Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 18.01.2013, 01:53:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La fel si cu Biblia, iti trebuie un minim nivel de "specializare" ca sa intelegi corect ce scrie acolo.
Avem talmacirile Sfintilor Parinti. Dar ai intors discutia in alta directie.

Deci de unde stii ca nu se pot clona cipurile? Pe ce se bazeaza convingerea ta?
  #62  
Vechi 18.01.2013, 07:04:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cam multa ironie indreptata impotriva Noului Testament! Cam multa ironie indreptata impotriva povetelor unor parinti induhovniciti carora nu suntem vrednici sa le atingem nici macar incaltamintea! Si culmea: cei care se incumeta sa arunce cu pietre in cuvintele lor si sa ia in deradere fragmentele din Apocalipsa care se refera la pecetluire sustin ca apara Biserica!

Care biserica? Poate cea ecumenista, new-agista, vazuta ca o putere politica, nu ca o forta divina. Cata demagogie! Cata sminteala!

Last edited by antoniap; 18.01.2013 at 07:12:34.
  #63  
Vechi 18.01.2013, 07:50:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De câte ori ați auzit citindu-se în biserici texte din Apocalipsă? Dacă Biserica, în înțelepciunea ei, a considerat că mai ales din Evanghelii și din Apostol trebuie să se hrănească creștinul, de ce ne preocupăm noi de ceea ce Biserica lasă deoparte, poate din pricina multelor taine care se ascund acolo?

Ne temem de ce va urma, deși Domnul ne-a spus să nu ne temem (fiind cu El). Ne temem că ne va lua în stăpânire antihristul și căutăm să-l identificăm ca orbii, unii spunând că este acolo, alții dincolo. Și în felul ăsta își bate diavolul joc de noi, pentru că nu ne lasă să ne liniștim, semănând sămânță de tulburare și dezbinare.
Căci dacă am fi preocupați să-L cunoaștem pe Hristos, atunci am înțelege și unde nu este El, și ca cine nu este, am înțelege cum lucrează și cum ar putea fi antihristul. Deși nu cred că ne-ar mai interesa prea mult, dacă inima noastră ar fi a Domnului. Pe aceasta să nu i-o dăm vrăjmașului.

Argumentul forte pe care-l folosiți este că au vorbit de cip duhovnici mari. Alți duhovnici mari, însă, n-au făcut-o, având o atitudine rezervată. Însă noi, în fiecare duminică, spunem „cred întru una sobornicească și apostolească Biserică”, nu în Biserica unui singur duhovnic. Întotdeauna a fost așa. Iar de ne temem că Biserica nu mai este în adevăr, înseamnă că nu credem că „porțile iadului n-o vor birui”.

Gândiți-vă, numai, că acești mari duhovnici rămân în Biserică și cred în ea. Poate lor li se cade să-i și critice pe unii ierarhi; nu nouă. Pe de altă parte, dacă am vrea să ne ferim de a-i idolatriza (ceea ce cu siguranță ei nu-și doresc), am admite că și ei pot greși. Chiar dacă te-ai dus la Părinte și, fără să-i spui nimic, ți-a spus multe despre tine sau despre starea ta sufletească, te-a citit până în străfunduri și ți-a oferit poate și leacul, asta nu înseamnă că toate ale lumii le cunoaște și le pătrunde la fel. Nici nu are pretenția asta, căci e smerit, iar atunci când o face, nu de la sine o face, ci de la Duhul Sfânt, care suflă când vrea, și unde vrea, și nu tot timpul la fel. A-i transforma pe acești părinți îmbunătățiți în oracole e o mare greșeală.

Last edited by N.Priceputu; 18.01.2013 at 07:59:36.
  #64  
Vechi 18.01.2013, 08:30:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Implementarea si pericolele implanturilor CIP RFID 666 in SUA

Ca sa incerc sa sintetizez problemele ridicate de utilizarea acestor cipuri pe diverse acte- de identitate, de sanatate, asigurari sociale, etc: aceste cipuri contin- in functie de tipul documentului- anumite date biometrice despre persoana respectiva (de identitate, de sanatate, etc). Este adevarat ca de exemplu un pasaport cu cip este mai greu de falsificat (asa spun si reprezentantii politiei de frontiera din Romania), insa nu imposibil! Pana la urma nici o tehnologie nu este infailibila si poate fi "pacalita""!
Daca aceste cipuri contin numarul 666 intradevar nu e bine, dar problema se putea rezolva usor- de ce nu s-a ales orice alt numar ?!
Intradevar, in momentul utilizarii actelor cu cip si introducerii lor intr-un sistem informatic, evident ca actiunea respectivei persoane (trecerea frontierei de stat, folosirea unor servicii medicale, efectuarea unor tranzactii comerciale, etc) se inregistreaza in acel sistem informatic! Pe de o parte nu este bine- este clar o incalcarea a confidentialitatii vietii private, insa pe de alta parte poate fi si benefica utilizarea acestor sisteme- identificarea mai usoara a unor infractori dati in urmarire generala, identificarea bolilor cu incidenta mai ridicata, actiunile de marketing comercial, etc! Daca cineva isi pune in minte sa urmareasca prin intermediul utilizarii acestor acte cu cip miscarile unor anumite grupuri sociale, evident ca ar tehnic posibil!
INsa, aici mai intervine un aspect: de obicei serviciile de informatii si alte structuri cauta sa obtina informatii despre anumite persoane, care au acces la anumite informatii, ocupa anumite posturi-cheie - in limbajul lor "prezinta un interes operativ""! Nu ar fi utila adunarea unor mari canditati de informatii aleatorii, care doar ar incarca inutil bazele de date!
De exemplul si nea'' Gheorghe de la Cucuietii din deal e posibil sa aiba un act de identitate cu cip, insa mai greu de crezut ca ar prezenta un ïnteres operativ""! Munca de informatii are specificul ei si se face pe baza unor reguli stricte, nu la intamplare si aleatoriu!

In legatura cu numele de botez: pe orice act de identitate, de stare civila, medical, etc., apare si numele de botez si cel de familie a persoanei respective. Insa, apare si un anumit cod numeric- celerul CNP (existent de altfel si pe buletinele dinainte de 1989), compus din data nasterii si un numar aleatoriu! Este necesara utilizarea acestui CNP in anumite situatii (coincidente de nume, etc)

Asadar, in concluzie, nu ar fi neaparat ceva 100% rau utilizarea unor acte de identitate cu cip (bineinteles, sa nu contina numarul celebru 666)- desi inevitabil comporta si aspecte negative- ci modul cum sunt utilizate aceste informatiile stocate!
De altfel, nu tehnologia in sine este ceva rau, ci modul in care este utilizata! Poate cel mai concludent exemplu este modul cum a fost utilizata puterea atomului: se poate folosi in scopuri cu totul laudabile (centrale atomoelectrice, in medicina, cercetare stintifica, etc), dar si in scopuri condamnabile si de distrugere- armele nucleare!

Cu implantarea cipurilor in corpul uman, bineinteles ca nu sunt de acord- este o monstrozitate, si probabil aceasta este parerea oricarui om cu mintea intreaga! Cei cativa din diverse tari care au acceptat asa ceva probabil nu erau chiar sanatosi la cap- pur si simplu nu-i pot intelege!
  #65  
Vechi 18.01.2013, 09:22:01
mekahekaleka mekahekaleka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Talking

ma intreb daca unii dintre cei care sunteti impotriva cipurilor sunteti in acelasi grup cu vsovivivi care la 22 55 pe 12.12.12 sau pe nu stiu ce data a vazut sfarsitul lumii si acum crede ca traieste "in sfarsitul lumii" si ca a fost o mare explozie pe care el a vazut-o (sincer chiar m-a amuzat cand a scris asta , acum poate sa fie un troll , dar sa zicem ca nu ar fi )
schimbati religia dupa cum vreti voi . cred ca N.Priceputu si ioanaa au punctat cel mai bine ceea ce era de punctat si vad ca nici macar nu le raspundeti la ceea ce au scris . vreti sa vorbiti strict de religie ? pai uite aici oamenii astia doi au zis ceva mai bun decat restul (dintre care si eu) si care e legat doar de "legile" religiei ortodoxe
  #66  
Vechi 18.01.2013, 09:57:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De câte ori ați auzit citindu-se în biserici texte din Apocalipsă? Dacă Biserica, în înțelepciunea ei, a considerat că mai ales din Evanghelii și din Apostol trebuie să se hrănească creștinul, de ce ne preocupăm noi de ceea ce Biserica lasă deoparte, poate din pricina multelor taine care se ascund acolo?
Mare adevăr ai grăit. Unii însă afirmă că ascultă de Biserică și de duhovnici.

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ne temem de ce va urma, deși Domnul ne-a spus să nu ne temem (fiind cu El). Ne temem că ne va lua în stăpânire antihristul și căutăm să-l identificăm ca orbii, unii spunând că este acolo, alții dincolo. Și în felul ăsta își bate diavolul joc de noi, pentru că nu ne lasă să ne liniștim, semănând sămânță de tulburare și dezbinare.
Căci dacă am fi preocupați să-L cunoaștem pe Hristos, atunci am înțelege și unde nu este El, și ca cine nu este, am înțelege cum lucrează și cum ar putea fi antihristul. Deși nu cred că ne-ar mai interesa prea mult, dacă inima noastră ar fi a Domnului. Pe aceasta să nu i-o dăm vrăjmașului.
Noi suntem cei care producem răul, noi singuri ne autodistrugem. Noi suntem cei care dezvoltăm și care înmulțim răul, preocupându-ne de ceea ce nu este viață, căci numai unde este Hritos este viață, numai cu și prin Hristos suntem în adevăr.

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Argumentul forte pe care-l folosiți este că au vorbit de cip duhovnici mari. Alți duhovnici mari, însă, n-au făcut-o, având o atitudine rezervată. Însă noi, în fiecare duminică, spunem „cred întru una sobornicească și apostolească Biserică”, nu în Biserica unui singur duhovnic. Întotdeauna a fost așa. Iar de ne temem că Biserica nu mai este în adevăr, înseamnă că nu credem că „porțile iadului n-o vor birui”.
Chiar și duhovnicii sporiți care au vorbit de cipuri, nu au dezvoltat o asemea babiloniadă, doar cei care au venit mai depate cu propiile interpretări și soluții. Duhovnicii au îndemnat la pace și nu la tulburare, la femitate și la credință, la unirea noastră cu Biserica și implicit cu Hristos, la ascultarea de duhovnicii noștri.

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Gândiți-vă, numai, că acești mari duhovnici rămân în Biserică și cred în ea. Poate lor li se cade să-i și critice pe unii ierarhi; nu nouă. Pe de altă parte, dacă am vrea să ne ferim de a-i idolatriza (ceea ce cu siguranță ei nu-și doresc), am admite că și ei pot greși. Chiar dacă te-ai dus la Părinte și, fără să-i spui nimic, ți-a spus multe despre tine sau despre starea ta sufletească, te-a citit până în străfunduri și ți-a oferit poate și leacul, asta nu înseamnă că toate ale lumii le cunoaște și le pătrunde la fel. Nici nu are pretenția asta, căci e smerit, iar atunci când o face, nu de la sine o face, ci de la Duhul Sfânt, care suflă când vrea, și unde vrea, și nu tot timpul la fel. A-i transforma pe acești părinți îmbunătățiți în oracole e o mare greșeală.
Mulțumim pentru acest cuvânt.

Last edited by ovidiu b.; 18.01.2013 at 10:36:25.
  #67  
Vechi 18.01.2013, 10:02:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
ma intreb daca unii dintre cei care sunteti impotriva cipurilor sunteti in acelasi grup cu vsovivivi care la 22 55 pe 12.12.12 sau pe nu stiu ce data a vazut sfarsitul lumii si acum crede ca traieste "in sfarsitul lumii" si ca a fost o mare explozie pe care el a vazut-o (sincer chiar m-a amuzat cand a scris asta , acum poate sa fie un troll , dar sa zicem ca nu ar fi )
Alte preocupări nu ai?
  #68  
Vechi 18.01.2013, 10:32:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Alte preocupări nu ai?
Buna intrebare.
  #69  
Vechi 18.01.2013, 10:39:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De câte ori ați auzit citindu-se în biserici texte din Apocalipsă? Dacă Biserica, în înțelepciunea ei, a considerat că mai ales din Evanghelii și din Apostol trebuie să se hrănească creștinul, de ce ne preocupăm noi de ceea ce Biserica lasă deoparte, poate din pricina multelor taine care se ascund acolo?

