Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.12.2009, 09:54:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
interpretezi voit gresit.

te plangi ca un loc de joaca particular nu organizeaza petrecere de Craciun. si, ce-i cu asta? e dreptul lor sa faca ce vor.

Statul American a declarat Craciunul sarbatoare nationala (si zi libera), asta spune mult mai multe.

Halloween si Thanksgiving sunt sarbatori pur americane, de aceea se sarbatoresc cu mare fast la scara nationala.
halloween (=samhain) si thanksgiving sunt sarbatori pagane. Prima este o sarbatoare a mortilor (sarbatoare celtica). A doua, o sarbatoare a recoltei, cu radacini vechi..pana in Roma antica (era dedicata zeitei Ceres). Dar sarbatori ale recoltei erau probabil in toate religiile.
Probabil thanksgiving este cea mai americana sarbatoare.. dar tot pagana. Ziua ei a fost stabilita de pres. Lincoln. Ca sarbatoare vrajitoreasca este celebrata in ziua echinoctiului de toamna (si tot despre recunostinta este vorba).

Revenind la sarbatorirea Craciunului:
- bradul impodobit: nu mi-e clar (am gasit in unle locuri ca ar fi de origine romana, in alte parti ca ar fi de origine celtica)
- vascul (mistletoe), dar si iedera: origine celtica (ca tot ce ramane verde peste iarna - folosit in festivalul Yule)
- culorile traditionale ale festivalului pagan Yule: verde, rosu si alb
- in America se pregatesc prajiturele si lapte pt. Mos Craciun.. obicei pagan de ofranda adusa zeilor ("Copiii adună lemne, iar părinții ațâță focul și femeile frământă aluatul ca să facă turte pentru zeița cerului și să săvârșească turnări în cinstea altor dumnezei, ca să Mă rănească pe Mine. " - Ieremia 7:18. Sarbatorile pagane ale solstitiului de iarna celebreaza si o zeita a cerului).
- aaaa.. capra! este de origine celtica si ea! etc.

(Deci, ce sa spun, statul american a declarat Craciunul sarbatoare. De ce nu sarbatoresc si Invierea Domnului la fel?)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.12.2009, 11:18:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Revenind la sarbatorirea Craciunului:
- bradul impodobit: nu mi-e clar (am gasit in unle locuri ca ar fi de origine romana, in alte parti ca ar fi de origine celtica)
- vascul (mistletoe), dar si iedera: origine celtica (ca tot ce ramane verde peste iarna - folosit in festivalul Yule)
- culorile traditionale ale festivalului pagan Yule: verde, rosu si alb
- in America se pregatesc prajiturele si lapte pt. Mos Craciun.. obicei pagan de ofranda adusa zeilor ("Copiii adună lemne, iar părinții ațâță focul și femeile frământă aluatul ca să facă turte pentru zeița cerului și să săvârșească turnări în cinstea altor dumnezei, ca să Mă rănească pe Mine. " - Ieremia 7:18. Sarbatorile pagane ale solstitiului de iarna celebreaza si o zeita a cerului).
- aaaa.. capra! este de origine celtica si ea! etc.

(Deci, ce sa spun, statul american a declarat Craciunul sarbatoare. De ce nu sarbatoresc si Invierea Domnului la fel?)
Crestinismul a avut intelepciunea de la inceput sa 'recupereze' multe sarbatori si obiceiuri pagane, 'botezandu-le', adica dandu-le sens crestin.
Asa si cu mai toate obiceiurle de Craciun.
De aaltfel si data sarbatorii este data saturnaliilor, o sarbatoare pagana romana.
Bradul de Craciun a capatat alt sens, trimite la Pomul Vietii, de care nu mai suntem despartiti acum, cum se canta la Craciun.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.12.2009, 12:41:13
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

uite cineva care reuseste sa ne aduca cu picioarele pe pamant si inimile in cer. ai mare dreptate. si eu m-am preocupat mai mult de brad, de pregatirile de Craciun(porc nu am avut), in anii trecuti. acum astept cu mare bucurie Nasterea Domnului, sa cant colinde (dar nu se zapada, mos, brad,etc ) si sa merg la biserica, dupa care sa-mi petrec ziua inconjurata de familie ce poate fi mai frumos cand il ai pe Dumnezeu in suflet, esti inconjurat de cei dragi si pe cat poti sa-i ajuti pe cei nevoiasi?
Sus Inimile!
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.12.2009, 14:30:21
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Referitor la modul in care ne raportam la sarbatoarea Nasterii Domnului, cred ca trebuie sa urmam indemnul dat de Mantuitorul: "Cautati mai intai Imparatia Cerului si toate celelalte se vor adauga voua".

