Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2010, 11:55:17
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Facultate Teologie.

M-am gandit sa dau la facultatea de teologie, dar nu stiu inca unde si ce specializare sa aleg.
Imi puteti da va rog cateva impresii si sugestii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2010, 12:00:52
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

La Universitatea din Bucuresti au 4 specializari:
Teologie Ortodoxă Pastorală- ZI
Teologie Ortodoxă Didactică- ZI
Teologie Socială- ZI
Artă sacră- ZI
De ce se ocupa fiecare? Ce sa aleg?
Dar aici este foarte rau pt ca nu au loc in camine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2010, 12:12:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Daca nu vrei cumva sa devii preot, atunci vrei sa ajungi in invatamant, muritor de foame? De fapt si daca aplici la pastorala, tot muritor de foame vei fi.

Te sfatuiesc sa alegi o facultate mai pragmatica, pe urma careia sa poti sa te angajezi pe un job decent (alege un domeniu in care sa fii de ajutor celorlalti), unde sa castigi suficient cat sa te intretii singur, fara sa ajungi povara parintilor.

Iar daca ai impresia ca Teologia te sfinteste cumva, te inseli amarnic. Poti sa te mantuiesti de rau si in lume, trebuie doar sa vrei asta. Nu cunostintele dobandite in facultate te ajuta, ci vointa ta sincera, cu puterea Lui Dumnezeu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2010, 12:20:38
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca nu vrei cumva sa devii preot, atunci vrei sa ajungi in invatamant, muritor de foame? De fapt si daca aplici la pastorala, tot muritor de foame vei fi.

Te sfatuiesc sa alegi o facultate mai pragmatica, pe urma careia sa poti sa te angajezi pe un job decent (alege un domeniu in care sa fii de ajutor celorlalti), unde sa castigi suficient cat sa te intretii singur, fara sa ajungi povara parintilor.

Iar daca ai impresia ca Teologia te sfinteste cumva, te inseli amarnic. Poti sa te mantuiesti de rau si in lume, trebuie doar sa vrei asta. Nu cunostintele dobandite in facultate te ajuta, ci vointa ta sincera, cu puterea Lui Dumnezeu.
Ei hai, ca prea le matrasesti pe toate...mai e vorba si de vocatie, poate vrea baiatul sa se faca Preot, nu se reduce totul numai la bani, mai conteaza si implinirea sufleteasca pe care o ai facand ceea ce iti place!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2010, 12:26:00
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
La Universitatea din Bucuresti au 4 specializari:
Teologie Ortodoxă Pastorală- ZI
Teologie Ortodoxă Didactică- ZI
Teologie Socială- ZI
Artă sacră- ZI
De ce se ocupa fiecare? Ce sa aleg?
Dar aici este foarte rau pt ca nu au loc in camine.
Banuiesc ca iti doresti sa devii preot, si pentru asta trebuie sa dai la Pastorala...daca vrei sa lucrezi in invatamant-> Didactica...daca vrei sa faci Asistenta Sociala- >Sociala, si daca vrei sa pictezi icoane, fresce, Biserici, Manastiri, sa restaurezi obiecte bisericesti, icoane si ce altceva mai presupune aceasta sectie -> Arta Sacra.

Multa bafta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2010, 12:30:10
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Banuiesc ca iti doresti sa devii preot, si pentru asta trebuie sa dai la Pastorala...daca vrei sa lucrezi in invatamant-> Didactica...daca vrei sa faci Asistenta Sociala- >Sociala, si daca vrei sa pictezi icoane, fresce, Biserici, Manastiri, sa restaurezi obiecte bisericesti, icoane si ce altceva mai presupune aceasta sectie -> Arta Sacra.

Multa bafta!
multumesc de raspuns
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2010, 12:30:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ei hai, ca prea le matrasesti pe toate...mai e vorba si de vocatie, poate vrea baiatul sa se faca Preot, nu se reduce totul numai la bani, mai conteaza si implinirea sufleteasca pe care o ai facand ceea ce iti place!!!
Da?! :) Atunci tu de ce scrii din Lubeck, Germania?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2010, 12:39:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da?! :) Atunci tu de ce scrii din Lubeck, Germania?
Dar ce legatura are??? Aaaaa...mai mai, vezi cum judeci tu, asa la marea pospaiala?? Pai eu nici macar nu lucrez acum... si daca eram innebunita dupa bani, as fi facut probabil orice si de toate in acest moment, si ajungeam la miezul noptii acasa numarand euroii ( ca am dedus ca asta e imaginea celor care pun piciorul pe pamant strain)...insa cum trebuie sa iti urmezi barbatul dupa casatorie, si daca barbatul are ocazia de a sari cu pasaportul in geanta...hop si eu, nu??? Deci vezi tu cum sta treaba?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2010, 12:42:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dar ce legatura are??? Aaaaa...mai mai, vezi cum judeci tu, asa la marea pospaiala?? Pai eu nici macar nu lucrez acum... si daca eram innebunita dupa bani, as fi facut probabil orice si de toate in acest moment, si ajungeam la miezul noptii acasa numarand euroii ( ca am dedus ca asta e imaginea celor care pun piciorul pe pamant strain)...insa cum trebuie sa iti urmezi barbatul dupa casatorie, si daca barbatul are ocazia de a sari cu pasaportul in geanta...hop si eu, nu??? Deci vezi tu cum sta treaba?
Este tocmai ce spuneam. :))

Dar sa revenim la topic, ca saracul om nu stie la ce categorie sa se inscrie...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.02.2010, 13:06:15
catacodita catacodita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Nu sunt de acord cu alesul unei facultati "mai pragmatice".
Singurul criteriu de alegere ar trebui sa fie ceea ce sufletul iti cere dar corelat cu Voia lui Dumnezeu. Pentru asta este nevoie de rugaciune sincera catre Dumnezeu ca sa-ti descopere adevarata vocatie sau pentru a-ti binecuvanta, sa zicem, voia ta.

Cat despre muritul de foame, cred ca e de preferat sa mori (sa suferi) de foame pentru trup decat sa mori (sa suferi) de foame pentru suflet.

Asa ca, asculta-ti glasul inimii tale si roaga-te lui Dumnezeu ca sa-ti impletesti voia ta cu a Sa.

Sa te ajute Domnul sa alegi calea cea buna!

Last edited by catacodita; 12.02.2010 at 13:09:34.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
admitere facultate Joulie Stiri, actualitati, anunturi 0 30.08.2012 12:34:18
Teologie la ID Pelerinul Generalitati 9 25.06.2010 10:54:22
Facultate Teologie fr alexdu Generalitati 2 02.02.2010 17:30:06
Preotul - ce invata el la facultate? sophia Preotul 40 15.11.2009 20:36:50
cum vad personal o facultate de teologie podolski_2 Generalitati 29 10.12.2008 02:57:17