Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.12.2010, 17:17:35
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DiannaS Vezi mesajul
Imi permit sa intervin si eu in aceste discutii legate de Islam, ca am tot citit pe acest forum. Am si eu o intrebare pentru cei care critica atat de vehement aceasta religie : cati dintre voi au citit Coranul pentru a vedea exact ce inseamna Islam? De ce aruncati cu vorbe dure cand nici macar nu stiti despre ce e vorba?
Eu sunt crestina ortodoxa, dar cunosc f bine Islamul, si-l respect ca religie...si DA, avem acelasi Dumnezeu...stiti oare ce inseamna Allah in araba? Allah = Dumnezeu....


Suntem destui care suntem foarte bine informati despre islam.
Esti sigura ca ne inchinam aceluiasi Dumnezeu?
Allah inseamna Dumnezeu, GOD. Asta nu inseamna ca se face referire la acelasi Dumnezeu.
Inainte de islam ei erau politesti, iar Allah era numele unuia dintre cele multe zeitati/dumnezei in care ei credeau.
Ulterior Mohamed a declarat existenta unui singur Dumnezeu.

Daca ne-am inchina aceluiasi Creator, daca musulmanilor li s-ar fi revelat tot Dumnezeu, atunci si ei s-ar fi inchinat Sfintei Treimi, ceea ce ei resping din start.
Ba mai mult decat atat, ei considera ca noi ne inchinam la 3 Dumnezei, neintelegand conceptul de Trinitate.

Daca primii crestini au inteles ca exista unm Singur Dumnezeu in 3 Persoane, atunci cum dupa 560 de ani ni se prezinta un cu totul alt Dumnezeu, ca sa nu mai vorbesc ca cele 2 carti nu au nimic in comun.
  #62  
Vechi 27.12.2010, 17:19:40
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aaliaa Vezi mesajul
Este foarte interasant ce spui, dar poate putin prea exagerat atunci cand te refereai la "tonul" folosit de Iisus catre mama lui. Sa nu uitam ca Biblia este o carte tradusa, sa nu negam nici faptul ca anumiti barbati la un moment dat au ales trei evanglelii din foarte multe.
Ce este important este mesajul pe care Bunul Dumnezeu l-a trimis prin Iisus. Importante sunt toate faptele lui Iisus, care...da.. era superior, dar a iertat si a iubit (chiar pe dusmani ). Pentru El toti oamenii sunt egali in fata Domnului, toti ne putem mantui. Tot ce avem nevoie este: credinta, nadejde si dragoste.

Daca sfatul Domnului este sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti, ce scuza au aceia care desconsidera femeia.

Sa nu uitam ca dogma apartine oamenilor... nu este mereu si credinta adevarata.



Am vazut recent un filmulet in care se discuta exact despre acest apelativ "femeie" folosit de Isus, si se explica ce inseamna el in acele timpuri, si nu avea nimic tendentios, dur, precum percepem noi. Daca voi gasi explicatia detaliata, argumentata in urma traducerii cuvantului origninal si plasat in contextul istoric, o voi prezenta si aici.
  #63  
Vechi 30.01.2011, 01:45:10
marinafawzy marinafawzy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Mesaje: 1
Implicit islam

sunt casatorita cu un barbat musulman...intr o zi l-am rugat pe sotul meu sa imi ia un coran in limba romana pentru a il citi,ajutandu-ma astfel sa cunosc aceasta religie...dar stiti ce am realizat?!ca,spre rusinea mea,eu nu am citit biblia!cum putem,noi,pacatosii,care in mare parte nu stim ce spune propria noastra religie,sa vorbim despre religia altora?!in opinia mea fiecare religie este buna,atata timp cat o respecti...diferenta intre noi si ei este in mare parte de valorile culturale,de societatea in care traim noi si cea in care traiesc ei...nu de cine a fost isus,sau mohamed,sau fecioara maria...si sinceri sa fim...cati barbati nu isi omoara femeile infidele,numai musulmanii fac asta?sau ce n-ati vazut crestini care sa isi omoare nevestele pe te miri ce motive???este lumea plina de ei...dar pentru ca la ei este scris in coran toata lumea ii critica...si apreciez ca societatea lor este bazata pe religie si ceea ce fac este in numele domnului...indiferent in cine credem,fie el allah,dumnezeu,mahomed,isus,cu totii avem un inceput si totodata un sfarsit,un singur dumnezeu si in acelas loc ne ducem cu totii...ii criticati pe ei ca isi cumpara nevestele,dar tiganii nostrii cu kilele de aur,cu zestrea in palate,cu jucatul camasii,cu femeia tinuta la cratita,si cu multele amante...de ei ce mai zicem?nimic ca doar sunt ai nostri?nu?!si ei nu le pun val pe fata,dar le maltrateaza cat 10 musulmani la un loc...intai sa ne vedem pe noi,sa ne intelegem religia si sa incercam sa o respectam buna sau rea,cum o fi ea...pentru ca,noi,toti ne nastem musulmani,intelesul acestui cuvant fiind supus al lui dumnezeu...
  #64  
Vechi 30.01.2011, 16:54:11
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

În prealabil postat de aaliaa
Este foarte interasant ce spui, dar poate putin prea exagerat atunci cand te refereai la "tonul" folosit de Iisus catre mama lui. Sa nu uitam ca Biblia este o carte tradusa, sa nu negam nici faptul ca anumiti barbati la un moment dat au ales trei evanglelii din foarte multe.
Ce este important este mesajul pe care Bunul Dumnezeu l-a trimis prin Iisus. Importante sunt toate faptele lui Iisus, care...da.. era superior, dar a iertat si a iubit (chiar pe dusmani ). Pentru El toti oamenii sunt egali in fata Domnului, toti ne putem mantui. Tot ce avem nevoie este: credinta, nadejde si dragoste.

Daca sfatul Domnului este sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti, ce scuza au aceia care desconsidera femeia.

Sa nu uitam ca dogma apartine oamenilor... nu este mereu si credinta adevarata.


Aici iti dau dreptate aaliaa .....Iisus i-a iertat si pe cei ce l-au rastignit, cum ar fi si putut fi altfel, cand EL intruchipeaza iubirea totala , profunda si neconditionata? Cand declara ca trebuie sa ne iubim semenii ca pe noi insine ?

ps."Cat de bine prezice Vechiul testament soarta lui Ismael (a poporului arab ) : "va fi intocmai ca un magar salbatic, el va fi impotriva tuturor, si toti vor fi impotriva sa "."
  #65  
Vechi 30.01.2011, 16:57:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Islamul vorbește despre Iisus ca fiul unei fecioare, pe nume Maryam. Coranul o consideră cea mai deosebită femeie și amintește de așa numita Maryam în două locuri . Textele oferă multe informații despre Fecioara Maria, arătând-o ca aleasa lui Alah, din care s-a născut Iisus și care a fost îngrijită la templu de Zaharia. Ea este numită "semnul lui Dumnezeu", care și-a păstrat fecioria pentru El. De asemenea , în religia budistă , Fecioara Maria este asociată cu Kuan-Yin , un personaj care se bucură de mare cinstire în rândul chinezilor. Pentru noi creștinii Ortodocși , Fecioara Maria este un model de sfințenie, de smerenie, de ascultare față de Dumnezeu și de dăruire față de Dumnezeu. <<Preasfântă Fecioară Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi ! + >>
Auzisem mai demult o treabă, că Dumnezeu a lăsat ca mulți să se îndoiască de Dumnezeirea lui Iisus, dar ca nimeni să nu se îndoiască de sfințenia Mariei. Dar tot în creștinism se bucură de cinstirea cea mai mare.
  #66  
Vechi 09.02.2011, 20:54:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dar tot în creștinism se bucură de cinstirea cea mai mare.
. . . cea Adevarata , mai cu seama in Ortodoxie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #67  
Vechi 10.02.2011, 09:15:59
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Domnule, arătați-mi și mie unde spune în coran că s-a prezentat îngerul și a zis că el este îngerul Gabriel, adică Gavriil, că eu știu că nu s-a prezentat ci doar mahomed a crezut că este îngerul Gabriel, și-a închipuit dar nicăieri îngerul nu s-a prezentat. Deci este vorba despre cineva care nu și-a prezentat nici numele și nici apartenența sau închinarea la Dumnezeu ci mahomed i-a atribuit astfel de idei, l-a crezut Dumnezeu, l-a idolizat pe acel duh foarte ispititor...

Deci scoateți versete din coran și prezentați-le cum anume s-a arătat și cum s-a prezentat îngerul, că mie mi-e foarte clar că defapt era un înger necurat, fricuriosul javrailici... care se lăsa a fi făcut sfințișor, a fi crezut el... când defapt erau ispite mitomanice pe bandă rulantă până ce a crezut amăgirea și s-a crezut un mare profet, când colo nu era decât un înșelat de duhurile rele... căci nimic nu e mai înșelător decât să faci o religie a răzbunării, când este scris „a Mea este răzbunarea”... adică a Lui Dumnezeu, și nu a omului... Deci e vorba de o „religie” a răzbunării pe oamenii necredincioși, pe sângele și carnea greșitoare, iar așa ceva Dumnezeu nu a instituit niciodată ci El însuși a aplicat voia Sa cea bună și Sfântă care uneori pentru cei potrivnici și vrăjmași a fost ca un fel de răzbunare... pentru că ei nici nu au fugit de la fața Sa și nici nu au voit să se supună ci au vrut să-și continue voile lor cele rele... necurate și pline de grozăvia de sine însuși.

Deci „a Mea este răzbunarea și nu a omului” ... și nu are sens să veniți cu tot felul de acuzări în numele unor îngeri străini de Dumnezeu care și-au lepădat propriul lor nume și s-au arătat la modul cel mai înșelător...

Iar răzbunarea se face de către preot sau credincios prin mustrarea duhurilor răutății prin rugăciuni, molifte, sau se face trimitere la mustrarea Domnului după cum a rostit îngerul Mihail care a văzut cum satana se lupta pentru trupul lui Moise și i-a zis: „ Să te mustre pe tine Dumnezeu!”, sau cum zice obijnuit omul credincios: „Piei de la fața Domnului diavole necurat și spurcat și mincinos și care mereu râzi de Dumnezeu arătându-te înțelept și sfințișor, du-te pe pustii căci doar ți se pare că știi.”

Pe scurt: piei drace! și niciodată piei omule!.. deci tot duhul răul trebuie scos în neființă prin lucrarea lui Dumnezeu cu omul căci Dumnezeu este iubitor de oameni dintotdeauna și nu ucigaș de oameni, ci diavolul este ucigaș de oameni de la început, căci lucrarea drăcească a atras asupra omului potopul lui Noe dar Domnului i-a părut rău după omul pe care îl făcuse chiar dacă erau numai trupuri, deci erau oamenii fără credință și fără pic de ascultare și toate râvnele omului erau îndreptate numai spre rău încă din tinerețile lui... căci tot pământul era plin de silnicie și poveri.

Last edited by vsovivi; 10.02.2011 at 09:37:26.
  #68  
Vechi 10.02.2011, 14:12:36
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Crezi că dacă se prezenta 'îngerul' deveneau mai credibile viziunile lui mahomed? El cel mai probabil a avut inițial niște halucinații, produse de epilepsie sau de altă tulburare psihică. Sunt milioane de oameni care au astfel de halucinații care îi impresionează, îi fac să le dea semnificații religioase. Chiar mulți dintre profeții VT pot să fi fost de fapt niște victime ale unor astfel de halucinații.

