Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 21.05.2011, 21:17:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

La multi ani draga Elena,si din partea mea!
Sa fiti ocrotite pe drumul vostru si sa aveti putere sa-l strabateti cu toate obstacolele!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 21.05.2011, 23:07:01
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

La multi ani Elena,pace va doresc in sufletele voastre bune.azi am intrat si am inlemnit cand am citit ca Vasile a trecut la Domnul.sa se bucure de lumina fetei sale si sa il aseze unde dreptii odihnesc.Imi dau seama ca tot ceea ce ti s-a intamplat v-a intarit credinta,asta a fost voia Domnului,a avut nevoie de un inger pur la El.Pastraza-ti si du-ti cununa muceniciei si a vaduviei pana la capat !Doamnul cu voi.Va imbratisez
Reply With Quote
  #253  
Vechi 22.05.2011, 10:26:32
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Doamne ajuta si multumim pentru mesajele si gandurile bune. Viata merge inainte, inca nu-mi dau seama cat de greu este pentru ca fizic nu simt nimic, nici durere, nici oboseala, doar liniste, pace si fericire sufleteasca. De unde vin ele??? De la Mantuitorul- probabil ca o recompensa. Ceea ce stiu e ca in spatele tututor sunt rugaciunile si sprijinul neconditionat al multor preoti deosebiti, dedicati meseriei. In toate e Mila lui Dumnezeu.
Ziua de ieri am petrecut-o tot cu o colega , la manastire. A fost ceva deosebit de linistitor, am avut timp sa meditez la multe lucruri frumoase. Anastasia e si ea linistita si plina de viata, asa cum a fost dintotdeauna. Puterea vine tot de Sus , de la Tatal nostu Ceresc. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce mi-a dat si nadajduiesc ca sa-mi duc viata cum e mai bine pentru sufletul meu si a fetitei mele.
Va iubim si va imbratisam pe toti!!!!
__________________
In timpul vietii pamantesti coboara-te des cu mintea in iad, ca sa nu te cobori acolo cu trupul si cu sufletul pentru vesnicie.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 22.05.2011, 14:39:16
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Nu am mai intrat pe forum de ceva zile iar acum reluind topicul vostru am avut surpriza sa constat ca Vasile s-a facut adaos dreptilor si bineplacutilor lui D.zeu in vesnicie !
Toata aceasta poveste a voastra ma uimeste atit de mult incit, citind acest topic, simt nevoia de a tacea mult si de a cugeta la felul in care voi toti ati trecut prin aceasta mare incercare . Cele petrecute cu voi , trairile, intelegerile si credinta voastra nestramutata in cel ce este Calea, Adevarul si Viata, sunt exemple tari , din multe puncte de vedere. Milele si incercarile lui Dumnezeu , in ceea ce va priveste , sunt pilde atit de graitoare despre existenta si lucrarea Lui, despre faptul ca de cele mai multe ori noi nu intelegem f. bine bine ce voieste El cu noi dar ca intotdeauna pe cel ce se pocaieste , se leapada de pacat , se intoarce si deci voieste sa fie viu nu il lasa sa moara !!
Deasemenea , exemplul vostru de traitori, este mare pilda pt. multi traitori in Hristos !

Il rugam pe Mintuitorul nostru sa va aibe in paza si apararea sa pe tine si pe prunca voastra, sa va binecuvinteze cu pace si spor duhovnicesc in trairea vietii intru Hristos iar pt. Vasile tinguim cintarea :
,, Cel ce cu mina dintru nefiinta m-ai zidit si cu chipul tau cel dumnezeiesc m-ai cinstit, iar pt. calcarea poruncii iarasi m-ai intors in pamint, din carele am fost luat , la cel dupa asemanare ma ridica, cu frumusetea cea dintii iarasi impodobindu-ma !"
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #255  
Vechi 23.05.2011, 15:06:32
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Doamne Ajuta!!!!!...desi cu intarziere ,ma alatur si eu celor care ti-au urat "La multi ani!!!" . .....sanatate si impliniri alaturi de fetita ta......
Reply With Quote
  #256  
Vechi 19.06.2011, 23:21:20
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Dragii mei, ieri am facut pomenirea de 40 de zile pentru iubitul meu sot si tata al copilului meu. Cuvintele sunt goale si fara sens in a mai scrie ceva despre subiectul asta. De mutle ori intru pe forum, la topicul asta, vreau sa scriu cate ceva, cum eram obisnuita si nu-mi vin cuvintele. Nu stiu ce sa va scriu. Toata lumea l-a visat fericit, zambitor, asa cum l-a cunoscut fiecare. Eu nu l-am visat niciodata de cand a plecat dintre noi, dar a ramas alaturi de sufletul meu si mereu il simt asa. Cand am de luat o decizie si nu stiu cum sa fac ca sa fie bine, parca il simt aproape si parca ii aud sfaturile. Miercuri se vor implini cele 40 de zile, am emotii si ma gandesc tot mai des la ce se va intampla cu sufletul lui atunci, sper ca Mantuitorul sa-l fi iertat pentru tot ce a facut rau in aceasta lume si sa-l aseze unde e pace si loc de odihna, pentru ca el n-a avut pacea alaturi de el in aceasta lume. A plecat impacat cu toata lumea, dar cu o mare dezamagire in sufletul sau. Dumnezeu sa-l ierte!

