Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 22.01.2013, 18:55:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
O simpla constatare; nimic altceva!
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ce bine ca voi doi va intelegeti de minune: adica tu cu tine.
De unde ai mai scos-o și pe asta? E ultima știre de pe pe apologeticum (sau alt site capcană)?
  #182  
Vechi 22.01.2013, 19:07:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cine ti-a spus tie ca esti gradinar? Chiar vrei sa creada toata lumea ca tu lupti pentru o cauza nobila?
Nu-ti vezi viermii care-ti devoreaza sufletul?
Pana aici, patetic.

Citat:
Din pacate, tu smulgi florile si protejezi buruienile, facand jocul lui Antihrist.
Parerea ta subiectiva, la care ai dreptul, si care pentru mine si persoanele a caror gandire o respect, nu inseamna nimic.

Citat:
Ai si tu cateva cunostinte teoretice pe care le scoti pe taraba, insa trebuie sa-ti spun ca esti departe de a fi lucrator in gradina lui Dumnezeu.
Lasa apucaturile astea neoprotestante de a te substitutie judecatii lui Dumnezeu.

Citat:
Ce faci tu ar putea face foarte bine si un om nebotezat, adica sa se dea mare ortodox si sa lupte din interior impotriva Bisericii.
Ce sa spui si tu, dupa ce ai fost data de gol ca faci propaganda unei secte de pe pozitii pretins ortodoxe..

Citat:
Cum se explica faptul ca atunci cand vine vorba despre cipuri cauti cu indarjire sa arati ca ingrijorarea crestinilor n-are suport biblic?
Nu stiam ca sectarii cipo-apocaliptici sunt totusi crestini.
Adica inteleg ca asa vrea sa se creada despre ei, dar sa puna cu atata nonsalanta si nerusinare monopol pe numle de "crestini" ...
Nu ca n-as fi vazut deja trucul asta la neoprotestanti.

Citat:
Niciun argument nu te convinge, asa ca nu esti capabil de un dialog real pe aceasta tema.
Ai dreptate, argumentele stupide nu ma conving.

Citat:
Misiunea ta e, probabil, sa-i faci pe cititori sa creada ca din postura de mare crestin iei atitudine impotriva duhovnicilor care ne avertizeaza sa nu ne insemnam cu 666 si impotriva celor care repeta cuvintele lor.
Cand Biserica Ortodoxa va stabili ce inseamna "insemnarea cu 666" atunci voi fi perfect de acord, pana atunci, parerile personale derivate din dezinformare si manipulare, pentru mine nu sunt repere.

Dumnezeu a lasat ca Biserica sa fie condusa de Episcopi si preoti, nu de vaga categorie de maketing cipofob "marii duhovnici".

Citat:
Inconstienta sau prefacatorie? Cati or mai fi ca tine?
Pentru prima parte nu (mai) raspund totusi, ca nu se cade sa te obosesti sa-i spi ceva "dulce" "crestinei" care te "boteaza" in acest fel, pentru ca si-a facut singura serviciul de care era nevoie: si-a dat arama pe fatza.

Pentru a doua, cati mai sunt ca tine stiu - putini, din fericire, de asta si campania nu prea are succes si ma bucur daca pot aduce o mica contributie in acest sens.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.01.2013 at 19:12:59.
  #183  
Vechi 22.01.2013, 22:37:38
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Iata! Cand ma bucuram pentru "mugure", aveam in vedere macar o floare mica, la vremea ei...
Si iata: au innebunit salcamii!....

Asa sora! Da-i bataie, cu harul lui Dumnezeu peste tine si peste noi, cititorii tai...

http://www.youtube.com/watch?v=aJq2VAnfPtw
(darul meu umil pentru tine si, de ingadui, pentru surioara mea draga, Mirela.t, crestina noastra de peste Ocean si mereu acasa...)

frate, nu stiu unde vezi tu harul peste mine, cand eu imi exprim doar admiratia fata de "discretia" lui Dumnezeu in felul cum lucreaza intre noi, cu atat de fina delicatete si grija nemasurata, ca fara "un ochi format" poate trece neobservata!

multumesc pentru nebunia salcamilor! ti-l trimit pe Havasi cu o interpretare de exceptie pentru sufletul tau sensibil
http://www.youtube.com/watch?v=7GB2x...aw6e6iBM6wz01A

http://www.youtube.com/watch?v=Kk5itF5YHvw
  #184  
Vechi 22.01.2013, 22:57:51
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Eliza Georgiana: nu-i deloc limpede legătura logică între citatul din Vulcănescu și comentariul din partea a doua.
Cum nu e foarte clar nici raționamentul în baza căruia ai ajuns la concluzia că partenerii tăi de discuție în contradictoriu, pe marginea relevanței duhovnicești a digitalizării datelor personale în documente de diverse tipuri, ar fi neapărat mari admiratori ai expansiunii big-bang-ului tehnologic.
Observ că mai toți colegii tăi de captivitate în ideologia conpiraționismului generalizat, versiunea ortodoxistă, suferă de mania extrapolării abuzive, ingnorând cu o superficialitate uimitoare faptul că între anti și pro ceva există o foarte întinsă plajă de nuanțe.

Dacă manifestul tău antitehnologie de mai sus ar fi fost scris cu o daltă pe o coajă de copac , atunci mai că l-aș fi considerat onest. Dar, vai, el a fost scris și difuzat în oikumena virtuală cu ajutorul tehnologiei. Asta-i ca și cum mi-ar ține o predică despre nocivitatea alcoolului unu' beat criță. Credibilitate zero.
Mihai, nu fii incapatanat! la cum expui tu problema ar insemna sa-i smulgem preotului microfonul de la care propovaduieste cuvantul Evangheliei, pentru ca este obiect tehnic si deci diabolic! bati apa-n piua cu ideea asta aidoma lui Alin, cu cipul din calculator, frigider, televizor, telefon (chiar s-a demonstrat stiintific ca vorbitu mult la tel. poate da nastere bolilor sau chiar cancerului prin undele electromagnetice emise) si nu are nicio legatura excesul cu care omul foloseste tehnologia (ajungand sa-si faca rau lui insusi) cu abuzul folosirii tehnologiei a omului impotriva omului!! iar ajungem la manipulare.... or, a te gandi la tehnologia de care azi te servesti dupa bunul plac, pentru ca maine sa te trezesti cu clonarea electronică a chipului uman și înregimentarea în cipuri și apoi manevrat după bunul plac al cuiva, este extrem de grav, e ca si cum ai permite „amanetarea” propriei persoane și reducerea identitatii iconică, unică a omului, la un număr într-o bucată de plastic. Or, omul ca „slavă a lui Dumnezeu”, cum spune Sf. Irineu, este privit de Sfintii Părinți, ca având o vocație personalistă, adică un nume și o viață trăită cu demnitate cu scopul îndumnezeirii.... imi pare rau ca nu vrei sa citesti http://www.scribd.com/doc/100054794/Taina-Fiarei pentru a-ti face o idee, doar pentru ca autorul ei n-a dorit sa-si dea numele, asa cum insinueaza Alin (si nu din teama de-a fi judecat, dimpotriva, din smerenie, dar e posibil ca "hotul" sa judece dupa faptele lui)

si te rog mult ai grija la "plaja aia de nuante" ca intri intr-o zona foarte periculoasa - aceea de-a te considera neutru - pentru ca omul indiferent la deciziile pe care le iau altii in locul lui, devine o papusa, un om de paie! daca te mai gandesti un pic, vei vedea ca n-ai cum sa fii intre "pro" si "contra"!!! indiferenta te face complice!
  #185  
Vechi 22.01.2013, 23:09:45
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se vede ca doar iti place sa te auzi vorbind, dar de obosit sa citesti si mai ales sa pricepi, ioc.
Auzi Aline, dar matale cand te rogi si cand, intr-un final, Domnul in mare mila Sa, implineste rugaciunea ta, ce faci, nu crezi, nu multumesti, nu te bucuri pana nu primesti confirmarea oficiala de la Patriarhie ca intr-adevar, Dumnezeu ti-a raspuns la rugaciune, printr-un comunicat oficial, semnat si stampilat???? ce pricepi tu din credinta si ce inseamna dupa felul tau pragmatic A CREDE?
mie una imi faci impresia ca-ti mai lipseste peruca aia cu sarmale albe in cap si ciocanu de judecator, eventual si-un bici pentru a plesni "buruienile" la cat esti c-o falca-n cer si una-n pamant!! :)))))) ti-ar fi stat bine pe vremea vanatoarei vrajitoarelor!! le-ai fi starpit pana la ultima :))))) dar, in fine, sa ai spor la tehnologisit.... (cum o fi sa stai in fata lui Hristos cu cipul injectat? esti si adeptul tatuajelor cumva?? poate ii admiri si pe indieni cu belciugele alea prin nas la cum isi gauresc corpul)!! si tu esti "neutru" nu? esti cu Mihai pe plaja aia de nuante?? iti furi singur caciula!!
Vai de noi!!
  #186  
Vechi 23.01.2013, 00:15:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul



Ce sa spui si tu, dupa ce ai fost data de gol ca faci propaganda unei secte de pe pozitii pretins ortodoxe..



