Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2009, 22:19:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Maria, femeia sfanta a musulmanilor

Islamul vorbește despre Iisus ca fiul unei fecioare, pe nume Maryam. Coranul o consideră cea mai deosebită femeie și amintește de așa numita Maryam în două locuri . Textele oferă multe informații despre Fecioara Maria, arătând-o ca aleasa lui Alah, din care s-a născut Iisus și care a fost îngrijită la templu de Zaharia. Ea este numită "semnul lui Dumnezeu", care și-a păstrat fecioria pentru El. De asemenea , în religia budistă , Fecioara Maria este asociată cu Kuan-Yin , un personaj care se bucură de mare cinstire în rândul chinezilor. Pentru noi creștinii Ortodocși , Fecioara Maria este un model de sfințenie, de smerenie, de ascultare față de Dumnezeu și de dăruire față de Dumnezeu. <<Preasfântă Fecioară Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi ! + >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #2  
Vechi 22.08.2009, 11:20:22
Stela Stela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Islamul vorbește despre Iisus ca fiul unei fecioare, pe nume Maryam. Coranul o consideră cea mai deosebită femeie și amintește de așa numita Maryam în două locuri . Textele oferă multe informații despre Fecioara Maria, arătând-o ca aleasa lui Alah, din care s-a născut Iisus și care a fost îngrijită la templu de Zaharia. Ea este numită "semnul lui Dumnezeu", care și-a păstrat fecioria pentru El. De asemenea , în religia budistă , Fecioara Maria este asociată cu Kuan-Yin , un personaj care se bucură de mare cinstire în rândul chinezilor. Pentru noi creștinii Ortodocși , Fecioara Maria este un model de sfințenie, de smerenie, de ascultare față de Dumnezeu și de dăruire față de Dumnezeu. <<Preasfântă Fecioară Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi ! + >>
Ce folos ca musulmanii o cinstesc pe fecioara Maria daca il neaga pe Iisus Cristos ca Mantuitor si Fiul lui Dumnezeu , ii neaga jerfa de pe cruce, ii neaga invierea , neaga cuvantul lui Dumnezeu ( Biblia) numind-o corupta si schimbata , neaga marturia lui Paul despre Cristos , ordona musulmanilor sa suprime religia crestina, da unda verde la folosirea violentei si multe multe altele ....
Nu ti se pare ca asa procedeaza si diavolul ca sa ii cazi in capcana ? Iti da 10 % adevar ca sa te convinga , apoi iti toarna 90% minciuni ca sa te amageasca , sa te abata de pe drumul drept si sa pierzi definitiv mantuirea .

Last edited by Stela; 22.08.2009 at 11:23:05.
  #3  
Vechi 31.08.2009, 12:50:19
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Valoarea femeii la Islam

este infima. Nu numai ca si azi in multe locuri se plateste parintilor ei "mohar" plata ca fie cumparata fica lor cu camile, oi,capre si altele.
Femeia musulmana nu are in casnicie nici un drept. In fiecare moment, sotul nemultumit poate sa declare de trei ori: "esti alungata" si femeia trebuie sa lase totul inclusiv copii si sa plece la familia ei care nu o data nu vrea sa o primeasca.
Sotia este propietatea barbatului si el are drept sa o "educheze" uneori cu bataia.
Femeile nu au drept la mostenire. Daca parinti mor si au copii,numai barbatii se impart cu mostenirea.
Dupa legea Islamica,femeia care este suspecta sau este vinovata de adulter,pedeapsa ei este sa pie omorata cu pietre pe timp ca barbatul cu care a avut relatii nu i se intampla nimica...

Ce stiti voi femei crestine. Voi aveti drepturi care femeile musulmane nu ar avea nici in vis...
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
  #4  
Vechi 31.08.2009, 14:50:57
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

http://stiri.rol.ro/content/view/365217/10/

Bine ca el isi ia un card de neveste si le tine pe toate la gramada in casa (intre neveste si intre fratii de tata este o adevarata ura).
La ce folos ca o cinstesc pe Fecioara Maria (desi nu cred ca o cinstesc) daca femeile sunt bataia lor de joc. Eu am vazut aici araboaice gravide care umblau la 35 de grade cu pardesiu negru si broboada neagra in cap si pantofi de toamna tarzie in picioare. Pai aia nu e bataie de joc de nevasta si de copilul tau?

Bravo turcilor din partea de vest ca au reusit sa dea drepturi femeilor.
  #5  
Vechi 02.10.2009, 12:22:34
DiannaS DiannaS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 5
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
este infima. Nu numai ca si azi in multe locuri se plateste parintilor ei "mohar" plata ca fie cumparata fica lor cu camile, oi,capre si altele.
Femeia musulmana nu are in casnicie nici un drept. In fiecare moment, sotul nemultumit poate sa declare de trei ori: "esti alungata" si femeia trebuie sa lase totul inclusiv copii si sa plece la familia ei care nu o data nu vrea sa o primeasca.
Sotia este propietatea barbatului si el are drept sa o "educheze" uneori cu bataia.
Femeile nu au drept la mostenire. Daca parinti mor si au copii,numai barbatii se impart cu mostenirea.
Dupa legea Islamica,femeia care este suspecta sau este vinovata de adulter,pedeapsa ei este sa pie omorata cu pietre pe timp ca barbatul cu care a avut relatii nu i se intampla nimica...

Ce stiti voi femei crestine. Voi aveti drepturi care femeile musulmane nu ar avea nici in vis...
Imi permit sa intervin si eu in aceste discutii legate de Islam, ca am tot citit pe acest forum. Am si eu o intrebare pentru cei care critica atat de vehement aceasta religie : cati dintre voi au citit Coranul pentru a vedea exact ce inseamna Islam? De ce aruncati cu vorbe dure cand nici macar nu stiti despre ce e vorba?
Eu sunt crestina ortodoxa, dar cunosc f bine Islamul, si-l respect ca religie...si DA, avem acelasi Dumnezeu...stiti oare ce inseamna Allah in araba? Allah = Dumnezeu....
  #6  
Vechi 02.10.2009, 12:29:40
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

De unde stii tu ca nu am citit curanul?

Tu gândesti ce spui? Cum a aparut curanul? Daca nu e de la Dumnezeu de la cine e?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #7  
Vechi 03.10.2009, 14:35:00
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Lol,cum poti sa spui ca islamismul poate cinsti o femeie:)).Daca citesti vreo 2 pagini din Coran,iti dai seama imediat ca este o religie misogina,in care femeile sunt privite ca niste simple accesorii.
__________________
Nihil sine Deo!
  #8  
Vechi 03.10.2009, 15:52:14
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DiannaS Vezi mesajul
Imi permit sa intervin si eu in aceste discutii legate de Islam, ca am tot citit pe acest forum. Am si eu o intrebare pentru cei care critica atat de vehement aceasta religie : cati dintre voi au citit Coranul pentru a vedea exact ce inseamna Islam? De ce aruncati cu vorbe dure cand nici macar nu stiti despre ce e vorba?
Eu sunt crestina ortodoxa, dar cunosc f bine Islamul, si-l respect ca religie...si DA, avem acelasi Dumnezeu...stiti oare ce inseamna Allah in araba? Allah = Dumnezeu....
Eu insa zic Allah=Dracu... Mahomed=un ratacit, inselat de dracu!

Mai era unu' pe aici care zicea ca e crestin ortodox si era impotriva Preotilor si Sfintelor Icoane. Cum poti "respecta" aceasta "religie"? Prin afirmatia ta, inteleg ca respecti islamul adica minciuna, deci inclusiv pe tata minciunei adica dracu. Bravo mai!
  #9  
Vechi 04.10.2009, 14:00:00
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Islamul vorbește despre Iisus ca fiul unei fecioare, pe nume Maryam. Coranul o consideră cea mai deosebită femeie și amintește de așa numita Maryam în două locuri . Textele oferă multe informații despre Fecioara Maria, arătând-o ca aleasa lui Alah, din care s-a născut Iisus și care a fost îngrijită la templu de Zaharia. Ea este numită "semnul lui Dumnezeu", care și-a păstrat fecioria pentru El. De asemenea , în religia budistă , Fecioara Maria este asociată cu Kuan-Yin , un personaj care se bucură de mare cinstire în rândul chinezilor. Pentru noi creștinii Ortodocși , Fecioara Maria este un model de sfințenie, de smerenie, de ascultare față de Dumnezeu și de dăruire față de Dumnezeu. <<Preasfântă Fecioară Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi ! + >>
Eu cred ca... ''te vor ferici toate neamurile''...,se refera la popoare,ca atare,daca ce cred eu este adevarat,prin cunostinta poporului turc (si alte popoare) despre Fecioara Maria,tind sa se implineasca cele scrise.
Si tot aici,citind alte postari,scrise de altii,daca Mahomed a fost trimisul lui Dumnezeu (ISUS HRISTOS ESTE DUMNEZEU),se poate sti daca invatatura sa ( cea adusa de Mahomed),CONTINE PORUNCILE MINTUITORULUI.Daca le contine este trimisul lui Dumnezeu,daca nu le contine,nu este trimisul Sau.Si pot sa stie aceia care cunosc Coranul,caci multi doar au ...auzit.
PS:e doar o parere personala (nu cunosc Coranul)
Amin.

Last edited by archanghel; 04.10.2009 at 14:09:36.
  #10  
Vechi 04.10.2009, 14:30:46
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DiannaS Vezi mesajul
I
Eu sunt crestina ortodoxa, dar cunosc f bine Islamul, si-l respect ca religie...si DA, avem acelasi Dumnezeu...stiti oare ce inseamna Allah in araba? Allah = Dumnezeu....
Doamne iarta-i pe cerstinii care nu pricep nimic si nici nu vor sa priceapa!
Am ajuns noi crestinii ortodocsi sa ne asemenam cu islamul....
Draga mea...tu chiar nu intelegi si nu filtrezi nimic din ceea ce citesti?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Maria Egipteanca costel Diverse Sarbatori 14 20.04.2013 23:12:19
Sfanta Maria Magdalena mihele_m Intrebari utilizatori 0 22.07.2010 10:07:47
Sfanta Fecioara Maria MariaB Biserica Romano-Catolica 62 15.02.2010 00:44:33
Fecioara Maria in Sfanta Sfintelor ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 4 21.03.2007 23:10:33