Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.06.2009, 22:48:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Într-adevăr, grea ispită amânarea... Uneori mă gândesc la câte am putut face și nu s-au împlinit din pricina amânării. În ce stare ticăloasă mă aduce gândul că am risipit timp prețios din viață amânând! Domnul ne-a dat putere să facem multe treburi folositoare sufletului nostru, pentru semeni și cât de puține sunt în bilanț din pricina amânării! Oare am spovedit vreodată acest păcat? Acum îmi dau seama că nici nu l-am băgat în seamă...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.06.2009, 23:00:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Într-adevăr, grea ispită amânarea... Uneori mă gândesc la câte am putut face și nu s-au împlinit din pricina amânării. În ce stare ticăloasă mă aduce gândul că am risipit timp prețios din viață amânând! Domnul ne-a dat putere să facem multe treburi folositoare sufletului nostru, pentru semeni și cât de puține sunt în bilanț din pricina amânării! Oare am spovedit vreodată acest păcat? Acum îmi dau seama că nici nu l-am băgat în seamă...
Amânăm cam tot ce presupune trudă, nevoință, dar nu amânăm desfătarea și agoniseala în cele lumești, nu amânăm lenevia, îmbuibarea și alte asemenea. Timpul ? Ne bucurăm ca niște copii când trece ziua de muncă, neglijând că tocmai a mai trecut o zi din viața noastră. Ne bucurăm că a venit sfârșitul de săptămână, dar uităm de multe ori că a mai trecut o săptămână din viața noastră. Ne bucurăm la sfârșit de an, dar uităm cât de repede a trecut și uităm câte și mai câte am amânat în anul ce a trecut. Nu amânăm o masă îmbelșugată, o vacanță de vis ( pt. cei ce pot așa ceva ) , dar amânăm Adevărata Mărturisire . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.07.2009, 00:49:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bun subiect. Cred ca ar trebui sa folosesc nuiaua, ca sa ma corectez si eu. Sfantul Iosif Sihastrul asa se corecta cand gresea. Avea o mare frica de nuia si se corecta si singur atunci cand gresea cu ajutorul acesteia.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2009, 03:24:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Da asa e multe lucruri lumesti nu le amanam,recunosc insa eu de exemplu ma rog dimineata si seara la aceeasi ora peste zi ma rog la servici adica citesc rugaciunea pentru ziua respectiva, un acatist sau doua le citesc asa pe furis ca nah ma vad colegele dar sau prins acum si nu ma deranjeaza. Problema mea este ca am mintea imprastiata la rugaciune m-am spovedit la parintele si a zis asa "cu mintea imprastiata dai inaite si te roaga."
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.07.2009, 15:08:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Windorin:
Eu as zice ca este invers: amanarea inseamna sa traiesti prezentul, sa te gandesti la prezent.
Trebuie mentinut si aici un echilibru. Nu le putem face pe toate azi.
Trebuie sa le planuim, ca sa cuprindem din toate si sa putem trai cum se cuvine azi.
Viata ne este data o data si nu se stie nici cata ne este data si nici ce ne asteapta in ea. Ne este data s-o traim.
S-o traim asa cum se cuvine, fara exagerari si extreme.
Avem prea multe griji pentru viitor si uitam sa traim prezentul si daca mai suntem si bine legati de trecut, s-a dus cu viata noastra.
Chiar azi mi s-a intamplat un lucru care m-a intristat teribil si mi-a aratat ce roboti am devenit. Sa facem totul repede, repede acum, sa ne omoram in viteza ametitoare prin viata si sa nu ne mai vedem cu aproapele.
E vorba de o programare la o problema importanta. Este f.stransa de o alta programare dinainte, in decurs de o ora sa ajung la amandoua si atunci am rugat daca se poate intarzia putin cu a doua.
Mi s-a raspuns: nu se poate, am pe urma pe altcineva. Totul programat la minut.
Altii mor la serviciu dupa zile de nedormit si maldare de acte, ca totul trebuia...ieri. Da de ce fratilor nebunia si viteza asta?
Se termina lumea, zilele? Da cineva peste noi? Suntem oameni.
Mai incet, asa. Si masina si tot mai trebuie s-o opresti sa se mai odihneasca si racoreasca, daca vrei sa n-o arunci imediat.
Totul cu masura.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2009, 15:09:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Carpe diem! Desteapta vorba.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2009, 17:24:27
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Amanarea este una dintre cele mai perfide arme ale diavolului. "Lasa, nu te ruga acum, ca esti obosit, si oricum nu iti poti aduna mintea. Dar maine te vei odihni dupa masa, iar seara te vei ruga pana tarziu, in noapte. Si vei face cat si pentru azi."


[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Va simtiti tinuti de aceasta patima? Daca da, cum luptati cu ea?[/SIZE]
Pe mine ma prinde deseori cu smecheria asta.Ma cuprind ganduri gen "nu te ruga acum ca oricum nu te poti concentra ca esti obosit, sau te doare capul sau nu te simti bine, maine te vei ruga mai intens".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2009, 18:44:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata cum inseala diavolul pe omul car vrea sa se pocaiasca:
http://www.scribd.com/doc/9667231/pa...avolul-pe-om-1
A se citi de la pag 6 incolo despre batranul diavol sarsaila, care inseala omul in modul cel mai viclean.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.07.2009, 20:02:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Da asa e multe lucruri lumesti nu le amanam,recunosc insa eu de exemplu ma rog dimineata si seara la aceeasi ora peste zi ma rog la servici adica citesc rugaciunea pentru ziua respectiva, un acatist sau doua le citesc asa pe furis ca nah ma vad colegele dar sau prins acum si nu ma deranjeaza. Problema mea este ca am mintea imprastiata la rugaciune m-am spovedit la parintele si a zis asa "cu mintea imprastiata dai inaite si te roaga."
Împrăștierea minții , constituie un motiv de amânare a rugăciunii pentru mulți, aceasta este o tactică des întâlnită un lucrarea diavolului. Lasă pe mai târziu, poate, poate. . . Amânare la amânare și astfel mulți pierd exercițiul rugăciunii, a unui program cât de cât organizat în ale rugăciunii. Niciodată să nu găsim motive, sau să căutăm justificări în slăbirea rugăciunii .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.07.2009, 10:18:54
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu as zice ca este invers: amanarea inseamna sa traiesti prezentul, sa te gandesti la prezent.
[COLOR=darkred]Singura utilizare buna a amanarii[/COLOR] este atunci cand aceasta se aplica vreunui pacat. Exemplu: vreau sa fac "x" pacat, dar lasa ca mai incolo e vreme ami multa si mai buna pentru aceasta. Se randuieste insa ca apoi sa se schimba planurile, sa pleci, sa vina cineva, sa te iei cu una, cu alta si gata, a murit si gandul pacatului.

Tocmai amanarea te impiedica sa traiesti in prezent. Aceasta te face sa traiesti in viitor. Voi face, voi drege, insa in fapta nimic nu se vede, nici acum, nici mai incolo. Trairea prezentului este singurul lucru de care ne vom bucura. Daca nu facem astazi, totul este in zadar.

[COLOR=darkred]"Astazi este inceputul mantuirii noastre."[/COLOR] (cantare bisericeasca)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde