Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 03.10.2009, 22:39:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Duminica e cea mai clara dovada, ce vrei mai mult , citeste scrie clar negru pe alb in Evrei 4.
Nu am negat din pricina legaturii si radacinii iudaice ca la inceput apostolii sa fi tinut si sambata, dar cum iti zic si ti-am zis ai tot la fel de mult dovezi precum sunt despre duminica, si acelasi gen de "dovezi", daca consideri ca acele `dovezi` reprezinta tinerea sambatei in mod special , atunci judecand cu aceasi moneda la fel putem zice si despre duminica.Cum ti-am zis aceste doua zile sunt scoase in evidenta in NT sambata si duminica , doar astea doua.
Legătura aceasta dialectică între sabat și duminică este făcută doar în imaginația ta, nicăieri în Scriptură nu sunt puse față în față. Arata-mi de exemplu unde apare duminica în Evrei 4 (capitol pe care-l considerați argumentul forte)


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Despre primul verset mentionat Fapte 20:7 , se spune ca au frant painea si nu doar atat , ci si ca Pavel a tinut cuvantare(predica).
Și ce dacă? Apostolii frângeau pâinea zilnic și predicau zilnic fiind misionari convinși.


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Iar in a doua situatie in 1Cor 16:1-2 vedem o randuiala in zi de duminica, in mod special, precum Pavel a lasat Bisericilor din Galatia,zi in care se intalneau si se adunau toti.
Faci o confuzie între strângerea de ajutoare și strângerea laolaltă în vedereaa celebrarii zilei de cult. Rânduiala aceea era cu privire la o activitate lucrativă (contabilitate, căratul sacilor prin cămări) nicidecum repaos săptămânal. Argumentul acesta nu-ți este pro, ci contra!

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
In al treilea caz, cel prezent in Apocalipsa, Apostolul Ioan zice ca era "in Duh".Ce inseamna a fi in Duh alta de a fi in slujire si rugaciune fata de Dumnezeu?Si aceasta in zi de Duminica.
Ți-am mai spus că Apocalips 1,10 este falsificat în traducerea ortodoxă. În originalul grecesc nu scrie duminică, ci ziua Domnului, ori pentru apostolul Ioan, ziua Domnului era Sâmbăta. Deci, dacă Ioan "era în Duh"-cum explici tu, atunci era în Duh în zi de sâmbătă, și "argumentul" acesta întorcându-se împotriva ta.
  #152  
Vechi 03.10.2009, 22:50:48
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
De ce minti ca e falsificat ? Ziua Domnului e aceiasi cu Duminica care asta inseamna.
Asta inseamna doar cateva secole mai tarziu, pana atunci ziua Domnului era Sabatul. Si era Sabatul si pentru Ioan si pentru Domnul Sau (Domnul Sabatului - Iisus). Prima zi a saptamanii era numita Dies Solis.
  #153  
Vechi 03.10.2009, 23:04:49
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Legătura aceasta dialectică între sabat și duminică este făcută doar în imaginația ta, nicăieri în Scriptură nu sunt puse față în față. Arata-mi de exemplu unde apare duminica în Evrei 4 (capitol pe care-l considerați argumentul forte)



Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Și ce dacă? Apostolii frângeau pâinea zilnic și predicau zilnic fiind misionari convinși.

Atunci pentru ce mai pomeneste duminica in mod special?

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Faci o confuzie între strângerea de ajutoare și strângerea laolaltă în vedereaa celebrarii zilei de cult. Rânduiala aceea era cu privire la o activitate lucrativă (contabilitate, căratul sacilor prin cămări) nicidecum repaos săptămânal. Argumentul acesta nu-ți este pro, ci contra!
Aici este vorba despre strangerea de ajutor(bani,bunuri,mancare, etc,) , precum si in zi de azi se face duminica in Biserica.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ți-am mai spus că Apocalips 1,10 este falsificat în traducerea ortodoxă. În originalul grecesc nu scrie duminică, ci ziua Domnului, ori pentru apostolul Ioan, ziua Domnului era Sâmbăta. Deci, dacă Ioan "era în Duh"-cum explici tu, atunci era în Duh în zi de sâmbătă, și "argumentul" acesta întorcându-se împotriva ta.
Sfantul Ignatie(110) numeste ziua Domnului , Duminica.Care alta zi poate fi numita sau identificata cu ziua Domnului, daca nu ziua in care a inviat Domnul?Ziua asta de care a vorbit si David si pe care dinainte a profetit-o.Iar daca evreii nu vor mai intra in odihna Lui, atunci inseamna ca se va si schimba ziua de odihna.

cum am zis cuvantul grecesc folosit in Evrei 4 v9 este Sabbatismos care e un apelativ al cuvantului Sabat si care inseamna o asemanare a sarbatorilor evreiesti de alt fel dar in cazul sabatului cu aceasi insemnatate ca la ei, iar in restul versetelor cuvantul folosit pentru odihna este, katapausis (Evrei 4:1-3-5-11).

