Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2012, 00:02:10
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Hristos S-a nascut pentru toti oamenii!

Domnul nostru Iisus Hristos, unicul Dumnezeu adevărat, S-a făcut Copil și S-a născut în ieslea din Bethleem din dragoste față de toți oamenii și cu scopul mântuirii lor!
Primii păgâni care I s-au închinat Pruncului divin au fost magii de la Răsărit și, după ei, milioane de indiferenți, sceptici sau chiar anticreștini, în diferite epoci istorice și în cele mai diverse împrejurări, le-au urmat pilda, îngenunchiind în fața Copilașului înfășat și culcat în iesle.
Toți au dreptul de a-L cunoaște pe Hristos, El li S-a dăruit tuturor!
Nu doar noi suntem cei aleși, ci întreaga omenire - inclusiv cei care n-au auzit niciodată de Numele lui Iisus - este chemată la viața veșnică în comuniune cu Sfânta Treime.
Dumnezeul iubirii îi cheamă neîncetat și pe cei care-L urăsc; Lumina lumii a răsărit și pentru cei care, din neștiință, uitare sau nepăsare, zac în întuneric; Mântuitorul S-a făcut Om pentru toți cei incapabili de a ajunge singuri la îndumnezeire!
Să ne rugăm pentru ca întreaga omenire să-L cunoască și să-L accepte pe Hristos, Dumnezeul iubirii!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 27.12.2012 at 00:04:22.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2012, 09:43:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Hristos a făcut cunoștință cu răutatea lumii încă din primele minute ale vieții pe Pămînt. Mama Lui nu găsește un loc normal pentru a rămîne peste noapte, cînd mai era o chestiune de zile ca să nască. Adică imaginați-vă o familie săracă venind la ușa noastră, la țară, cerînd adăpost peste noapte. Văzînd că femeia e pe ultima sută de metri, noi îi dăm voie să se adăpostească în grajd. În GRAJD, cu animalele!!! Nu se știe data nașterii Lui Iisus, dar e posibil să fi fost în timpul iernii. Deci, da, sîntem răi.

Astăzi ne plîngem de condițiile grele de prin spitale și căutăm locuri la privat pe bani grei, pe cînd Mîntuitorul a avut parte de minimul de confort la primul contact cu lumea noastră tristă. Dar, deși știa ce-L așteaptă, a acceptat să Se nască și să crească, să ne mîntuiască...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2012, 14:54:28
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Hristos a făcut cunoștință cu răutatea lumii încă din primele minute ale vieții pe Pămînt. Mama Lui nu găsește un loc normal pentru a rămîne peste noapte, cînd mai era o chestiune de zile ca să nască. Adică imaginați-vă o familie săracă venind la ușa noastră, la țară, cerînd adăpost peste noapte. Văzînd că femeia e pe ultima sută de metri, noi îi dăm voie să se adăpostească în grajd. În GRAJD, cu animalele!!! Nu se știe data nașterii Lui Iisus, dar e posibil să fi fost în timpul iernii. Deci, da, sîntem răi.

Astăzi ne plîngem de condițiile grele de prin spitale și căutăm locuri la privat pe bani grei, pe cînd Mîntuitorul a avut parte de minimul de confort la primul contact cu lumea noastră tristă. Dar, deși știa ce-L așteaptă, a acceptat să Se nască și să crească, să ne mîntuiască...
Cutremurator de adevarat! Cred ca sentimentul care il defineste pe credinciosul constient de starea sa de pacat este nu atat o frica animalica, primitiva, de "ce ii poate face Domnul daca Se manie", ci un sentiment coplesitor de rusine vinovata, ceva gen "cate a facut El pentru mine, si uite cum pacatuiesc eu".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2012, 22:56:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu numai ca pacatuiesti ci mai ales ca iti place sa o faci si asta este cel mai greu de acceptat cateodata.Iti place si o faci de multe ori nu doar constient ci si premeditat.Nu este o stare temporara ci o boala foarte adanca.M-am intrebat daca nu cumva acel ,,salt al disperarii"in credinta a lui Kierkegaard nu este unul dintre cele mai evidente simptome ale unei boli atat de coplesitoare precum pacatul.Eram imbolnaviti de moarte de asa ceva fara Hristos si cu toate acestea,des,alegem moartea.M-am intrebat cateodata cata durere o fi in Dumnezeu in clipa cand alegem moartea si nu Viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2012, 23:05:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Hristos a făcut cunoștință cu răutatea lumii încă din primele minute ale vieții pe Pămînt. Mama Lui nu găsește un loc normal pentru a rămîne peste noapte, cînd mai era o chestiune de zile ca să nască. Adică imaginați-vă o familie săracă venind la ușa noastră, la țară, cerînd adăpost peste noapte. Văzînd că femeia e pe ultima sută de metri, noi îi dăm voie să se adăpostească în grajd. În GRAJD, cu animalele!!! Nu se știe data nașterii Lui Iisus, dar e posibil să fi fost în timpul iernii. Deci, da, sîntem răi.
De fapt, din cate am inteles, a fost un ajutor ca gazda i-a gazduit in iesle. Fiindca venise multa lume toate locurile erau ocupate, nu a fost ceva facut din rautate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2012, 20:06:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu se știe data nașterii Lui Iisus, dar e posibil să fi fost în timpul iernii. Deci, da, sîntem răi...
Suntem rai caci data nasterii se stie: 25 decembrie; e imposibil sa fi fost altcandva.
Cu toate astea El S-a nascut in special pentru cei care uita.

46. Ca daca-i iubiti pe cei ce va iubesc, ce rasplata veti avea? Oare vamesii nu fac si ei la fel?
47. Si daca-i imbratisati doar pe fratii vostri, ce faceti mai mult? Oare paganii nu fac si ei tot asa?
48. Drept aceea, fiti voi desavarsiti, precum Tatal vostru Cel ceresc desavarsit este!(Mt5,46-48)

Last edited by Demetrius; 28.12.2012 at 23:09:57.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2012, 20:51:16
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Hristos a făcut cunoștință cu răutatea lumii încă din primele minute ale vieții pe Pămînt. Mama Lui nu găsește un loc normal pentru a rămîne peste noapte, cînd mai era o chestiune de zile ca să nască. Adică imaginați-vă o familie săracă venind la ușa noastră, la țară, cerînd adăpost peste noapte. Văzînd că femeia e pe ultima sută de metri, noi îi dăm voie să se adăpostească în grajd. În GRAJD, cu animalele!!! Nu se știe data nașterii Lui Iisus, dar e posibil să fi fost în timpul iernii. Deci, da, sîntem răi.
Nu stiu daca chiar asa au stat lucurile atunci si stau in prezent. Induiosarea si durerea in acelasi timp este ca Maria avea in jur de 17-18 ani. Intr-un fel... habar nu avea ce se petrece, dar cu siguranta simtea harul lui Dumnezeu in permanenta in sufletul ei si stia ca are El grija de toate! Daca s-a intamplat sa fie gazduita intr-un loc rezervat animalelor, nici nu cred ca s-a sinchisit de asta. Inima ei era la gat fiindca simtea ca se apropie ceasul si nu voia ca nasterea sa se intample in vazul lumii. Daca nu a gasit gazduire, oare ce ar trebui sa ne inchipuim? Case cu zeci de camere ca pe la noi? Cred ca toata lumea isi poate face o imagine cam ce mod de vietuire era in fiecare casa: familii mari inghesuite care si cum. Cat de "firesc" ar fi fost sa trebuiasca sa nasca intr-o incapere in care mai vietuiau inca vreo 7-8 membri de familie. Si cam cat ar fi putut dura "gazduirea"? Unde sa fi venit pastorii trimisi de inger. Eu consider ca daca Dumnezeu a oranduit asa, nu a facut-o din greseala.
Acum sa privim situatia la timpul prezent. Mi-o amintesc pe mama (Dumnezeu s-o odihneasca). Daca ar fi fost vreodata ca o tanara mamica sa aiba nevoie de gazduire urgenta, ar fi preferat sa doarma ea oriunde in alta parte, numai sa fie de folos strainului, de oriunde ar veni el. Si sunt convins ca daca nu chiar in toata tara, macar in toata Moldova cam la fel gandesc oamenii, indiferent daca au ce pune pe masa sau nu. Nu stiu, dar inclin sa cred ca nu neaparat fiindca sunt crestini, ci probabil dragostea pentru aproape vine din strafundul sufletelor, farta o explicatie anume. E adevarat ca in ultimii ani ne-am mai inrait, mai ales cand auzim tot felul de "pozne", de batrane violate, de "falsi cersetori", de hoti, drogati, fugari etc, etc... Astfel omul chiar daca ar dori sa faca un bine, incepe sa se teama de ceea ce cu o vreme in urma nu avea motive nici macar sa incuie vreodata usa de la casa!... NU. In sangele care inca ne curge in vene, romanii nu sunt rai, cand e vorba de a sari in ajutorul cuiva. Chiar dimpotriva. Doar ca am devenit mai prudenti, nu fiindca n-am mai avea mila!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.12.2012, 17:18:58
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
M-am intrebat cateodata cata durere o fi in Dumnezeu in clipa cand alegem moartea si nu Viata.
Nespus de multa, cred, cata vreme durerea din noi insine, oameni pacatosi si adinc raniti, este atat de mare cand vedem pe cel drag ca alege calea rea. Doar pe noi nu ne vedem cu claritate in ratacire, din pricina orbirii sufletesti, adica a ochelarilor fumurii ai trufiei.
Asadar, daca pe mine, tata si om necajit in saracia mea sufleteasca, ma doare nespus cand vad pe fiul meu cum greseste, atunci cum oare simte si resimte Domnul Insusi pierzania noastra, a fiecaruia dintre copiii Lui?

