Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2009, 14:23:42
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Justitie divina sau justitie laica?!

pt cineva usor familiarizat cu notiunile codului civil sau cel penal,ar observa ca cele 10 porunci ,inglobeaza ca si cauza si efect totalitatea normelor civile si penale ,precum si a sanctiunilor impuse! omul in dezvoltarea sa sociala si a creat o serie de cutume ,ridicate la rangul de legi ,impunand si sanctiuni dintre care cele mai drastice : cea cu moartea si privarea de libertate! Acum ...cu drept de viata si moarte societatea nu s a substituit Dumnezeului nostru ? aceasta este nelamurirea mea la care va fac partasi ,normal,cu voia voastra ,pt care ..va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2009, 16:44:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Exista amandoua.
Justitia divina nu este vizibila, nu atunci cand vrem noi, ci dupa moarte, nu intervine in timpul vietii, sau nu asa cum ni s-ar parea. N-o percepem omeneste, daca pot sa spun asa.
Voi(multi) spuneti ca omului i s-a dat liberul arbitru, deci poate sa aleaga si sa faca multe.
Ei omul are nevoie si de o justitie a sa, intre oameni. Este nevoia de a se apara, de a se ajuta, de a corecta imediat.
"Mi-ai facut rau, trebuie sa corectez si sa te pedepsesc/izolez.
Mi-ai facut nedreptate, trebuie sa se faca dreptate".
N-as spune ca societatea omeneasca se substituie in acest fel lui Dumnezeu, ci isi face justitia sa.
Daca asta nu s-ar intampla, imi imaginez doua scenarii:
1. fie Dumnezeu (sub toate numele si formele) ia raul definitiv si ne facem numai bine si ne iubim - asa, o minune cereasca de ne transforma pe toti in bine
2. fie, pana ajung toti la judecata de pe urma, in fata lui Dumnezeu, ar misuna raufactorii in lume, bine mersi.

Eu asa vad.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.11.2009, 17:07:39
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sophia

fundamental cel putin in anumite aspecte se disjung! dreptul de viata si moarte ,al cui este ,te intreb! in acelasi timp state care au si aplica pedepsa cu moartea? apoi...nu vreau sa aleg un exemplu chiar de practica judiciara ci hai sa atacam ....codul bunelor maniere! europeni exclud ca norma morala ..scobitul in nas! cel putin in public! altii ..pe unde vrei tu (poate australia insulara) il socotesc ...igienic ,sanatos! aceste xemple chiar exista! si atunci ....ce valoare are norma civica impusa de oameni pt oameni ,ca lege ...normal cu sanctiunea mai mult sau mai putin meritata!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.11.2009, 17:31:09
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Parintele Cleopa vorbea despre 2 dreptati:
1. Dreptatea omeneasca, imperfecta , relativa, supusa greselii si care condamna doar pentru viata acesta;
2. Dreptatea dumnezeiasca ,adevarata , perfecta,care insa se poate manifesta atat in viata acesta cat si in cea viitoare.
Dreptatea lui Dumnezeu se arata in acesta viata cand se curma o nedreptate care altfel ar sminti si ar nenoroci multi credinciosi (de ex. pe ereticul Arie l-a ajuns dreptatea dumnezeiasca pentru ca altfel ar fi pus in pericol mantuirea multora cu erezia lui). De cele mai multe ori insa, dreptatea dumnezeiasca se va manifesta la judecata viitoare cand toti va trebui sa dam raspuns pentru faptele noastre. Dumnezeu, in marea Sa milostivire, ne amana cu judecata Sa , oferindu-ne noi prilejuri de intoarcere de la pacat pentru a ne mantui sufletele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.11.2009, 17:41:34
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit george

si totusi o pozitie?! raspundem si in fata acestei vieti pt pacatele facute! justitia divina actioneaza si in timpul vietii! cladita pe valori general umane nu poate fi subiectiva fata de factorul timp sau spatiu istoric determinat! pacatuim ...ne imbolnavim,suntem iertati si vindecati! dar ...tot justitie ramane! si apoi mi se pare ca in acest sens vorbeste si Parintele Cleopa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
medierea , solutia la instanta de judecata, o justitie non-judiciara ilydorin Stiri, actualitati, anunturi 0 26.10.2012 16:26:37
Destinul si providenta divina Jennyfer Intrebari utilizatori 2 22.02.2010 11:34:05
Viata amoroasa in conformitate cu intelepciunea divina sunsray Generalitati 10 18.08.2009 15:51:13
JUDECATILE LUI DUMNEZEU SAU PROVIDENTA DIVINA Iustin44 Generalitati 20 28.06.2007 18:27:00