Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 06.10.2009, 17:47:33
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Uite de ce tin evreii ziua a saptea sambata:

Deuteronom 5
12. Păzește ziua odihnei, ca să o ții cu sfințenie, cum ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău.
13. Șase zile lucrează și-ți fă toate treburile tale;
14. Ziua a șaptea este ziua de odihnă a Domnului Dumnezeului tău. Să nu faci în ziua aceea nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici boul tău, nici asinul tău, sau alt dobitoc al tău, nici străinul tău care se află la tine, ca să se odihnească robul tău și roaba ta cum te odihnești și tu.
15. Adu-ți aminte că ai fost rob în pământul Egiptului și Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare și cu braț înalt și de aceea îi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie.
Orice faptă a lui Dumnezeu în favoarea noastră constituie un motiv pentru care să ne „aducem aminte”, adică să reflectăm, să recunoaștem și să apreciem această iubire și purtare de grijă. Scopul lui Dumnezeu este ca în ziua Sabatului tot ce vine în opoziție cu părtășia personală și directă dintre Creator și ființa creată să fie lăsat la o parte. Sabatul este o zi în care avem fericitul privilegiu să cunoaștem mai bine pe Tatăl nostru din ceruri, cunoașterea căruia este viața veșnică (Ioan 17,3). A-L cunoaște pe Dumnezeu înseamnă a-L iubi (vezi 1 Ioan 4,8), a-L cinsti și a prețui dovezile bunătății Sale părintești (Romani 1,21).

Eliberarea lor din Egipt a constituit un motiv în plus pentru care izraeliții să cinstească Sabatul, totuși chiar cuvintele poruncii a patra arată spre originea Sabatului la creațiune (Exod 20,8-11) ca motiv pentru porunca de aici de „a păzi ziua de Sabat și a o sfinți”. Trebuie să-ți reamintesc că forma în care a rostit Dumnezeu cele Zece Porunci pe Sinai este cea dată în Exod 20, nu în Deutronom 5. După cum arată și numele ei, cartea Deutronom este o recapitulare a diferitelor legi transmise lui Israel la Sinai, cu explicații suplimentare date de Moise într-o încercare de a imprima în popor importanța păzirii cu credincioșie a tot ce le fusese poruncit să facă. Dacă amintirea eliberării din Egipt în legătură cu porunca a patra urmează să fie luată ca limitând păzirea ei, în principiu, la cei care au fost astfel eliberați – Israelul literal – atunci principiile Celor Zece porunci ca întreg aparțin numai iudeilor, pentru că atât aici (Deutronom 5,6), cât și în Exod 20,2, Dumnezeu prezintă Legea Sa ca fiind întemeiată pe faptul că îi scosese din țara Egiptului.

După cum Israelul literal a fost eliberat din robia Egiptului, tot așa poporul lui Dumnezeu de astăzi a fost eliberat de robia păcatelor (Romani 6,16-18). Sabatul devine astfel pentru creștin o aducere aminte nu numai despre Creațiune, ci și despre restatornicirea chipului lui Dumnezeu în propria inimă și minte. Sabatul este astfel un „semn” al sfințirii (Ezechiel 20,12), al răscumpărării și al Creației.

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
La fel si crestinii tin Duminica pentru ca in ziua asta Iisus a Inviat din morti, si ne-a dezrobit din mainile vrajmasului, aducandu-ne din nou in comuniune cu Dumnezeu.
Foarte frumos, dar eu zic s-o țină bină că în curând o să cadă (împreună cu prăbușirea întregului Babilon).
  #222  
Vechi 06.10.2009, 19:25:48
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Parerea mea e ca ne pierdem timpul cu acesti rataciti cu mintea si impietriti cu sufletul. De cand le aducem argumente scripturistice si patristice ei continua sa ne contrazica cu cele mai aberante raspunsuri (atunci cand ni le mai iau in seama pe ale noastre). La Judecata nu vor avea raspuns si nici scuze ca nu au stiut sau auzit de invatatura ortodoxa.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #223  
Vechi 06.10.2009, 19:29:26
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
De cand le aducem argumente scripturistice si patristice ei continua sa ne contrazica cu cele mai aberante raspunsuri (atunci cand ni le mai iau in seama pe ale noastre...
... aberante raspunsuri).
  #224  
Vechi 06.10.2009, 19:54:34
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit La judecata

La judecata vor fi alaturi de cei drepti (de fapt sunt alaturi-caci judecata se face si aici de oameni care traiesc cu adevarat in Dumnezeu si in Biserica lui Iisus Hristos, dar necunoscuti de lume) care vor depune marturie prin viata lor ce va fi etalonul pe care ceilalti nu l-au urmat. Oare nu mai sunt sfinti in aceasta lume si la acest moment? Eu zic ca sunt; caci daca n-ar fi, Dumnezeu, Iisus Hristos ar incepe Judecata Universala. Judecata nu se face prin vorbe ci prin imagini! Imaginile vietilor celor care il urmeaza pe Iisus Hristos si sunt in Iisus Hristos, se confunda (prin traire) cu EL si care vor fi "capetele de acuzare". Iar ei, acesti sfinti, sunt o tribuna vie de unde se predica cuvintele adevarate pt cei care sunt prea preocupati de succes (succesul egoului lor) de asigurarea unei stabilitati materiale, dar care nu rezolva catusi de putin echilibrul si siguranta trairii, desfasurata intr-un cadru auster, unde nu este decat mult "zgomot" dar putina traire adevarata in Duhul lui Hristos... Ce folos ai ca stii "totul" despre Hristos, despre legi (legile divine), daca nu esti in Hristos, daca nu implementezi legile care dau viata in viata acestei lumi si te consumi pt a face preponderenta "legea" ta, in fapt "legea" celui rau. Eu cred ca vom fi surprinsi cei in viata, de inutilitatea faptelor noastre, a trairii noastre in momentul cand se va arata intreaga cunoastere si viata reala, cea din inceputuri si vesnica. Iar cei care isi sustin pledoariile cu asa inversunare sa se gandeasca daca sunt mladite ale Pomului Vietii sau sunt doar altoi implementati fortat si care nu se prind, pt ca sunt respinsi de pom.... Viata noastra se consuma in 2 dimensiuni: cea spirituala, alaturi de Hristos si in Biserica si cea materiala. Viata noastra spirituala , ca mladite in Pomul Vietii, este prezenta in aceasta lume care a fost corupta si traieste sub pedeapsa Legii dar si in cea absoluta, eterna, viabila, mergand din treapta in treapta spre desavarsire... Sa nu uite nimeni ce spune Iisus Hristos: "Acum se face judecata acestei lumi!" Si cine o face? In primul rand Iisus Hristos dar si cei ce sunt alaturi de EL , nascuti sau nenascuti! Caci Bisrica este mai mult partea nevazuta decat cea vazuta. Iar Ea transcede materialul si exista din momentul Creatiei impreuna cu tot ce este spiritual, coexistand in planurile spiritual (etern) si material (vremelnic). Ea apare graduat in viata fiecarui crestin, om, in functie de momentul nasterii fiecaruia si fiecare traieste sau nu in ea; aici si in dimensiunea spirituala. Acum este momentul incercarii celei mari, momentul in care fiara este in libertate pt un timp si vrea sa uzurpeze "tronul" Celui este Stapan in Ceruri si peste toata Creatia.
Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Parerea mea e ca ne pierdem timpul cu acesti rataciti cu mintea si impietriti cu sufletul. De cand le aducem argumente scripturistice si patristice ei continua sa ne contrazica cu cele mai aberante raspunsuri (atunci cand ni le mai iau in seama pe ale noastre). La Judecata nu vor avea raspuns si nici scuze ca nu au stiut sau auzit de invatatura ortodoxa.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 06.10.2009 at 20:35:00.
  #225  
Vechi 06.10.2009, 20:43:49
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Orice faptă a lui Dumnezeu în favoarea noastră constituie un motiv pentru care să ne „aducem aminte”, adică să reflectăm, să recunoaștem și să apreciem această iubire și purtare de grijă. Scopul lui Dumnezeu este ca în ziua Sabatului tot ce vine în opoziție cu părtășia personală și directă dintre Creator și ființa creată să fie lăsat la o parte. Sabatul este o zi în care avem fericitul privilegiu să cunoaștem mai bine pe Tatăl nostru din ceruri, cunoașterea căruia este viața veșnică (Ioan 17,3). A-L cunoaște pe Dumnezeu înseamnă a-L iubi (vezi 1 Ioan 4,8), a-L cinsti și a prețui dovezile bunătății Sale părintești (Romani 1,21).

Eliberarea lor din Egipt a constituit un motiv în plus pentru care izraeliții să cinstească Sabatul, totuși chiar cuvintele poruncii a patra arată spre originea Sabatului la creațiune (Exod 20,8-11) ca motiv pentru porunca de aici de „a păzi ziua de Sabat și a o sfinți”. Trebuie să-ți reamintesc că forma în care a rostit Dumnezeu cele Zece Porunci pe Sinai este cea dată în Exod 20, nu în Deutronom 5. După cum arată și numele ei, cartea Deutronom este o recapitulare a diferitelor legi transmise lui Israel la Sinai, cu explicații suplimentare date de Moise într-o încercare de a imprima în popor importanța păzirii cu credincioșie a tot ce le fusese poruncit să facă. Dacă amintirea eliberării din Egipt în legătură cu porunca a patra urmează să fie luată ca limitând păzirea ei, în principiu, la cei care au fost astfel eliberați – Israelul literal – atunci principiile Celor Zece porunci ca întreg aparțin numai iudeilor, pentru că atât aici (Deutronom 5,6), cât și în Exod 20,2, Dumnezeu prezintă Legea Sa ca fiind întemeiată pe faptul că îi scosese din țara Egiptului.

După cum Israelul literal a fost eliberat din robia Egiptului, tot așa poporul lui Dumnezeu de astăzi a fost eliberat de robia păcatelor (Romani 6,16-18). Sabatul devine astfel pentru creștin o aducere aminte nu numai despre Creațiune, ci și despre restatornicirea chipului lui Dumnezeu în propria inimă și minte. Sabatul este astfel un „semn” al sfințirii (Ezechiel 20,12), al răscumpărării și al Creației.



Foarte frumos, dar eu zic s-o țină bină că în curând o să cadă (împreună cu prăbușirea întregului Babilon).
Dumnezeu le-a dat evreilor porunca sa se odihneasca in ziua a saptea, si le-a dat o zi de odihna.Evreii tin ziua de odihna sambata pentru ca atunci au fost eliberati din robia Egipteana(Deuteronom 5:15).Acum te intreb pe tine , tii si tu dezrobirea din robia egipteana?Esti sub legea veche, in Vechiul Testament?Mai duci jertfe de animale si arderi de tot?Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte? Legea noua a venit prin Hristos si Noul Testament , si daca zice Nou , inseamna ca l-a innoit pe cel vechi si ca l-a schimbat. Chezasul Noului Testament e Iisus(Evrei 7:22), al duhului nu al literei.Noul Testament si Noua Lege a venit prin Iisus Hristos , care a zis la Cina cea de Taina: Acesta este Sangele Meu al Legii celei Noi.Acest Iisus , a murit pentru noi si a inviat in zi de duminica.Prin Invierea Sa am primit Mantuirea.Noua Lege a venit sa o inlocuiasca pe cea veche , legea milei si a iubirii , a incetarii jertfelor animalice.Invierea Domnului in ziua duminicii reprezinta noua odihna , de care apostolul Pavel vorbeste in Evrei 4.Ziua de odihna care a ramas crestinilor(poporului lui Dumnezeu).Asadar Legea cea veche , jertfele vechi , razbunarea , aruncarea cu pietre si vechile zilele de odihna s-au invechit.Asadar prin Hristos a venit incetarea jertfelor , legea iubirii , a milei , si noua zi de odihna ziua in care El a inviat.Aceasta este ziua despre care vorbeste si Pavel, cand zice despre Domnul "nu vor intra in odihna Mea".Alta zi , ziua de care a vorbit Domnul(Evrei 4:8), alt testament nu ca testamentul pe care Dumnezeu l-a facut cu ei cand i-a scos din Egipt si in care ei nu au ramas(Evrei 8:9).Noua Lege a venit s-o implineasca pe cea veche , so inlocuiasca si sa o faca mai buna , caci daca Testamentul cel vechi ar fi fost fara de prihana nu ar mai fi vorbit Dumnezeu apoi de un alt Testament.Deci in care Testament va aflati voi?In Vechiul Testament sau in Cel Nou.Sarbatoriti si voi dezrobirea din pamantul Egiptului?Noi sarbatorim ziua Mantuirii care a venit prin Invierea lui Iisus Hristos din morti, chezasul Noului Testament.
  #226  
Vechi 06.10.2009, 20:52:31
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Am spus ca nu mai postez, dar nu m-am putut abtine, cred ca am gasit solutia.

