de mult o poezie a Lui Traian Dorz:" PAcatul nu se iarta, pacatul se plateste
si de Hristos pe Cruce, si de cel ce-l faptuieste"
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
Iarta-ma ! dorinastoica14 Pocainta 88 31.12.2012 16:21:13
Dumnezeu iarta dar nu uita ladyanda Generalitati 22 06.06.2011 21:05:52
Scuze, iarta-ma, nu pot Florin-Ionut Din Noul Testament 34 01.01.2011 21:59:48
nimic fara dumnezeu iulia_amy2003 Generalitati 1 01.09.2008 22:04:17