Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.11.2010, 17:26:54
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, Simona, stiu ca nu o spui cu rautate insa nu o spui nici cu tristete SINCERA. Acel sentiment de parere de rau vine tot din mindria pe care o prezinti in trei paragrafe, ca ai fi tu detinatoarea adevarului si restul lumii, adica miliarde de oameni sunt prosti, naivi si ignoranti. Mai sa fie!
Da, esti deja mandru cand te lauzi ca ai sentimente bune fata de ceilalti, in loc sa ti acele lucruri in inima ta. Am luat nota!
Nu eu sunt detinatoarea adevarului ci Sfintii Parinti ai Ortodoxiei, eu doar am redat un citat dintr-o lucrare extraordinara care sintetizeaza invataturile lor.
In ce priveste miliardele de oameni nu-i consider prosti! Si nu doar eu, ci toti ortodocsi adevarati. Pentru fiecare dintre ei s-a rastignit HRISTOS Dumnezeul nostru, ca atare, prin extindere... nici nu-mi pot duce gandul mai departe!
Esti ortodox pentru numele lui Dumnezeu intelegi ce vreau sa zic!!!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Bun, sa zicem ca este asa. Unde-s roadele si faptele in Romania? ca sa sustii asa ceva, altfel este o enormitate, un delir verbal, un tic capatat din generatie in generatie, fara substanta.
Care roade? Cele duhovnicesti sau cele materiale? Nu te intreb la misto, vreau doar sa inteleg exact intrebarea.
Din generatie in generatie? Pai daca ai sti ce departe au fost parinti si stramosii mei si inclusiv eu pana la un moment dat te-ai cutremura! Deci afirmatia ta pica.
In schimb daca te referi la cele duhovnicesti...este adevarat ca trebuie sa fi ortodox traitor ca sa afirmi ca ele din contra nu sunt fara substanta! Ei si ca sa fi asta doar tu o poti face si nimeni altcineva in locul tau!!!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cumva vezi tu cu raze gama ca ortodocsii romani mor altfel decit japonezii, ai vre-o confirmare ca masonii se duc in iad pentru ca "nu s-au intors acasa"?
Despre masoni nu am afirmat deloc ca se vor duce in iad. Chiar daca polemizam ai putea fi un pic mai fairplay! Eu pot sa tot propovaduiesc ce zic Sfintii Parinti dar sa nu fac bine semenului meu si sa pic din cauza mandriei mele duhovnicesti, asa cum bine ai subliniat, pe cand un mason care face bine semenului sau si este smerit si bun si isi iubeste aproapele ca pe sine insusi si-L iubeste pe Dumnezeu creatorul tuturor celor vazute si nevazute din toate inima si cu tot sufletul lui v-a lua cununa. NU EU DECID ASTA!!!
Cu o moarte toti suntem datori si ortodocsii romani si japonezii, dar daca noi ortodocsii dorim din toata inima - iertare din nou pentru mandria mea - ca toti sa stea de-a dreapta lui Iisus Hristos, fiul lui Dumnezeu dupa judecata tuturora -ce iti casuneaza tie?

