Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 16.09.2011, 14:18:46
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pe tine te intereseaza daca arhitectura eclesiastica ortodoxa se va "potoli" si nu va incerca sa doboare acest nou record de inaltime si volum? :)
Am citit ca in Serbia este la ora actuala cea mai mare catedrala ortodoxa din lume si voiam sa stiu daca Catedrala Mantuirii Neamului va fi mai mare decat aceasta.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 16.09.2011, 14:32:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Am citit ca in Serbia este la ora actuala cea mai mare catedrala ortodoxa din lume si voiam sa stiu daca Catedrala Mantuirii Neamului va fi mai mare decat aceasta.
Nu va fi mai mare ca si capacitate, CMN va putea adaposti 5000 de oameni, in timp ce Sf. Sava din Belgrad are o capacitate de 10.000 de persoane. Catedrala ortodoxa sarba e mai mare ca si gabarit, e o cruce greaca inscrisa, 2 axe de 91mx81m, insa nu este mai mare ca si inaltime decat CMN, care are 110m, in timp ce Sf. Sava are 82m. Oricum, la capitolul inaltime nu-i batem pe rusi :) de fapt, nici la capacitate, ei au una de 7000 loc. Ca o comparatie, Sagrada Familia din Barcelona are 60mx 95m si o inlatime de 120m (turnurile), cat si un turn central de 170m inca nerealizat.

p.s rectific, cica cea mai inalta a rusilor are 105m, eu stiam altceva.
http://en.wikipedia.org/wiki/Church_...st_the_Saviour

Last edited by ioanna; 16.09.2011 at 14:51:43.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 26.10.2011, 09:08:01
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Superb .

Reply With Quote
  #294  
Vechi 26.10.2011, 09:22:38
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
Pai daca in loc de cantine pentru saraci si spitale, coruptii planetari au dat toti banii pe... stadioane.
Cei cu un nivel ridicat de educatie sustin circul, nu le pasa ca nu avem paine.
Cu cat nivelul spiritualitatii creste cu atat starea de sanatate a unei natii va fi mai buna.
Fumatul si bautura distrug starea de sanatate a unui popor ,de aici si necesitatea mai multor spitale si asezaminte sociale pentru cei cu vicii.
Un popor credincios nu are vicii.
Un fumator caruia i se amputeaza un picior are nevoie de o proteza care in medie ajunge la aproape 5000 lei si este suportata din bugetul de sanatate.
Noi toti suportam aceste costuri .
Reply With Quote
  #295  
Vechi 26.10.2011, 09:24:30
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Va fi Catedrala Mantuirii Neamului ce mai mare din ortodoxie ?
eu as intreba altfel:

Se va realiza vreodata catedrala Mantuirii Neamului?
daca e voia Domnului sa se ridice aceasta catedrala se va finaliza, daca nu...in zadar se ostenesc ziditorii.
" De n-ar zidi Domnul casa, în zadar s-ar osteni cei ce o zidesc."

Om trai si om vedea, dar tare cred ca n-am sa vad catedrala terminata.
Sa dea Domnul sa ma insel.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #296  
Vechi 26.10.2011, 09:43:37
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
eu as intreba altfel:

Se va realiza vreodata catedrala Mantuirii Neamului?
daca e voia Domnului sa se ridice aceasta catedrala se va finaliza, daca nu...in zadar se ostenesc ziditorii.
" De n-ar zidi Domnul casa, în zadar s-ar osteni cei ce o zidesc."

Om trai si om vedea, dar tare cred ca n-am sa vad catedrala terminata.
Sa dea Domnul sa ma insel.
Eu zic ca in zece ani va fi ridicata...cu pictura din interior sa zicem vreo 15.
Problema e ca sunt putini cei care intra in biserici.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 26.10.2011, 19:35:51
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Personal nu as mai putea trai in liniste gandindu-ma cati oameni,copii abandonati,batrani uitati de lume as fi putut sa ajut cu banii dati pe acest mamut.Numai Dumnezeu stie cat de mult va contribui la mantuirea neamului.
Reply With Quote
  #298  
Vechi 28.10.2011, 13:26:00
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Cu cat nivelul spiritualitatii creste cu atat starea de sanatate a unei natii va fi mai buna.
Serios? Si atunci de ce statisticile arata ca tarile cu numar mare de nereligiosi o duc mai bine, inclusiv pe partea de sanatate?

Citat:
Un popor credincios nu are vicii.
Aiurea. Renuntarea la vicii se face prin educatie, nu prin mers la biserica. Daca aveai dreptate, toate tarile majoritar ortodoxe (Romania, Rusia, Serbia), ar fi trebuit sa fie locuri unde producatorii de alcool si tigari ar fi dat faliment deja. In schimb, fac o gramada de bani.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 28.10.2011, 14:03:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Aiurea. Renuntarea la vicii se face prin educatie, nu prin mers la biserica.
Aiurea! Biserica nu te educa, n-are un rol in formarea omului? Ce spune Biserica despre "betie", despre viciu?! ai habar sau vorbeste secularismul din tine, care nu poate concepe educatia decat in afara religiei?
Citat:
Daca aveai dreptate, toate tarile majoritar ortodoxe (Romania, Rusia, Serbia), ar fi trebuit sa fie locuri unde producatorii de alcool si tigari ar fi dat faliment deja. In schimb, fac o gramada de bani.
Cine spune ca toti oamenii din aceste tari sunt ortodocsi praticanti? exista oameni si ca tine,nu? :) sau ca altii, exista religiozitate formala,(aderenta teoretica la un cult) care nu se reflecta in practica.

Last edited by ioanna; 28.10.2011 at 14:08:47.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 28.10.2011, 14:15:58
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Aiurea! Biserica nu te educa, n-are un rol in formarea omului? Ce spune Biserica despre "betie", despre viciu?! ai habar sau vorbeste secularismul din tine, care nu poate concepe educatia decat in afara religiei?
Si unde sunt efectele educatiei facute de Biserica? Atata timp cat efectele sunt inexistente (sau foarte reduse), inseamna ca metoda pedagogica e ineficienta.

Construim biserici cu nemiluita de 20 de ani, avem educatie religioasa in scoli, unde sunt efectele?

Educatia din afara religiei este adaptiva. Daca o metoda nu functioneaza, se incearca altceva. Asta inseamna ca metodele evolueaza, nu se raporteaza la niste principii fixe, batute in cuie acum 2000 de ani, in care nici macar popii nu mai cred.

Citat:
Cine spune ca toti oamenii din aceste tari sunt ortodocsi praticanti? exista oameni si ca tine,nu? :) sau ca altii, exista religiozitate formala,(aderenta teoretica la un cult) care nu se reflecta in practica.
Pai si atunci de ce tot cere BOR bani in numele celor 87% din populatie care sunt ortodocsi? Ori folosim numarul asta pana la capat, ori nu. A folosi un dublu standard denota orice, numai onestitate nu.

In plus, ceea ce trebuie observat e ca educatia nereligioasa chiar functioneaza, efectele sunt observabile si cuantificabile. Atata timp cat nu asta nu e cazul cu educatia facuta de Biserica, mi se pare o pozitie de bun simt sa spun ca ea ori nu exista, ori e ineficienta. In planului efectelor, e tot aia.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41