Cu alte cuvinte, sa dam intaietate lucrurilor cu adevarat importante, evenimentelor care ne marcheaza in mod fundamental existenta. Sa dam si noi pestera inimii noastre spre a se naste in ea Hristos si, cu siguranta ne vom putea bucura cu adevarat si de celelalte aspecte ale sarbatorilor de iarna.

Cei care se bucura de brad, de Mos Craciun, de plugusor, de preparatele traditionale, dar il pierd pe Hristos, se bucura numai pe jumatate.

Urez tuturor, bucurie deplina de sarbatori!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.12.2009, 18:06:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Crestinismul a avut intelepciunea de la inceput sa 'recupereze' multe sarbatori si obiceiuri pagane, 'botezandu-le', adica dandu-le sens crestin.
Asa si cu mai toate obiceiurle de Craciun.
De aaltfel si data sarbatorii este data saturnaliilor, o sarbatoare pagana romana.
Bradul de Craciun a capatat alt sens, trimite la Pomul Vietii, de care nu mai suntem despartiti acum, cum se canta la Craciun.
Nu cred ca a fost suprapus peste saturnalii, ci peste solstitiul de iarna (sarbatoare a renasterii in majoritatea religiilor). De altfel Saturnaliile erau legate de saturn, nu de soare.
Romanii aveau o sarbatoare a soarelui pe 25 dec, diferita de saturnalii... mai putin conteaza.

Ce vroiam sa subliniez este ca am pastrat traditiile pagane in dauna intelesurilor crestine.
Eu am cautat initial catre saturnalii (ca tine) sa vad ce traditii s-au pastrat. Nu am prea gasit, dar apoi am gasit festivalul Yule care are fff multe elemente din traditiile moderne de Craciun.
Si daca ai o curiozitate sa intri pe bloguri neopagane, vei vedea ce frumos sarbatoresc si ei craciunul: cu brad, ghirlande, prajituri cu scortisoara, vasc, iedera, lumanari, decoruri rosu-verde-alb etc... si au cate o semnificatie pt fiecare element.
Tu spui ca bradul semnifica viata.
Copacul semnifica viata.. ba posibil si crucea.
Dar bradul? De ce brad? Si de ce impodobit?
Unii spun ca urmatoarele cuvinte se refera la bradul de Craciun: "Că datinile neamurilor sunt deșertăciune: aceia taie un lemn din pădure și mâinile meșterului îl lucrează cu toporul; Apoi îl îmbracă cu argint și cu aur, îl întăresc cu cuie și cu ciocanul, ca să nu se clatine. Așa sunt dumnezeii neamurilor. " (Ieremia 10: 2-4)

(Nu am nimic impodobirii bradului si a traditiilor in general. Cum zicea cineva ca vrem sa aruncam bradul pe geam.. in fond nu m-ar deranja f mult, mai mult ma deranjeaza jaful din paduri.
Doar ca multe sarbatori se rezuma doar la o imitatie a unor obiceiuri despre care oamenii nu stiu nimic.)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.12.2009, 18:33:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

(Deci, ce sa spun, statul american a declarat Craciunul sarbatoare. De ce nu sarbatoresc si Invierea Domnului la fel?)
In caz ca viata ta este o vacanta continua si n-ai observat, Easter Friday si Monday( vineri si luni) sunt ZILE LIBERE, deci SE sarbatoreste invierea Domnului.

:) Intreba-l pe sotul tau, el sigur stie, ca doar munceste pentru americani
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.12.2009, 18:43:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
E grija porcului mai mare! De „porc”-ul din noi o să dăm și noi seama lui Hristos!
Oare nu are dreptate Pruncul Iisus sa Se nască într-o peșteră înghețată? Inimile noastre sunt așa! Pe câți dintre noi nu ne prinde Nașterea Domnului cu inimile înghețate de ură și dușmănie pe aproapele sau chiar pe soț(ie) sau pe copii? Câte suflete nu zac în durere în azile sau spitale.. sau câte suflete nu au nici ce mânca... sau măcar o casă caldă....
Te-a luat iarasi iuteala si influienta lui Arsenie Boca si a puciosilor( "adevaratii ortodocsi" salvatorii Romaniei)

Nu exista moment mai darnic si mai milostiv asa cum spunea si Eduard(Jeni), decit Perioada Craciunului, mai ales intre catolici si protestanti, moment in care inimile se incalzesc la maxim si toti fac tot posibilul sa ajute cu cele enumerate de catre tine.
Nu are rost sa te superi, Geo, nu te judec ci doar te ponderez o leaca din avintul si rivna tinereasca.
O sa mai treaca multa apa pe Siret pina ce ai sa poti scrie ceva care sa aibe si profunzime duhovniceasca. In sensul asta nu se intimpla minuni ci totul vine INCETISOR, cu timpul si scoala vietii...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.12.2009, 19:11:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In caz ca viata ta este o vacanta continua si n-ai observat, Easter Friday si Monday( vineri si luni) sunt ZILE LIBERE, deci SE sarbatoreste invierea Domnului.

:) Intreba-l pe sotul tau, el sigur stie, ca doar munceste pentru americani
Sotul meu munceste TOATE sarbatorile. In premiera absoluta si-a luat concediu sa aiba liber Craciunul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.12.2009, 19:56:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Lumea de azi este o lume plina de formalism spiritual! Cand cu Dumnezeu cand cu sarsaila! Nu suntem hotarati cu CINE sa fim, pe CINE sa urmam! NE amagim asa pe zi ce trece!
Nasterea Domnului este Umbrita de obiceiuri pagane! Slujire la idoli, dintre care cel mai mare este MATUL GROS plin cu „porcarii”! Un alt idol care umbreste Nasterea Domnului este „venerarea” BRADULUI! Mai important este BRADUL decat Sf.Euharistie! Ne zbatem in mii de locuri sa cumparam podoabe care mai de care mai moderne pt impodobirea lui! Dar Sufletul cui ramane?
El ramane ca si Hristos in ger... fara de caldura spirituala! NU mai impodobim sufletul cu nimic...
Ascultand si Radio Trinitas am observat ca si acolo se pun mai mult cantari de Craciun si obiceiuri populare, care vestesc iarna, copacul de craciun, veselii zurgalai, zapada... etc! Nasterea lui Hristos se mai vesteste pe ici pe colo de catre un copil cu colinda „Astazi S-a nascut Hristos” sau in Biserica la Utrenie cand se canta Cavasiile Nasterii Domnului sau la Sf.Liturghie cand in zi de Praznic se va canta Axionul Nasterii Domnului!
Adevarat este ca in acest post se pot face cadouri pt cei nevoiasi... lipsiti de mangaieri si Binecuvantarea preotilor! Dar cati sunt aceia care ii viiteaza pe acesti sarmani?
Mai importanata este povestea lui Mos Craciun decat Nastrea Domnului intr-o iesle...

PS: pt putini crestini Se mai naste Domnul Hristos...
__________________
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.12.2009, 20:08:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sotul meu munceste TOATE sarbatorile. In premiera absoluta si-a luat concediu sa aiba liber Craciunul.
Imi pare rau Ana, sincer (
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De Nașterea Domnului - poezii , rugăciuni , colinde + cristiboss56 Rugaciuni 284 24.12.2018 12:01:09
Adormirea Maicii Domnului - despre post si sarbatoarea in sine- Laura19 Diverse Sarbatori 4 15.08.2017 04:15:24
Parintele Cleopa - despre sarbatoarea Nasterea Domnului(I) cornel cornel Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 14:01:32
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 20:59:51
Luna Cadourilor (Ne)Obisnuite Ioan_Ciobota Generalitati 0 26.12.2007 16:58:14