Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.01.2015, 14:53:14
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Lumanarea

Buna ziua frati crestini
Va deranjez cu o intrebare poate prea simpla sau ciudata pentru uni ,dar ea vine in urma unor vorbe auzite despre aprinsu lumanari.
Deci va rog sa-mi spuneti cei ce stiu cand si unde si pentru ce se poate aprinde o lumanare.
Va multumesc
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.01.2015, 15:27:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai uite, gasesti "pa net"

http://www.crestinortodox.ro/comunit...ptopic_id=7406

http://www.doxologia.ro/viata-biseri...anari-biserica

Mai sunt aprinse si ca este romantic cateodata.... :))
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.01.2015, 17:04:00
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Buna ziua frati crestini
Va deranjez cu o intrebare poate prea simpla sau ciudata pentru uni ,dar ea vine in urma unor vorbe auzite despre aprinsu lumanari.
Deci va rog sa-mi spuneti cei ce stiu cand si unde si pentru ce se poate aprinde o lumanare.
Va multumesc
In afara evenimentelor publice din biserica, lumanarea se aprinde atunci cand
spui rugaciunile de dimineata si seara.De asemeni odata cu lumanarea aprinsa
inainte de rugaciunile de dimineata si seara, se mai foloseste si tamaia,pentru
atamaierea locului unde se vor face rugaciunile de dimineata si seara.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2015, 20:06:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Eu nu stiu ce sa raspund dar pot sa transmit in primul rind ce am invatat in scoala despre acest subiect, ce am invatat de la duhovnicul meu si de la alti duhovnici(mai mari si mai mici)pe care i-am cercetat, fie fata catre fata fie citindu-le cartile, si ce am vazut in popor, de cele mai multe ori gresit inteles si intrebuintata aceasta ofranda.
Luminarea este, deci cea mai mica(si poate ca si cea mai neinsemnata) ofranda, dar, adusa lui Dumnezeu.
Ca urmare, ea se foloseste atit in cultul public cit si in cadrul canonului personal zilnic sau rugaciuni ocazionale din "camara" noastra.
In cultul public, luminarea se foloseste ori de cite ori dam un pomelnic, in primul rind(pt. o sfinta liturghie, pt. un acatist ca si la alte slujbe la care se face pomenirea enoriasilor, mai putin la maslu si de asemenea se foloseste la slujbele mortilor, inmormintare si parastas, pusa si aprinsa in coliva ca si alaturi de pomelnic sau cind se da preotului la soroacele rinduite prosoape)dar si atunci cind dorim ca in plus, inafara de luminarea atasata pomelnicului sa mai aprindem si infara cladirii bisericii, la locurile special amenajate si numite "luminarar" a cite unei luminari pt cei vii si pt adormiti .
In toate aceste conditii se da cite o luminare pt fiecare pomelnic, si se aprinde la luminarare tot cite o luminare pt fiecare suflet pomenit.
In afara de aceste doua situatii ale cultului public mai pot fi date la altar, ca ofranda/dar, luminari pt urmatoarele folosinte :
- pt. a fi aprinse pe sfinta masa(care este altarul propriuzis de jertfa) in timpul sfintei liturghii, la maslu, botez pe marginea cristelnitei, la vecernia mare cu litie, la prohodul Domnului, la Canonul cel mare, la icoana Maicii Domnului, in sfesnice, etc.

Folosirea luminarilor pt. uzul strict al crestinului se refera in primul rind la:
- pt a fi aprinse in timpul slujbelor savirsite la casa crestinului (sfestirea casei, fintinii,) la tarina/holda, la cimitir(punerea crucii de 7 ani,)etc.
- apoi la aprinderea unei luminari cind se face canonul zilnic ca si la rugaciuni ocazionale (citirea singulara a unui acatist), sau pur si simplu exista obiceiul ca atunci cind este acasa si are timp enoriasul sa zica doar anumite rugaciuni, izolate, neurmate de canon (si cel mai bun exemplu sunt diminetile zilelor libere cind ne inchinam si dam slava lui Dumnezeu prin rugaciuni scurte) si apoi aprindem si o luminare.

Dar sunt de facut anumite atentionari, care explica si intregesc semnificatia luminarilor in cultul ortodox.
Spuneam ca este cea mai mica ofranda adusa Domnului, dar aceasta mica ofranda este din nefericire, in acelasi timp, cel mai folosit indicator de bunastare a unei biserici si implicit parohii. Adica, bunastarea, puterea economica a unei biserici depinde de numarul de kilograme de luminari vindute intr-o luna. Pt acest motiv preotii incurajeaza nepermis de mult vinzarea citmaimultor luminari cu orice ocazie posibila.
Asa se face ca, exagerat vorbind, orice faci in biserica va trebui sa cumperi si o luminare: daca intri in biserica trebuie sa cumperi macar o luminare, daca dai un pomelnic trebuie sa cumperi macar o luminare sau chiar mai multe fara nici un rost,daca te plimbi prin biserica trebuie sa cumperi cel putin o luminare, daca tusesti in biserica iarasi trebuie sa cumperi o luminare, daca oftezi trebuie sa cumperi trei luminari(pt ca este mai grav decit tusitul... desigur glumesc !) s.a.m.d.
Asa se face ca in cele mai multe biserici vezi crestinii plecind de la pangar cu cite un snop de luminari, conform "dresajului" vinzatorului de la luminari dar nejustificat fata de nevoile reale. Justificata este doar porunca de a se vinde cit mai multe luminari cu putinta... indicatorul de bunastare economica, etc, v-am mai spus !

Daca ati sesizat, in mod intentionat nu am pomenit de a fi prezent cu o luminare aprinsa la altar in clipa in care te impartasesti.
Nimeni nu invata si nu spune crestinilor (decit in bisericile momumente istorice, adica vechi, mult batrine, si unde grija pt pastrarea picturilor neafumate, neperimate este f. mare) ca pt a te impartasi nu este nevoie de luminare, in schimb este nevoie mare de o spovedanie cit mai amanuntita, pina la profunzimea gindurilor, de o zdrobire de inima cu adevarat sincera, si de un post musai de 5 zile in care sa te pregatesti cit mai bine posibil pt unirea cu Hristos. Fata de aceste mari conditii, luminarea devine absolut neimportanta. Dar daca intilnim o biserica in care preotul se da afectat tare ca nu ai cum sa te impartasesti fara luminare, atunci pt a nu ispiti si sminti pe nimeni(nici pe preotul insusi si nici pe cei care se uita la noi, ne vom conforma si vom cumpara si o luminare). Sunt absolut uimitor de multe numarul cazurilor in care preotii trec maidegraba usor si f. usor peste pacate mari ale crestinilor la spovedanie dezlegindu-i cu mare usuratate dar peste lipsa luminarii nu pot trece. Lucru desigur profund gresit.

Acum citeva vorbe, exemple, despre superstitiile si obiceiurile proaste practicate de ortodocsi in biserici cu luminarile, in vazul preotilor, dar care niciodata nu sunt corectate de catre acestia sau nu le spun gravitatea mare, mistica, vrajitoreasca pe care o au gesturile lor:
- uitati-va si veti vedea singuri cum enorm de multe femei si babe atunci cind duc un pomelnic la altar obisnuiesc sa bombane din gura cine stie ce(numai ele stiu ce zic si mai ales de ce)si sa inchine de nenumarate ori la rind luminarile aprinse mai inainte de a le da preotului. Ele zic ca le numesc si le inchina pt cei care sunt pe pomelnic. Pai daca asa sta treaba, insemneaza ca apoi pot sta la usa diaconeasca cu fata catre biserica si sa pomeneasca cu voce tare numele de pe pomelnicul lor deoarece si asa s-au substituit preotului slujitor binecuvintind si numind ele sufletele.Preotul ce sa mai faca daca ele fac asta? Ca si el face acelasi lucru la altar, inchina/binecuvinteaza pomelnicul(semnificind pe cei pomeniti pe bucata de hirtie)luminarea iar apoi le rosteste fie la proscomidiar(cel mai frecvent) fie dinaintea mesei altarului inchinindu-se la sfirsitul sirului de nume rostit.
Daca baba face ea astea, popa ce sa mai faca ? Aaaa, pai cica nu este la fel , ca el are har si el trebuie sa faca pomenirea ! Pai atunci sa il lasam pe el sa faca acestea, pt ca el are aceasta putere si datorie, iar noua ne este suficient ca Dumnezeu a cunoscut fapta/gestul nostru si intentia noastra cind am facut pomelnicul acasa. Nu trebuie sa ne substituim preotului.
- exista iarasi obiceiul ca simbetele ortodoxele pirite sa faca citeceva de mincare(ce stie ea ca ii placea raposatului... ce importanta o fi avind acestea?) sa aseze acestea pe o farfurie sau tava, sa puna in mincare si o luminare aprinsa si sa se duca prin vecini ca sa dea de pomana pt "Costel" (intelegeti voi orice nume)barbatu-sau, pt ca ii placeau tare mult sarmalele si ca sa i se usureze sufletul. Adica 2 iepuri dintr-un foc: se si satura raposatul de mincare pe lumea cealalta si este si usurat de pacate ! Baaa,ce bine ar fi sa fie chiar asa!
Prost obicei, nelalocul lui si badjocoritor de rinduiala bisericeasca a adormitilor. Cind vrei sa dai de pomana, dai pt usurarea sufletului celui raposat si ca sa se indure Dumnezeu si sa ii mai ierte din pacate. Ori pt asta trebuie sa faci ce spune biserica nu ce am vazut noi ca facea baba Rada in trecut, adica sa mergi la biserica, sa dai musai pomelnic la altar, sa faci coliva si sa imparti in numele adormitului aceasta numai dupa ce a fost binecuvintata de preot dupa rinduiala, iar cel care primeste pomana sa zica o rugaciune scurta pt usurarea celui adormit, de regula scurta rugaciune "bogda preoste" adica "Doamne miluieste-l". Acestea enumerate sunt obligatorii ca sa faca "imparteala" valida. Alta impartire este in vam, degeaba, fara scop, doar ca sa amageasca pe impartitor. Pt. imparteala, pt pomana avem rinduiala precisa cum trebuie facut. Dar daca asta nu vrei sa o faci corect, mai ai o sansa (Dumnezeu vesnic ne da 2 alternative !) renunta si mai bine faci o fapta buna pt iertarea celui adormit, pt ca la fapte bune nu mai avem o rinduiala precisa, decit ce fel de fapte sunt considerate bune, cu conditia musai sa le faci din inima si nu din hatir.


Cam atit despre subiect . Si daca mai sunt intrebari vom mai posta pe parcurs.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 25.01.2015 at 20:31:05.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.01.2015, 02:05:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
ca pt a te impartasi nu este nevoie de luminare, in schimb este nevoie .... si de un post musai de 5 zile
În acest caz, un preot de mir de câte zile fără post (pe săptămână) are parte?
Curios ar fi de știut câte zile e musai și după.

Last edited by ovidiu b.; 26.01.2015 at 02:29:22.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.01.2015, 09:45:45
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
În acest caz, un preot de mir de câte zile fără post (pe săptămână) are parte?
Curios ar fi de știut câte zile e musai și după.
N-o fi gresita ideea de a ne compara cu preotii? S-or impartasi acestia des si in alte conditii decat noi, mirenii. Si pe buna dreptate. Alta le este viata (si trairea!).

Oare n-ai citit cum preotul, la Dumnezeiasca Liturghie, slujeste impreuna cu sfintii ingeri si in cata slava?!

PS: Sa nu confundam postura noastra de mireni cu preotia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2015, 10:48:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit, doar că noi punem preotul pe un piedestal, uitând că sunt și ei oameni și nu înțelegem că noi, împreună cu ei, suntem împreună slujitori, nu doar preotul este slujitorul. Sf Liturghie nu se poate ține numai de preot, la fel și invers, noi formăm un tot unitar, bineînțeles, fiecare cu rolul lui în Biserică. Preotul este capul adunării, mijlocitorul nostru; el nu este altceva decât parte din trupul Bisericii, nu este un mijlocitor rupt de trup (de oameni).

Revenind la întrebare pe care am pus-o, aștept un răspuns concret.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2015, 11:21:09
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am citit, doar că noi punem preotul pe un piedestal, uitând că sunt și ei oameni și nu înțelegem că noi, împreună cu ei, suntem împreună slujitori, nu doar preotul este slujitorul. Sf Liturghie nu se poate ține numai de preot, la fel și invers, noi formăm un tot unitar, bineînțeles, fiecare cu rolul lui în Biserică. Preotul este capul adunării, mijlocitorul nostru; el nu este altceva decât parte din trupul Bisericii, nu este un mijlocitor rupt de trup (de oameni).

Revenind la întrebare pe care am pus-o, aștept un răspuns concret.
Daca ai citit, atunci lasa preotul pe un piedestal ca acolo ii este locul, chiar daca el ramane smerit si ne pare noua a fi un om de rand.

Crezi ca stii tot ce face preotul? El din smerenie poate sa-ti dea un raspuns acceptabil, dar lucrurile sa stea cu totul altfel.

Noi sa ascultam de duhovnici! Fiecare om are masura si nivelul lui si nu trebuie sa generalizam.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2015, 11:38:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asta nu e un răspuns, dar dacă tu îl consideri, eu îl accept ca atare.
Eu știu un lucru foarte clar: că Biserica impune ca zile de post Miercurea și Vinerea...restul, da, e măsura fiecăruia. Deci, cine generalizează?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2015, 12:19:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Daca ai citit, atunci lasa preotul pe un piedestal ca acolo ii este locul, chiar daca el ramane smerit si ne pare noua a fi un om de rand.
Preotul face parte din noi și noi facem parte din el, precum și noi facem parte unul din altul, împreună formăm trupul. Trupul fără o mână, fără un deget e hadicapat, așadar, preotul nu stă pe nici un piedestal, rupt de noi. Așa cum Adam o vedea pe Eva ca parte din el (înainte de cădere în păcat), "os din oasele mele", tot așa și noi ar trebui se ne vedem unii pe alții. Cum spune Sf. Porfirie: Prima Biserică este Sfânta Treime. Cum e Sfânta Treime? Sunt trei Persoane și o singură Ființă. Tot ce are Tatăl are Fiul, tot ce are Fiul are Duhul Sfânt, tot ce are Duhul Sfânt are Fiul și Tatăl. Adică, ce diferă între Ei? Persoanele. Noi nu putem înșelege cu mintea lucrurile astea. Practic este vorba de unitate și în același timp respectând specificul fiecăreia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare