Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.03.2010, 14:32:00
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit Despre 8 martie, o alta opinie

"Sfântul Episcop Nicolae Velimirovici ne avertizează că această slăvire a frumuseții feminine, cum ne amăgim noi că facem la 8 martie, este o grea cădere: „Dintre toate ispitele cu care omul are a se măsura în sine însuși, frumusețea este, oricum, cea mai anevoie de biruit. […] Căci frumusețea este un ghețar de pe care se alunecă sigur în adâncul de foc” iar „concursurile moderne de Miss sunt […] în fapt, un comerț abil disimulat cu prostituate” (Răspunsuri la întrebări ale lumii de astăzi, vol. 1, Sophia, Buc., 2002, p. 227). Că e frumusețe revoluționară, adică supradesfrânată, larg mediatizată și comercializată, că e manipulare sentimentală, camuflată sub „ziua mamei” (mamele creștine nu s-au identificat niciodată cu feministele, nici sfintele mucenițe, nici cuvioasele care împodobesc calendarul creștin), că e profund păgână, că e străină și antihristică, această neghină amară și neagră, numită 8 Martie, face mult rău credinței noastre ortodoxe."

De aici: http://doarortodox.wordpress.com/201...a-de-8-martie/
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.03.2010, 16:37:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
" e manipulare sentimentală, camuflată sub „ziua mamei” (mamele creștine nu s-au identificat niciodată cu feministele, nici sfintele mucenițe, nici cuvioasele care împodobesc calendarul creștin), că e profund păgână, că e străină și antihristică, această neghină amară și neagră, numită 8 Martie, face mult rău credinței noastre ortodoxe."
Daaaa, cum de nu ne-am dat noi seama pina acum de "neghina asta nesuferita" de plaga asta a societatii numita 8 Martie?
Ce mame, ce flori, ce martisoare!

Sa lase aerele astea de feministe si sa treaca in liniste la facerea de prunci nonstop, la rufe si la cratita!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 03.03.2010, 16:50:24
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

"Aceste gânduri amare ne-au fost inspirate de frenezia cu care, la 8 martie, 2007, românii, femei și bărbați, au petrecut nebunește, aflându-se în a treia săptămână a Postului Mare. Acesta este postul Jertfei pe Cruce și al Învierii Mântuitorului, etapă esențială de pregătire pentru urmarea lui Hristos în veșnicie, de înfrânare a poftelor și abținere de la păcate, iar noi ne-am întrecut în a face daruri scumpe, felurite flori, ne-am aprins simțurile și afectele, am mâncat carnea cea mai bună, am băut alcool fără opreliște, am dănțuit, am desfrânat, am vorbit toate măscările și răutățile posibile, am chiuit și ne-am bucurat. Televiziunile comerciale anunțau cu o săptămână înainte că, pentru ziua de 8 martie, toate locurile în restaurante și locarne au fost deja reținute prin precomenzi. Eram în plin post și noi am acontat toate, absolut toate locurile pierzării! Ați mai văzut cumva creștini îmbrăcați în sac și cu cenușă pe cap?!! Dar păgâni, dezmărginiți în orgii, ați văzut?"

Tot de acolo: http://doarortodox.wordpress.com/201...a-de-8-martie/
Reply With Quote
  #74  
Vechi 03.03.2010, 21:29:09
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
"Aceste gânduri amare ne-au fost inspirate de frenezia cu care, la 8 martie, 2007, românii, femei și bărbați, au petrecut nebunește, aflându-se în a treia săptămână a Postului Mare. Acesta este postul Jertfei pe Cruce și al Învierii Mântuitorului, etapă esențială de pregătire pentru urmarea lui Hristos în veșnicie, de înfrânare a poftelor și abținere de la păcate, iar noi ne-am întrecut în a face daruri scumpe, felurite flori, ne-am aprins simțurile și afectele, am mâncat carnea cea mai bună, am băut alcool fără opreliște, am dănțuit, am desfrânat, am vorbit toate măscările și răutățile posibile, am chiuit și ne-am bucurat. Televiziunile comerciale anunțau cu o săptămână înainte că, pentru ziua de 8 martie, toate locurile în restaurante și locarne au fost deja reținute prin precomenzi. Eram în plin post și noi am acontat toate, absolut toate locurile pierzării! Ați mai văzut cumva creștini îmbrăcați în sac și cu cenușă pe cap?!! Dar păgâni, dezmărginiți în orgii, ați văzut?"

Tot de acolo: http://doarortodox.wordpress.com/201...a-de-8-martie/

cred ca , poate fara sa vrei, ai alunecat in extrema.
sunt de acord ca 8 martie nu e o sarbatoare crestina, ca nu este ingaduit sa ti chefuri in post
dar sa vb de "pagani, dezmarginti in orgii' este mult prea mult.

daca vrei sa te imbraci in sac si sa-ti pui cenusa in cap, e alegerea ta, nimeni nu te opreste.
acu hai sa aruncam cu bolovani in pacatosii care indraznesc sa tina aceasta sarbatoare pagana, ca deh,noi doar suntem crestini, si asa ii sta bine crestinului

originile sunt necrestine, dar dorinta unora de a-si cinsti femeile din viata lor este buna, izvorata din dragoste.
nu ca as fi pro 8 martie, dar nici nu o numesc o zi a orgiei, e o maaaaaaaaaare diferenta
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 05.03.2010, 00:40:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Fani - eu n-am nici o problema, altcineva spunea de sarbatoarea Zamislirii Maicii Domnului si ca aceea ar trebui sa fie sarbatoarea femeilor in loc de 8 martie.

@Cristi - exista in calendar si sarbatori cu cruce neagra.

Pe 9 Decembrie, nu e nici macar cu cruce neagra, deci la noi Zamislirea Maicii Domnului nu este considerata sarbatoare de nici un fel.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
1 Martie - 8 Martie geo.nektarios Diverse Sarbatori 107 27.04.2015 19:57:53
9 martie costel Generalitati 5 09.03.2012 10:46:12
4 martie 1977 . . . cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 10 11.03.2011 17:47:41
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 16:21:41
8 martie radup Generalitati 61 14.03.2008 22:45:47