Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.05.2021, 14:18:42
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Foarte bine ca Ortodoxia condamna homosexualitatea, dar sa nu ajunga alti crestini sa arunce cu pietre (ca in Evul Mediu) catre oamenii care fac pacatele de genu. Sa ne vedem de calea noastra. Doamne ajuta!

off-topic: of ce va mai certati cu Moroco :))))) =))
Adr.iu91 in prezent homosexualii au toate drepturile posibile, ba chiar si in plus. Vorbesc de statele democratice. Daca vrei sa castigi un Eurovision sau chiar un Oscar si nu arati asa macar putin homo nu ai sanse. Cu ce vrei sa-i mai ajuti? In prezent e un intreg bombardament media / social / cultural / legislativ etc cu chestiile astea. Acum vad ca vor sa se si "casatoreasca" la biserica, asta le mai lipseste. E un nonsens.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.05.2021, 14:50:11
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

Vad ca sunt tot felul de programe sociale care combat alcoolismul, dependenta de droguri, chiar dependenta de sex (...), de ce nu se fac si pentru a combate homosexualitatea, ... consiliere psihologica, asta da, ar fi un ajutor real dat de societate. Am citit mai demult o carte scris de parintele Serafim Rose in care precizeaza trecutul sau plin de excese: droguri, desfranare, experiente homosexuale si care cu ajutorul lui Dumnezeu a invins aceste pacate. Deci se poate!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.05.2021, 16:57:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Exact cum a ajuns Moroco la sectari.

Te duci, prizezi putin, iti place, mai prizezi, mai bagi putin si apoi... gata esti.

Asa cum s-a pripit Moroco atunci cand s-a apucat sa umble pe coclauri pe la sectari si draci, la fel si homosexualii ajung la fel.

Prin sugestii de la draci.

Dracu e principalul aici care schimba mintea si gandul...

Moroco ne poate impartasi propria experienta cum si-a pierdut mintile pe la sectari
Ce tot minti la adresa mea pe toate firele de discutie si-mi vanezi tot ce postez?

Nu am ajuns la niciun sectar. Ma confunzi cu Ewald Frank-enstain!

Ce-ti tot permiti sa-mi ataci fiecare postare si sa umpli firele de discutie cu mizerii la adresa mea?

Lasa-ma!!! Evita-ma! Nu ma mai teroriza cu desertarile tale la adresa mea!!!

Tu ai ajuns un pui al baronului de Miunhauzen!

Nu mai propaga mizeriile mintii tale la adresa mea!

Nu mai minti despre mine!

Nu sunt sectar, nu sunt neoprotestant, sunt mirean din poBOR iar daca cred si in Cele 7 Tr.Ap. care nu sunt sectari, nu sunt neoprotestanti ci oameni foarte crediciosi atunci fac bine daca cred si-L urmez pe Cuvantul lui Dumnezeu prin ei spre deosebire de tine care-i confunzi cu dracul, cu homosexualii si cu sectarii-neo protestanti.

Cum de-ti permiti sa raspandesti atatea calomnii pe toate firele de discutie si nu te mai poti opri? Esti foarte tulburat!

Termina cu mizeriile. Nu mai intoxica orice fir de discutie. Nu mai repeta ca un flasnetar mizeriile inchipuirilor tale pe toate firele de discutie! Nu am chef sa tot citesc tampeniile tale la adresa mea. Cine te crezi de tot mi te adresezi deviind mereu de la subiect? Repeti alte subiecte. Repeti ideile pripite, confuze, inversate din mintea ta. Deviezi de la subiect. Daca citesti ce postez rezuma-te sa discuti la subiect si nu mai intoxica cu deraierile tale spre aceleasi obsesii bolnave si teroriste!

Da-te pe tine exemplu de drac si de homosexual si de sectant si nu pe mine! OK?
Nu ca as ura dracii, sectantii sau homosexualii, sunt liberi si ei, bata-i Dumnezeu nu eu, certe-i, mustre-i, nu ma deranjeaza existenta lor insa ma deranjeaza sa spuna unii ca @gpalama minciuni fara numar despre mine pe care le repeta la infinit. Nu pricepi ca minti? Nu poti crede ca minti? Ce-s de vina eu ca esti mitoman si confuziv? Ce ma tot terorizezi mintind? Ce tot minti? De ce minti? De ce te deserti pe toate gfirele de discutie deviind de la subiect?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.05.2021 at 17:16:57.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.05.2021, 17:40:39
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Pai m-am referit la homofobie, la violenta/agresarea fizica sau verbala asupra persoanelor homosexuale.

Pacatul e foarte grav, da. Uneori de la malahie se poate ajunge si la homo, tot cum spuneti dumneavoastra "calea de invocare a........"

Foarte bine ca Ortodoxia condamna homosexualitatea, dar sa nu ajunga alti crestini sa arunce cu pietre (ca in Evul Mediu) catre oamenii care fac pacatele de genu. Sa ne vedem de calea noastra. Doamne ajuta!

off-topic: of ce va mai certati cu Moroco :))))) =))
Ortodoxia nu condamna homosexualitatea ci condamna PACATUL nu pacatosul. Toate pacatele aduc moartea.

off-topic: Nu e de ras, nu se poate opri din hula si blestem. Pe toate firele de discutie deraiaza de la subiect si se desarta cu toate desertaciunile lui la adresa mea de parca cine stie ce rau i-as fi facut lui sau altora sau ortodoxiei. N-am facut rau nimanui daca cred in Ortodoxie si in Cele 7Tr.Ap. si in Cuvantul lui Dumnezeu in timp ce el nu vrea sa creada. Peste tot, pe toate firele de discutie minte despre mine in fel si chip batandu-si joc de mine si de credinta mea, la infinit, inchipuindu-si ca apara ortodoxia. Isi apara INTERESUL SI NECREDINTA lui ca omul sigur ca nu se insala. Acuma ma face si homosexual si drac si tot felul de alte tampenii oricat de rele. Nu-i pasa, doar asa se poate erija la credibilitate. Ma blesteama si ma cearta pe toate firele de discutie, ma ameninta si ma alunga, ma exclusivizeaza. Oricat ii cer sa inceteze sa-si faca rau folosindu-se de mine nu vrea si merge ca inconstientul spre pierzare.

Exista multe astfel de specimene si in ortodoxie, lupi teroristi ascunsi in blana de oaie ce se dau mari aparatori ai ortodoxiei. Astia omoara pacatul cu pacatos cu tot si se lauda cu pacatul lor pe care il socotesc virtute ca ipocritii.

Ortodoxia nu osandeste si nu denigreaza pacatosul, pe niciun pacatos oricat ar fi de mare pacatul lui ci ii pe cheama toti pacatosii la vindecare, mantuire si indreptare. Hristos-Cuvantul cheama toti oamenii la inviere! Niciun pacatos nu e alungat de ortodoxie ci chemat si miluit, sfatuit, iubit spre indreptare, mangaiat, hranit, slujit.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.05.2021 at 17:43:40.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.05.2021, 18:59:25
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ortodoxia nu condamna homosexualitatea ci condamna PACATUL nu pacatosul. Toate pacatele aduc moartea.
Da asta am vrut sa zic, pacatul.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
off-topic: Nu e de ras, nu se poate opri din hula si blestem. Pe toate firele de discutie deraiaza de la subiect si se desarta cu toate desertaciunile lui la adresa mea de parca cine stie ce rau i-as fi facut lui sau altora sau ortodoxiei. N-am facut rau nimanui daca cred in Ortodoxie si in Cele 7Tr.Ap. si in Cuvantul lui Dumnezeu in timp ce el nu vrea sa creada. Peste tot, pe toate firele de discutie minte despre mine in fel si chip batandu-si joc de mine si de credinta mea, la infinit, inchipuindu-si ca apara ortodoxia. Isi apara INTERESUL SI NECREDINTA lui ca omul sigur ca nu se insala. Acuma ma face si homosexual si drac si tot felul de alte tampenii oricat de rele. Nu-i pasa, doar asa se poate erija la credibilitate. Ma blesteama si ma cearta pe toate firele de discutie, ma ameninta si ma alunga, ma exclusivizeaza. Oricat ii cer sa inceteze sa-si faca rau folosindu-se de mine nu vrea si merge ca inconstientul spre pierzare.

Exista multe astfel de specimene si in ortodoxie, lupi teroristi ascunsi in blana de oaie ce se dau mari aparatori ai ortodoxiei. Astia omoara pacatul cu pacatos cu tot si se lauda cu pacatul lor pe care il socotesc virtute ca ipocritii.

