Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1841  
Vechi 08.06.2017, 23:19:51
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si il punem sa stea in pozitie de lotus si sa mediteze
Oare atunci cu Lizzie asta faceai de nu ai intervenit? Hai uimeste-ma!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #1842  
Vechi 09.06.2017, 03:14:43
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Iti raspund daca imi raspunzi si tu mie la o alta intrebare.Cand un om e in dificultate pe Internet, hartuit, si vezi mai multi ca il sustin ii iei apararea sau nu? E nevoie, sau nu ii bagi in seama.Ma rog intrebarea e si ptr restul?
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=17734&page=17
Mesajul 164, in care o sustineam pe Lizzie Velasquez.Aici nimeni nu s-a alaturat, dar ma asteptam sa vad ceva nume cu iz romanesc,acolo pe Youtube, dupa data de 24 ianuarie dar nu am vazut.Poate mi-a scapat ,ati fost sau nu careva sa o sustineti?
Cred ca e greu pana apar vreo trei,in viata reala ma refer, ca apoi isi fac curaj si restul.Deci aia primi trei cred ca sunt de baza ca sa apara si altii.
Haide-ti ca va dau instant cerere de prietenie, daca ati facut-o.
Astea-s copilarii...Pentru inceput ar fi bine sa "sustii" pe cineva din viata ta reala,sunt sigur ca exista persoane din propria ta familie care nu au sustinerea pe care o dai tu catre Lizzie.Internetul te ajuta sa-ti dezvolti inchipuirea de sine,viata reala e proba ultima...Internetul e doar un teatru al mastilor,oglinzi si iluzii.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #1843  
Vechi 09.06.2017, 12:12:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Oare atunci cu Lizzie asta faceai de nu ai intervenit? Hai uimeste-ma!
???????????????????????????????
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1844  
Vechi 09.06.2017, 12:26:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred a vrea sa zica ca olteanul nostru e un fel de Lizzie a forumului.

Nu e vina lui ca s-a nascut asa..deci sa nu ne legam de ce-i iese din tastatura..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1845  
Vechi 09.06.2017, 12:34:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Iti raspund daca imi raspunzi si tu mie la o alta intrebare.Cand un om e in dificultate pe Internet, hartuit, si vezi mai multi ca il sustin ii iei apararea sau nu? E nevoie, sau nu ii bagi in seama.Ma rog intrebarea e si ptr restul?
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=17734&page=17
Mesajul 164, in care o sustineam pe Lizzie Velasquez.Aici nimeni nu s-a alaturat, dar ma asteptam sa vad ceva nume cu iz romanesc,acolo pe Youtube, dupa data de 24 ianuarie dar nu am vazut.Poate mi-a scapat ,ati fost sau nu careva sa o sustineti?
Cred ca e greu pana apar vreo trei,in viata reala ma refer, ca apoi isi fac curaj si restul.Deci aia primi trei cred ca sunt de baza ca sa apara si altii.
Haide-ti ca va dau instant cerere de prietenie, daca ati facut-o.
Tu poti sa gandesti "out of the box" sau e musai sa vezi tipare peste tot?

Eu nu inteleg, ce e de "sustinut" la persoana respectiva?

O persoana decenta, nu se leaga de ea, dar se leaga de aia care s-ar lega de ea?
Pai explica-mi si mie, cu ce "sustinere" ii faci pe aia sa-si schimbe gandirea?
Si hai sa zicem ca dintr-un milion schimbi 999990.
Atat timp cat opinia celor 10 ramasi ajunge la ea si ia o ia in considerare, se va simti la fel de mizerabil.

Uit de ex. la tov. Florin.
El cred ca e destept, si oricat ar incerca sa-i spuna altii ca nici macar nu e coerent sau consistent, nu-i pasa decat un singur lucru: sa-si improaste "desteptaciunea" pe cat mai multe subiecte de discutie, vreo 2 in mod special unde si-a facut coltisorul lui.
Si e un om fericit. Aparent.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.06.2017 at 13:54:54.
Reply With Quote
  #1846  
Vechi 09.06.2017, 19:52:43
Saviuc Saviuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2017
Mesaje: 2
Unhappy Ajutor!

Bună ziua și vă rog să oferiți 2 minute pentru a citi acest mesaj. De curând am fost diagnosticată cu o formă de cancer ovarian. Sunt o orfană care a crescut lde la 2 ani fără părinți și nu mă poate ajuta nimeni. Am 21 de ani. Singurii care m-au ajutat au fost oamenii care m-au sfătuit să deschid un cont bancar pentru donații. Dacă doriți să mă ajutați puteți oferi o donație oricât de mică la acest cont: RO89BTRL03401201E59802XX . În cazul în care aveți întrebări sau dubii, îmi puteți trimite un mesaj pe forum. Voi răspunde tuturor mesajelor pe forum.Vă mulțumesc.
Reply With Quote
  #1847  
Vechi 09.06.2017, 23:02:43
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Astea-s copilarii...Pentru inceput ar fi bine sa "sustii" pe cineva din viata ta reala,sunt sigur ca exista persoane din propria ta familie care nu au sustinerea pe care o dai tu catre Lizzie.Internetul te ajuta sa-ti dezvolti inchipuirea de sine,viata reala e proba ultima...Internetul e doar un teatru al mastilor,oglinzi si iluzii.
Totul este real - Totul este imaginar.

Ambele afirmatii sunt adevarate.
__________________

Reply With Quote
  #1848  
Vechi 09.06.2017, 23:25:17
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Navigatori prin existente fiind, orice forma are propriul ei cant de sirena. De ne fura sau nu, depinde intoarcerea noastra in patria mama.
__________________

Reply With Quote
  #1849  
Vechi 09.06.2017, 23:43:10
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Astea-s copilarii...Pentru inceput ar fi bine sa "sustii" pe cineva din viata ta reala,sunt sigur ca exista persoane din propria ta familie care nu au sustinerea pe care o dai tu catre Lizzie.Internetul te ajuta sa-ti dezvolti inchipuirea de sine,viata reala e proba ultima...Internetul e doar un teatru al mastilor,oglinzi si iluzii.
Da ,problema e mai mare.De ce crezi ca am deschis topicul ,"Vorbele care ucid ?"
Atunci cand am patit niste lucruri,nu am avut cu cine sa ma sfatuiesc. Cei care au patit-o ori ei ori cu cineva din familie,toti au fost in prima faza complet socati de ce se poate intampla. Deci te-ai trezit langa "o cobra" sau mai multe, si in prim faza nu ai stiut ce sa faci.Am realizatca neaparat trebuie sa ii vad pe oamenii aia fata in fata. Trebuia saii vezi chiarr daca ar fi Muhamad Ali tanar.
Pe vremea aia nu era nici o predica despre asa ceva,sau filme de gen:
https://www.ted.com/talks/jon_ronson...out_of_control
sau mai sunt si altele,am sa mai pun.E foarte important sa stii unele lucruri.Da am sustinut pe cei de aproape .Le-am transmis saa ne intalnim in lumea reala cu cei cu care am avut problemele,am vorbit cu cineva comun.Nu au venit la intalanire fata in fata.Ma rrog doi dintre ei si-au dat seama ca a fost o greseala,mi-au transmis cumva,si ei aau realizat ca nu a fost o treaba buna. Faceebook reprezinta iarna relatiilor sociale.E usor sa faci o tampenie si apoi e greu sa impaci oamenii.
E in firea omului sa te vezzi fata in fata si sa ajungi la o concluzie.In asemenea lucruri depinde de om,mie de ex nu mai imi trebuie Doamne fereste Facebook. Ti-am spus cum am incercat sa terminam amiabil problema,ultimul nu a facut nici un pas.
Acuma nu mai am timp.Am sa revin.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #1850  
Vechi 10.06.2017, 00:04:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu poti sa gandesti "out of the box" sau e musai sa vezi tipare peste tot?

Eu nu inteleg, ce e de "sustinut" la persoana respectiva?

O persoana decenta, nu se leaga de ea, dar se leaga de aia care s-ar lega de ea?
Pai explica-mi si mie, cu ce "sustinere" ii faci pe aia sa-si schimbe gandirea?
Si hai sa zicem ca dintr-un milion schimbi 999990.
Atat timp cat opinia celor 10 ramasi ajunge la ea si ia o ia in considerare, se va simti la fel de mizerabil.

Uit de ex. la tov. Florin.
El cred ca e destept, si oricat ar incerca sa-i spuna altii ca nici macar nu e coerent sau consistent, nu-i pasa decat un singur lucru: sa-si improaste "desteptaciunea" pe cat mai multe subiecte de discutie, vreo 2 in mod special unde si-a facut coltisorul lui.
Si e un om fericit. Aparent.

Pe mine nu m-a deranjat nicioadata cu prezenta pe forum si nici cu vreo indiscretie sau jignire.
Eu una nu-i "cumpar"produsul si nu sunt interesata de aceasta religie. Am fost interesata de Buddism pe la 20 dar mi-a trecut repede.

In schimb ,scandaluri cu ortodocsi de-ai mei am avut in fiecare sezon ,nu am dus lipsa,Doamne fereste.

Nu ma deranjeaza nici sectantii ,daca nu devin suparatori si incisivi,nici catolicii...nu ma deranjeaza oamenii cu bun simt pe forum.
Nu eu dau socoteala de religia lor ,nici nu as putea...
Despre unii chiar imi spun"ce oameni cumsecade,pacat ca nu sunt la dreapta credinta dar sper sa aiba ceva pus deoaparte Dumnezeu si pt ei."

Singurul lucru pe care il putem face( dar e prea greu si pt noi insine) este sa devenim atat de buni si de ziditori incat lumea sa vada fatis lucrul acesta si sa-si zica"astia sunt ortodocsi!" "jos palaria...sa urmam si noi religia asta"!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 14:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 10:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10