Am citit un banc nu demult, si inspirat de el si revelat supernatural am ajuns sa inteleg. Dar prima data bancul:

Un evreu se duce la sinagoga si se roaga, cerand solutie pentru fiul sau, care a trecut de la iudaism la crestinism. Deodata, se aude o voce ca de tunet:
-Tu te plangi Mie? Si Eu am patit la fel!

Deci, nu va mai certati. Opriti-va: Iisus era evreu. Pana la urma urmei, nu S-a odihnit el in mormand de sabat? A murit vineri si a inviat duminica. Daca nu era sabatul invia pe loc.

edit: tin ca in acest post sa ii multumesc lui Danut7 ca a pus in joc unele materiale care cam voiam sa le citesc. Daca ar da linkuri ar fi si misto. Eu reamintesc iarasi de cartea aceea, 75 questions your instructors pray you won't ask. Recomand oricarui adventist sa o citeasca si sa vina apoi sa sustina cu o tarie la fel de mare ca acum de tinerea sabatului. Mentionez ca aceasta carte nu cuprinde nimic blasfemiator, ofensator, jignitor, sau contrar oricarei religii (adventista, ortodoxa sau etc). E doar o carte cu 75 de intrebari din Biblie si atat. O gasiti in format pdf la primul rezultat google. Multumesc.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 06.10.2009 at 20:57:11.
  #227  
Vechi 06.10.2009, 20:57:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Dumnezeu le-a dat evreilor porunca sa se odihneasca in ziua a saptea, si le-a dat o zi de odihna.Evreii tin ziua de odihna sambata pentru ca atunci au fost eliberati din robia Egipteana(Deuteronom 5:15).
In Deut. 5 este doar un comentariu al poruncii ce o gasesti in Iesirea 20. Acolo sunt cuvintele lui Dumnezeu sapate si in piatra ce vorbesc de sarbatoarea sabatului in amintirea Creatiei. Creatia nu a fost in timpul exodului, ci la inceputul lumii. Sarbatoarea data evreilor in amintirea eliberarii din robie era Pastele, nu sambata. Apropos, am si eu o intrebare:



Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Acum te intreb pe tine , tii si tu dezrobirea din robia egipteana?Esti sub legea veche, in Vechiul Testament?
Iti returnez intrebarea ca am auyit ca tu tii Pastele. Probabil esti sub legea veche...
  #228  
Vechi 06.10.2009, 20:59:42
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit eu intreb doar ata