Ortodoxia nu osandeste si nu denigreaza pacatosul, pe niciun pacatos oricat ar fi de mare pacatul lui ci ii pe cheama toti pacatosii la vindecare, mantuire si indreptare. Hristos-Cuvantul cheama toti oamenii la inviere! Niciun pacatos nu e alungat de ortodoxie ci chemat si miluit, sfatuit, iubit spre indreptare, mangaiat, hranit, slujit.
off-topic: Pai dacă vezi ca te tot atacă nu îi mai da satisfacție (nu mai scrie comenturi despre el si despre ideologii fel de fel), că altfel va continua.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.06.2021, 20:54:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Ortodoxia nu condamna homosexualitatea ci condamna PACATUL nu pacatosul. Toate pacatele aduc moartea.
Da asta am vrut sa zic, pacatul.
Pacatul nu-l intalnim doar la homosexuali ci in orice cuplu sau chiar la omul care nu are relatie cu cineva.

Un credincios al Domnului Iisus Hristos-Cuvantul cauta sa duca o viata ingereasca si de aceea leapada interesul pentru partile de jos ale fapturii cautand castitatea, fecioria, infranarea si lipsa oricarei placeri sexuale, a oricarei averi lumesti.

Oameni casatoriti nu mai intretin relatii sexuale ci doar se iubesc la nivel duhovnicesc.

Calugarii chiar de aia postesc indelung la mancare si lichide, pentru a nu intra in contact cu partile de jos ale trupului incarcand sa excreteze doar daca e neaparata nevoie deci cat mai rar.

Un calugar manca si bea nu dupa pofta ci dupa starea de slabiciune si sentimentul acut de foame si de sete. Multi calugari mancau o data pe saptamana Duminica si beau apa foarte rar, cand si cand.

O regula calugareasca ne zice sa taiem zilnic din mancare si din voirea proprie ca sa sporim rugaciunea ”...faca-se Doamne voia Ta... nu precum voiesc eu ci precum Tu voiesti sa fie facuta Voia Ta”.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.06.2021 at 21:22:38.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.08.2021, 15:42:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Cum isi vrea raul si isi face omul rau mereu, desfranand singur.

Plangerea justitiara pe baza ghinionului superstitiar al coincidentei alinierii relelor ca o conspiratie precum si caraiala permanenta a puiului de cartita care arunca vina numai pe dos, numai pe nevinovati, asa ca o stare de frustrare si iritare nirvanica permanenta si ca o stare de nemultumire si suparare pe orice si pe oricine avand pe interior o mare capacitate corectoare si autocorectoare asa ca o barna bagata in vederea mintii si ca o barfa rautacioasa ce mereu acuza si loveste defrustrandu-se prin judecati pripite si iesindu-si din minti e defapt o stare rea de necredinta, desfranata, prin care omul aluneca usor in caraiala la adresa lui Dumnezeu sau a ortodoxiei devenind nemultumit si suparat pe Dumnezeu si i se face asa ca un reflex anti-ortodox in sistemul ideilor si cuvintelor ca la curve, ca la fetele frumoase razgaiate care pline fiind de capricii si fitze sunt mereu nemultumite de cum vine vorba de Dumnezeu si au tot felul de pretentii si simt revolte si iritatii incercand sa santajeze sau se se razbune pentru interesul lor exclusivist vrand sa se scape de Dumnezeu. Starea asta de moara stricata a papalâcului cel mare foarte rational care invarte mereu si caraie pe de o parte lingusind pe Preasfanta ca papistasii pe de alta urand-o si hulind-o ca uslamistii si sectarii e starea de curva-satana cu chip de barbat furios si poruncitor care da lectii.

La starea asta din om, daca adaugam starea de necredincios, de om lumesc, un fel de pulete, de pularau, de fane bolovanu asa ca un comportament de badaran nesimtit si indolent, om lumesc caruia nu-i pasa de nimic si huleste si injura toata ziua find mereu cu cuvintele obscene amenintatoare in gura, asta formeaza asa in sufletul si inima energetica a omului un pulete, partea interioara a eresomhului ca un gigalau energetic limbut care vorbind fara credinta vrute si nevrute isi fecundeaza cu starea asta de pulete starea aialalta de caraiala acolo in sine devenind un bordelator dublu transgender adica o curva satanica ce se multumeste si se nemultumeste ca un pasa.

Deci iata cum omul singur devine chiar in sine un teren de joaca pentru placerile desfranarii si astfel omul iubindu-se pe sine insusi produce pacat si placere prin inima-esofag, stomac-bronhii, prin burta sau intestine, prin sanul sau umarul stang. Acest pacat e sursa de boli si de chinuri groaznice.

Deci asa devine un omul credincios in sinea si interiorul lui un fel de transgender care se impreuneaza mereu in sine, strea de caraiala cu starea de pulete si nu-si da seama avand impresia ca e de bine caci el asa devine multumit si se simte multumit, mare nestiind ca defapt marirea aia e de la faptul ca se sinucide, ca isi face rau.

Aceasta stare de multumire a iubirii de sine si de pacat a fariseului care multumeste lui Dumnezeu sta la baza generarii iritarii si nemultumirii si omul prost ce se crede intelept in loc sa asculte si sa creada in Dumnezeu devine parelnicul multumirii si nemultumirii din sine ca un sef care are piatra-dop la inima si la minte, devine un terorist grozav greist ce se crede sef si care nu mai intelege nimic.

Din pricina caraielii si lucrarii ipocrite, mandre si trufase a multumirii si nemultumirii omul se insingureaza tot mai mult demonizandu-se caci trufia si mandria sunt demon, se rupe de Dumnezeu si de viata si caile si canalele de comunicatie ale energiilor si informatiilor credintei se astupa si omul insingurat, din pricina suferintei cade in tristete si depresie, in deznadejde devanind o greutate pentru cei din jur, nemaifiind bun de nimic.

La nebunia asta se mai adauga si nascocirea-vis prin care omul descopera, defapt descopera noi moduri sa-si faca rau ca un viitor sex fericit crezand ca va fi bine si ca o scapare, ca un perpetum mobile de speta avocateasc, se autoindreptaeste si crede in minciunile nascocirilor lui si crede fiindca sunt ale lui si asa, indreptatindu-si caraiala pana la multumire ajunge tradator, se da la satana, crede in demoni, in vocile rele care-l amagesc, in tot felul de vise si de vrajeli avand impresia ca scapa de suferinta mai usor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.08.2021 at 16:00:10.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.08.2021, 21:41:11
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ortodoxia nu condamna homosexualitatea ci condamna PACATUL....
Ha,ha, ha,ha!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.08.2021, 14:06:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Ortodoxia nu condamna homosexualitatea ci condamna PACATUL....
Ha,ha, ha,ha!
Prin trunchierea facuta de tine a rezultat perla cu care te distrezi ca ai adunat-o.

Defapt citatul intreg e in contradictie cu perla ta.

Citat:
Ortodoxia nu condamna homosexualitatea ci condamna PACATUL nu pacatosul. Toate pacatele aduc moartea.
De aia si Biserica (Dreptei Credinte) trebuie sa fie Intreaga pentru a avea o Credinta nestirbita in Hristos-Cuvantul si sfintii!

Amestecurile de tip masonic, caile asiatiace si sateiste pagane, lumesti nu completeaza Credinta ci o amesteca cu minciuna, pacatul si rautatea ducand omenirea spre moarte si spre pierzare si la dezbinare fata de Dumnezeu desi au aparenta unitatii si intregimii.

Trebuie sa fii de partea lui Hristos in lupta dintre Dumnezeu contra tot binele si raul si binele unora sau altora.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.08.2021 at 14:09:15.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.08.2021, 19:27:27
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Dupa mintea ta homosexualitatea nu e pacat/viciu? Nu e patima?

22. Să nu te culci cu bărbat, ca și cu femeie; aceasta este spurcăciune.(Leviticul18.22)

13. De se va culca cineva cu bărbat ca și cu femeie, amândoi au făcut nelegiuire și să se omoare, că sângele lor asupra lor este.(Lev20,13)


Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
...

Trebuie sa fii de partea lui Hristos in lupta dintre Dumnezeu contra tot binele si raul si binele unora sau altora.
Ha, ha, ha, alta bazaconie!

Dumnezeu nu lupta contra tot binele unora sau altora, ci pentru binele fiecaruia.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 19.08.2021 at 19:30:54.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
homosexualitate

Thread Tools
Moduri de afișare