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Simbolistica diferita? dar cine suntem noi sa judecam simbolistica altora.
Cumva ai tu o simbolistica lasata DIRECT DE HRISTOS sau este imaginata si inchipuita dupa moartea sa la vre-o~ 400 de ani. Are cumva vre-o aura speciala, face minuni mai multe decit fac simbolurile lor, avem noi vre-o mina care ne este intinsa din cer si ne apara de incendii, moarte, inundatii, boli, si ne ajuta sa mergem pe apa sau sa construim ceva batind din palme? :))) este penibil!
Cum am mai spus, nu noi ci Biserica lui Hristos!
Daca exista sinoade care au hotarat anumite lucruri atunci asa este si trebuie sa sti ca a tine de cuvantul ei se numeste a fi sub ascultare.
Da avem, dar nimeni nu contesta ca trebuie sa muncesti si sa te zbati pentru aproapele tau. Toata stima pentru cei care o fac - sunt talantii lor si pentru buna lor chivernisire toata lauda.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ca urmare Simona SINGURUL FEL in care poti "sa o spui" este cu RESPECT fata de celelalte religii care sunt mai mult sau mai putin la fel CONCEPUTE ca si a noastra ortodoxa, iar simbolurile la fel de imaginate, create, inchipuite, fiecare in felul sau si corespunzator inclinatiilor, A PREDILECTIILOR, a talentelor, expunerii la diverse culturi si idei.
Ca urmare Andrei SINGURUL FEL in care pot ,,sa o spun'' este cu DRADGOSTE CRESTINEASCA INTRU IISUS HRISTOS fata de ei ca sunt asteptati in continuare acasa. Nimeni nu-i opreste ca sa citeasca si sa se documenteze despre Ortodoxie.

Singur Iisus Hristos este CALEA, ADEVARUL SI VIATA!
Este adevarul pe care daca il urmezi ai viata!
Ca atare daca respecti asta intru totul, ferice de tine!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.11.2010, 18:03:27
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai ce sa-ti spun, masca , ne-masca, pina una alta ei sunt cei care ajuta pe cei amariti cel mai mult. Sa te vad eu pe tine ce faci cind dai de bani dupa care mai vorbim.
mda,nu stiam ca masonii sunt bunii samariteni ai acestui secol.ajuta ei pe cei obiditi fara un tel,asa ca sa dea bine la cv,sa fim seriosi.si aprepo,dai bani omului respectiv si apoi vei vedea ce face,dar nu prezuma negativ.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.11.2010, 18:45:34
bluesite33 bluesite33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 20
Implicit

desteptule,

nu-ti da cu parerea decat dupa ce citesti, caci altfel vei oravii totul in jurul tau, fara sa stii, si pentru asta vei raspunde!
Crestin ar trebui sa-ti sune ca fiind din familia de cuvinte a numelui Cristos!
Apoi, ortodox, este una si aceeasi mancare ca Biserica Mama sau cea lasata de Cristos , etimologic venind din lb graca-veche si ar insemna ortos-doxis= dreapta-slavita, dreptslavitoare, dar de atotsuficienti ca tine, este plin Iadul caci locuitorii Raiului nu sunt atotsuficienti, sunt dumnezei prin Harul daruit lor de Dumnezeu, pentru ca au trait pe pamant cu obrazul subtire, nu gros...din care sa faci bocanci!

preot marian tudor
bergen-norvegia
0047.96856925
mariantudor@live.com

ps. un om informat, face cat doi !

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hristos a poruncit sa Iubim si sa ajutam, nu a spus, ca DOAR CA ortodox poti ajunge la El prin iubire, nici macar nu a mentionat cuvintul crestin! A spus ORICINE FACE VOIA MEA, iar masonii din cite am vazut O FAC CU VIRF SI INDESAT!

Oare cum poti sa te pierzi cind implinesti aceasta porunca si iti ajuti aproapele?

Singura "posibilitate" de a reprosa ceva este daca la urmatoare editie a bibliei strecuram si cuvintul ortodox pe linga porunca lui Hristos.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.11.2010, 18:54:12
bluesite33 bluesite33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 20
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=niLBo...eature=related


ori, daca esti mason si ai un grad acolo mititel, nu uita ca cei din gradul inferior, nu stiu nimic de cei din gradul superior asa ca, pe la gradul 30, stai de vorba direct cu Lucifer..... fratie!
Iar ca ti se par generosi, nu-i bai.... Si eu as avea grija de tine cu maxima atentie si cu bani grei, daca la finalul calatoriei nostre, te-as duce de fapt la un chirurg care sa-ti extraga inima si rinichii pentru a face transplant unei rude de-ale mele...........




Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hristos a poruncit sa Iubim si sa ajutam, nu a spus, ca DOAR CA ortodox poti ajunge la El prin iubire, nici macar nu a mentionat cuvintul crestin! A spus ORICINE FACE VOIA MEA, iar masonii din cite am vazut O FAC CU VIRF SI INDESAT!

Oare cum poti sa te pierzi cind implinesti aceasta porunca si iti ajuti aproapele?

Singura "posibilitate" de a reprosa ceva este daca la urmatoare editie a bibliei strecuram si cuvintul ortodox pe linga porunca lui Hristos.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.11.2010, 20:02:31
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate daca era sau nu bun o sa judece Dumnezeu Iisus Hristos nu noi.
Dracii inseala pe unii catolici sa propovaduiasca un fundamentalism absurd conform caruia numai cei de apartin BC se pot mantui sau pot face fapte cu adevarat bune si unii ortodocsi tot inselati de duhuri rele zic la fel precum catolicii.
Rockefeller (John. D primul Rockefeller foarte bogat) nici nu a fost mason ca a fost baptist.
Iar faptele sale de milostenie Dumnezeu Iisus Hristos le judeca nu noi.

Masonii fac milostenie?
Probabil fac dar foarte foarte putina in comparatie cu cat fac neoprotestantii.
Puteti vedea de masoni ca ei zic ca sunt impotriva "sectarismului" ceea ce pe mine ma face sa cred ca ei sunt tot ceva catolici.
Mai cititi mai fratilor in istorie,parerea mea,sa vedeti ca BC tot timpul a fost de acord cu bancile,primele banci le-au facut inselatii de duhuri rele cavaleri templieri (care fiind inselati de draci sa fie antisemiti au scos acum zvonul ca primele banci le-au facut evreii).

Da, frate, judecata este a Domnului. Nu stiu care a fost religia lui Rockfeller (primul, cel cu afacerile cu petrolul), dar din cate stiu eu, nu conteaza religia pe care o ai, in cadrul masoneriei. Din cate stiu, masonii impun totusi o conditie: sa crezi in ceva, fie ca esti evreu, musulman, crestin etc. Deja se vede clar ca masoneria este rea caci permite adunarea la un loc a crestinului si a celor de alte religii in cadrul unei organizatii oculte, care indeparteaza pe om de adevar, si anume de Iisus Hristos.
Cu siguranta, masoneria nu este rezervata catolicilor. Adica stiu ca au fost anatemizati de catolici inca din secolul XVIII, cu mult inainte sa fie anatemizati de Bisericile Ortodoxe Greaca, Romana, de cea din Cipru...Desi unii zic ca masonii sunt implicati intr-un grad foarte inalt in treburile BC; unii pun panerezia timpurilor noastre (ecumenismul) pe seama implicatiei masoneriei in treburile religioase.
Oricum, important este sa ne ferim de tot ce inseamna masonerie si sionism, caci cele 2 miscari sunt mana in mana (sa nu se inteleaga ca sunt anti-semit; evreii sionisti au abandonat religia iudaica si si-au creat propria "religie" materialista, ei fiind anatemizati de ceilalti iudei)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.11.2010, 00:26:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Oare masonii fac voia lui DUMNEZEU!?!PT.asta trebuie sa frecventeze biserica ortodoxa sa se spovedeasca sa se impartaseasca,adica sa se bucure si sa se foloseasca de tainele bisericii ..iar cine face binefaceri ,mason sau nu le poate face spre lauda ,din mindrie ,de dragul slavei desarte ,adica de la oameni,..noi nu stim ce este in sufletul lor ca sa judecam sau sa laudam ,doar Dumnezeu stie si el va judeca si rasplati .Orice milostenie poate fi facuta si din simpla bunatate pe care Dumnezeu a sadit-o in sufletul fiecarui om ..numai ca acest fel de milostenii nu sint de folos pt sufletul care le face,adica nu sint mintuitoare decit DACA SE FC IN NUMELE LUI HRISTOS!Ei..fac aceste milostenii masonii in numele lui HRISTOS!??..ESTE F.F.INTERESANT DE AFLAT...CA SA NU CUMVA SA DUCEM LAUDE CUI NU E CAZUL!..cerceteaza si vei afla dc .vrei cu adevarat, Dumnezeu iti va descoperi Adevarul in leg.cu aceste aspecte importante ale milosteniei ,caci nu orice fel de milostenie este MINTUITOARE PT UN SUFLET ,CACI orice lucru care nu este bine facut ..adica nu este in numele lui IISUS HRISTOS ,nu este de folos pt.acel suflet care o face.!Crestinii dorim sa ne mintuim sufletele si de aceea preferam sa facem milosteniile in ascuns ,acestea fiind mai bine primite caci ele nu ne expun la slava desarta,pe care am putea sa o primim de la oameni.
Mai soro o sa fii uimita ca masonii chiar fac aceste milostenie "spre slava lui Dumnezeu " zic dansii.
Problema e ca dracii i-au inselat sa creada ca Dumnezeu ca e si "drept" prina aceasta intelegand masonii o chestie ciudata,in stil catolic,ca Dumnezeu ne da la propriu necazuri etc.
(eu de exemplu nu cred ca Dumnezeu a creat microbii,aceia probabil provin din anumite microorganisme cu rol bun care au fost pervetite de draci;dar la gradul 32 in masoneria de rit scotian dupa ce zice in cartea inselatului de duhuri rele Albert Pike se invata ca nu exista draci).

De aci ei cred inselandu-i dracii ca e necesar sa existe oameni nefericiti,oameni saraci,etc.
Nu stiu de unde ai scos teoria cu milosteniile care "numai daca se fac in numele lui Dumnezeu Iisus Hristos" sunt mantuitoare da asa pare o teorie mult iubita de doctrina catolica (si probabil si de masoni).
Ca nu e asa se vede din Sfanta Scriptura unde vedem un om care a fost trimis la Sfantul Botez spre a lua multa plata pentru ca milosteniile sale se suisera la ceruri:
"4. Iar Corneliu, căutând spre el și înfricoșându-se, a zis: Ce este, Doamne? Și îngerul i-a zis: Rugăciunile tale și milosteniile tale s-au suit, spre pomenire, înaintea lui Dumnezeu.
5. Și acum, trimite bărbați la Iope și cheamă să vină un oarecare Simon, care se numește și Petru. "
(din Faptele Sfintilor Apostoli,capitolul 10.Mai apoi aflam cum respectivul om primeste Sfantul Botez.)
Acel om nu stia de Dumnezeu Iisus Hristos dar a aflat prin interventia Sfantului Inger,iar Sfantul Inger de sfatul cui asculta nu de Dumnezeu?

Asa s-a ajuns ca la ritul scotian dictonul este "Deus meumque jus" adica Dumnezeu si dreptatea mea (dreptatea in sensul legii lui Dumnezeu).
Dictonul e perfect in intelegere cu ce inseala dracii pe catolici,cu doctrina catolica.
.

Daca crezi ca Dumnezeu e "drept si milos" apoi depinde cum o aplici,cum intelegi aceasta dreptate a lui Dumnezeu.
Unii inteleg ca Dumnezeu devine jignit (precum masonii si catolici) asta insemnand pentru dansii ca Dumnezeu "e drept" altii inteleg ca Dumnezeu ia apararea celor nedreptatiti,a celor asupriti,a sarmanilor etc.
Pai Dumnezeu Iisus Hristos nu s-a suparat pe cei care i-au zis ca ar vindeca cu puterea dracilor,pe cei care i-au zis ca e nascut din desfranare,etc.De unde au inselat dracii pe unii sa scoata despre Dumnezeu cel smerit fara sfarsit ca se supara?
Noi ne suparam cand cineva ne jigneste pentru ca suntem plini de mandrie,de aceea ne suparam.


Neoprotestantii intr-adevar sunt foarte milosi ca milostenii materiale si asta se datoreaza ca Sfintele Scripturi pe care le au neoprotestantii sunt foarte aproape de cele originale crestin ortodoxe,spre deosebire de Sfintele Scripturi de la catolici.

Masonii nu se trag din evrei sionisti,ba se pare ca sunt si anti-semiti cum ii inseala dracii pe dansii,si din cate pare doctrina masonica se trage din cabalism care e o invatatura draceasca de pastreaza unele din religia iudaica intr-ansa.
Evrei sionisti sunt evrei nationalisti,evrei care doresc sa aibe si ei statul Israel.

Ca fac sau nu masonii multe milostenii (mie mi se pare ca nu prea fac) asta Dumnezeu Iisus Hristos o stie si Dansul este judecatorul.
Si iata de ce mi se pare ca masonii nu prea fac milostenie,vedeti aci un interviu cu dl Chirovici de a fost mare maestru al MLNR pana acum cateva zile:
http://www.adevarul.ro/la_masa_adeva...315568949.html
Pai dl Chirovici acuza poporul roman de situatia economica dezastruoasa a Romaniei cand multi guvernanti fiind inselati de draci au deturnat cine stie cat de multi bani?
Cand in Romania ministerul Finantelor are angajati mai multi ca Ministerul Finantelor din Germania (de are 82 de milioane de oameni populatie fata de 21 milioane de oameni populatia Romaniei:
http://www.gandul.info/news/cum-vrea...ie?p=3#galerie
Romania are 1432 angajati in Ministerul Finantelor,Germania are 1339 de angajati in Ministerul Finantelor).
Aci puteti vedea o mostra din ce inseala dracii sa zica pe dl Chirovici:
"Avem milioane de pensionari, avem milioane de studenți, avem milioane de elevi, toată lumea vrea să beneficieze de un sistem gratuit (de preferință) sau foarte ieftin uitând că, de fapt, la alimentarea acestui sistem cu bani constribuie extraordinar de puțini subiecți."
Dl Chirovici ar fi uimit sa afle ca si in alte tari europene e cam la fel,populatia e destul de imbatranita,studenti sunt cu duiumul si cu toate acestea situatia sociala e foarte buna.
La noi prima cauza care a dus la criza actuala e cat s-a furat de niste inselati de draci din banul public.
Mai apoi aflam de la dnul Chirovici ca Romania e o tara saraca,din proastele mele cunostinte Romania e a doua tara din Europa ca potential agricol dupa Franta.

Dansul zice ca acum nu mai avem grau nu mai avem petrol dar uita ca graul e necesar sa il cultivi ca sa il ai si potential agricol pentru grau e imens in Romania dar inselatii de draci de la guvernare nu fac nimic spre a sprijini pe cei de vor sa faca agricultura.
Si ca mai avem petrol si ca rafinariile Petrom au fost date aproape gratis inselatilor de draci catolici (probabil masoni) austrieci de la OMV.
(probabil acolo s-au dat probabil si o mare parte zacamintele de petrol de le mai aveam).

Domnia sa iar uita ca avem un foarte mare potential sa cultivam pomi fructiferi,sa crestem oi,sa se faca miere,iar aveam foarte multa padure de conifere dar aceasta tot de niste inselati de draci de la guvernare a fost lasata sa fie praduita,sa fie exploatata irational.

Masonii acestia inselati de draci probabil vor sa intoarca lumea la vremurile "de aur" ale Evului mediu din Europa cand draci prin BC , prin inchizitie prin ordinele cavaleresti,prin multi nobili inselati de duhuri rele tineau opresata mare parte din populatia Europei.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 15.11.2010 at 02:13:43.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.11.2010, 19:15:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Masoneria română și-a ales conducătorii pentru următorii trei ani. Marele Maestru al Marii Loji Naționale din România este medicul pediatru Radu Bălănescu , directorul medical al Spitalului de Copii "Grigore Alexandrescu" din București , cel care a coordonat primirea și tratarea bebelușilor arși la Maternitatea Giulești. El l-a învins la puncte pe contracandidatul său, Mircea Gheordunescu, fost adjunct al SRI în regimul Constantinescu.
Acesta este personajul :
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.11.2010, 22:50:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acesta este personajul :
Multumim Cristi. Se vede ca este un om bun cu un chip luminos si privire inteligenta
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.11.2010, 23:04:27
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Masoneria este un exemplu al îndrăcirii avansate la care se poate ajunge prin credințele false.