Însă cea mai mare parte a 'revelațiilor' lui mahomed nu se bazau nici măcar pe halucinații, erau pur-și-simplu minciuni inventate pe loc și pe care ulterior le credea și el, un mecanism psihologic specific narcisiștilor. Deci curanul nu e opera diavolului ci a lui mahomed, el l-a inventat.

La fel se întâmplă și la Pucioasa și la mii de alte de cazuri de 'profeți' din lumea largă, care vă mint cu bună știință și apoi ajung și ei să creadă în propriile minciuni.

A fi credul în veacurile trecute era scuzabil, dar în zilele noastre este un semn de gravă ignoranță. Și totodată ceva ce te ține pe loc în dezvoltarea personalității. Dacă ai reuși să depășești această convingere ai putea să-ți schimbi și restul sistemului de valori, nu ai mai scrie mesajele aberante pe care le scrii, în care îi vezi pe toți mai răi decât sunt în realitate.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #69  
Vechi 10.02.2011, 16:20:23
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Crezi că dacă se prezenta 'îngerul' deveneau mai credibile viziunile lui mahomed? El cel mai probabil a avut inițial niște halucinații, produse de epilepsie sau de altă tulburare psihică. Sunt milioane de oameni care au astfel de halucinații care îi impresionează, îi fac să le dea semnificații religioase. Chiar mulți dintre profeții VT pot să fi fost de fapt niște victime ale unor astfel de halucinații.

Însă cea mai mare parte a 'revelațiilor' lui mahomed nu se bazau nici măcar pe halucinații, erau pur-și-simplu minciuni inventate pe loc și pe care ulterior le credea și el, un mecanism psihologic specific narcisiștilor. Deci curanul nu e opera diavolului ci a lui mahomed, el l-a inventat.

La fel se întâmplă și la Pucioasa și la mii de alte de cazuri de 'profeți' din lumea largă, care vă mint cu bună știință și apoi ajung și ei să creadă în propriile minciuni.

A fi credul în veacurile trecute era scuzabil, dar în zilele noastre este un semn de gravă ignoranță. Și totodată ceva ce te ține pe loc în dezvoltarea personalității. Dacă ai reuși să depășești această convingere ai putea să-ți schimbi și restul sistemului de valori, nu ai mai scrie mesajele aberante pe care le scrii, în care îi vezi pe toți mai răi decât sunt în realitate.
Domnule, tu nu deosebești neghina de grâu ci bagi totul în aceiași oală, și mă sfidezi și pe mine fățiș, mă insulți și ai tupeul să dai lecții de psihiatrie crezând că știi dumneata cine e înșelat și cine nu... cine sunt prooroci și cine nu, și dai lecții simpliste, dar reducționismul domniei tale este greșit făcut, căci sinteza ta este căprească.

Deci dumneata de ce îi faci pe cei de la Pucioasa prooroci mincionoși? Că spui tu că halucinează, că spui tu că ei inventeză ca alții și apoi cred ei în minciuni ca alții, că spui tu că e toți la fel și deci e vorba de aceiași oală? Păi deosebirea esențială este aceea că proorociile Adevărate le plinește Dumnezeu cu omul căci El poate totul și ăsta e vasul Domnului iar cele false le plinesc oamenii cu oamenii sau diavolii cu oamenii și asta e oala plină de amestecătură căci iată în ea pot ei să hulească pe Dumnezeu, să râdă și să fie zăbavnici cu inima la a-i crede pe toți proorocii și în toate proorociile cele sfinte. Defapt chiar Dumneata am impresia că ai lepădat proorociile și spui ca unii aiuriți din biserică și rătăciți cum că Duhul proorociei s-ar fi gătat, păi nu a zis Domnul după ce a împlinit în sine proorociile Vechiului Testament referitoare la nașterea din fecioară și jertfa pe Cruce că alt Mângâietor vă voi trimite? Și a trimis la Ioan Teologul și apoi mulți creștini au mărturisit timp de 2000 de ani proorocii referitoare la venirea Domnului întru slavă spre înviere a sfinților și judecată a păcătoșilor. Deci dacă primul Mângâietor s-a împlinit întocmai în persoana lui Iisus Hristos de acum 2000 de ani, iată că tot El plinește ce a mai dat proorocilor Săi, căci a spus că noi le va face pe toate, fiind trimis de Tatăl pentru această lucrare din nou la om!

Proorociile, fie vedenii sau Cuvinte Sfinte venite prin Cuvânt, sunt mântuitoare pentru om pe când celelalte sunt himere și urâciuni și necurății omenești fără Dumnezeu, sau drăcești, necurății și blestemății, un fel de mirajeguri și fete morgane.

Tu negi proorociile cele Adevărate împreună cu cele spurcate crezând că toate sunt înșelătorii căci presupui dumneata că astăzi Dumnezeu e mut sau orb sau se ține departe de om și nu se mai arată sfinților sau cui voiește El că presupui dumneata că și-ar fi pierdut dragostea... Păi de ce crezi dumneata că Duhul lui Dumnezeu nu mai poate lucra și azi cu omul la fel ca altădată?.. Și ce crezi dumneata, că Domnul nu plinește tot ceea ce a zis și a scris mai înainte prin prooroci? Deci la Pucioasa a plinit și a zis și a scris Domnul prin prooroci ce mai urmează să fie și să plinească, și așa a fost precum este scris și așa este, dar despre mahomed și islam sau altele nu a zis nimeni decât sunt niște batjocuri și vedenii viclene și minciuni și născoceli hulitoare la adresa Adevăratului Dumnezeu.

Dacă nu știi face deosebire între proorocii, între Duhuri, între învățături, care sunt adevărate și care sunt de la cel rău, care te mântuie dacă le asculți și care te duc în iad, pentru ce ai tupeul să combanți la modul simplificator greșit și absurd doar așa ca să jignești? Pe cine vrei dumneata să te răzbuni?

Deci un înger fără nume care te învață prostii este de la cel rău, și se vede ce a învățat, deșertăciunea oculară, grozăvia... ca să ai viață bazată pe răzbunare deșartă și așa să te crezi vrednic și să te îmbraci singur în sfințișor, în alb, dar Trâmbițele Apocaliptice și poporul sfânt al Domnului nu este o minciună sau o sectă sau o halucinație ci Domnul i-a îmbrăcat în alb căci El însuși este cu ei... Deci pentru ce vă credeți știutori când nu știți ce vorbiți, fiindcă nici n-ați citit și nici n-ați priceput și nici nu vreți să pliniți câte ceva ci se vede că doar vreți să feriți pe unii și pe alții de închipuielile voastre ca să nu cumva să atingă, sau să nu guste, adică idolizați, absolut totul idolizați... afară de voi, neștiind voi că ceea ce spuneți voi e de la idolii voștrii și nu de la Dumnezeu deși vouă vi se pare că voi mărturisiți pe Adevărul.

Ca să afli pe Adevărul și să-L mărturisești curat e musai să încerci să te situezi pe Cale... și să crezi că toate căile păcătoșilor vor pieri... absolut toate, mqai devreme sau mai târziu și numai ceea ce este zidit să dăinuie în veșnicie, doar Acela va dăinui.

Last edited by vsovivi; 10.02.2011 at 16:44:57.
  #70  
Vechi 10.02.2011, 16:24:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
. . . cea Adevarata , mai cu seama in Ortodoxie !
Dar ce am mai observat, musulmanii o respectă pe Maria, mai mult ca protestanții.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Maria Egipteanca costel Diverse Sarbatori 14 20.04.2013 23:12:19
Sfanta Maria Magdalena mihele_m Intrebari utilizatori 0 22.07.2010 10:07:47
Sfanta Fecioara Maria MariaB Biserica Romano-Catolica 62 15.02.2010 00:44:33
Fecioara Maria in Sfanta Sfintelor ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 4 21.03.2007 23:10:33