Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2012, 15:09:48
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit Ce feedback primiti de la Dumnezeu ?

Ce feedback primiti de la Dumnezeu in urma procesului de pocainta ? SI nu ma refer aici la minuni, ci la simple trairi, perceptii, lucruri minore care vi se intampla in viata de zi cu zi si stiti ca prin acestea D-zeu va raspunde intr-un fel rugaciunii.

Sper ca prin aceaste raspunsuri sa constientizez si eu ca relatia mea cu divinitatea e de fapt un ''dialog'' si nu numai un monolog.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2012, 16:20:06
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Pe care channel vine trebuie sa vina acest feedback? Vreau sa stiu ca sa ma pot focusa cat mai bine.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2012, 16:30:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
pe care channel vine trebuie sa vina acest feedback? Vreau sa stiu ca sa ma pot focusa cat mai bine.
ai nimerit-o la marele fix...

Edit: nu s-ar zice ca ducem lipsa de simtul umorului aici, pe forum

Last edited by Adriana Cluj; 07.04.2012 at 21:58:07.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2012, 16:22:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Ce feedback primiti de la Dumnezeu in urma procesului de pocainta ? SI nu ma refer aici la minuni, ci la simple trairi, perceptii, lucruri minore care vi se intampla in viata de zi cu zi si stiti ca prin acestea D-zeu va raspunde intr-un fel rugaciunii.

Sper ca prin aceaste raspunsuri sa constientizez si eu ca relatia mea cu divinitatea e de fapt un ''dialog'' si nu numai un monolog.
ar trebui sa incepi tu cu exemplele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2012, 16:32:51
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Răspunsul lui Dumnezeu la pocăința noastră este, probabil, lumina care începe să se reverse peste noi; sau, mai bine zis, lumina pe care începem s-o întrezărim în viața noastră, pentru că ea este mereu prezentă, doar că noi suntem orbi.
Când mă pocăiesc, plângându-mi păcatele, răutățile, egoismul, greșelile pe care le-am făcut din cauza patimilor, a bolilor sufletești, se face lumină în înțelegerea asupra propriei mele vieți, sensul ei devine mai clar, văd mai bine ce trebuia să fac și ce nu, și, spovedindu-mă și împărtășindu-mă simt iertare , mângâiere, bucurie. Și puterea de a pune început bun. Încă o dată.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2012, 15:11:56
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ar trebui sa incepi tu cu exemplele.
Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
...lumina pe care începem s-o întrezărim în viața noastră, pentru că ea este mereu prezentă, doar că noi suntem orbi.
Inca sunt in stadiul in care nu-mi dau seama, sunt orb, asa ca de aceea am rugat pe altii.

Merci pt raspunsuri, insa nu vreau sa se transforme intr-un funny thread.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2012, 17:36:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Inca sunt in stadiul in care nu-mi dau seama, sunt orb, asa ca de aceea am rugat pe altii.

Merci pt raspunsuri, insa nu vreau sa se transforme intr-un funny thread.
Petre, totul tine de credinta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2012, 18:37:10
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

interesant termen feedback.... daca era pusa intrebarea asta vreunui calugar mai batran, cred ca statea putin pe ganduri privitor la raspuns... cred ca sunt multi si aici pe forum care nu stiu ce inseamna acest cuvant.. de ce incercati sa faceti relatia cu Dumnezeu atat de formala??? rugati-va cu credinta, cu cuvinte simple, cu nadejde!! nu cred ca este vreun user pe forum care sa dea un raspuns complet si plauzibil... nu trebuie sa ne rugam doar pentru a primi un raspuns de la Dumnezeu.... acesta nu o sa apara niciodata!!! si nu trebuie sa ne rugam numai pentru mantuire!!! Mantuitorul s-a rugat si pentru mancare, si pentru vinul atat de ravnit la nunta descrisa in evanghelie.... sa ne rugam si pentru sanatate, pentru alte persoane, lucru mult mai important decat mantuirea noastra.... pana si ruga pentru bani are un rost, pana si preotii se roaga pentru sporul casei, pentru reusita la examene, atat timp cat ne rugam cu iubire, cu nadejde si cu bunatate in suflet, rugaciunea e bine primita!!! Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2012, 18:53:33
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

acolo unde Spiritul Absolut al Universului, loveste fara mila,are in acelasi timp atentia, si grija,sa dea si semnale,sub diverse forme si moduri, ale existentei Sale !!!
Toate incercarile,prin care trecem,in aceasta pasagera viata de o secunda,sunt menite spre fortifierea sufletului si apropierea de lumea nevazuta a Spiritului Absolut !
Cu cat Spiritul Absolut, si Marele Arhitect al Universului,ne da incercari mai rele si ne pune in fata munti mai inalti de trecut,cu atat, ne apreciaza si astfel ne deschide in fata dimenisuni evanescente,suprasensibile, si nebanuite de apropiere,fata de El !!!

Uitati-va la oamenii,fericiti, si care au reusit totul in viata...cat de seci,si fara orizont sunt !!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2012, 18:56:25
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
interesant termen feedback.... daca era pusa intrebarea asta vreunui calugar mai batran, cred ca statea putin pe ganduri privitor la raspuns... cred ca sunt multi si aici pe forum care nu stiu ce inseamna acest cuvant.. de ce incercati sa faceti relatia cu Dumnezeu atat de formala??? rugati-va cu credinta, cu cuvinte simple, cu nadejde!! nu cred ca este vreun user pe forum care sa dea un raspuns complet si plauzibil... nu trebuie sa ne rugam doar pentru a primi un raspuns de la Dumnezeu.... acesta nu o sa apara niciodata!!! si nu trebuie sa ne rugam numai pentru mantuire!!! Mantuitorul s-a rugat si pentru mancare, si pentru vinul atat de ravnit la nunta descrisa in evanghelie.... sa ne rugam si pentru sanatate, pentru alte persoane, lucru mult mai important decat mantuirea noastra.... pana si ruga pentru bani are un rost, pana si preotii se roaga pentru sporul casei, pentru reusita la examene, atat timp cat ne rugam cu iubire, cu nadejde si cu bunatate in suflet, rugaciunea e bine primita!!! Doamne ajuta!!!
Minunat spus dar cred ca s-a strecurat o eroare. Ce poate fi mai important daca nu mantuirea? Cum poate fi altceva mai important decat mantuirea noastra? Ce sens mai au toate celelalte realizari pentru care ne rugam, daca scapam mantuirea din vedere? Si-asa, chiar daca o avem ca si obiectiv, sufletul nostru trebuie sa aiba rezerve serioase ca a dobandit-o deja, oricat s-ar stradui de mult in taierea voii, in milostenii, in smerenie...

Cat despre raspunsul lui Dumnezeu, fiecare il primeste
- mai ades daca nu-l cere
- daca nu-l cere pentru el
- daca staruie in rugaciunea curata
- daca nu face din dialogul cu Dumnezeu, un fel de mess, cu flecareli de tot soiul.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Primiti cu uratul? Tina06 Generalitati 3 31.12.2012 14:25:46
Suntem primiti oricum Codreanu Tinuta in Biserica 97 19.04.2011 15:00:44
Feedback-ul divin coralina Pocainta 49 24.05.2010 00:28:22
Craciunul -primiti cu colindul? MarinaAlca Generalitati 18 26.12.2009 02:31:14
Primiti cu colindul? palinaalade Umanitare 1 13.12.2008 15:50:15