Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.06.2010, 21:01:00
Anghel Craciun Anghel Craciun is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2010
Mesaje: 25
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Am deschis acest topic deoarece as vrea sa stiu parerea voastra despre acest subiect. In seara asta am vazut la tv o emisiune in care o fata de 13 si jumatate a ramas insarcinata si acum la 14 ani si jumatate, are o fetita de toata frumusetea.M-a impresionat cazul ei pentru ca a dat, din punctul meu de vedere, de un curaj nebun: a dat nastere unui copil, ea fiind, la randul ei, un copil. Daca ne aducem aminte, anul trecut, a fost un caz asemanator, o fetita tot de 13 ani, a ramas insarcinata, numai ca a optat pentru avort. Desi am discutat cu mai multe persoane, eu nu am fost de acord cu decizia ei. Si, azi, vazand-o pe tanara mama, m-am bucurat nespus pentru decizia acesteia din urma. Deci... ce parere aveti de copiii care nasc copii?
Un copil dezorientat (mama) s-a pierdut in invalmasagul lumii, poate acest copil o va ajuta sa se regaseasca. Nu stiu daca se numeste curaj ceea ce a facut ea, caci curaj este sa stii in ce te bagi si totusi sa te arunci in valtoare. Nu cred ca copila asta de 14 ani are idee in ce s-a bagat!
Nota proasta pentru parinti si educatori!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.03.2012, 21:12:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
In seara asta am vazut la tv o emisiune in care o fata de 13 si jumatate a ramas insarcinata si acum la 14 ani si jumatate, are o fetita de toata frumusetea.M-a impresionat cazul ei pentru ca a dat, din punctul meu de vedere, de un curaj nebun: a dat nastere unui copil, ea fiind, la randul ei, un copil.
Astazi am vazut la parterul blocului o fata de nici 14 ani care avea in brate propriul copil. Imi amintesc ca in timp ce eram in liceu, erau discutii aprinse in legatura cu o fata din clasa a XII a insarcinta - conducerea vroia sa o exmatriculeze. E o mare diferenta intre ceea ce se intampla la varsta pe cand eu eram copil si la ceea ce se intampla acum.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.03.2012, 05:57:30
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci adolescentii nu sunt destul de maturi sa creasca propriul copil, dar sunt suficienti de maturi sa faca sex, sa fie atenti mereu la contraceptie, sa avorteze etc. E aiurea. Se bat cap in cap. Si UK este pe locul I cand vine vb de mame adolescente, nu Romania. SI USA este printre primele tari.

Acum pe MTV, este o emisiune de vreo 2 ani 16&Pregnant. Si inca una Teen Mom si Teen Mom 2-aici arata viata fetelor dupa nastere de la prima emisiune. In sfarsit. Multi zic ca emisiunile astea fac reclama la sarcina si ca multe fete raman insarcinate intentionat ca sa aiba si ele 15 min de faima. Acum nu stiu. Insa, nu trebuia sa se faca emisiuni cu adolescente gravide. E aiurea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tradatorii lui Hristos - cei care-si abandoneaza copiii sau parintii! laurastifter Morala Crestina 62 05.12.2012 13:41:00
Manuale de religie care promoveaza intoleranta religioasa si agreseaza psihic copiii? cristina2012 Stiri, actualitati, anunturi 62 01.10.2012 17:07:09
O manastire care ingrijeste de 140 de copii spre_rasarit Despre Biserica Ortodoxa in general 3 18.11.2010 23:53:23
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 13:02:02
Un posibil raspuns ! ( Cum sa traiasca sotii care nu pot avea copii ) cristiboss56 Nunta 1 03.02.2009 21:21:53