Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #941  
Vechi 29.12.2015, 07:42:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bun, ai studiat, ți-ai făcut mintea atât de ușoară și de curgătoare că aproape s-a dus în toate părțile.
Bun, am înțeles.
Mă, da' cu Hristos te-ai văzut oleacă, mă?
Sau, vorba lu' Alin, e doar vrăjeală de doi lei prezentată sub numele idiot și spălător de creier "altă cale"?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #942  
Vechi 30.12.2015, 21:38:15
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Lumea din oglinda

Cand eram mai mic, in copilarie, privind la televizor, nu eram capabil sa evaluez corect realitatea existentiala a personajelor, lumii care se perinda acolo pe ecranul tubului catodic. Aveam instinctul sa le acord acestora o realitate concreta - in sensul ca ma asteptam la un moment dat sa treaca de bariera de sticla si sa paseasca direct in camera mea. Privit fiind in ochi de acele personaje, unele blande, altele violente, nu eram sigur daca eram cu adevarat privit de acestea sau privirea lor era una "€œoarba"€, care de fapt nu realiza ca eu exist, nu percepea realitatea mea imediata cu jucariile care ma inconjurau si peretii aceia zugraviti cu motive vetuste.

Insa, mai tarziu evident ca am ajuns sa inteleg ca toate minunatiile pictate pe sticla care imi luminau incaperea, acolo, chiar in fata mea, nu aveau de fapt o realitate concreta, ca erau pur si simplu lipsite cu desavarsire de o existenta proprie. Erau doar fenomene reflexii, goale de existenta pe care eu, in mod reflex le-o acordam.

Si mai tarziu am inteles ca, de fapt, orice fenomen este lipsit cu desavarsire de o existenta proprie siesi pentru ca este generat din altele, ca fiecare fenomen nu este altceva decat o reflexie trecatoare. De la atom pana la egoul care se pretinde a fi ceva, uneori chiar ceva maret.

Chiar daca intelectual realizez aceasta "mare scamatorie"€ a realitatii, cand ma privesc in oglinda inca este dificil sa realizez transparenta propriei reflexii, cu atat mai putin a formei care cred ca sunt. Un film pe care il privesc astazi pe Led-screen are atata putere asupra mea proportional cu doza de realitate pe care sunt dispus sa-i o acord.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 30.12.2015 at 22:39:35.
Reply With Quote
  #943  
Vechi 31.12.2015, 06:51:09
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Lumea din oglinda

... nu aveau de fapt o realitate concreta, ca erau pur si simplu lipsite cu desavarsire de o existenta proprie.
Orice stimul există. Dacă nu ar exista, nu ar stimula.
Concluzie: se impune, vai, să schimbăm prognosticul. Vrem nu vrem, este unul rezervat.
Reply With Quote
  #944  
Vechi 31.12.2015, 12:59:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Lumea din oglinda

Cand eram mai mic, in copilarie, privind la televizor, nu eram capabil sa evaluez corect realitatea existentiala a personajelor, lumii care se perinda acolo pe ecranul tubului catodic. Aveam instinctul sa le acord acestora o realitate concreta - in sensul ca ma asteptam la un moment dat sa treaca de bariera de sticla si sa paseasca direct in camera mea. Privit fiind in ochi de acele personaje, unele blande, altele violente, nu eram sigur daca eram cu adevarat privit de acestea sau privirea lor era una "€œoarba"€, care de fapt nu realiza ca eu exist, nu percepea realitatea mea imediata cu jucariile care ma inconjurau si peretii aceia zugraviti cu motive vetuste.

Insa, mai tarziu evident ca am ajuns sa inteleg ca toate minunatiile pictate pe sticla care imi luminau incaperea, acolo, chiar in fata mea, nu aveau de fapt o realitate concreta, ca erau pur si simplu lipsite cu desavarsire de o existenta proprie. Erau doar fenomene reflexii, goale de existenta pe care eu, in mod reflex le-o acordam.

Si mai tarziu am inteles ca, de fapt, orice fenomen este lipsit cu desavarsire de o existenta proprie siesi pentru ca este generat din altele, ca fiecare fenomen nu este altceva decat o reflexie trecatoare. De la atom pana la egoul care se pretinde a fi ceva, uneori chiar ceva maret.

Chiar daca intelectual realizez aceasta "mare scamatorie"€ a realitatii, cand ma privesc in oglinda inca este dificil sa realizez transparenta propriei reflexii, cu atat mai putin a formei care cred ca sunt. Un film pe care il privesc astazi pe Led-screen are atata putere asupra mea proportional cu doza de realitate pe care sunt dispus sa-i o acord.
Ok, am inteles, ai sarit din lac in putz.

Aceeasi problema a trecut la extrema cealalta.

Daca atunci cand erai mic nu-ti dadeai seama ca personajele acelea nu sunt diferite de lumea din afara tubului catodic, acum invers, nu-ti mai poti da seama ca lumea are o substanta mult mai consistenta decat ceea din spatele tubului catodic.

Dar atunci macar varsta era o scuza. Sau este si acum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #945  
Vechi 31.12.2015, 13:17:29
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Orice stimul există. Dacă nu ar exista, nu ar stimula.
Concluzie: se impune, vai, să schimbăm prognosticul. Vrem nu vrem, este unul rezervat.
Realitatea cu tot ceea ce experimentam exista. In budism nu se afirma ca nu exista. Mai mult decat atat, budismul combate extrema nihilista considerand a fi o cale gresita.

Realitatea exista, insa nu prin sine, ci ca in oglinda. Calea de mijloc - intre non-existenta si existenta prin sine. Perceptia noastra exagereaza in mod reflex existentialitatea, considerand fenomenele ca existand in sine si prin sine.

Descoperind acest adevar, din punctul meu de vedere, budismul ofera cel mai mare dar umanitatii. Vindeca sursa tuturor coliziunilor/suferintelor, pacifica perceptia.
__________________

Reply With Quote
  #946  
Vechi 31.12.2015, 13:28:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Realitatea cu tot ceea ce experimentam exista. In budism nu se afirma ca nu exista. Mai mult decat atat, budismul combate extrema nihilista considerand a fi o cale gresita.
Vezi ca te contrazici singur:

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Si mai tarziu am inteles ca, de fapt, orice fenomen este lipsit cu desavarsire de o existenta proprie
E foarte posibil ca din cauza contorsionismului mental pentru a genera conceptii filosofice fistichii sa fi pierdut si buna utilizare a cuvintelor.

Citat:
Realitatea exista, insa nu prin sine, ci ca in oglinda. Calea de mijloc - intre non-existenta si existenta prin sine. Perceptia noastra exagereaza in mod reflex existentialitatea, considerand fenomenele ca existand in sine si prin sine.
Poate perceptia ta, ba o exagereaza, ba o minimizeaza, tot exagerat.

Citat:
Descoperind acest adevar, din punctul meu de vedere, budismul ofera cel mai mare dar umanitatii. Vindeca sursa tuturor coliziunilor/suferintelor, pacifica perceptia.
Trucurile astea mentale nu pacifica pe nimeni.
Desigur, daca tragi si ceva pe nas in acelasi timp, e posibil sa functioneze o perioada.

Solutia "pacifista" nu e sa-i bagi omului in cap, hipnotic, ca n-are de ce sa se agatze pentru ca lucrurile alea pe care le simte si ii aduc placere/durere de fapt nu exista.

Poate ar trebui sa mai scoti nasul din casa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.12.2015 at 13:31:21.
Reply With Quote
  #947  
Vechi 01.01.2016, 11:47:17
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

La Multi Ani!

Alin, si tuturor celor care citesc/posteaza pe acest forum! Un an nou fericit cu multe bucurii, si mai ales noi intelesuri bune. Sa fim cu totii mai bogati launtric!

-------------------

Un fenomen care este lipsit de o existenta proprie nu inseamna ca nu exista. Exista! Dar nu in sine si prin sine. Exista, dar relationat-dependent.

Aceasta este subtilitatea. Daca ar fi usor de inteles, atunci toate conflictele si tulburarile individuale/sociale ar fi disparut cu repeziciune.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 01.01.2016 at 11:50:24.
Reply With Quote
  #948  
Vechi 01.01.2016, 12:58:01
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ori poate ar fi evoluat la un nivel și mai distructiv.
La mulți ani!
Și nu mai raționaliza atât, de dragul speculațiilor sterile, bine?
Mai scoate și tu urechea din cas(c)ă...:)
Reply With Quote
  #949  
Vechi 01.01.2016, 13:54:29
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ori poate ar fi evoluat la un nivel și mai distructiv.
La mulți ani!
Și nu mai raționaliza atât, de dragul speculațiilor sterile, bine?
Mai scoate și tu urechea din cas(c)ă...:)

La Multi Ani Ahilp!

"€œFear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering."

- Yoda

https://33.media.tumblr.com/baeab248...5h1uo1_400.gif

"Nu va temeti eu am biruit lumea!"

Iisus
__________________


Last edited by florin.oltean75; 01.01.2016 at 13:57:16.
Reply With Quote
  #950  
Vechi 01.01.2016, 16:18:35
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
"Nu va temeti eu am biruit lumea!"
Alde Yoda și Jedi, cum înțelegeți voi asta?

P.S. Textul sfânt este așa: "... dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea." (Ioan 16,33)
Și nu e vorba despre vreun eu, precum scrii. Ci despre Eu, Domnul, Dumnezeu Cel întrupat, răstignit și înviat.
Și nu e vorba despre legarea fricii, cât despre dezlegarea pasului pe Cale, despre îndrăzneala cea bună. Domnul nu ține un discurs despre teamă, ci cultivă puterea iubirii de a viețui în Hristos. Adică de a nu pune ochii minții (ai inimii) pe piedici, scârbe, necazuri, ispitiri, încercări - ci pe Soarele vieții, Hristos.
Sesizezi diferența?
Mai ia aminte, Florine, că versetul pe care îl citezi face parte dintr-un context foarte special. Și se cere cugetat prin raportarea la acest context, nu rupt și sucit așa cum din păcate ai făcut și faci de obicei.
Vezi acolo, în text, că în capitolul 16 este vorba despre Ființa Treimii, despre Duhul Adevărului, despre Fiul și Tatăl precum și despre metamorfoza întristării celei lumești în bucuria duhovnicească, aceasta venind din legătura sufletului omenesc cu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh. Apoi, în capitolul 17 urmează rugăciunea întreită a Domnului... E rugăciunea cu sânge pentru desăvârșirea în unime, pentru iubire sfântă.

Așadar, cum înțelegi ce ai formulat?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 14:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 10:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10