Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.02.2011, 11:25:30
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Mereu mi-e frică că aș putea spune vreo prostie fără să vreau și e greu că nu poți anticipa consecințele pe care le vor avea postările tale.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.02.2011, 14:49:26
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mereu mi-e frică că aș putea spune vreo prostie fără să vreau și e greu că nu poți anticipa consecințele pe care le vor avea postările tale.
Dupa un timp te obisnuiesti cu forum-ul si cu reactiile.Si atunci stii cum sa te adaptezi.
Multa grija sa avem!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2011, 17:24:24
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Smile Foarte simpatică

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Inainte de a citi vreo postare de-a mea,uitati-va la nick si inmuiati-va (ori macar putin) dezamagirea de starea in care ma aflu...la urma urmei, nestiutoare sunt.
Știți ce face neștiutoarea? Se pune la masă pe locul cel mai de jos, ca apoi să fie invitată să se așeze pe un loc mai bun, cum e în pilda cu mesenii. Ba mai ceva, refuză să se mute de pe scaunul cel mai de jos.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.02.2011, 17:59:42
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Dupa un timp te obisnuiesti cu forum-ul si cu reactiile.Si atunci stii cum sa te adaptezi.
Multa grija sa avem!
Doamne ajuta!
Intr-o lume "pestrita", cand de cele mai multe ori nimeni nu cunoaste pe nimeni, am observat cu durere ca si cele mai nevinovate ganduri pot sminti si aduce mare dezbinare. Aici mai rar gasesti retinere. Omul, ascuns in spatele unui nick, nu se sfieste sa judece dupa cum i se pare lui, chiar daca in viata nu-si permite sa faca la fel.
Mai mult, se pomeneste sustinand anumite lucruri, si ajunge sa fie in contradictie cu sine si cu propria dogma pentru care pare a fi dispus sa se... sacrifice. Este un mare paradox, dar se pare ca asta este lucrarea vrajmasului, sa se foloseasca de orice prilej pentru a provoca neintelegere si dezbinare.
Daca - sa zicem - ti-ai petrecut multi ani studiind influenta astrelor asupra mediului, iar mai apoi ai reusit sa te apropii de Dumnezeu si astfel sa intelegi ca totul este intr-o stransa legatura si intr-o perfecta armonie, nu vei convinge pe nimeni ca esti un bun ortodox, pentru ca in conceptia generala, asta e o mare sminteala. De ce e sminteala? Fiindca omul tinde catre fanatism. Nu se gandeste ca priveste superficial problema, ci doar ca asa intelege el sa-si apere teritoriul, ca si cum ar fi in pericol. Iar asta pana intr-o zi cand ar putea afla ca totul in jurul lui este - cu voia lui Dumnezeu - energie, pe care omul o poate folosi doar sub doua forme: "Neincetat va rugati!" sau "Omul, stapanul tuturor lucrurilor - yoga, parapsihologie, bioenergie, paranormal, etc". Prin credinta, orice influenta exterioara si orice lege recunoscuta a fizicii, poate fi anihilata sau deviata:
3. Marea a văzut și a fugit, Iordanul s-a întors înapoi.
4. Munții au săltat ca berbecii și dealurile ca mieii oilor.
(Cat. XVI, Ps. 113)

Oricate influente astrale ar fi (amintitiva de "anul cocosului", ce dezastru a fost la noi cu gripa aviara), oricate explozii solare, oricate forte oculte (francmasonerie sau voodoo sau... Mama-omida & co...) pe care doar din naivitate le ignoram, nicidecum ca nu ar avea putere suficient de mare pentru cei lipsiti de Dumnezeu, nimic nu poate invinge ocrotirea ce vine de sus. Cred ca in Psaltire puteti afla toata puterea rugaciunii adunata la un loc:
15. Jertfeste lui Dumnezeu jertfa de lauda si implineste Celui Preainalt fagaduintele tale,
16. Si Ma cheama pe Mine in ziua necazului si te voi izbavi si Ma vei preaslavi
(Cat. VII, Ps. 49)

Din pacate, de cele mai multe ori ne lasam invaluiti de o impresie de moment si de cum am inteles noi dintr-o predica sau dintr-o invatatura a unui Sfant-Parinte. Luati Sf. Scriptura si veti descoperi pentru fiecare caracter in parte, o alta interpretare ale acelorasi pilde sau intamplari, iar multe dintre ele sunt inca cu un mare semn de intrebare chiar in randul multor inalte fete bisericesti. Nimeni nu zice sa aprobam ceea ce nu intelegem, iar o aprobare formala a unor invataturi controversate este extrem de periculoasa fiindca riscam sa cadem in cealalta extrema. Dezbatere controversata se poate face practic din orice, iar cand vorbim de religie, stocul este inepuizabil. Noi suntem incredintati ca este bine ce facem, dar Adevarul numai la Dumnezeu este. Iar daca am o mare tristete, aceea este ca suntem in contratimp cu intoarcerea Iordanului si cu minunile din fiecare an de pe muntele Tabor...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.03.2011, 17:56:28
lrina Georgeta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am observat, în ultima vreme, că la foarte multe topicuri există cel puțin un mic conflict. Acest lucru nu doar că îi tulbură pe copiii care vizitează forumul (da, sunt copii pe aici care ne citesc - de la 11 ani în sus), dar oferă și satisfacție celor cărora le place cârcoteala între creștini. Dacă avem opinii diferite, ar fi frumos din partea noastră să încercăm să ne mutăm conflictele pe privat...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.03.2011, 19:14:20
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lrina Georgeta Vezi mesajul
Am observat, în ultima vreme, că la foarte multe topicuri există cel puțin un mic conflict. Acest lucru nu doar că îi tulbură pe copiii care vizitează forumul (da, sunt copii pe aici care ne citesc - de la 11 ani în sus), dar oferă și satisfacție celor cărora le place cârcoteala între creștini. Dacă avem opinii diferite, ar fi frumos din partea noastră să încercăm să ne mutăm conflictele pe privat...

Ai dreptate draga mea...Exact asta sugerasem si eu cuiva care ma hartuieste fara motiv...Dar vezi tu...unii sunt deja prea orbiti de ce cred despre ei insisi, ca sa incerce sa nu fie si surzi...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.03.2011, 15:13:27
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Și eu am observat că de multe ori, oricât de bine m-aș strădui să zic ceva cât mai bine, dau cu bota în baltă, și poate să ajung la cuvinte sau grele sau urâte sau nepotrivite...
Cred că era mai bine dacă era cineva care să se uite prin postări și să ne mai taie din avântul cu care sau ne pretindem multpreaatoateștiutori sau lipsiți de respect față de cele sfinte, și de cei care se străduie să mai posteze pe lângă noi... explicându-ne măcar ce am greșit.... sau cu ceva măsuri...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
ce putem face.. Qquasar Generalitati 14 05.01.2011 00:16:04
In ce calitate postam pe acest forum? (Sondaj) sophia Biserica Ortodoxa Romana 30 31.05.2010 16:38:09