Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.08.2010, 14:40:20
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Să înțeleg astfel că sunteți pro-ecumenism ??
Nu, dragul meu frate, nu sunt pro-ecumenism. Am raspuns doar indemnului fratelui TreciLaRugaciune (Amin!) si am spus, in numele Sfintei Treimi, NU!

Iertati-ma si rugati-va si pentru mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.08.2010, 14:44:03
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule colaps, dupa parerea dumneavoastra, a te ruga sfintilor catolici este ok ? Cel ce se roaga unui sfant catolic iar apoi afirma cu tarie ca acel sfant l-a ajutat, se mai poate numi ortodox ?
Sunt, într-adevăr, creștini ortodocși care se roagă unor sfinți canonizați de Biserica Catolică și care afirmă cu tărie că au fost ajutați. Este și motivul pentru care sunt destul de precaut când fac afirmații despre cele două Biserici și spun că difrențele sunt doar nuanțe pe același trunchi comun, dar fără a fi un "ecumenist" ci pentru că eu consider că unirea credinței se va realiza prin ralierea Bisericii Catolice la credința Bisericii Ortodoxe, ceea ce este un proces durată. Primii pași au fost făcuți, după cum bine știți, în secolul XX. Și Biserica Catolică dorește unirea credinței dar din sens invers. Nu știu cum se va realiza acest lucru fiindcă pare o contradicție insurmontabilă. Dar dogmele Bisericilor noastre nu sunt, oare, niște dogme care "violentează" logica noastră a bunului simț? Doar Dumnezeu va hotărî când va veni vremea unirii credinței și cum. Esențial este ca noi să nu ne rupem de adevărul credinței, pentru mine, personal, doar cel al Bisericii Ortodoxe. Cum am mai spus, noi, ca și creștini, ne putem ruga unii pentru ceilalți. Iar sfinții catolici nu sunt mai puțin sfinți decât cei ai Bisericii mele.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.08.2010, 14:49:43
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule colaps, dupa parerea dumneavoastra, a te ruga sfintilor catolici este ok ? Cel ce se roaga unui sfant catolic iar apoi afirma cu tarie ca acel sfant l-a ajutat, se mai poate numi ortodox ?
Nu există Sfânt catolic sau ortodox, există doar Sfinți. Sunt sigur că Sfinții pe care tu îi numești „catolici” au fost răsplătiți de Dumnezeu nu pentru urmarea rânduielii catolice și a ereziilor acesteia, ci pentru că păstrau dreapta credință în inima lor. De altfel, sunt sigur că un Sfânt „catolic” nu ar fi promovat niciodată ideea de purgatoriu, spre exemplu.

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe
Nu, dragul meu frate, nu sunt pro-ecumenism. Am raspuns doar indemnului fratelui TreciLaRugaciune (Amin!) si am spus, in numele Sfintei Treimi, NU!
Iertare, am înțeles greșit.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.08.2010, 14:59:12
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu există Sfânt catolic sau ortodox, există doar Sfinți. Sunt sigur că Sfinții pe care tu îi numești „catolici” au fost răsplătiți de Dumnezeu nu pentru urmarea rânduielii catolice și a ereziilor acesteia, ci pentru că păstrau dreapta credință în inima lor. De altfel, sunt sigur că un Sfânt „catolic” nu ar fi promovat niciodată ideea de purgatoriu, spre exemplu.
Ok, atunci haide sa particularizam: Sfantul Anton de Padova, calugar franciscan, este sau nu sfant ? Este ok sa ne rugam acestuia ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.08.2010, 15:05:35
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ok, atunci haide sa particularizam: Sfantul Anton de Padova, calugar franciscan, este sau nu sfant ? Este ok sa ne rugam acestuia ?
nu este recunoscut de biserica ortodoxa, deci nu este ok. Iertati-ma.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.08.2010, 15:06:08
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A imbratisa Ecumenismul, eu cred ca inseamna a schimba, chiar si pentru scurt timp, Altarul de Inchinare al Bisericii Dreptmaritoare cu un altar strain, justificand ca este bun si acela; metodele prin care se poate ajunge la asta sunt diverse si foarte perfide uneori. O alta modalitate prin care se poate cadea in greseala ecumenica este si primirea la Altarul tau (si astfel intinarea lui) a celui care prin marturisirea lui de zi cu zi il batjocoreste; si asta se poate ascunde, in chip fatarnic, in fapta cea buna de multe ori.
Ne putem pazi de cadere prin respectarea randuielii Bisericii si prin ascultarea, in credinta desavarsita, de duhovnic. Care duhovnic? Roaga-te si vei afla! Dar acesta trebuie sa fie "pastorul cel bun" ce-si pune viata pentru oile sale!

