Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.06.2011, 17:13:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Parintele Teofil - om cult, in pofida faptului ca era orb - spunea ca, desi nu e mantuitoare, cultura l-a ajutat sa ii aduca pe oameni la credinta.

Nu e bine sa fii prost in viata, sa iti irosesti talantii in lene si nepasare. Cititi, cititi, cititi lucruri folositoare pentru suflet, dar faceti ceva cu ele: impartasiti-le si altora!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.06.2011, 20:50:12
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Eu nu cred ca cititul il face pe om sociabil si prietenos. Aceste calitati se dobandesc numai interactionand cu oamenii (sociabili si prietenosi).
Cititul este si a fost intotdeauna unul din modurile prin care putem capata informatii despre ceva. Sau ca mod de distractie.
Daca informatiile obtinute sunt constructive, folosul este clar. Daca cele scrise sunt "gunoiaie", singurul folos obtinut ar putea fi imbogatirea vocabularului... sau un somn bun.
sincer cate carti ai citit?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.06.2011, 22:45:16
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
sincer cate carti ai citit?
conteaza cat ai inteles din ele. Sunt unii care citesc sa epateze. De exemplu, eu am citit destul, daca ar fi sa ma raportez la marea majoritate a romanilor, nsa au fost carti din care nu am inteles nici macar un sfert din ce-am citit. si le-am abandonat. A citi cred ca inseamna a intelege, cred eu :)
Doamne lumineaza-ne mintea si sufletul
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.06.2011, 01:58:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
conteaza cat ai inteles din ele. Sunt unii care citesc sa epateze. De exemplu, eu am citit destul, daca ar fi sa ma raportez la marea majoritate a romanilor, nsa au fost carti din care nu am inteles nici macar un sfert din ce-am citit. si le-am abandonat. A citi cred ca inseamna a intelege, cred eu :)
Doamne lumineaza-ne mintea si sufletul
Lectura nu se face la intamplare, ci cu indrumare, intrucat "nu iaste alta mai de folos zabava in toata vieata omului decat cetitul cartilor." (Miron Costin)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.06.2011, 23:46:09
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Lectura nu se face la intamplare, ci cu indrumare, intrucat "nu iaste alta mai de folos zabava in toata vieata omului decat cetitul cartilor." (Miron Costin)
atunci sa intru pe forumuri culturale (literare) pentru a fi indrumata? sau sa intreb un absolvent de biblioteconomie ce ar trebui sa citesc? :) ceea ce mie imi vine turnat ca o manusa, tie nu ti se potriveste. si apropos de indrumare, iti dau un singur exemplu: Ulyses de Joyce, carte cumparata sub "indrumare".Este una din cartile in care mi-am prins urechile.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.06.2011, 00:03:19
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
atunci sa intru pe forumuri culturale (literare) pentru a fi indrumata? sau sa intreb un absolvent de biblioteconomie ce ar trebui sa citesc? :) ceea ce mie imi vine turnat ca o manusa, tie nu ti se potriveste. si apropos de indrumare, iti dau un singur exemplu: Ulyses de Joyce, carte cumparata sub "indrumare".Este una din cartile in care mi-am prins urechile.
Cand spun de indrumare, inseamna ca trebuie inceput cu anumite carti si continuat cu altele. Sa citesti James Joyce fara sa ai deja acumulate literaturile greaca si latina, este o aventura grea. In sensul acesta vorbeam de indrumare.
Citeste "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade. (iata o prima indrumare )
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.06.2011, 00:09:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
atunci sa intru pe forumuri culturale (literare) pentru a fi indrumata? sau sa intreb un absolvent de biblioteconomie ce ar trebui sa citesc? :) ceea ce mie imi vine turnat ca o manusa, tie nu ti se potriveste. si apropos de indrumare, iti dau un singur exemplu: Ulyses de Joyce, carte cumparata sub "indrumare".Este una din cartile in care mi-am prins urechile.
Unele, precum cea de care spui, sunt carti de referinta in literatura universala si era musai sa fii indrumata catre ea. Nici mie nu mi se pare o carte formatoare (pentru suflet), dar sigur constituie o placere intelectuala deosebita, numai daca te gandesti la tehnica literara si la subtilitatile de acolo, si oricine ti-ar recomanda-o in acest sens. Trebuie sa precizam si ce urmarim la o carte, atunci cand dorim sa fim indrumati :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.06.2011, 21:03:20
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Depinde

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Buna. Vreau sa va intreb ceva. Cititul schimba omul din mai multe puncte de vedere? Adica, de ex il ajuta sa sie mai sociabil, mai prietenos?
De schimbat nu stiu daca il schimba, insa ii poate aduce o sporire in multe directii:cultura, inteligenta, preocupari, informatie, etc. Cred ca depinde de ce, cum, de ce citeste. Si nu in ultimul rand de firea fiecaruia. Dar sa nu uitam ca exista si lecturi nefolositoare sau chiar daunatoare.
In privinta sociabilitatii, a prieteniei, de ce nu? Daca in urma citirii unor carti, documentare, etc, detii informatii din domenii care-i preocupa pe cei din jurul tau, sau pe care intamplator ii intalnesti intr-un anumit context, o discutie poate fi inceputul unei prietenii. Si aici depinde, pentru ca totdeauna exista si reversul, sa starnesti contradictii sau invidii...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cititul intrebare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cititul costel Generalitati 9 23.07.2012 11:26:47