Eu intreb doar atat: Ce zi (asa cum o percepem noi in material) poate fi mai importanta decat cea in care Fiul lui Dumnezeu Atottiitorul parte a Sfintei Treimi, a inviat din morti, revenind la demnitatea si la deplina putere de Dumnezeu?
Citat:
În prealabil postat de danut7 Vezi mesajul
dumnezeu le-a dat evreilor porunca sa se odihneasca in ziua a saptea, si le-a dat o zi de odihna.evreii tin ziua de odihna sambata pentru ca atunci au fost eliberati din robia egipteana(deuteronom 5:15).acum te intreb pe tine , tii si tu dezrobirea din robia egipteana?esti sub legea veche, in vechiul testament?mai duci jertfe de animale si arderi de tot?ochi pentru ochi si dinte pentru dinte? Legea noua a venit prin hristos si noul testament , si daca zice nou , inseamna ca l-a innoit pe cel vechi si ca l-a schimbat. Chezasul noului testament e iisus(evrei 7:22), al duhului nu al literei.noul testament si noua lege a venit prin iisus hristos , care a zis la cina cea de taina: Acesta este sangele meu al legii celei noi.acest iisus , a murit pentru noi si a inviat in zi de duminica.prin invierea sa am primit mantuirea.noua lege a venit sa o inlocuiasca pe cea veche , legea milei si a iubirii , a incetarii jertfelor animalice.invierea domnului in ziua duminicii reprezinta noua odihna , de care apostolul pavel vorbeste in evrei 4.ziua de odihna care a ramas crestinilor(poporului lui dumnezeu).asadar legea cea veche , jertfele vechi , razbunarea , aruncarea cu pietre si vechile zilele de odihna s-au invechit.asadar prin hristos a venit incetarea jertfelor , legea iubirii , a milei , si noua zi de odihna ziua in care el a inviat.aceasta este ziua despre care vorbeste si pavel, cand zice despre domnul "nu vor intra in odihna mea".alta zi , ziua de care a vorbit domnul(evrei 4:8), alt testament nu ca testamentul pe care dumnezeu l-a facut cu ei cand i-a scos din egipt si in care ei nu au ramas(evrei 8:9).noua lege a venit s-o implineasca pe cea veche , so inlocuiasca si sa o faca mai buna , caci daca testamentul cel vechi ar fi fost fara de prihana nu ar mai fi vorbit dumnezeu apoi de un alt testament.deci in care testament va aflati voi?in vechiul testament sau in cel nou.sarbatoriti si voi dezrobirea din pamantul egiptului?noi sarbatorim ziua mantuirii care a venit prin invierea lui iisus hristos din morti, chezasul noului testament.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
  #229  
Vechi 06.10.2009, 20:59:59
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Dumnezeu le-a dat evreilor porunca sa se odihneasca in ziua a saptea, si le-a dat o zi de odihna.Evreii tin ziua de odihna sambata pentru ca atunci au fost eliberati din robia Egipteana(Deuteronom 5:15).
Deuteronom 5:15 nu desfiinteza Porunca a patra, pe care si biserica ortodoxa pretinde ca o respecta.

Citez din " Invatatura de credinta ortodoxa-Catehismul ortodox":

Porunca a patra este aceasta: "Adu-ti aminte de ziua odihnei, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa in acelea toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; sa nu faci in acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramane la tine. Ca in sase zile a facut Domnul cerul si pamantul, marea si toate cele ce sunt intr-insele, iar in ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o" (Ies. 20, 8-11).

Sa va dea Dumnezeu putere si intelepciune in respectarea acestei porunci scrisa pe piatra, de Insusi Dumnezeu.

P.S. Gasiti aici "Catehismul ortodox" (cu indemnul de respectare a celor 10 Porunci):
http://www.crestinortodox.ro/carte-8...ece-porunci-38
  #230  
Vechi 06.10.2009, 21:06:48
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Porunca zice : sase zile iar a saptea e odihna.
Nu spune care a saptea.
Vad ca vis orbi rau , eu v-am lasat.
Imi pare rau de tine, condor ca ai fost ortodox si ai ajuns intr-o secta foarte urita.Esti orb complet.Vam lasat si sunt de parere ca trice.... nu are ce cauta pe forumul asta , foloseste un limbaj provocator si se rezuma mai mult la a ataca Biserica cu insulte.Rog adminii sau moderatori sa se sesizeze in cazul acestui uitlizator.Au fost alti sectanti care au fost mai pasnici decat trice... acesta si au ajuns banati.Nu e locul acestui om pe forumul nostru.Sa mearga pe forum adventist si sa zica acolo ce vrea si sa se certe cu cine vrea.Gata v-am lasat pentru acum adventistilor.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12