Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.09.2010, 22:41:11
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Ce inseamna sa fii patriot si cum trebuie sa ne manifestam acet sentiment?

Lasand la o parte orice propaganda pe care au facut-o conumistii legat de patriotism(de multe ori, acest cuvand este asociat cu ideile comuniste), ce inseamna sa fii patriot si cum trebuie sa ne manifestam acest sentiment? Mai poate fi patriot cineva, in zilele de azi? Cum trebuie privit acest aspect?

Sa dea Dumnezeu sa fie de folos topicul acesta si sa nu existe certuri!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2010, 23:36:52
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Lasand la o parte orice propaganda pe care au facut-o conumistii legat de patriotism(de multe ori, acest cuvand este asociat cu ideile comuniste), ce inseamna sa fii patriot si cum trebuie sa ne manifestam acest sentiment? Mai poate fi patriot cineva, in zilele de azi? Cum trebuie privit acest aspect?

Sa dea Dumnezeu sa fie de folos topicul acesta si sa nu existe certuri!
Dincolo de iubirea de patrie, se află mai întâi iubirea de familie și cultivarea valorilor specifice familiei și mă refer la familia extinsă și nu "armonia" efemeră care există între cei care înțeleg să-și unească destinele "până când fițele ne vor despărți". Iubirea față de soție (soț), copii, părinți, bunici, strămoși (îngrijirea mormintelor face parte din aceasta), acesta e primul pas spre iubirea de patrie. Suntem OK din acest punct de vedere? Dacă da, putem trece la iubirea de patrie...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2010, 23:43:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Lasand la o parte orice propaganda pe care au facut-o conumistii legat de patriotism(de multe ori, acest cuvand este asociat cu ideile comuniste), ce inseamna sa fii patriot si cum trebuie sa ne manifestam acest sentiment? Mai poate fi patriot cineva, in zilele de azi? Cum trebuie privit acest aspect?

Sa dea Dumnezeu sa fie de folos topicul acesta si sa nu existe certuri!
Patriotismul înseamnă efort și golire de sine pentru aproapele. Desigur, Poporul Ales este mare astăzi și nu se rezumă la o singură seminție. Dar, fără a uita că "aproapele" înseamnă "orice om și mai ales orice om în nevoie", vedem în mod special în cei cu care împărțim o limbă, un teritoriu, o cultură, un trecut și un viitor ca fiind "aproapele apropiat" ca să zic așa.

Două pericole de sens opus sunt de evitat. Mai întâi, pericolul de a crede că suntem un popor formidabil, ceva cum nu s-a mai văzut sub soare, doar că lumea încă, din cauza unei orbiri de neînțeles (ori explicabilă printr-o conspirație mondială) nu recunoaște marea nostră superioritate în toate cele, de la "medicina dacică" la "pionierii cuceririi aerului".
Acestui curent triumfalist i se opune unul de sens contrar, minimalist, căci nu am întâlnit încă nici un popor în care oamenii, precum unii din poporul nostru, să susțină că suntem cea mai de rahat nație de pe Terra.
Adevărul este că suntem un popor ca toate celelalte. Cu bune și cu rele. Indiferent cum este mama noastră, frumoasă sau buboasă (iar mama noastră România are și bube, are și frumuseți), noi trebuie să o iubim și să o ajutăm când ne cheamă și când e nevoie.

Mai cred că patriotismul, ca și credința dealtfel, nu este ceva de care să ne batem cu cărămida în piept, ci este ceva ce se exprimă prin fapte. Suntem patrioți ori de câte ori donăm câteva cărți unei biblioteci românești, spre mai marea luminare a poporului nostru. Suntem patrioți ori de câte ori subscriem pentru un monument, care va fi mărturie despre ai noștri. Suntem patrioți și când ajutăm un compatriot să pună pe picioare o afacere de succes, de care cât mai mulți români să se bucure și să tragă folos. Suntem patrioți atunci când avem grijă ca fii și fiicele acestei țări să nu mai fie uciși înainte chiar de a apuca să se nască. Și, cel mai mult, suntem patrioți atunci când răspândim cuvântul Evangheliei, fiindcă cel mai mare ajutor aproapelui îl facem ajutându-l să se mântuiască și făcând ca în Cer să se vorbească românește.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.09.2010 at 23:48:59.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.09.2010, 00:06:45
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Mihnea sa inteleg ca nu e un punct de vedere unitar intre catolici adica unii nu sprijina pretentiile multor unguri catolici care vor o parte sau chiar toata Transilvania?
(ca sunt inselati de draci in aceasta privinta)
Ca doar am vazut ceremonii pentru Horty (nu stiu ce erau,slujbe de pomenire sau celebrari a ceva evenimente pe engleza zice "a memorial") cu ierarhi care trebuie sa fi fost catolici dupa imbracaminte.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/mon...ts/1764036.stm
Acum mai frate Mihnea ce sa zic stiu ca au fost preoti greco-catolici romani care au luptat pentru unirea cu Romania a Transilvaniei.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 12.09.2010 at 00:13:19.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.09.2010, 00:08:02
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Cred ca a fi patriot inseamna a-ti apara indentitatea ca neam.
Iar identitatea se apara pastrand, cultivand si imbogatind valorile
care te definesc: cele spirituale, ale traditiei, ale culturii. Cu alte
cuvinte, valorile crestine in primul rand, apoi traditiile populare,
limba si cultura specifica neamului, etc.
De fapt astazi exista popoare si exista populatii. Pierderea identitatii
e tocmai trecerea de la stadiul de popor la cel de simpla populatie.
Poporul are un trecut comun si un destin comun. Populatiile au
doar un teritoriu comun si o limba comuna, iar in rest fiecare pe
cont propriu.
Iubirea aproapelui, asa cum s-a spus, e cea care cimenteaza un popor,
dar face mult si un ideal comun spre care sa se tinda.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
patriot



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubire sentiment puternic.. Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 18 22.01.2013 22:14:05
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 10:59:13
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42