Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2010, 05:49:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit Este adevarat?

Am auzit de curand ca s-a dat de curand o noua lege la Patriarhie cum ca se vor putea hirotoni doar aceia care au cel putin 5 ani de casatorie...este real?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.07.2010, 22:57:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Chiar nimeni nu are idee...?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.07.2010, 23:33:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Chiar nimeni nu are idee...?
Draga Gabriela , nu este vorba de asa ceva , ci despre o "oronanta" ce face referire la preotii divortati sau ce vor sa divorteze . Problema a fost dezbatuta la Topicul Preotul si stirea am postato la Stiri , dar nu am rabdare sa o caut acum, dar este vorba complet de altceva . Iertare ca nu-ti pot oferi acum date in plus , ci doar un link perfect valabil :http://www.crestinortodox.ro/drept-b...iei-69940.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.08.2010, 09:29:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Draga Gabriela , nu este vorba de asa ceva , ci despre o "oronanta" ce face referire la preotii divortati sau ce vor sa divorteze . Problema a fost dezbatuta la Topicul Preotul si stirea am postato la Stiri , dar nu am rabdare sa o caut acum, dar este vorba complet de altceva . Iertare ca nu-ti pot oferi acum date in plus , ci doar un link perfect valabil :http://www.crestinortodox.ro/drept-b...iei-69940.html
Multumesc pentru raspuns, draga Cristi!
De ordonanta la care te refereai am citit,doar ca eu vorbeam despre o alta ordonanta,noua,de cam o saptamana-maxim doua in care am inteles ca se pune problema sa poata fi hirotoniti doar candidatii la preotie care au cel putin 5 ani de casnicie.
Am ramas cu gura cascata cand am auzit asa ceva,de aceea am zis sa va intreb si pe voi daca este real,daca ati auzit vreun zvon de acest fel...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2010, 10:25:46
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns, draga Cristi!
De ordonanta la care te refereai am citit,doar ca eu vorbeam despre o alta ordonanta,noua,de cam o saptamana-maxim doua in care am inteles ca se pune problema sa poata fi hirotoniti doar candidatii la preotie care au cel putin 5 ani de casnicie.
Am ramas cu gura cascata cand am auzit asa ceva,de aceea am zis sa va intreb si pe voi daca este real,daca ati auzit vreun zvon de acest fel...
unde ai auzit zvonul asta?
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.08.2010, 11:53:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
unde ai auzit zvonul asta?
De la o cunostinta care este viitor preot si care la randul sau a auzit din surse interne BOR.
Si eu i-am zis ca poate a inteles gresit si e vorba de ordonanta cealalta,dar mi-a spus ca acum cateva zile un viitor preot a fost sa isi depuna candidatura pentru preotie si a fost refuzat pe motiv ca nu are 5 ani vechime de casnicie.
Mi se pare exagerat,de asta sunt asa de nedumerita.Poate,totusi,nu a inteles bine...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.08.2010, 13:09:10
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
De la o cunostinta care este viitor preot si care la randul sau a auzit din surse interne BOR.
Si eu i-am zis ca poate a inteles gresit si e vorba de ordonanta cealalta,dar mi-a spus ca acum cateva zile un viitor preot a fost sa isi depuna candidatura pentru preotie si a fost refuzat pe motiv ca nu are 5 ani vechime de casnicie.
Mi se pare exagerat,de asta sunt asa de nedumerita.Poate,totusi,nu a inteles bine...
sursele...doar nu e jurnalist :))...pana nu exista ceva oficial...sursele sunt barfe...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.08.2010, 13:16:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
sursele...doar nu e jurnalist :))...pana nu exista ceva oficial...sursele sunt barfe...
Sunt preoti,nu le stiu numele si chiar daca l-as sti nu cred ca ar avea vreo relevanta sa le postez aici.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2010, 15:35:07
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Intr-adevar unii ierarhi prefera sa hirotoneasca preoti pe cei care au ceva ,,vechime" in casnicie ptr ca e destul de greu inceputul de drum pentru un preot.Se incearca astfel evitarea unor noi cazuri in care sa apara divortul tocmai din cauza ca preoteasa nu era pregatita ptr viata in parohie,cu un salar mai mic...cand casnicia e solida,cei doi se cunosc mai bine,au trecut impreuna printr-o serie de evenimente e altfel...in vremurile noastre ca sa fii preot si preoteasa inseamna multa dragoste,sprijin si jertfa....din partea amandurora....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.10.2010, 13:27:10
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar daca esti femeie de ce te intereseaza?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este adevarat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 8 13.11.2012 14:21:49
Este adevarat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 9 24.08.2012 15:29:37
cine este crestin adevarat fallen Generalitati 19 24.08.2011 12:12:42
Este adevarat? Membru Generalitati 3 15.01.2011 14:59:20
Este adevarat ca... Kaiserslautern21 Mari Duhovnici si predicile lor 2 31.10.2009 02:25:54