Ne temem de ce va urma, deși Domnul ne-a spus să nu ne temem (fiind cu El). Ne temem că ne va lua în stăpânire antihristul și căutăm să-l identificăm ca orbii, unii spunând că este acolo, alții dincolo. Și în felul ăsta își bate diavolul joc de noi, pentru că nu ne lasă să ne liniștim, semănând sămânță de tulburare și dezbinare.
Căci dacă am fi preocupați să-L cunoaștem pe Hristos, atunci am înțelege și unde nu este El, și ca cine nu este, am înțelege cum lucrează și cum ar putea fi antihristul. Deși nu cred că ne-ar mai interesa prea mult, dacă inima noastră ar fi a Domnului. Pe aceasta să nu i-o dăm vrăjmașului.

Argumentul forte pe care-l folosiți este că au vorbit de cip duhovnici mari. Alți duhovnici mari, însă, n-au făcut-o, având o atitudine rezervată. Însă noi, în fiecare duminică, spunem „cred întru una sobornicească și apostolească Biserică”, nu în Biserica unui singur duhovnic. Întotdeauna a fost așa. Iar de ne temem că Biserica nu mai este în adevăr, înseamnă că nu credem că „porțile iadului n-o vor birui”.

Gândiți-vă, numai, că acești mari duhovnici rămân în Biserică și cred în ea. Poate lor li se cade să-i și critice pe unii ierarhi; nu nouă. Pe de altă parte, dacă am vrea să ne ferim de a-i idolatriza (ceea ce cu siguranță ei nu-și doresc), am admite că și ei pot greși. Chiar dacă te-ai dus la Părinte și, fără să-i spui nimic, ți-a spus multe despre tine sau despre starea ta sufletească, te-a citit până în străfunduri și ți-a oferit poate și leacul, asta nu înseamnă că toate ale lumii le cunoaște și le pătrunde la fel. Nici nu are pretenția asta, căci e smerit, iar atunci când o face, nu de la sine o face, ci de la Duhul Sfânt, care suflă când vrea, și unde vrea, și nu tot timpul la fel. A-i transforma pe acești părinți îmbunătățiți în oracole e o mare greșeală.


Desigur, grija noastra trebuie sa fie respectarea poruncilor evanghelice. A nu tine seama de sfaturile parintilor induhovniciti este de asemenea o greseala. Daca marii pustnici ne-au dat niste sfaturi, apoi trebuie sa tinem seama de ele, nu sa cautam sa fim pe placul celor aflati la putere chiar cu riscul de a merge impreuna cu ei in iad.

Daca marii sihastri ne povatuiesc sa respingem cipurile si documentele cu cip, stiu ei de ce spun asa. Desigur, daca credinta noastra se reduce doar la atat, n-am facut mare lucru.
  #70  
Vechi 18.01.2013, 10:45:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,17.Voi, însă, iubiților, aduceți-vă aminte de cuvintele zise mai dinainte de către apostolii Domnului nostru Iisus Hristos,
18. Că ei vă spuneau: În vremea de pe urmă vor fi batjocoritori, umblând potrivit cu poftele lor nelegiuite.
19. Aceștia sunt cei ce fac dezbinări, (oameni) firești, care nu au Duhul. 20. Dar voi, iubiților, zidiți-vă pe voi înșivă, întru a voastră prea sfântă credință, rugându-vă în Duhul Sfânt.
21. Păziți-vă întru dragostea lui Dumnezeu și așteptați mila Domnului nostru Iisus Hristos, spre viață veșnică.
22. Și pe unii, șovăitori, mustrați-i,
23. Pe alții, smulgându-i din foc, mântuiți-i; de alții, însă, fie-vă milă cu frică, urând și cămașa spurcată de pe trupul lor.
24. Iar Celui ce poate să vă păzească pe voi de orice cădere și să vă pună înaintea slavei Lui, neprihăniți cu bucurie mare,
25. Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Iisus Hristos, Domnul nostru, slavă, preamărire, putere și stăpânire, mai înainte de tot veacul și acum și întru toți vecii. Amin!"

Sursa:

http://bibliaortodoxa.ro/noul-testament/44/Iuda

Last edited by antoniap; 18.01.2013 at 10:49:27.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cipurile RFID supuse atentiei publice Iustin44 Generalitati 162 15.12.2013 21:55:02
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Inca un thread despre cipurile RFID implantate Delirul Generalitati 19 13.10.2010 17:37:53
Noile permise au cip RFID ? axios Generalitati 9 12.09.2010 02:13:34