Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.03.2016, 22:29:56
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Buna seara!Va multumesc pentru sustinere tuturor,am vazut multe sfaturi aici,multumesc.De facut sport,fac din clasa a5-a,acum fac ciclism si ma obosesc bine dar nu prea are efect din punct de vedere hormonal.Am vazut ca cineva a zis cum ca ar fi normal sa ma masturbez,nu este deloc normal,inteleg destul de bine mecanismele din organism si stiu si ceva psihologie,dar la mine a devenit patima pentru ca nu m-am ingrijit de asta.Sambata o sa ma spovedesc,dupa cum v-am promis,nu voi mai manca nimic 7 zile drept pedeaspa pentru trup si pentru a-mi aduce aminte ce ma asteapta daca voi mai cadea iar,o zi s-a dus,mai sunt 6.Asta ar trebui sa fie lupta finala ca altfel ar ajunge sa ma copleseasca si mai mult patima,daca as cadea din nou ma refer.Unii m-ar considera putin ciudat,dar nu am avut o prietena pana acum.As vrea sa merg pe monahism.Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul cum s-au obisnuit oamenii cu pacatul zicand ca este ceva normal,carr se imbina perfect cu scrierile din biblie ale lui Pavel care zic:"Sfarsitul nu ca veni pana ce nu se va arata fiul pierzarii"-modelul masculin din zilele noastre si:Vor cauta evanghelii mincinoase caci nu vor mai putea rabda adevarul(nu am dat citat ca nu stiu exact cum este).Nu va mai certati va rog si multumesc inca odata pentru sustinere.Va tin la curent cu inca un post maine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.03.2016, 23:14:02
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
...nu voi mai manca nimic 7 zile drept pedeaspa pentru trup si pentru a-mi aduce aminte...
Ce bine ar fi sa fie asa simplu...Ai cerut binecuvantare de la duhovnic pentru acest post?Daca nu...am o veste proasta pentru tine...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.03.2016, 23:40:47
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pietismul, boala grea...Iar malahia, pacat de moarte.
Emanuel, iti tinem pumnii si te pomenim in rugaciuni. Daca iesi vitorios in aceasta lupta, birui un pacat de moarte, si multe merite vei avea. Nu ii baga in seama pe legalistii duhovnicolatriei pietiste, nu ii lasa iti taie aripile impulsului de curatie interioara. Postul pe care il vrei tu este indemna de Sus; postul a fost stabilit de Dumnezeu din vremuri imemeoriale, nu de niste barbosi in negru in vremuri recente.

Last edited by Intrarea Vagonului; 10.03.2016 at 23:46:11.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.03.2016, 23:41:43
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Nu am cerut,nu consider ca e nevoie,doar nu fac ceva rau(din punct de vedere crestineste),ce veste rea ai?

Last edited by Emanuel971; 10.03.2016 at 23:47:05.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.03.2016, 23:47:00
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Nu am cerut,nu consider ca e nevoie,doar nu fac ceva rau(din punct de vedere crestineste),ce veste rea ai?
Nu il baga in seama pe amicul nostru pietist si zburator. (Vezi postul meu de mai sus, editat).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.03.2016, 23:53:51
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Pietismul, boala grea...Iar malahia, pacat de moarte.
Emanuel, iti tinem pumnii si te pomenim in rugaciuni. Daca iesi vitorios in aceasta lupta, birui un pacat de moarte, si multe merite vei avea. Nu ii baga in seama pe legalistii duhovnicolatriei pietiste, nu ii lasa iti taie aripile impulsului de curatie interioara. Postul pe care il vrei tu este indemna de Sus; postul a fost stabilit de Dumnezeu din vremuri imemeoriale, nu de niste barbosi in negru in vremuri recente.
In primul rand multumesc pentru incurajare,dar in al doilea rand nu mi-a placut faza cu "barbosi in negru" sa stii ca preotii sunt slujitorii lui Hristos,iar daca ii dispretuiesti pe insusi Hristos il dispretuiesti,chiar daca ti se pare ca au decazut,nu ai dreptul sa ii judeci ca nu sunt slugile tale,ale Domnului sunt.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.03.2016, 23:54:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Nu am cerut,nu consider ca e nevoie,doar nu fac ceva rau(din punct de vedere crestineste),ce veste rea ai?
Păsărilă a zis "veste proastă", dar stai liniștit, nu vestea e proastă ci creierul care a scornit-o.