Doctrinele religioase și teozofice mincinoase nu sunt simple ideologii la care aderă oamenii în mod liber. Așa cum prin păzirea poruncilor lui Dumnezeu ne unim cu El tot mai mult, prin credințele înșelătoare oamenii rătăciți se umplu tot mai mult de draci la propriu. Acești draci nu sunt niște metafore ci entități reale care pun stăpânire pe suflet și ajung să-l determine să facă și să creadă ce vor ei.

Religiile orientale, hinduismul, budismul, precum și masomeria produc cea mai profundă îndrăcire, îmbolnăvesc cel mai tare sufletul pentru că el cu greu va mai ajunge să conștientizeze eroarea și să se vindece.

În cazul masoneriei, cauza e combinația de ritualuri și de credințe teozofice care alterează chipul lui Dumnezeu în om și posibilitatea ca omul să mai simtă chemarea harului, prin doctrina unui dumnezeu impersonal, mort, doctrină care se instalează cu putere în conștiințe, opacizându-ne față de lucrările Duhului Sfânt.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.11.2010, 05:00:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Masoneria este un exemplu al îndrăcirii avansate la care se poate ajunge prin credințele false.

Doctrinele religioase și teozofice mincinoase nu sunt simple ideologii la care aderă oamenii în mod liber. Așa cum prin păzirea poruncilor lui Dumnezeu ne unim cu El tot mai mult, prin credințele înșelătoare oamenii rătăciți se umplu tot mai mult de draci la propriu. Acești draci nu sunt niște metafore ci entități reale care pun stăpânire pe suflet și ajung să-l determine să facă și să creadă ce vor ei.

Religiile orientale, hinduismul, budismul, precum și masomeria produc cea mai profundă îndrăcire, îmbolnăvesc cel mai tare sufletul pentru că el cu greu va mai ajunge să conștientizeze eroarea și să se vindece.

În cazul masoneriei, cauza e combinația de ritualuri și de credințe teozofice care alterează chipul lui Dumnezeu în om și posibilitatea ca omul să mai simtă chemarea harului, prin doctrina unui dumnezeu impersonal, mort, doctrină care se instalează cu putere în conștiințe, opacizându-ne față de lucrările Duhului Sfânt.
esti in posesia vre-unei dovezi concrete ca:

"Religiile orientale, hinduismul, budismul, precum și masomeria produc cea mai profundă îndrăcire, îmbolnăvesc cel mai tare sufletul "?

ca daca nu ai, ar inseamna ca doar delirezi, si ca urmare ai nevoie , parerea mea de tratament, serios!

Unde sunt acei masoni, hindusi, budisti, care spumega la gura de indraciti ce sunt?

..si din nou unde sunt roadele faptului ca noi suntem mai avansati dpdv duhovnicesc decit ei...doar vorbe? (
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Masoneria in BOR? Rotary Club alta fata a masoneriei-repostat antiecumenism Generalitati 249 29.11.2013 21:36:34
Noul site al parohiei ortodoxe românești din Albacete cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 28.11.2012 19:45:21
Vreascurile limbii romane Florin-Ionut Postul 38 01.04.2011 22:37:45
21 de ani de la inceputul Revolutiei Romane la Timisoara cristiboss56 Generalitati 21 23.12.2010 16:58:20
Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane Atena Biserica Ortodoxa Romana 10 22.11.2008 19:14:48