Nu stiam ca sectarii cipo-apocaliptici sunt totusi crestini.
Adica inteleg ca asa vrea sa se creada despre ei, dar sa puna cu atata nonsalanta si nerusinare monopol pe numle de "crestini" ...
Nu ca n-as fi vazut deja trucul asta la neoprotestanti.



Ai dreptate, argumentele stupide nu ma conving.



Cand Biserica Ortodoxa va stabili ce inseamna "insemnarea cu 666" atunci voi fi perfect de acord, pana atunci, parerile personale derivate din dezinformare si manipulare, pentru mine nu sunt repere.

Dumnezeu a lasat ca Biserica sa fie condusa de Episcopi si preoti, nu de vaga categorie de maketing cipofob "marii duhovnici".


Deci sunt conturate clar doua tabere: pro-cipisti si anti-cipisti. Eu iti resping argumentele tale si tu mi le respingi pe ale mele.

Cine are interes sa manipuleze si sa dezinformeze in aceasta chestiune? Pai sa o luam logic. Duhovnicii ortodocsi ce interese ar avea sa renunte la atatea binefaceri tehnologice, adica la cip, daca n-ar avea motive religioase?

Pe de alta parte, cei care conduc lumea de pe pozitii din ce in ce mai subrede datorita moralitatii in scadere, de ce n-ar putea fi acuzati de manipulare si dezinformare? Cu ce scop vor sa stapaneasca informatiile despre noi?

Ce argumente teologice aduci in favoarea opiniei pro-cipiste?
  #187  
Vechi 23.01.2013, 00:42:35
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
ti-l trimit pe Havasi
Foarte frumos! Touche!...:)

Saru' mana!
  #188  
Vechi 23.01.2013, 01:08:27
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Asta o spui pentru ca probabil n-ai crescut niciodata flori.
Incearca sa aplici astala modul practic, sa ne arati si noua cum arata un ghiveci in care din aceeasi apa si din acelasi pamant s-au hranit si floarea si buruiana.
Incerc sa construiesc un exemplu...
Sau mai bine iti povestesc cum am scapat de-o buruiana. Mare, ditamai balaurul.

Cum am mai spus pe forum, cu ani in urma devenisem dependent de alcool pe fondul unei depresii mascate pe care o tot purtam pe picioare si, desigur, fiind cu totul in afara credintei in Dumnezeu si a Bisericii.
La un moment dat, sesizind ca nu trece zi fara sa beau (nu neaparat mult si nu exagerind prea des, dar ma invatasem cu barul si terasa) si ca asta imi cam tulbura comportamentul si ca ma destrama sufleteste, am hotarat sa pun punct.

In prima etapa am procedat cum spui tu, adica m-am luat la lupta cu balariile... Ce sa zic, a fost jale! Era tot mai rau, cu cat luptam mai mult, cu cat imi biciuiam vointa cu atat era mai rau. Nu stiam pe atunci ca "vointa" e cel mai bun prieten al vicleanului duh al alcoolului... Dupa multe incercari de plivire am sfarsit prin a dezvolta balarii atat de mari incat mi-am dat seama ca trebuie sa arunc prosopul. Eram deja in iad (sau, ma rog, intr-o anticamera foarte apropiata a lui).
Ce puteam sa fac?
Sa continui sa beau... nu voiam. (Dar vointa mea era neputincioasa.) Sa lupt cu incapatanare? Era limpede ca pierdusem tot terenul.

Am apelat la ajutor. Medical, grup de suport si Biserica.
Astfel, treptat, am invatat sa imi indrept energia, gandurile, puterile, pasul spre alte lucruri folositoare.
Seara, in loc sa lupt cu tendinta de a bea, cu imagini si ganduri (in loc sa plivesc buruieni) - mergeam la grupul de sustinere pentru abstinenta.
Noaptea, in loc sa fug la nonstop sa cumpar o bere - citeam din Scriptura si ma rugam.
Cand imi veneau ganduri din vechea "alcatuire" ma inarmam cu rugaciunea, cu lacrimile, cu toate cele crestinesti.
Cand ma istovea inactivitatea (ajunsesem somer) treceam la activitati usoare, cu un oarecare folos pentru mine si pentru semeni.
Cand imi reprosau cei din familie ca bausem si facusem etc., imi mutam mintea la rugaciune si le dadeam dreptate (in loc sa lupt cu balariile lor neintelegatoare, precum mi se parea mie...).

In concluzie, 3 ani am lasat orice confruntare directa cu balaria alcoolului, am aruncat de la mine vointa si am deprins in schimb bunavointa de a uda florile: rugaciunea, slujbele, ascultarea de duhovnic, Sfintele Taine.
Inutil sa spun ca in acesti 3 ani nu am atins alcoolul. Fara nici un efort special. Doar prin bunavointa de a uda flori...
  #189  
Vechi 23.01.2013, 01:22:18
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

In adolescenta, de fapt la pubertate, am fost "ajutat" de un prieten sa descopar alt obicei rau: masturbarea.
Dupa ce tatal meu mi-a explicat ca nu e un obicei bun si mi-a dat sa citesc o carte despre asta, am inteles ca trebuie sa ma opresc, ca nu fac un lucru bun.
S-a intamplat la fel: ma fortam, ma chinuiam, ma biciuiam... degeaba. Instinctul dezlantuit in mine imi domina vointa si luciditatea si ... iar cadeam. Si cat de vinovat ma simteam...

Am spus tatalui meu care e situatia iar tata, care altminteri era un om aspru cu mine, m-a luat bland de o parte si mi-a spus: OK, daca nu merge direct hai s-o luam pe ocolite.
Cateva luni bune m-a tinut zilnic langa el, deprinzindu-ma cu sportul si cu studiul.
Faceam sport sistematic, cu efort progresiv pana am ajuns la performanta. Sanatatea era tot mai buna (inainte fusesem, multi ani, cam bolnavicios).
Cat priveste studiul, am dezvoltat un interes puternic pentru lectura, pentru scris, pentru stiinte. Am fost mereu premiant. Si astazi sunt un om al studiului, al lecturii, al bibliotecii.

In concluzie, am lasat pe plan secund buruiana si am focalizat, cu sprijinul parintelui meu, intreaga energie pe activitati folositoare, pe flori.
Din fericire metoda a functionat din plin. Nu numai ca am depasit uritul obicei infantil, insa am inteles cate ceva si despre lupta omului cu limitele si caderile.
De aceea sunt un gradinar increzator in udatul florilor, nu in starpirea buruienilor. (SE USUCA DE LA SINE, PE MASURA CE NU LE MAI HRANIM CU ATENTIE, ci investim in cu totul alta parte)
Desigur, m-am referit la gradina sufletului, unde legile nu sunt aceleasi ca in natura, fizica, horticultura.

Metafora cu florile si balariile sugereaza solutia mai degraba prin analogie. Nu trebuie luat in litera, strict. Ca horticultura o avea, desigur, legile ei...
Iar sufletul pe ale lui.

In concluzie: cea mai buna metoda de a starpi o buruiana este de ... a uda florile! Are Domnul grija sa starpeasca ceea ce noi nu reusim singuri. Doar sa ne tinem la udat inaintea Lui. AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 23.01.2013 at 03:10:47.
  #190  
Vechi 23.01.2013, 02:13:31
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-am intalnit pe acest forum niciun om care sa promoveze cip-urile, nici macar Alin, insa un om ce are o frica patologica fata de cip vede doar pro-cipisti in jurul sau. Cei care fac campanii anti-cip sunt ferm convinsi de interpretarile lor pre-eschatologice, identificand dipozitivul electronic cu semnul fiarei si "caderea" cu simpla detinere a unui act elctronic, ce pentru ei inseamna pozitionarea pe drumul lepadarii.
Eu din câte am înțeles AlinB acceptă tacit implantarea cu cipul satanic și probabil va veni vremea când o va promova pe față, așa pentru ca toți să fie implantați cu cipul de control al sistemului totalitar, pentru că, nu-i așa, din punctul de vedere al lui AlinB planează asupra tuturor oamenilor, și în special a rumânilor creștini ortodocși, chiar și fără să aibă vreo dovadă sau un indiciu, suspiciunea că ar fi niște potențiali infractori periculoși cărora trebuie să le fie aplicată măcar o minimă, și "inofensivă", "neintruzivă" lovitură preventivă: CIPUIREA, ADICĂ IMPLANTAREA CIPULUI CONTROLULUI PENTRU INSTAURAREA DICTATURII BIOMETRICE.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cipurile RFID supuse atentiei publice Iustin44 Generalitati 162 15.12.2013 21:55:02
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Inca un thread despre cipurile RFID implantate Delirul Generalitati 19 13.10.2010 17:37:53
Noile permise au cip RFID ? axios Generalitati 9 12.09.2010 02:13:34