Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.05.2017, 17:35:22
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit Vrea casatorie?

Buna ziua
Am vorbit cu un baiat. Este plecat in strainatate. A zis ca el cauta o iubita si apoi sa isi faca o familie. Pentru ca nu a fost clar eu l-am intrebat direct ce vrea de la mine. Si am mai zis ca eu nu caut iubi. Si apoi a zis ca vrea sa fim doar amici. Ce vrea el de fapt?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.05.2017, 19:49:22
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Dorinta de a te casatori/marita vine doar din dragoste adevarata.. atunci cand ambii parateneri devin unul prin dragostea lor.Sa nu ne pripim niciodata cand vine vorba de iubire, caci iubirea adevarata este atat de rara in aceasta lume...


Tu, singura, stii raspunsul la aceasta intrebare, in sufletul tau, in inima ta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.05.2017, 21:43:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Buna ziua
Ce vrea el de fapt?
Buna seara,

Parerea mea este ca vrea sa se culce cu dumneata.
Pe de alta parte, prin "vrea sa fim doar amici" se intelege ca merge si o iubire platonica.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2017, 22:54:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Buna ziua
Am vorbit cu un baiat. Este plecat in strainatate. A zis ca el cauta o iubita si apoi sa isi faca o familie. Pentru ca nu a fost clar eu l-am intrebat direct ce vrea de la mine. Si am mai zis ca eu nu caut iubi. Si apoi a zis ca vrea sa fim doar amici. Ce vrea el de fapt?
Nu sunteti prietena cu mama dvs,cu tatal dvs? Nu puteti discuta liber cu ei,care sunt trecuti prin viata,experimentati?Mai ales ca dansii va vor si binele?

Ma uimeste cati tineri intreaba tot felul de chestii(nu ca m-ar deranja personal,Doamne fereste!) si nu ma pot abtine sa gandesc ca relatiile lor cu familia sunt de fapt indepartate,mai bine cer sfaturi de la straini decat de la aproapele lor.
Un pic ciudat,in fine ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2017, 00:17:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:44:57.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2017, 10:18:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Buna ziua
Am vorbit cu un baiat. Este plecat in strainatate. A zis ca el cauta o iubita si apoi sa isi faca o familie. Pentru ca nu a fost clar eu l-am intrebat direct ce vrea de la mine. Si am mai zis ca eu nu caut iubi. Si apoi a zis ca vrea sa fim doar amici. Ce vrea el de fapt?
Mi-a zis ce vrea dar eu nu-l cred asa ca nu stiu dar poate cineva pe aici poate se pricepe la citit gandurile necunoscutilor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2017, 20:16:06
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Buna ziua
Am vorbit cu un baiat. Este plecat in strainatate. A zis ca el cauta o iubita si apoi sa isi faca o familie. Pentru ca nu a fost clar eu l-am intrebat direct ce vrea de la mine. Si am mai zis ca eu nu caut iubi. Si apoi a zis ca vrea sa fim doar amici. Ce vrea el de fapt?
Este bine sa iti structurezi in minte si ce vrei tu de la un barbat. Am citit si intrebarile din alte topicuri pe care le-ai inceput.Cum vad eu treaba:Pobabil ca il stii de pe Internet,facebook chestii de genul,avand in vedere ca e in strainatate. Nu ne-ai spus prea amanuntit cum l-ai cunoscut. Daca e de pe Internet e bine sa va vedeti fata in fata.Unii,unele,au avut o revelatie, cand au stat fata in fata. Fiindca nu stii real nimic ,cand e vorba de cineva cunoscut online. Adica e simplu sa mai dai niste like-uri,sau sa pui te miri ce poze sau link-uri,dar cel mai important e sa rezonezi cu celalalt. Am auzit de situatii cand s-au intalnit si nu au avut sa-si zica prea multe,erau total diferiti.

Daca rezonezati si aveti ce comunica,si va placeti,cel mai bine e sa impui asa cum de fapt doreai in unul din topicuri,ca, ce e al celor casatoriti sa fie al celor casatoriti. Adica ai gresit odata ,nu vrei sa mai gresesti a doua oara si sa ii spui."Nu nu ma cred sfanta,dar sa stii ca am suferit, ca am ramas cu "buza in soare",nu vreau sa se mai intample o data asta.Am suferit prea mult." Sau altfel spus nu numai la "borcanul cu miere" ci si la responsabilitati.
Sunt multi tineri singuri,in zi de azi, daca e serios si va placeti va accepta ,si chiar se va bucura.