Cu cat mai multa durere, cu atat mai mare mila si jertfa.
Sau poate ca e invers drumul, de la dragoste nesfarsita la suferinta/compasiune continua...:)
Si la actiune continua. Domnul iubeste si face. Neostoit, mereu!
Mereu, totdeauna, in veci: aceeasi doctorie fara egal revarsata peste intreaga lume.

Slava lui Dumnezeu!

Last edited by cezar_ioan; 29.12.2012 at 17:21:56.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.12.2012, 18:42:10
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nespus de multa, cred, cata vreme durerea din noi insine, oameni pacatosi si adinc raniti, este atat de mare cand vedem pe cel drag ca alege calea rea. Doar pe noi nu ne vedem cu claritate in ratacire, din pricina orbirii sufletesti, adica a ochelarilor fumurii ai trufiei.
Asadar, daca pe mine, tata si om necajit in saracia mea sufleteasca, ma doare nespus cand vad pe fiul meu cum greseste, atunci cum oare simte si resimte Domnul Insusi pierzania noastra, a fiecaruia dintre copiii Lui?

Cu cat mai multa durere, cu atat mai mare mila si jertfa.
Sau poate ca e invers drumul, de la dragoste nesfarsita la suferinta/compasiune continua...:)
Si la actiune continua. Domnul iubeste si face. Neostoit, mereu!
Mereu, totdeauna, in veci: aceeasi doctorie fara egal revarsata peste intreaga lume.

Slava lui Dumnezeu!
Ce mesaj emoționant... și profund!!!

Doamne ajută!
An nou cu bucurii!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.03.2013, 10:42:39
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Domnul nostru Iisus Hristos, unicul Dumnezeu adevărat, S-a făcut Copil și S-a născut în ieslea din Bethleem din dragoste față de toți oamenii și cu scopul mântuirii lor!
Primii păgâni care I s-au închinat Pruncului divin au fost magii de la Răsărit și, după ei, milioane de indiferenți, sceptici sau chiar anticreștini, în diferite epoci istorice și în cele mai diverse împrejurări, le-au urmat pilda, îngenunchiind în fața Copilașului înfășat și culcat în iesle.
Toți au dreptul de a-L cunoaște pe Hristos, El li S-a dăruit tuturor!
Nu doar noi suntem cei aleși, ci întreaga omenire - inclusiv cei care n-au auzit niciodată de Numele lui Iisus - este chemată la viața veșnică în comuniune cu Sfânta Treime.
Dumnezeul iubirii îi cheamă neîncetat și pe cei care-L urăsc; Lumina lumii a răsărit și pentru cei care, din neștiință, uitare sau nepăsare, zac în întuneric; Mântuitorul S-a făcut Om pentru toți cei incapabili de a ajunge singuri la îndumnezeire!
Să ne rugăm pentru ca întreaga omenire să-L cunoască și să-L accepte pe Hristos, Dumnezeul iubirii!


<<Mantuitorul Iisus Hristos s-a jertfit pe Cruce pentru toti oamenii de pe pamant de la Adam si pana la ultimul om care se va naste din femeie.>>
Asa ne invata pe noi la Biserica parintele nostru. Si eu cred ce spune parintele meu duhovnic.

<<Rugaciunea cea din Ghetsimani a lui Hristos este, fara indoiala, cea mai inalta dintre toate rugaciunile, dupa vrednicia sa launtrica si dupa puterea sa rascumparatoare a lumii.
Prezenta puterii ei o simtim in ceasurile rugaciunii pentru lumea intreaga si cu precadere in vremea savarsirii Liturghiei. Sfintenia ei si maretia ei atrag inima celor ce au pazit in sine chipul Dumnezeului celui Viu.
In aceasta rugaciune Domnul a cuprins tot ce s-a petrecut din clipa ivirii in viata a Intaiului Adam si pana la ultimul om ce va din femeie sa se nasca. Astfel suntem invatati a gandi in Biserica noastra (cf. Io. 1:29; 1 Io. 2:2)>>
(Parintele Sofronie Saharov: Rugaciunea din Ghetsimani).
http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...duhovniceasca/

Sa va ajute Dumnezeu doamna pentru acest gand. Si va multumesc. Incepusem sa ma tem ca doar eu am auzit la Biserica aceste cuvainte.
Dumnezeu sa va lumineze in tot ceea ce faceti.

Si va rog frumos sa ma iertati pentru orice suparare pe care v-am pricinuit-o.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce il resping oamenii pe Hristos ? Savonarola Biserica Ortodoxa Romana 79 18.01.2012 22:23:21
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Astrologii spun ca Mantuitorul nostru Iisus Hristos s-a nascut in iunie tigerAvalo9 Generalitati 49 27.02.2009 23:29:27