Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2007, 04:55:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vi s-a intamplat sa folositi produse/servicii de o anume calitate, in mod constant, si sa nu mai puteti folosi altele de calitate inferioara?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2007, 05:09:06
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Ca sa nu cadem in depresie, Mirela, este bine sa fim pregatiti sa revenim si la servicii sau viata de calitate inferioara fara sa suferim. Niciodata nu se stie ce ne rezerva viata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2007, 07:38:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) Da, Andrei, ai dreptate, insa eu nu ma refeream la cazuri de forta majora ci pur si simplu la trairea curenta, atunci cand iti permiti si ai de ales.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.12.2007, 08:15:04
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Da, odata ce incepi sa folosesti sapun sau pasta de dinti de calitate, nu te mai intorci la chinezarii. Sau e foarte greu.

De cand sunt in State m-am invatat cu haine de calitate -- rar mai cumpar ceva de imbracat din Romania. (asta fiindca si sunt mai ieftine aici) Si de calitate nu inseamna scumpe, dar din materiale comfortabile, cum ar fi bumbac 100% si nu materialele alea amestecate din care se fac hainele care se vand in Romania.

De cand mi-am cumparat laptopul nou, nici nu l-am mai deschis pe cel vechi.

Cand sunt in Romania ma sperie cat sunt oamanii de nepoliticosi. Daca aici transportul in comun este civilizat, in Romania nu numai ca se poate sa ramai fara portfel, dar mai esti si inghiontit si impins din colo in colo. Daca aici intrarea in autobuz se face de abia dupa ce cei care trebuie sa coboare coboara, si in ordine, in Romania toata lumea se inghesuie cum poate sa dea cu coatele mai tare.

Acuma nu cad in depresie cand vin in Romania si trebuie sa iau autobuzul prin oras. :D Si nici daca trebuie sa folosesc un calculator mai vechi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2007, 09:14:22
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

- Parinte, de ce nu intelegem cat rau ne face duhul lumesc si suntem atrasi de el ?

- Pentru ca duhul lumesc intra incet-incet, precum a intrat ariciul in cuibul iepurelui. La inceput ariciul a rugat pe iepure sa-l lase sa-si bage putin capul in cuibul lui ca sa nu-l ploua. Apoi a bagat si un picior, apoi celalalt si in cele din urma a intrat tot si cu tepii lui l-a scos cu totul pe iepure afara. Asa si cugetarea lumeasca ne inseala cu mici cedari si incet-incet ne stapaneste. Raul inainteaza putin cate putin. Daca ar veni deodata, nu am fi inselati. Vezi, daca vrei sa oparesti o broasca, trebuie sa arunci peste ea apa fiarta cate putin. Daca o arunci deodata toata, sare si fuge; se izbaveste. In timp ce daca versi pe ea putina apa fiarta, la inceput o va arunca putin de pe spate, apoi o va primi. Daca-i mai arunci inca putina, iarasi o va arunca putin si incet-incet se va opari, fara sa priceapa. "Bre, broasca, dupa ce ti-a aruncat putina apa fiarta, scoala-te si fugi !". Nu fuge. Se umfla - se umfla si apoi se opareste. Asa face si diavolul; ne opareste putin cate putin si, in cele din urma, ne trezim opariti fara sa pricepem.

(Pr. Paisie Aghioritul - "Cu durere si dragoste pentru omul contemporan")

Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2007, 19:27:24
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

da, mi s-a intamplat si nu cred ca este o dependenta ci o alegere buna
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.12.2007, 16:07:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Si mie imi plac lucrurile de calitate,si aceasta de cand am intrezarit posibilitatea de-a le achizitiona,fiindca la mama acasa,numai de calitate nu puteam"gandi",cand motivatia principala o reprezenta supravietuirea.
Candva un om mi-a spus ca;"sunt prea sarac,ca sa cumpar lucruri ieftine!".Si avea dreptate,am inteles dupa un timp,fiindca,decat sa cumperi un parfum de 3 sute de mii,si sa-i dispara mirosul instantaneu,consumandu-l intr-o luna de zile(ca sa nu mai vorbim ce miros!),mai bine iei un parfum de 50-100 de euro,si calitatea-si va spune cuvantul,ca sa nu mai vorbim de perioada indelungata de folosire.Bine-nteles,de preferabil cumparat din dutty free,fiindca astea de prin magazinele romanesti sunt niste PORCARII,chiar daca scrie pe ele Cartier sau Armani.Sora mea a cumparat un Channel de la un mare magazin si a regretat aceasta,spune ca miroase a plosnite!!!
In Romania calitatea majotitatea produselor este jalnica,iar pretul exagerat de mare fata de nivelul de trai al cetatenilor,ca sa nu mai spunem de gandirea aplecata spre snobism a majoritatea,care dau totul pentru lucruri perisabile sau de o calitate inferioara,ori lipsita de necesitate.
Pe baietelul meu il imbrac cu absolut toate hainele din Japonia,majoritatea de la BABY GAP,insa,nu pentru ca as avea prea multi bani,dar au o calitate net superioara cu cele de-aici,insa le-am luat la preturi extraordinare,cu reduceri ajungand si pana la 80%.La noi,majoritatea hainelor sunt turcesti,chinezesti sau unguresti...mai pe scurt extrem de proaste,si credeti-ma,la preturi mult mai mari decat am dat eu pe hainele din Japonia.Este strigator la cer,insa romanul traieste in aceasta realitate,s-a obisnuit cu ea,si nu prea concepe altceva.Facem cumparaturi,mai ales alimentare,de la supermarketuri,de parca ar veni in cateva zile potopul,irational si cu multe costuri nejustificate.Mai dureaza pana sa ne echilibram,in ceea ce priveste societatea de consum.Cat despre calitatea serviciilor din vanzari,este super josnica,aproape nici un angajat nu detine pregatire profesionala,si atitudinea acestora este echivalenta cu cea de pe "maidan",de parca bietul cumparator ar fura ceva,nu ar da bani pe produsele dorite.
Nu trebuie sa fii dependent de produse de calitate,trebuie doar sa ai nevoie de produse de calitate,fiindca cele inferioare vor ceda mult prea repede,si va trebui inlocuite,deci ,cum zice romanul"alti bani,alta distractie!"Pentru asa ceva,cred ca este nevoie si de-o oarecare educatie,pentru ca unii,pur si simplu nu putem concepe un alt stil de viata si de achizitionare al anumitor produse,astfel dand aceiasi bani pe lucruri net inferioare,fiindca atat putem gandi,din obisnuinta si din ceea ce asimilam in jur,in functie de mediul exterior in care existam.Ma surprinde,cata mobila urata si demodata este in magazine,si de asemeni este cumparata din magazine,la un pret foarte apropiat de o mobila mai frumoasa si moderna,deci uneori aceste diferente tin de conceptii si de imaginatie...dar si de gusturi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.12.2007, 16:20:42
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Si mie imi plac lucrurile de calitate,si aceasta de cand am intrezarit posibilitatea de-a le achizitiona,fiindca la mama acasa,numai de calitate nu puteam"gandi",cand motivatia principala o reprezenta supravietuirea.
Candva un om mi-a spus ca;"sunt prea sarac,ca sa cumpar lucruri ieftine!".Si avea dreptate,am inteles dupa un timp,fiindca,decat sa cumperi un parfum de 3 sute de mii,si sa-i dispara mirosul instantaneu,consumandu-l intr-o luna de zile(ca sa nu mai vorbim ce miros!),mai bine iei un parfum de 50-100 de euro,si calitatea-si va spune cuvantul,ca sa nu mai vorbim de perioada indelungata de folosire.Bine-nteles,de preferabil cumparat din dutty free,fiindca astea de prin magazinele romanesti sunt niste PORCARII,chiar daca scrie pe ele Cartier sau Armani.Sora mea a cumparat un Channel de la un mare magazin si a regretat aceasta,spune ca miroase a plosnite!!!
In Romania calitatea majotitatea produselor este jalnica,iar pretul exagerat de mare fata de nivelul de trai al cetatenilor,ca sa nu mai spunem de gandirea aplecata spre snobism a majoritatea,care dau totul pentru lucruri perisabile sau de o calitate inferioara,ori lipsita de necesitate.
Pe baietelul meu il imbrac cu absolut toate hainele din Japonia,majoritatea de la BABY GAP,insa,nu pentru ca as avea prea multi bani,dar au o calitate net superioara cu cele de-aici,insa le-am luat la preturi extraordinare,cu reduceri ajungand si pana la 80%.La noi,majoritatea hainelor sunt turcesti,chinezesti sau unguresti...mai pe scurt extrem de proaste,si credeti-ma,la preturi mult mai mari decat am dat eu pe hainele din Japonia.Este strigator la cer,insa romanul traieste in aceasta realitate,s-a obisnuit cu ea,si nu prea concepe altceva.Facem cumparaturi,mai ales alimentare,de la supermarketuri,de parca ar veni in cateva zile potopul,irational si cu multe costuri nejustificate.Mai dureaza pana sa ne echilibram,in ceea ce priveste societatea de consum.Cat despre calitatea serviciilor din vanzari,este super josnica,aproape nici un angajat nu detine pregatire profesionala,si atitudinea acestora este echivalenta cu cea de pe "maidan",de parca bietul cumparator ar fura ceva,nu ar da bani pe produsele dorite.
Nu trebuie sa fii dependent de produse de calitate,trebuie doar sa ai nevoie de produse de calitate,fiindca cele inferioare vor ceda mult prea repede,si va trebui inlocuite,deci ,cum zice romanul"alti bani,alta distractie!"Pentru asa ceva,cred ca este nevoie si de-o oarecare educatie,pentru ca unii,pur si simplu nu putem concepe un alt stil de viata si de achizitionare al anumitor produse,astfel dand aceiasi bani pe lucruri net inferioare,fiindca atat putem gandi,din obisnuinta si din ceea ce asimilam in jur,in functie de mediul exterior in care existam.Ma surprinde,cata mobila urata si demodata este in magazine,si de asemeni este cumparata din magazine,la un pret foarte apropiat de o mobila mai frumoasa si moderna,deci uneori aceste diferente tin de conceptii si de imaginatie...dar si de gusturi.
sincer????? imi este rusine ca numele meu apare pe acest forum langa voi, dragele mele surori dependente de calitate..imi cer iertare ca am indraznit sa ma alatur voua eu ceea ce traiesc in mediocritate in Romania.

Cat despre calitatea serviciilor din vanzari,este super josnica,aproape nici un angajat nu detine pregatire profesionala,si atitudinea acestora este echivalenta cu cea de pe "maidan",de parca bietul cumparator ar fura ceva,nu ar da bani pe produsele dorite.
te invit la magazinul meu de mobila..promit sa te servesc cu o cafea. ba mai mult voi spala ceasca cu apa plata..ca cea de la chiuveta e de o calitate indoilenica...si voi scoate setul de portelan primit la nunta acum 17 ani..ce zici vii???:(:(:( merita?? sa lasi japonia pentru o scurta vizita printre maidane si mizerii??????....sincer?? imi e rusine....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.12.2007, 16:37:15
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Nu inteleg unde este problema in postul lui ory. Sunt de acord cam cu tot ceea ce a scris. Intr-adevar, romanii au un mare apetit spre kitch si risipa inutila, majoritatea angajatilor nu au pregatire profesionala si te trateaza cu o superioritate enervanta, de parca ti-ar face vrei favoare servindu-te( eu traiesc in Romania si pot confirma lucrul asta). Nu a acuzat pe nimeni, si sunt convinsa ca exista si magazine cu produse de calitate si cu angajati calificati, insa foarte rar gasesti asa ceva.

In alte tari, in unele magazine chiar te servesc cu o bautura, un aperitiv, ceva. Nu am pretentia sa se intample asta si la noi, insa am pretentia sa mi se raspunda la intrebarile legate despre un produs anume(majoritatea se uita la tine de parca ar fi picati din cer), vreau sa pot folosi garantia daca mi se strica produsul(si nu sa se uite stramb si sa dea din umeri),vreau sa ma bucur de produsul achizitionat si nu sa se rupa in 3 la 2 zile dupa ce il cumpar.

Bunul simt indeamna spre calitate si nu cantitate. Si atata timp cat iti poti permite, de ce sa nu achizitionezi produse de buna calitate?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.12.2007, 17:17:24
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

sigur ca daca te-ai obisnuit sa iti faci concediile,de exemplu,in elvetia,canada,sau pe o insula privata,la hotel de 4-5 stele..........o sa iti vina f greu sa mergi intr-o excursie la un hotel de o stea,cu personalul.

si,da,este cu mult mai bine sa iti cumperi haine de calitate buna(si asta,de cele mai multe ori implica si un cost mai ridicat),decat o gramada de haine la preturi mici,dar care au peste 90% sanse sa ti se rupa la primul spalat(asta daca ai norocul sa nu aiba unele "accesorii"-lanturi,bile,snururi,etc-care au mari sanse sa iti cada in timp ce esti pe strada)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In ce calitate postam pe acest forum? (Sondaj) sophia Biserica Ortodoxa Romana 30 31.05.2010 16:38:09
Dependenta de calculator irinarb Generalitati 40 08.06.2009 14:46:37
Dependenta MARIUS_DANIEL Generalitati 10 08.11.2007 23:08:49
Dependenta si lipsa de concentrare dorina_ro Generalitati 8 15.02.2007 03:50:10