Un link care il apreciez: https://www.youtube.com/watch?v=JEO0PuO4mSE
L-am mai tot pus, dar nu are a face ,mai bine sa fie vazut de doua ori decat niciodata.
Deci Ramona raman la ideea ca si tu ca si femeie ,tanara trebuie sa stii ceea ce vrei.Vrei stabilitate, dar si oferi seriozitate,si alte calitati care le ai.
Domnul sa iti ajute!
P.S.Un lucru important,e bine ca si casatoriile sa fie cat mai devreme, caci cei doi se dau unul dupa altul mai usor.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.05.2017, 21:39:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Buna ziua
Am vorbit cu un baiat. Este plecat in strainatate. A zis ca el cauta o iubita si apoi sa isi faca o familie. Pentru ca nu a fost clar eu l-am intrebat direct ce vrea de la mine. Si am mai zis ca eu nu caut iubi. Si apoi a zis ca vrea sa fim doar amici. Ce vrea el de fapt?
Mie mi-e teama ca tu esti foarte doritoare sa te mariti, asta vrei si asta cauti, si-atunci tu esti predispusa sa intelegi ceea ce-ti convine si sustine sperantele tale. Ai mare grija! Tocmai de aceea ai dat acest titlu topicului fiindca tu vrei sa crezi ca si el vrea casatorie, nu pentru ca el ar fi hotarat casatoria de la bun inceput, ci pentru ca tu vrei sa crezi asa.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 23.05.2017 at 21:44:34.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.05.2017, 10:30:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Un link care il apreciez: https://www.youtube.com/watch?v=JEO0PuO4mSE
L-am mai tot pus, dar nu are a face ,mai bine sa fie vazut de doua ori decat niciodata.
Bun link-ul, multumesc!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.06.2017, 21:53:39
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Este bine sa iti structurezi in minte si ce vrei tu de la un barbat. Am citit si intrebarile din alte topicuri pe care le-ai inceput.Cum vad eu treaba:Pobabil ca il stii de pe Internet,facebook chestii de genul,avand in vedere ca e in strainatate. Nu ne-ai spus prea amanuntit cum l-ai cunoscut. Daca e de pe Internet e bine sa va vedeti fata in fata.Unii,unele,au avut o revelatie, cand au stat fata in fata. Fiindca nu stii real nimic ,cand e vorba de cineva cunoscut online. Adica e simplu sa mai dai niste like-uri,sau sa pui te miri ce poze sau link-uri,dar cel mai important e sa rezonezi cu celalalt. Am auzit de situatii cand s-au intalnit si nu au avut sa-si zica prea multe,erau total diferiti.

Daca rezonezati si aveti ce comunica,si va placeti,cel mai bine e sa impui asa cum de fapt doreai in unul din topicuri,ca, ce e al celor casatoriti sa fie al celor casatoriti. Adica ai gresit odata ,nu vrei sa mai gresesti a doua oara si sa ii spui."Nu nu ma cred sfanta,dar sa stii ca am suferit, ca am ramas cu "buza in soare",nu vreau sa se mai intample o data asta.Am suferit prea mult." Sau altfel spus nu numai la "borcanul cu miere" ci si la responsabilitati.
Sunt multi tineri singuri,in zi de azi, daca e serios si va placeti va accepta ,si chiar se va bucura.

Un link care il apreciez: https://www.youtube.com/watch?v=JEO0PuO4mSE
L-am mai tot pus, dar nu are a face ,mai bine sa fie vazut de doua ori decat niciodata.
Deci Ramona raman la ideea ca si tu ca si femeie ,tanara trebuie sa stii ceea ce vrei.Vrei stabilitate, dar si oferi seriozitate,si alte calitati care le ai.
Domnul sa iti ajute!
P.S.Un lucru important,e bine ca si casatoriile sa fie cat mai devreme, caci cei doi se dau unul dupa altul mai usor.
Am mai vazut acest video. Este bun!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare