Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.03.2010, 10:01:15
mariusblanc mariusblanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2010
Mesaje: 27
Implicit

Nu stiu unde se va refugia sufletul pentru fiecare dintre clientii mei, dar stiu ca fiecare isi va regasi linistea fara de care nu poate sa iubeasca, sa se roage si sa fie fericit. Nu cred intr-o viata tensionata numai de dragul de a respecta principiile religioase. Cred ca daca nu am impacare sufleteasca, daca nu am dat cu capul de tocul usii si nu am invatat nimic nu pot sa am liniste numai din teama de pedeapsa... este o aberatie a bisericii ca indirect spune iubeste pe dumnezeu si in acelasi timp spune ca trebuie sa iti fie teama de pacat... Nu sti cati oameni sunt in suferinta din aceast conflict interior... am vazut copii care erau obligati sa se roage si care ajunsi apoi mari scuipau pe icoana tocmai pentru ca erau pedepsiti.
Eu cred ca o floare poate sa infloreasca numai daca e fericita. Daca de frica indepartarii de la calea spirituala prefer o viata de tensiune si frustrare este o decizie aiurea in punctul meu de vedere... din pacare biserica considera ca orice frustrare e ok atata timp cat ... ma rog.

Nu ai cum sa evoluezi, sa te apropi de Hristos cat tu esti plin de frica si ura... tot ce poti sa faci este sa te accepti asa si sa astepti... daca asta este ceea ce iti face placere... o viata chinuita...in Hristos. Nu sunt de acord cu asta. Cred ca o viata implinita este mult mai apropiata de spiritualitate... Ma uit la biserica in fiecare duminica la fetele oamenilor... uita-te si tu si spune-mi cati oameni fericiti vezi acolo...
O sa imi zici ca merg acolo ptr ca cauta rezolvare dar ... merg de o viata... si ar mai merge inca una daca ar avea asa ceva... si tot nefericiti sunt pentru mici probleme care s-ar rezolva daca ai stii cum sa le priveasca. Tot ceea ce fac eu este sa le spun ca o problema poate sa fie privita din mai multe unghiuri. Si ii las pe ei sa descopere unghiul potrivit pentru ei, refugiul intelegerii unui alt unghi de a privi lucrurile... chiar daca nu este cel dorit de religie. Religia spune ca un singur unghi de a intelege lucrurile este bun... cel in care iti lasi problemele in mainile lui Hristos... dar ce te faci cu oamenii care nu inteleg mecanismul mental pentru asta. Le repeti pana la disperare aceeasi poezie? NLP-ul le explica exact cum sa faca acest lucru si a gasit metoda potrivita sa explice o singura data si oamenii sa inteleaga... apoi treaba fiecaruia unde isi depoziteaza sufletul. Omul a devenit liber acum sa mearga la biserica din plinatatea inimii lui nu din frica de suferinta... Eu personal merg des la o manastire la 15 km de casa. Merg acolo des si de fiecare data sunt fericit atunci cand merg si atunci cand ma intorc de acolo. Dar nu toti stiu cum sa isi dirijeze mintea ca sa isi rezolve problemele, e oare gresit sa ii invete cineva asta...
Cred ca o singura varianta nu functioneaza pentru toti pamantenii... asa cum religia isi aroga acest drept. Spiritualitatea este pasul urmator. primul pas este vindecarea de trecut. dar religia nu poate sa faca asta decat cu pretul suferintei. exista insa si alte metode.
Fiecare e liber sa sufere cat ii place. Ce ma enerveaza pe mine :) este ca oamenii sunt experti sa spuna ca un lucru e bun sau rau dupa ce l-au incercat in mod gresit sau de loc.