Va doresc tuturor un post binecuvantat si cu multe bucurii!
__________________
In timpul vietii pamantesti coboara-te des cu mintea in iad, ca sa nu te cobori acolo cu trupul si cu sufletul pentru vesnicie.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 19.06.2011, 23:30:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Dragii mei, ieri am facut pomenirea de 40 de zile pentru iubitul meu sot si tata al copilului meu. Cuvintele sunt goale si fara sens in a mai scrie ceva despre subiectul asta. De mutle ori intru pe forum, la topicul asta, vreau sa scriu cate ceva, cum eram obisnuita si nu-mi vin cuvintele. Nu stiu ce sa va scriu. Toata lumea l-a visat fericit, zambitor, asa cum l-a cunoscut fiecare. Eu nu l-am visat niciodata de cand a plecat dintre noi, dar a ramas alaturi de sufletul meu si mereu il simt asa. Cand am de luat o decizie si nu stiu cum sa fac ca sa fie bine, parca il simt aproape si parca ii aud sfaturile. Miercuri se vor implini cele 40 de zile, am emotii si ma gandesc tot mai des la ce se va intampla cu sufletul lui atunci, sper ca Mantuitorul sa-l fi iertat pentru tot ce a facut rau in aceasta lume si sa-l aseze unde e pace si loc de odihna, pentru ca el n-a avut pacea alaturi de el in aceasta lume. A plecat impacat cu toata lumea, dar cu o mare dezamagire in sufletul sau. Dumnezeu sa-l ierte!

Va doresc tuturor un post binecuvantat si cu multe bucurii!
Dumnezeu sa te intareasca in continuare iar sufletul lui Vasile sa-l aseze printre cei drepti! Sa-l ierte Dumnezeu si sa-i odihneasca sufletul intr-un loc unde lumineaza Lumina Fetei Lui!
Vesnica lui pomenire!+

Maica Domnului sa va aibe in paza!
Reply With Quote
  #258  
Vechi 19.06.2011, 23:42:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Ce ciudat sa citesti prima si ultima interventie al unui asemnea ,'topic' e prea putin spus.Parca e viata unui om acolo ,parca puteam fi oricare din noi.
In prima interventie cereati ajutor,in ultima va rugati la 40 de zile pentru sufletul lui.Intre acestea doua ,cata suferinta,cate rugaciuni,ce durere ! Dumnezeu sa va ajute sa treceti peste aceste momente ,fara a gusta din cupa deznadejdii
Reply With Quote
  #259  
Vechi 20.06.2011, 10:37:21
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Amin!

Domnul sa aseze sufletul lui Vasile in rand cu cei care L-au iubit si I s-au incredintat cu dragoste! Amin!

Last edited by LapetiteMoc; 21.06.2011 at 12:20:04.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 05.01.2012, 00:42:47
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit LA MULTI ANI tuturor!!!!!

Dragele mele suflete, am indraznit sa ma intorc la topicul deschis de mine cu 2 ani in urma. Si pentru ca am trecut intr-un nou an vreau sa va urez tuturor multa sanatate,putere in lupta duhovniceasca, iar iubirea lui Hristos sa se inmulteasca in sufletele voastre minunate.

Incerc sa fiu scurta si concisa, nu de alta ,dar n-as vrea sa va plictisesc cu problemele mele. Dupa cele 7 luni de zile scurse de la trecerea in nefiinta a sotului meu, starea noastra sufleteasca nu este prea buna.Eu si Anastasia inca ducem dorul celui ce ne-a fost alaturi, inca nu ne-am adaptat la viata asta "fara a fi si el " .......si este cumplit!!!!!!!! Am cunoscut pe lumea asta multa suferinta, dar golul lasat de cineva care pleaca fara voia sa aduce in inima ta cea mai mare tristete.
Si acum imi amintesc de voi toti, cei ce ati fost alaturi de noi tot timpul si cu mare recunostinta in suflet vreau sa va mai multumesc inca o data pentru bunatatea de care ati dat dovada, de solidaritatea si dragostea voastra pentru Hristos. Dumnezeu sa va rasplateasca toate eforturile si daca sotul meu a ajuns in locul unde si-a dorit atat de mult, sa stiti ca a ajuns si datorita contributiei domniilor voastre,fiecare zi traita de el a fost o noua zi de pocainta pentru faptele lui si a neamului din care a facut parte si pentru care s-a rugat si el in limita puterii lui.

In speranta ca n-am plictisit prea mult, va doresc un an 2012 plin de fapte mantuitoare si pace multa in suflete!!!!!!!Doamne ajuta tuturor!!!
__________________
In timpul vietii pamantesti coboara-te des cu mintea in iad, ca sa nu te cobori acolo cu trupul si cu sufletul pentru vesnicie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 19:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05