Cred ca "tipa" destul de tare in Evrei 4: ALTA ZI, ALTA ODIHNA, ca evreii nu vor intra in odihna, s.a.m.d
  #154  
Vechi 03.10.2009, 23:09:46
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Asta inseamna doar cateva secole mai tarziu, pana atunci ziua Domnului era Sabatul. Si era Sabatul si pentru Ioan si pentru Domnul Sau (Domnul Sabatului - Iisus). Prima zi a saptamanii era numita Dies Solis.
nu cred ca pana la inceputul sec al II-lea au trecut secole, nu a trecut nici macar jumatate de secol; mai documenteaza-te;
Care poate sa fie ziua Domnului , daca nu o zi pe care Domnul a facut-o , o zi care e identificata cu Dumnezeu.Care ii ziua asta in afara de ziua Invierii care e duminica.
  #155  
Vechi 03.10.2009, 23:16:09
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Atunci pentru ce mai pomeneste duminica in mod special?
Ce inseamna "in mod special"? Inseamna cumva o pomenire asociata cu vreo porunca sau cu inlocuirea poruncii sabatului? Nicidecum!

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Aici este vorba despre strangerea de ajutor(bani,bunuri,mancare, etc,) , precum si in zi de azi se face duminica in Biserica.
Argument circular. Nu masura crezul apostolilor cu etalonul ortodox.



Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Sfantul Ignatie(110) numeste ziua Domnului , Duminica.Care alta zi poate fi numita sau identificata cu ziua Domnului, daca nu ziua in care a inviat Domnul?
Ai vazut tu manuscisul original al lui Ignatie? Esti sigur ca nu a existat in copie o interpolare asemenea celei ortodoxe la Apoc 1,10? Asa ar fi logic, deoarece in sec.I (de fapt si in sec. IV) prima zi a saptamanii era numita Dies Solis) nu Dies Domini
  #156  
Vechi 03.10.2009, 23:18:21
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Atata timp cat toate miile de secte se tin numai de Scriptura uitand de Sfanta Traditie din care a iesit Scriptura si cu ajutorul careia se talcuieste stam de vorba degeaba. Culmea e ca fiecare secta are un fel de traditie in care e cuprinsa o multime de carti scrise de tot felul de autori de talcuire a Scripturii, dar neaga Sfanta Traditie Ortodoxa care nu se potriveste cu aberatiile lor si care e opera a multor Sfinti si crestini cu viata sfanta care si-au dat averile saracilor in comparatie cu viata indestulata a sectarilor. Pe care sa-i cred?
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #157  
Vechi 03.10.2009, 23:20:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ce inseamna "in mod special"? Inseamna cumva o pomenire asociata cu vreo porunca sau cu inlocuirea poruncii sabatului? Nicidecum!



Argument circular. Nu masura crezul apostolilor cu etalonul ortodox.





Ai vazut tu manuscisul original al lui Ignatie? Esti sigur ca nu a existat in copie o interpolare asemenea celei ortodoxe la Apoc 1,10? Asa ar fi logic, deoarece in sec.I (de fapt si in sec. IV) prima zi a saptamanii era numita Dies Solis) nu Dies Domini
Noi suntem Biserica Apostolica, formata de Hristos si de Apostoli.

deja devii absurd...
si nu numai el ci toti parintii apostolici au numit a saptea zi ziua domnului facand diferenta intre ea si sabatul evreiesc , punandu-le in antiteza.
  #158  
Vechi 03.10.2009, 23:23:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
nu cred ca pana la inceputul sec al II-lea au trecut secole, nu a trecut nici macar jumatate de secol; mai documenteaza-te;
Care poate sa fie ziua Domnului , daca nu o zi pe care Domnul a facut-o , o zi care e identificata cu Dumnezeu.Care ii ziua asta in afara de ziua Invierii care e duminica.
Daca intr-un act oficial (decretul duminical de la 321) cel pe care-l numiti Sfant (Constantin cel Mare) numeste ziua intaia a saptamanii Dies Solis ce poti crede? Si e un act recunoscut de toti, mai presus de orice contestatie. Nu cred ca acelasi lucru poate fi spus despre documentul lui Ignatius.
  #159  
Vechi 03.10.2009, 23:27:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Daca intr-un act oficial (decretul duminical de la 321) cel pe care-l numiti Sfant (Constantin cel Mare) numeste ziua intaia a saptamanii Dies Solis ce poti crede? Si e un act recunoscut de toti, mai presus de orice contestatie. Nu cred ca acelasi lucru poate fi spus despre documentul lui Ignatius.
Cine nu recunoaste scrierile lui Ignatie, dintre cei care recunosc scrierile si actele traditionale, sau dintre oameni cu autoritate in subiectul asta?
  #160  
Vechi 03.10.2009, 23:28:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Noi suntem Biserica Apostolica, formata de Hristos si de Apostoli.

deja devii absurd...
si nu numai el ci toti parintii apostolici au numit a saptea zi ziua domnului facand diferenta intre ea si sabatul evreiesc , punandu-le in antiteza.
or fi fost parinti, dar nu si apostolici. Apostolici au fost doar apostolii, iar pentru ei ziua a saptea era sambata Domnului Sabatului, nu venerabila zi a soarelui. Eu am ales sa ma inchin Domnului Sabatului, nu lui Baal Shemesh, Mithra sau mai stiu eu carui domn al soarelui.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12