Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.07.2013, 21:51:00
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

IPS Hierotheos Vlachos: Deosebiri fundamentale intre ortodoxie si papism. CATOLICII NU AU SFINTE TAINE

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ie-catolicism/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.07.2013, 21:55:07
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dovadă incontestabilă că nu există Sfinte Taine înafara Ortodoxiei


http://www.apologeticum.ro/2013/04/d...unei-catolice/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.07.2013, 22:05:09
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Asta-i teorie. Practic, am mai spus (și nu numai eu), Duhul Sfânt lucrează acolo unde vrea EL.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.07.2013, 22:09:57
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eu nu vorbesc din teorie sau din auzite, ci din ceea ce am văzut că se practicsi.
Da ase este din pacate.

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eu nu vorbesc din teorie sau din auzite, ci din ceea ce am văzut că se practică.

Apropo, de unde știți voi că la catolici nu lucreaza Tainele?
Duhul Sfânt lucrează acolo unde vrea El !
Nu unde îi dictează oamenii, fie ei cât de ortodocși.
Desigur ca duhul sfant lucreaza unde vrea el, dar numai la noi in Ordodoxie, te rog sa citesti cu atentie ultimele 2 postari ale mele (IPS Hierotheos Vlachos: Deosebiri fundamentale intre ortodoxie si papism. CATOLICII NU AU SFINTE TAINE si Dovadă incontestabilă că nu există Sfinte Taine înafara Ortodoxiei). Dupa cum am mai spus eu nu sunt in masura sa vorbesc nu sunt teolog dar Slava lui Dumezeu ca vorbesc altii, eu zic sa ne documentam ffff bine ( canoane, sfinti parinti etc..) si apoi sa vorbim.

Bucurie multa!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.07.2013, 22:17:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Exclamation

Dacă ar fi precum zici, practic n-ar mai exista "iconomia" și s-ar cere tuturor catolicilor să se boteze, dacă vor să devină ortodocși. DAR, NU SE ÎNTÂMPLĂ AȘA.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.07.2013, 22:18:44
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Asta-i teorie. Practic, am mai spus (și nu numai eu), Duhul Sfânt lucrează acolo unde vrea EL.
Siiiiii teoria nu e buna???? Eu zic sa ne mai documentam, sunt multe scrieri pe aceasta tema.

Eu cred ca imaginiile acelea cu acea femeie care a facut botezul cap-coada spune ffff multe lucruri, desigur trebuie sa mai ai si credinta, cei necredinciosi ar spune ca sunt trucate.

Uite de exemplu in sf Munte, vin fff multi catolici acolo si se boteaza, desigur cap coada.

Citat:
Canonul 50 Apostolic, care ne spune cum trebuie săvârșit Sfântul Botez:

Botezul se săvârșește prin trei afundări

Dacă vreun episcop sau presbiter nu ar săvârși cele trei afundări ale unei singure sfințiri (a botezului), ci numai o afundare, aceea care se dă (se practică) întru moartea Domnului, să se caterisească.
Pentru că nu a zis Domnul: întru moartea mea botezați, ci: mergând, învățați toate neamurile, botezându-i pe ei în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh.

Inca odata ma repet, hai sa cautam prin canoane, sfinti parinti etc si daca nu gasim nimic clar atunci eu cred in botezul catolicilor.
Attached Images
File Type: jpg minune-botez_1.jpg (6,8 KB, 7 views)
File Type: jpg minune-botez_2.jpg (5,2 KB, 6 views)
File Type: jpg minune-botez_3.jpg (4,8 KB, 5 views)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.07.2013, 22:21:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile

Sigur că și teoria e bună la ceva. Dar acum noi discutăm un caz practic. :) să nu ne surprindă, dar viața bate... teoria !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.07.2013, 22:26:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de belciuge Vezi mesajul
Buna ziua

Sunt Elena din Galati si am un prieten catolic care vrea sa treaca la religia ortodoxa. Cam ce ar trebui sa faca si daca trebuie sa se boteze din nou, ca sa fie acceptat de biserica ortodoxa?

Multumesc,
Elena
Dragă Elena, după cum vezi, părerile sunt împărțite.

Mergeți și vorbiți cu preotul de care aparțineți, și de ce nu, puteți să-i scrieți o scrisoare și episcopului locului. Dacă încă aveți nelămuriri.

Dumnezeu să vă ajute !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.07.2013, 22:53:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eu nu vorbesc din teorie sau din auzite, ci din ceea ce am văzut că se practică.
Și faptul că unul sau mai mulți practică precum ai vazut, înseamnă că teoria e falsă?
Sau rânduiala lasată de sfinții părinți prin canoane ține doar de trecut?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.07.2013, 22:58:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sigur că și teoria e bună la ceva. Dar acum noi discutăm un caz practic. :) să nu ne surprindă, dar viața bate... teoria !
Practica ar trebui să bată cu teoria, căci teoria nu a fost lasată doar spre lecturare, ci și pentru luare aminte, însușire și punere în practică.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare