Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #891  
Vechi 11.02.2015, 09:51:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Asa este Ovidiu, sanatatea sufletesca poate fi cultivata si fara card national de sanatate.
Mesajul care n-a ajuns la urechi strambe, este ca poate fi cultivata si cu.

Citat:
Chiar nu are legatura nici cu fluxurile emotionale si nici cu pierderea ratiunii.
Ba are, se pare ca cei care vin in contact cu el, fie si doar auditiv, isi pierd uzul ratiunii.
Asta da argument anticip

Citat:
Legat de ideea vehiculata de Alin "sa nu dea o boala cronica in tine ca sa stai drepti in fata la sistem sa iti dea medicamentele necesare" pot sa spun ca aceasta denota o lipsa totala de incredere in grija lui Dumnezeu si numai un om care nu are deloc nadejde in Dumnezeu poate gandi asa ceva.
Pai si mersu tau suveica la doctori, cand la cei din Anglia, cand la cei din Romania, se incadreaza lejer aici, dupa stilul asta de gandire, nu crezi?

Citat:
Cine are incredere in Dumnezeu nu accepta ceva inutil de frica bolilor ce vor veni si de groaza ca sistemul nu ii da medicamente ca iata aceasta seamana a lepadator de Hristos.
Daca ai "nadejde in Dumnezeu" dupa standardele astea, de ce nu eviti total doctorii si medicamentatia "sistemului" (stii tu, medicii sistemului, BigPharma ne vrea raul, etc) sa vezi ce se intampla dupa?

Ce usor e sa vorbesti cu ipocrizie, in timp ce tu te indopi bine mersi cu pastile, le spui altora sa "evite sistemul".

Ca sa nu mai zic ca argumentul denota prostie crunta, adica eu imi risc viata pentru "a nu accepta ceva inutil".

Gen, mor daca nu iau medicamentatia, dar nu o iau ca eticheta asta de pe cutia de pastile mie mi se pare inutila, deci sa-mi risc viata pentru a evita ceva care nu ma duce capul sa pricep la ce ar fi util.

Citat:
Eu am incrededere in Hristos, si am nadejde in Sfanta Treime si stiu ca nu voi suferi decat ceea ce voi merita sa sufar , in rest Dumnezeu ma va scoate la liman mereu. Cu o conditie: sa Ii acord increderea si dragostea mea.
Si cu o doza de fudulie nejustificata si nitica ipocrizie printre.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.02.2015 at 09:53:46.
Reply With Quote
  #892  
Vechi 11.02.2015, 09:53:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ce este cu adevarat bizar, in toata aceasta teorie cu privire la cipuri si interpretari apocaliptice, este ca daca chiar ar fi reala( cip=semnul fiarei) atunci se naste o adevarata problema: Apocalipsa, ca si mesaj, a fost complet inutila pt toti crestini care au trait de-a lungul istoriei desi au crezut cu tarie in mesajul ei. Este evident ca daca punem semnul de egalitate intre un cip si mesajul apocaliptic atunci acel mesaj nu a fost scris decat pt crestini din perioada moderna, nu era valabil si pt restul. Puteau ei sa-si imagineze orice sau sa caute explicatii, era complet inutil, mesajul nu era pt ei ci pt altii dintr-un viitor tehnologic indepartat. Inutil de precizat ca toti crestini care, daca admitem teoria, au dat explicatii diferite de aceasta teorie s-au inselat. Ar ramane o enigma de ce a fost canonizata o scriere care ar fi continut un mesaj pe care nici un contemporan al ei nu ar fi avut nici o sansa sa-l inteleaga. La fel de inutil ar fi de reamintit ca mai toate generatiile de crestini au crezut ca respectivul semn se identifica cu aspecte specifice epocii lor, lucru valabil inclusiv pt primii crestini (a explicat cineva pe aici aspectul istoric cu privire la diferite semne comerciale din timpul Imperiului Roman). Oricum toti s-au inselat, daca teoria este valabila, pt ca semnul viza un aspect tehnologic dincolo de universul timpurilor lor.

Eu cred exact contrariul.Limitarea interpretarii acelui semn la un aspect particular al unei anumite epoci invalideaza de fapt identificarea lui pt ca, din moment ce mesajul biblic este etern valabil, trebuie sa fie ceva care ar fi fost posibil si atunci si acum, fie si din perspectiva raului. Faza cu cipul, mie cel putin, imi pare o pista falsa, aparuta mai degraba din sfera obsesiilor noastre moderne.Cred ca semnul acela este ceva cu mult mai malefic de atat, ceva care ar fi putut fi oricand pus in aplicare de-a lungul istoriei. Va dati seama ca daca, prin absurd, un crestin din perioada apostolica ar fi avut o revelatie tehnica ( desi nu exista echivalent in lumea lui) cu privire la interpretarea moderna atunci se ducea linistit la culcare pt ca era evident ca acele evenimente nu-l priveau nici pe el si nici pe urmasii lui pt multe generatii :) Ori istoria crestinismului arata ca generatii intregi, inca de la inceput, au crezut cu tarie ca acele evenimente erau considerate a fi posibile in timpurile lor.Ar fi o ironie destul de dureroasa sa admitem ca de fapt au crezut in ceva ce nu avea cum sa fie valabil pt ei, in timpurile lor. Asta daca limitam interpretarea la mijloace tehnice moderne. Dar daca nu o incorsetam, viziunea biblica, in acest meschin cadru si o lasam libera la timpul ei de implinire pt a vedea daca nu cumva acel semn era ceva atat de evident si de apropiat de noi si care nu trebuia cautat atat de departe, in meandre tehnologice? Doar o intrebare :)
Imi permit sa va contrazic.Interpretarea diverselor capitole din Apocalipsa se face pe masura ce evenimentele se petrec ,asa spune par.Argatu (nu sunt sigura ,dar parca am citit undeva-sa fie cartea Monicai Fermo ,cea botezata de acest parinte).De ex fiara rosie=comunismul ,mai departe nu merg pt ca nu am citit Apocalipsa decat pe sarite ,deci aceste cipuri de care se vorbeste aici nu puteau fi si in antichitate.
Mai mult ,un parinte sfant ,episcopul Ioan din Ucraina care a trait nevazut in muntii Neamtului -e o carte despre el scrisa de par.Ioanichie Balan (poate se gaseste pe net)-spunea ca dupa primul razboi mondial Apocalipsa a inceput.
Reply With Quote
  #893  
Vechi 11.02.2015, 10:00:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Trebuie totusi mentionat ca Pr.Aldea nu vede draci in cip, lepadare, apocalipsa etc. Din cate a zis, el vorbeste despre drepturile si libertatea omului.
In articol nu spune nimic concret, enunta doar o serie de motive pentru "refuzatorii" de card.
Sunt sigur ca in alte articole da si un fundament ideologic si ma tem ca se apropie de fazele cu "pecetluirea" si "Apocalipsa".

Are o inregistrare la o predica in care se lanseaza in niste interpretari conform carora Apocalipsa deja e in plina desfasurare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #894  
Vechi 11.02.2015, 10:13:39
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aha, si cand doar cateva mii de carduri se intorc din motive ce tin mai degraba de o distributie defectuoasa (ar fi trebuit distribuite de medicul de familie, direct) unde e milionul?

Eu de ex. nu il am, nu a fost trimis, s-a pierdut, nu stiu.
Si eu la fel.
Oricum, mi se rupe daca am card sau nu.
Reply With Quote
  #895  
Vechi 11.02.2015, 10:23:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deocamdata poate sa ti se rupa ca sistemul e inca nefunctional.
E posibil sa ramana asa dar si daca nu va ramane, cam nasol.

Daca ai o raceala ceva, nu-i bai, dar daca e o problema majora..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #896  
Vechi 11.02.2015, 10:45:04
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In articol nu spune nimic concret, enunta doar o serie de motive pentru "refuzatorii" de card.
Sunt sigur ca in alte articole da si un fundament ideologic si ma tem ca se apropie de fazele cu "pecetluirea" si "Apocalipsa".

Are o inregistrare la o predica in care se lanseaza in niste interpretari conform carora Apocalipsa deja e in plina desfasurare.
A fost intrebat intr.un interviu daca crede ca cipul e pecetluire sau daca oamenii isi pierd mantuirea si asa, si dansul nu a zis nimic de genul acela. Interviul a fost facut anul trecut. Am vrut sa mentionez ca dansul vb de drepturile omului, ptr. a nu fi dat ca model de cei care cred ca dracii sunt in cip si alte chestiuni de genul.

Pai, apocalipsa este in deplina desfasurare, in sensul ca de cand Hristos s-a intaltat la Cer, apocalipsa a inceput. Cati antihristi si iude nu au fost in trecut? Tot dansul a spus despre apocalipsa ca ortodocsii nu au de ce sa se teme si ca nu este nimic inspaimantator in apocalipsa. Nu stiu la ce inregistare te referi. Cele ascultate de mine nu au avut deviatii.
Reply With Quote
  #897  
Vechi 11.02.2015, 10:50:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu a zis nimic de genul asta in interviu sau a negat ca reprezinta asa ceva?
E f. important.

Nu, era vorba de evenimentele finale ale Apocalipsei, care preced pecetluirea.
Asta in contextul "pasaportului cu cip" si a "permisului de conducere cu cip" care s-a dovedit a nu avea nici un cip.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #898  
Vechi 11.02.2015, 10:56:20
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pt doamna Anita: nu-i nici o problema sa nu fiti de acord cu mine :) Era o problema daca eram sigur ca detin singura interpretare valabila dar nu este cazul, in general ma feresc sa dau opinii definitive pe profetii apocaliptice care au fost mereu, de-a lungul istoriei reinterpretate. Nu stiu absolut nimic de profetiile/interpretarile mentionate de dvs dar ma voi informa, pana atunci nu comentez. Totusi trei aspecte pot mentiona.1. Cartea Apocalipsei a avut un drum foarte dificil pana sa ajunga intre cartile Noului Testament. Daca veti cerceta istoria ei veti observa cu usurinta motivele. 2. Nu contrazic ideea ca Apocalipsa, sau mesajul ei mai bine zis, se descopera in mod gradual, odata cu trecerea timpului. Insa asta nu ma impiedica sa constat ca, de exemplu, pentru primele generatii de crestini Imperiul Roman avea in cartea cu pricina acelasi rol pe care profetii moderne il atribuie altora puteri actuale. Este evident ca fiecare generatie de crestini au cautat in ea semne specifice contextului lor, nici generatia actuala nu face exceptie.Daca lumea asta va mai exista inca 1ooo de de ani sa spunem generatiile de atunci s-ar putea sa vada in ea interpretari la care noi acum nici nu ne gandim iar ei sa identifice acele profetii cu aspecte concrete ale timpului lor. 3. Cu un lucru nu sunt de acord din ce ati spus: eu cred ca mesajul apocaliptic a inceput sa se deruleze inca de la inceput, altfel suspendam aceasta carte undeva tarziu in istorie si ii anulam orice relevanta pt generatiile de crestini din trecut. 4. Limbajul si metodele de exprimare a unui mesaj apocaliptic prezinta particularitati, deloc usor de analizat sau de dat un verdict.Daca veti cauta cate interpretari s-au dat de-a lungul timpului mesajului apocaliptic, sau limbajului sau, veti vedea de ce Biserica nu s-a grabit niciodata sa valideze oficial o interpretare sau alta, cred ca este un gest de intelepciune din urmatorul motiv: orice interpretare apocaliptica are o puternica componenta de iminenta, condenseaza si radicalizeaza lucrurile intr-o perioada nu foarte lunga de timp. In cazul in care ii validezi interpretarea particulara ca singura valabila si evenimentele nu se intimpla in acel mod atunci urmeaza o reactie de dezamagire si chiar discreditare a asteptarii in sine. Sau daca o lasi libera in contextul ei de implinire, fara sa o fortezi intr-o singura interpretare definitiva atunci poti trece cu bine peste momentul unei febrile dar neimplinite asteptari, vedeti cazul primelor generatii de crestini.

Ceea ce doresc sa spun este ca actuala interpretare se poate implini in aceasta forma de care vorbiti dvs sau se poate implini in alta forma, undeva dupa
generatia noastra. Este perfect previzibil sa fie interpretata in registru modern acum la fel cum, pt primii crestini, era de inteles sa fie interpretata in contextul timpului lor.Daca dvs, sau alti credinciosi, credeti ca se implineste in acest mod veti putea vedea, sau nu, in timpul vietii dvs, daca ati avut dreptate sau nu.Acele evenimente apocaliptice cu siguranta se vor intimpla, ramane de vazut cand si cum.
Reply With Quote
  #899  
Vechi 11.02.2015, 10:56:50
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu a zis nimic de genul asta in interviu sau a negat ca reprezinta asa ceva?
E f. important.

Nu, era vorba de evenimentele finale ale Apocalipsei, care preced pecetluirea.
Asta in contextul "pasaportului cu cip" si a "permisului de conducere cu cip" care s-a dovedit a nu avea nici un cip.
http://cuvintedintaceri.blogspot.ro/...rei-aldea.html

Al doilea video, min 48+/-.

Last edited by Parascheva16; 11.02.2015 at 10:58:57.
Reply With Quote
  #900  
Vechi 11.02.2015, 11:26:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Asa este Ovidiu, sanatatea sufletesca poate fi cultivata si fara card national de sanatate. Chiar nu are legatura nici cu fluxurile emotionale si nici cu pierderea ratiunii.
Din moment ce "cardul de sanatate chiar nu are legatura nici cu fluxurile emotionale si nici cu pierderea ratiunii", care ar fi problema cultivării sănătății sufletești cu?

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Si de altfel ne putem detasa si de ideea Apocalipsei vehiculata aici.
Unii sunt detașați, unii nu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53