Nu te lua după toți papagalii cu sfaturi de doi lei, fă ce ai de făcut cu curaj și încredere în ajutorul Domnului!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.03.2016, 00:39:07
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Nu am cerut,nu consider ca e nevoie,doar nu fac ceva rau(din punct de vedere crestineste),ce veste rea ai?
Radacinile acestei patimi trupesti,paradoxal, nu sunt trupesti ci spirituale.Iar ce faci tu("nu consider ca e nevoie,doar nu fac ceva rau") de fapt alimenteaza acea patima sufleteasca ,care va aprinde si mai mult patima trupeasca.Postul de acest tip ,fara binecuvantare,mareste mandria,iar mandria va conduce la ...adancirea patimii trupesti.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.03.2016, 08:44:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Pietismul, boala grea...Iar malahia, pacat de moarte.
Emanuel, iti tinem pumnii si te pomenim in rugaciuni. Daca iesi vitorios in aceasta lupta, birui un pacat de moarte, si multe merite vei avea. Nu ii baga in seama pe legalistii duhovnicolatriei pietiste, nu ii lasa iti taie aripile impulsului de curatie interioara. Postul pe care il vrei tu este indemna de Sus; postul a fost stabilit de Dumnezeu din vremuri imemeoriale, nu de niste barbosi in negru in vremuri recente.
si ma rog, cine a spus ca postul a fost introdus de niste barbosi in negru, in vremuri recente?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.03.2016, 09:32:50
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
...Sambata o sa ma spovedesc,dupa cum v-am promis,nu voi mai manca nimic 7 zile drept pedeaspa pentru trup si pentru a-mi aduce aminte ce ma asteapta daca voi mai cadea iar,o zi s-a dus,mai sunt 6....
După părerea mea, este un lucru foarte bun faptul că ai hotărât să renunți la păcat, că te spovedești și, mai mult decât atât, că încerci să ții un post drastic. Totuși, din experiența mea, cred că ai face bine să discuți cu părintele despre ceea ce ți-ai propus și să-i ceri binecuvântarea.
Am găsit un articol în ziarul Lumina, din care redau un fragment care explică mai bine rostul binecuvântării primite:
http://ziarullumina.ro/raspunsuri-du...cul-16639.html
"Atunci când cerem binecuvântarea duhovnicului la tot pasul, pentru lucruri mari sau mici, primim o putere și o siguranță călăuzitoare de neînlocuit?
Cu siguranță că este așa. Când cerem binecuvântarea duhovnicului pentru tot ce facem, îl lăsăm pe Dumnezeu să intre în viața noastră, să ne sfințească și cele mai neînsemnate activități cotidiene, să trăim după îndemnul Sfântului Apostol Pavel: "De mâncați, de beți, toate spre slava lui Dumnezeu să le faceți" (I Cor. 10, 31). Nu sunt de acord cu cei care zic că nu trebuie să-i spunem duhovnicului tot ce facem în amănunt. Nu este neapărat necesar să facem ascultare precum monahii după îndemnul Sfântului Antonie cel Mare, care ne spune că ucenicul trebuie să întrebe câte picături de apă bea și câți pași face în chilia sa, însă întrebarea și ascultarea nu ne pot aduce decât folos duhovnicesc, după cum se zice: "Cine vrea să se mântuiască, cu întrebarea să călătorească". Lucrul acesta nu ne absolvă însă de responsabilitatea personală. Duhovnicul sfătuiește, însă ucenicul hotărăște și împlinește.
Chiar dacă duhovnicul poate greși, Sfântul Siluan Atonitul († 1939), mare avocat al ascultării, ne spune că totul se va face spre folosul duhovnicesc al ucenicului care se smerește prin ascultare, iar Dumnezeu văzând umilința sa îl va scoate la liman. "

Doamne Ajută!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
Răspunde