Am cazuri care le-am rezolvat de 5-6 ani cu persoane care sufereau de mici probleme gen bulimie, mancau si vomitau, sau mancau exagerat. Puteau sa se roage 50 de ani pentru asta si tot asa mancau in timpul asta... dar au rezolvat lucrul asta in 1 ora pentru ca i-am aratat ce se petrece in mintea lor in timp ce cauta aceasta pofta sa o implineasca.
Carmina, nu mai gandi unilateral. Cauta sa lasi omului libertatea de a fii liber:)
Am spus nu demult unui grup pentru care tineam o prezentare, libertatea de a fii tu insuti e precum cuvantul "trandafir" - el nu are spini... Nu ii cauta acolo unde nu sunt.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.03.2010, 10:18:21
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Nici nu-ti poti imagina cat de mult as dori ca, prin cuvintele mele sa pot impiedica pe altii sa aleaga drumul gresit pe care unii dintre noi astern gramezi de flori!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.03.2010, 10:22:07
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariusblanc Vezi mesajul
Nu stiu unde se va refugia sufletul pentru fiecare dintre clientii mei, dar stiu ca fiecare isi va regasi linistea fara de care nu poate sa iubeasca, sa se roage si sa fie fericit. Nu cred intr-o viata tensionata numai de dragul de a respecta principiile religioase. Cred ca daca nu am impacare sufleteasca, daca nu am dat cu capul de tocul usii si nu am invatat nimic nu pot sa am liniste numai din teama de pedeapsa... este o aberatie a bisericii ca indirect spune iubeste pe dumnezeu si in acelasi timp spune ca trebuie sa iti fie teama de pacat... Nu sti cati oameni sunt in suferinta din aceast conflict interior... am vazut copii care erau obligati sa se roage si care ajunsi apoi mari scuipau pe icoana tocmai pentru ca erau pedepsiti.
Eu cred ca o floare poate sa infloreasca numai daca e fericita. Daca de frica indepartarii de la calea spirituala prefer o viata de tensiune si frustrare este o decizie aiurea in punctul meu de vedere... din pacare biserica considera ca orice frustrare e ok atata timp cat ... ma rog.

Nu ai cum sa evoluezi, sa te apropi de Hristos cat tu esti plin de frica si ura... tot ce poti sa faci este sa te accepti asa si sa astepti... daca asta este ceea ce iti face placere... o viata chinuita...in Hristos. Nu sunt de acord cu asta. Cred ca o viata implinita este mult mai apropiata de spiritualitate... Ma uit la biserica in fiecare duminica la fetele oamenilor... uita-te si tu si spune-mi cati oameni fericiti vezi acolo...
O sa imi zici ca merg acolo ptr ca cauta rezolvare dar ... merg de o viata... si ar mai merge inca una daca ar avea asa ceva... si tot nefericiti sunt pentru mici probleme care s-ar rezolva daca ai stii cum sa le priveasca. Tot ceea ce fac eu este sa le spun ca o problema poate sa fie privita din mai multe unghiuri. Si ii las pe ei sa descopere unghiul potrivit pentru ei, refugiul intelegerii unui alt unghi de a privi lucrurile... chiar daca nu este cel dorit de religie. Religia spune ca un singur unghi de a intelege lucrurile este bun... cel in care iti lasi problemele in mainile lui Hristos... dar ce te faci cu oamenii care nu inteleg mecanismul mental pentru asta. Le repeti pana la disperare aceeasi poezie? NLP-ul le explica exact cum sa faca acest lucru si a gasit metoda potrivita sa explice o singura data si oamenii sa inteleaga... apoi treaba fiecaruia unde isi depoziteaza sufletul. Omul a devenit liber acum sa mearga la biserica din plinatatea inimii lui nu din frica de suferinta... Eu personal merg des la o manastire la 15 km de casa. Merg acolo des si de fiecare data sunt fericit atunci cand merg si atunci cand ma intorc de acolo. Dar nu toti stiu cum sa isi dirijeze mintea ca sa isi rezolve problemele, e oare gresit sa ii invete cineva asta...
Cred ca o singura varianta nu functioneaza pentru toti pamantenii... asa cum religia isi aroga acest drept. Spiritualitatea este pasul urmator. primul pas este vindecarea de trecut. dar religia nu poate sa faca asta decat cu pretul suferintei. exista insa si alte metode.
Fiecare e liber sa sufere cat ii place. Ce ma enerveaza pe mine :) este ca oamenii sunt experti sa spuna ca un lucru e bun sau rau dupa ce l-au incercat in mod gresit sau de loc.

Am cazuri care le-am rezolvat de 5-6 ani cu persoane care sufereau de mici probleme gen bulimie, mancau si vomitau, sau mancau exagerat. Puteau sa se roage 50 de ani pentru asta si tot asa mancau in timpul asta... dar au rezolvat lucrul asta in 1 ora pentru ca i-am aratat ce se petrece in mintea lor in timp ce cauta aceasta pofta sa o implineasca.
Carmina, nu mai gandi unilateral. Cauta sa lasi omului libertatea de a fii liber:)
Am spus nu demult unui grup pentru care tineam o prezentare, libertatea de a fii tu insuti e precum cuvantul "trandafir" - el nu are spini... Nu ii cauta acolo unde nu sunt.

Nu-ti poti imagina cat de departe esti de Hristos, de duhul ortodoxiei. Sunt prea multe de spus si nu am timp acum. Voi reveni insa.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.03.2010, 10:36:31
mariusblanc mariusblanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
NLP-ul este o metoda bazata pe determinare. Este ca un joc de strategie, nu are nimic fabulos in el, ajuta doar (asta in cazul in care ajuta si nu manipuleaza) la o mai buna organizare a continutului mintii. Dar o minte organizata nu difera prin continut de una neorganizata, continutul mintii umane e acelasi, unii o folosesc mai mult, altii mai putin... ea ne-a fost data cu un singur scop, sa-L vedem/simtim/gustam/auzim pe Dumnezeu. Ortodoxia face un salt transcedental prin credinta. Credinta este primul pas pe drumul catre El. Ce diferenta este intre un om "destept" care sa presupunem - mai foloseste si NLP ca sa-si organizeze mintea si un om cu mintea neslefuita dar care crede cu tarie? Am convingerea ca al doilea este in avantaj. Credinta in Dumnezeu are setul ei de reguli, deznadejdea este pacat, neiertarea este pacat, tristetea este pacat... un om care crede, se lasa in mainile lui Dumnezeu si cere liniste, primeste totul cu bucurie si respinge pacatele tristetii, deznadejdii, maniei, neiertarii. Daca omul duce o lupta permanenta cu aceste patimi prin cererea cu credinta de la Tatal, cu siguranta primeste ajutor. NLP-ul nu poate transforma un om din manios in linistit si bland, nu, eventual ii va ingropa mania, ii va muta atentia de la ea dar nu i-o va vindeca, i-o va impinge in adancurile fiintei de unde va iesi cu prima ocazie serioasa cu forte inzecite. Din neiertator nu-l va face bun si plin de mila, nici vorba, poate ii va da iluzia ca a iertat, poate ii va smulge vreo lacrima.... dar iertarea... iertarea e un dar de Sus. Toate sunt daruri de sus, iar noi...? noi suntem tarana, pamant de oale cu pretentia ca avem ceva al nostru, fie chiar si mintea, avem impresia ca ne apartine, sarmani ce suntem, nici macar mintea nu e a noastra, tot dar de Sus este din nesfarsita Lui bunatate. Nimic nu avem si nimic nu suntem fara El.

Continutul unei retete de prajuturi ca si continutul unei minti trebuie sa aibe ordinea corecta ca sa fie de efect. Degeaba ai toate materiile prime dar le pui in alta ordine...
Doamne Dumnezeule ce pot sa aud de la tine acum... nu poti schimba oamenii? :)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.03.2010, 10:41:24
mariusblanc mariusblanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Nu-ti poti imagina cat de departe esti de Hristos, de duhul ortodoxiei. Sunt prea multe de spus si nu am timp acum. Voi reveni insa.
Posibil, nu pretind nimic... ci spun numai ca am gasit echilibrul... tu insa se pare ca ai un aparat de masura a acestei distante:) te rog sa il pastrezi pentru tine si sa nu il arati la alte persoane pentru ca e posibil sa inceapa sa isi faca griji ca in modelul tau de a privi lucrurile... dar ei sunt diferiti de tine.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.03.2010, 10:57:55
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Da, ai dreptate, ar fi o aroganta din partea mea sa pretind ceea ce tu ai inteles din vorbele mele.
Am scapat din vedere faptul ca stii, bineinteles, ca alterarea ego-ului, supradimensionarea lui, este copilul natural al NLP-ului.
Altfel cum s-ar putea schimba ceva in viata noastra daca nu ne hotaram sa luam fraiele in mainile astea doua?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.03.2010, 11:12:01
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariusblanc Vezi mesajul
Continutul unei retete de prajuturi ca si continutul unei minti trebuie sa aibe ordinea corecta ca sa fie de efect. Degeaba ai toate materiile prime dar le pui in alta ordine...
Doamne Dumnezeule ce pot sa aud de la tine acum... nu poti schimba oamenii? :)
Marius e un subiect vast, prea vast pentru a putea fi atins chiar si la modul schematic, dar am convingerea ca tu fiind ortodox si avand si un duhovnic, vei ajunge pana la urma sa vezi latura limitativa a NLP-ului. Dumnezeu are putere nelimitata, in plus este singurul care ne cunoaste pe fiecare in parte, minte-trup-suflet la modul exhaustiv, corelat si determinat. NLP-ul este o jucarie de care te vei plictisi la un moment dat cand nu va mai avea multe secrete de descoperit, dupa ce vei vedea toate "butoanele" care exista si ce rezulta prin apasarea lor.
Intr-o casa poti aranja mobila in multe feluri, asa si aici cu ingredientele de care vorbeai si cu ordinea lor.
Nu neg rolul psihologiei si al psihiatriei, ma nelinisteste doar importanta majora care le este acordata si minimalizarea rolului sfintelor taine in raport cu metodele acestor stiinte medicale.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.03.2010, 11:37:22
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariusblanc Vezi mesajul
Pai uite din start un contraargument: eu sunt dovada clara ca sunt un crestin si cred in tot ceea ceea ce Dumnezeu a lasat pe pamant, inclusiv in suflet/spirit imaterial ... si totusi folosesc NLP-ul ca sa ajut oameni care au altfel de probleme. De exemplu o persoana care cu ani in urma a fost abandonata de tata iar acum considera ca nu poate sa se apropie de nici un barbat pentru ca toti sunt rai si egoisti. Ceea ce spune NLP-ul este ca mintea noastra poate sa fie folosita atat in bine cat si in rau. Si daca un copil intelege cand e mic un lucru in mod gresit, aceea greseala se poate corecta mai tarziu. Nimic nu e batut in cuie si definitiv in mintea noastra. Dupa cum vedeti NLP-ul nu trece de nivelul mintii. Nu ar avea deci de ce sa nege sau sa afirme ceva ce tine de un concept superior mintii. Pur si simplu sunt doua dimensiuni care nu se intalnesc.
Vezi ca mai este una kiralina de vindeca cu energie. Poate faceti echipa.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.03.2010, 11:43:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, este o solutie de depozitare temporara a amintirior care nu convin sau aduc durere prin simpla lor rememorare.

Terapia ortodoxa - iertarea si iubirea celui ce ne-a ranit - este singura care vindeca sufletul cu adevarat. "Arde" pacatele mele, ma ajuta sa iubesc pe cel ce m-a ranit si-mi deschide in fata posibilitatea unui nou drum, a unei noi vieti.

Este extraordinar sentimentul si momentul pactizarii cu trecutul. Abia atunci sufletul afla linistea cu adevarat. Fara nici un fel de compromis.
Iertarea si iubirea vrajmasului sunt esentiale.Dar in aceste situatii este bine sa incercam sa vedem daca aceste evenimente neplacute nu cumva au vreo legatura cu faptele noastre din trecut ,daca nu cumva am gresit noi sau cineva din familie .
Eu de multe ori ,cand am vreun necaz incerc sa vad daca ma cearta Domnul pentru vreun pacat ,sau imi aminteste de ce am gresit in trecut.
Cand ne invinovatim pe noi insine este mult mai usor sa acceptam aceste situatii neplacute.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.03.2010, 11:53:48
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Marius, te rog sa ma ierti daca prin vorbele mele te-am ranit fara sa vreau; nu voi putea pretinde niciodata ca sunt perfecta, dar ca am aflat calea dreapta da, intotdeauna voi spune cui vrea sa asculte au ba; cu toate etichetarile ulterioare!

Ma bucur pentru tine, pentru munca pe care o faci, aceea de a-ti ajuta semenii in necaz.
Dar cel mai mult ma bucura faptul ca esti ortodox. Pentru ca nu mai este nevoie sa cauti in alta parte noi metode, Sfintii Parinti ai Bisericii au mult mai multe sa ne spuna prin scrierile lor decat ne vom putea inchipui noi vreodata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 20:22:05
Atentie la Proorocii Mincinosi EmiAp48 Stiri, actualitati, anunturi 7 25.01.2011 23:10:18
Ptr. TOTI FORUMISTI...ATENTIE!!! aureliapopescu Generalitati 11 13.09.2010 20:04:02
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
atentie yulyan Generalitati 3 15.11.2007 13:13:11