Nu cred ca este ecumenism sa stai de vorba cu cei din afara Bisericii; uneori este chiar obligatoriu sa o faci. Nu este ecumenism sa ridici de la marginea drumului pe cel cazut intre talhari. Nu este ecumenism sa arati compasiune fata de orice necaz al celui ce nu se afla in Biserica. Lista poate continua, dar nimic nu va fi clar daca nu avem calauzitor in drumul nostru, nimic nu se va intelege decat prin ascultare si smerenie; "smerenia este singura virtute pe care diavolul nu o poate imita" (parintele Cleopa).

P.S.
Nu este ecumenism nici sa raspuzi, pe forum, unui post al celui ce nu este ortodox, dar daca nu te simti in stare, nu o face! In acest caz nu Ecumenismul este pericolul, ci mandria si sminteala.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.08.2010, 15:08:26
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Nu cred ca este ecumenism sa stai de vorba cu cei din afara Bisericii; uneori este chiar obligatoriu sa o faci. Nu este ecumenism sa ridici de la marginea drumului pe cel cazut intre talhari. Nu este ecumenism sa arati compasiune fata de orice necaz al celui ce nu se afla in Biserica. Lista poate continua, dar nimic nu va fi clar daca nu avem calauzitor in drumul nostru, nimic nu se va intelege decat prin ascultare si smerenie; "smerenia este singura virtute pe care diavolul nu o poate imita" (parintele Cleopa).

P.S.
Nu este ecumenism nici sa raspuzi, pe forum, unui post al celui ce nu este ortodox, dar daca nu te simti in stare, nu o face! In acest caz nu Ecumenismul este pericolul, ci mandria si sminteala.
Bravo! In sfirsit cineva si cu minte nu doar cu idei fixe!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.08.2010, 15:08:54
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ok, atunci haide sa particularizam: Sfantul Anton de Padova, calugar franciscan, este sau nu sfant ? Este ok sa ne rugam acestuia ?
A fost odata capul lui Anton de Padova prin orasul nostru.Nu m-am dus la aceasta ceremonie si nu m-am inchinat lui.Eu nu ma inchin decat la sfintii ortodocsi.Nu este bine sa ne rugam acestuia,noi avem mii de sfinti in Biserica ortodoxa.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.08.2010, 15:10:28
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel777 Vezi mesajul
noi avem mii de sfinti in biserica ortodoxa.
avem milioane de sfiniti!!!!!!!!!!!!! :)
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.08.2010, 15:14:39
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

In legatura cu Sfantul Anton de Padova astept in continuare raspunsul domnului colaps. Dansul stie bine de ce.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lasati copiii si nu-i opriti sa vina la Mine Kyrie Eleison Arta bisericeasca in general 4 01.03.2012 19:20:04
Posibila legatura intre iluministi inselati de draci si reprezentari ale Satanei? mihailt Generalitati 2 12.05.2010 18:07:04
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51
DOSARIADA - Lasati Biserica in pace cotizo Despre Biserica Ortodoxa in general 3 24.12.2006 22:45:52