Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.04.2010, 11:00:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cand eram la bunici, tin minte cum asteptam sambata sau duminica, spre a da un telefon parintilor, de la posta.
Mie mi se pare ca este un motiv sa-i multumim lui Dumnezeu ca acum avem mai mulmte feluri de comunicare la indemana cu cei dragi.
De ce sa nu vedem lucrurile si asa?
Eu ma bucur acum de tot felul de lucruri amintindu-mi ca altadata nu le aveam (in copilarie de exemplu), ca trebuia sa stam la coada de o ora la posta cand mergeam la mare sa vorbim cu bunicii.

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Chiar ma gandeam intr'o seara.
Sta omul la rugaciune, abia daca se poate aduna un pic dupa o zi framantata si agitata, cand colo... suna telefonul.
Gata incercarea de rugaciune. Esec. Apoi, ia'o de la cap, daca mai poti.
Pai, de ce sa nu inchizi telefonul?
Noi facem adesea asta...
Pana la urma e o chestie de vointa si de alegere la oamenii maturi.

Problema este la adolescenti, daca nu invata sa se controleze. Vad asta la elevii mei. Poti sa ii pedepsesti in alte feluriu, dar sa le confisti telefonul mobil (pana la sfarsitul orei) este un fel de amputare... Ma lupt mereu cu unii din ei sa nu il foloseasca in timpul orelor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.04.2010, 11:27:23
andreit andreit is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Mesaje: 8
Implicit

Companile de telefonie mobila scurg milioane de euro catre europa apuseana , indienii(tziganii) "programeaza" pentru mii de euro luati de le aceste companii in timp ce romani cu scoala ajung sa spele vase prin occident am ajuns sa numim asta criza.
Nu-i un lucru rau telefonia mobila .

Last edited by andreit; 20.04.2010 at 11:39:32.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.04.2010, 12:52:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa nu uitam si de sanatatea utilizatorilor telefonului mobil. Cercetatorii afirma ca daca telefoanele ar fi fost alimente, ar fi iesit de pe piata de comercializare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.04.2010, 13:07:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa nu uitam si de sanatatea utilizatorilor telefonului mobil. Cercetatorii afirma ca daca telefoanele ar fi fost alimente, ar fi iesit de pe piata de comercializare.
Depinde; zaharul e mult mai nociv si nu e scos de la comercializare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.04.2010, 13:13:37
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

[quote=AlinB;236834]..si locuieste intr-un oras al anului 2010, are servici, familie, copii...?

Se poate trai si fara telefon si fara internet si fara televizor chiar intr-un oras si nu in varful muntelui. Ganditi-va cum era lumea acum 100-200 de ani sau si mai demult cand nu existau toate astea. Puteti spune ca ei nu au trait? Au trait si lumea a evouluat in continuare si asa s-a ajuns aici unde suntem acum.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.04.2010, 13:20:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa nu uitam si de sanatatea utilizatorilor telefonului mobil.
Multi nu stiu si nu iau in considerara "indicele SAR", adica nivelul de radiatii emis de telefonul mobil.
Acest indice difera de la un aparat la altul. Nivelul maxim admis este de 2 w/kg. Vezi cat are telefonul tau.

Este un fel de otrava, data insa in doze atat de mici, incat sa poate fi omologata si acceptata.
Radiatiile, fie chiar si in doze extrem de mici, pe termen lung si folosite in exces, se vor face simtite.

Dar, suntem liberi si avem minte. Ne trebuie insa si discernamant... si masura.
Sau, cum zicea un prieten: "Cap am, minte ce-mi mai trebuie ?!"
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.04.2010, 13:24:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multi nu stiu si nu iau in considerara "indicele SAR", adica nivelul de radiatii emis de telefonul mobil.
Acest indice difera de la un aparat la altul. Nivelul maxim admis este de 2 w/kg. Vezi cat are telefonul tau.

Este un fel de otrava, data insa in doze atat de mici, incat sa poate fi omologata si acceptata.
Radiatiile, fie chiar si in doze extrem de mici, pe termen lung si folosite in exces, se vor face simtite.

Dar, suntem liberi si avem minte. Ne trebuie insa si discernamant... si masura.
Sau, cum zicea un prieten: "Cap am, minte ce-mi mai trebuie ?!"
De acord cu tine.
Dar, presupunand prin absurd ca ar disparea telefonia mobila peste noapte, crezi ca am scapa de radiatii? Nu.
Pana si televizorul emite radiatii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.04.2010, 13:30:56
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Noua Heroina, asa a denumit un prieten de al meu message-iuirea neincetata pe mobil a fetei lui de 13 ani care statea pina la 2-3 noaptea sa-si verifice mesajele. Ultima oara dupa ce a facut o intelegere cu ea..a prins-o trimitind mesaje in ascuns fiind sub dus.
Adolescentii in general abuzeaza de telefonul mobil. Singura grija a parintelui este sa nu vina factura prea mare si ca odrasla sa nu-si neglijeze temele sau alte indatoriri din cauza telefonului. Altminteri pe masura ce creste adolescentul devine mai responsabil si mai concis in comunicare, iar telefonul ajunge sa fie folosit doar pentru mesaje esentiale, nu ca o modalitate de petrecere a timpului liber, asa cum e el perceput la 14 ani.

Una peste alta, nu mi-as face griji.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.04.2010, 13:34:17
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

In definitiv, nociv este insusi excesul. In orice domeniu ar fi el. Otrava, administrata in cantitati mici, poate fi un medicament. (Arsenicul, spun cercetatorii americani, poate prelungi semnificativ viata bolnavilor care sufera de formele grave de leucemie si cancer.)

Doar noua, oamenilor, ni s-a spus ca ne este totul permis, dar nu si de folos.
Libertate ni s-a dat, depinde insa de noi cum o folosim.
Cred ca aici este lupta cea mai grea. Aici are loc razboiul nevazut si neperceput de catre noi. In aceste limite ale libertatii. Poate ca uneori trebuie sa fim lasati sa experimentam extremele, pt. ca doar ele ne pot ajuta sa intelegem care este adevarata masura a tuturor lucrurilor din viata noastra.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.04.2010, 13:37:42
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
De acord cu tine.
Dar, presupunand prin absurd ca ar disparea telefonia mobila peste noapte, crezi ca am scapa de radiatii?
Nu. Pana si televizorul emite radiatii.
Nu poate disparea, stiu asta.
Insa este de folos o mai mare luare aminte la aceste riscuri.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat de diferiti suntem oare de crestinii primelor veacuri? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 24.09.2012 17:01:16
Omul-animal, e posibil,oare ???!!! guardian knight Generalitati 8 17.12.2011 20:53:22
Un nr de telefon urgent caty_deea Morala Crestina 2 04.10.2011 22:23:48
Hai ca ma suna cineva pe celalalt mobil Ioan_Ciobota Generalitati 6 12.10.2008 20:48:18