Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 11.11.2011, 23:27:27
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar citezi din imaginatie.
Exista ajutor de specialitate sa stii, pentru cei care confunda realitatea cu imaginatia..
Preotul spune asa: "E o treabă creștinească la tine, la mine nu e nicio creștinească pentru că toți sunt la fel, adică eu nu pot să fac așa și p-ăla și p-ăla degeaba. Mi-e mai aproape pielea decât cămașa", ca replica la cerinta reporterei ("Trebuie să-l înmormântez, nu pot să-l las așa... e o treaba creștinească").
Tu esti in stare sa intelegi acest text?
Dupa tine, ce spune preotul?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 12.11.2011, 07:51:48
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pt cocacoc:
http://www.gandul.info/news/viralul-...one-4s-8963906
ce zici despre acesti baietasi?
sunt normali? :)
Nu, nu sunt normali. Normalitatea intruchipata e cand pupi sticla de pe un cadavru, nu sticla de pe ecranul iphone.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 12.11.2011, 09:33:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asemenea rea credință și răstălmăcire a situației, numai la unii adventiști am întâlnit. Nu era vorba ca preotul respectiv să facă înmormântarea din banii lui, ci să nu pretindă onorariu în asemenea caz special, în care banii nu există. Sau, nu onorariu de 15 milioane.

Ce-ar fi să recunoașteți că există o problemă a simoniei în BOR, și asta nu de azi, de ieri ? Ce-ar fi să recunoașteți că au ajuns cam multe să fie o investiție, începând cu metoda cumpărării de parohii ? Și că orice investiție trebuie amortizată, ba chiar să producă profit ? Nu de alta, dar, atâta timp cât nu realizați că aveți o problemă, nu sunt prea mari speranțe de remediere.
Eu unul n-am înțeles nimic din reportajul respectiv.
Mă rog, n-am înțeles despre ce bani era vorba: era vorba de onorariu sau de toate cheltuielile necesare. Oricum ar fi, preotul respectiv are o mică problemă.
DAR, de aici până la a trage concluzia că în BOR e o problemă, e ca atunci când uiți de preoții dovediți și declarați homo și pedofili. Sau exagerez eu, ca mai toată lumea?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #74  
Vechi 12.11.2011, 16:19:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

...............
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.11.2011, 10:45:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Periodic citesc în presă și scandaluri legate de curvie în care sunt implicați preoți mireni. Ar fi interesant de urmărit ce se întâmplă, mai departe, cu preoții respectivi. Din păcate, interesul presei este limitat la moment, continuarea unui eveniment e mai greu de aflat. Oricum, m-ar bucura să știu că preoții respectivi sunt sancționați cu scoaterea din preoție.
De ce nu cititi si lucruri bune despre preoti ortodocsi?
Deoarece presa aservita are interes sa denigreze ortodoxia.
Cate articole din presa relateaza obiectiv un eveniment ?
Daca vreti sa cititi cate lucruri bune poate face un preot ortodox cititi ziarul Lumina ,de ex.
Eu de ex.am cunoscut un preot care are un asezamant de copiii.
Si nu din bani proveniti din strainatate ,cum primesc catolicii ci din o fundatie prin care reuseste sa faca rost de bani.
Acest preot e din Moldova si alearga peste tot ,munceste ,nu primeste de-a gata.
Exemplele ar putea continua fiind vorba despre preoti care din nimic au ridicat asezaminte pentru ajutorarea celor in nevoi.
Cum scrie la Scriptura:"Cautati Imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui si toate se vor adauga voua"
Dumneavoastra daca ati fi ramas ortodox ati fi fost preocupat mai mult de pacatele dumneavoastra nu sa scoateti in evidenta paiul din ochiul altora.[/quote]
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiindcă eu rar am văzut preoți (ortodocși) slabi. La mireni, mă refer. Cei pe care îi cunosc eu sunt fie grași de-a binele, adică gușați, fie potriviți la trup, dar cu pântece mari.
Eu stiu preoti normali iar unul care este un pic plinut nu se atinge de carne de ani de zile.
De ce sa presupunem ?
Un parinte de la sf.Munte bine zicea ""Sa nu crezi nimic din ce se spune si doar pe jumatate din ce vezi"
Si de ce sa ne legam de preoti ?
Oare ei nu slujesc la fel sau nu sunt buni duhovnici chiar daca sunt grasi ?
Harul lui Dumnezeu e la fel peste ei.
Are cine sa-i judece.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 15.11.2011, 03:15:14
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SFANTUL IOAN GURA DE AUR: “Cel ce se invata a-l dispretui pe preot, cu timpul Il va dispretui si pe Dumnezeu… Multe se judeca numai din banuiala”

“Daca ar urma sa cercetam viata mai-marilor nostri, atunci noi ar trebui sa fim hirotonitorii învatatorilor, si atunci toate s-ar rasturna pe dos picioarele sunt sus, iar capul jos. Deci, daca nu se cuvine a judeca pe frate, cu atât mai mult pe învatator. Daca tu faci ceea ce a poruncit Dumnezeu, bine faci, iar de nu faci asa, pacatuiesti. Nu cuteza deci si nici sa-ti iesi din marginile bunei-cuviinte...”

“Asadar, fiecare sa se îngrijeasca de ale sale. Daca preotul are o credinta stricata [gresita] chiar înger din cer de ar fi, tu nu te supune; iar daca învata drept, nu te uita la viata, ci la cuvintele lui. Acestea m-am vazut silit a le spune si a le cerceta cu de-amanuntul, nu doar pentru ca ma interesez atât de mult de aceia, ci fiindca ma tem pentru voi, ca nu cumva sa va pierdeti pe voi însiva prin asemenea îngâmfare, prin asemenea învinovatire”.

“(…) “Supuneti-va, zice, mai-marilor vostri, si-i ascultati”; iar acum toate s-au rasturnat pe dos. Nu spun acestea pentru cei mai mari – caci ce folos vor avea de la cinstea noastra? -, ci pentru folosul vostru. Ei chiar de ar fi cinstiti, cu nimic nu se folosesc (beneficiaza) în viitor, ci mai mare le va fi osânda si, chiar de ar fi batjocoriti, cu nimic nu vor fi vatamati în viitor, ci înca mai mare le va fi justificarea. Insa eu voiesc ca toate sa se faca pentru voi. Când cei mai mari sunt cinstiti de cei mici, si aceasta este spre ponosul lor, dupa cum este spus în cazul lui Eli: “Si nu l-am ales Eu oare din toate semintiile lui Israel”; iar când sunt batjocoriti, asculta ce zicea Dumnezeu lui Samuel: “Nu pe tine te-au lepadat, ci M-au lepadat pe Mine” (I Regi 2, 28; 8, 7), astfel ca batjocura este câstig pentru ei, iar cinstea este o povara. Deci, acestea le spun nu pentru ei, ci pentru voi.

Cel ce-l cinsteste pe preot, si pe Dumnezeu Il va cinsti; iar cel ce se învata a-l dispretui pe preot, cu timpul Il va dispretui si pe Dumnezeu. “Cine primeste proroc în nume de proroc plata de proroc va lua” si: “Cine va primeste pe voi pe Mine Ma primeste” (Matei 10, 41, 40), si: “Cinsteste pe preot si da-i partea lui” (Intelepciunea lui Isus Sirah 7, 32). De aici s-au învatat iudeii a-L dispretui pe Dumnezeu, fiindca l-au dispretuit pe Moise, fiindca l-au alungat cu pietre. Când cineva se poarta cu evlavie fata de preot, cu atât mai mult se va purta fata de Dumnezeu. Chiar de ar fi preotul rau, totusi Dumnezeu, vazând ca pentru cinstea Sa tu te porti cuviincios fata de cel ce nu este vrednic de cinste, îti va rasplati tie dupa dreptate.

Caci daca “cine primeste proroc în nume de proroc plata de proroc va lua”, la fel si cel ce se pleaca si este supus preotului. Ca, daca fiind vorba de ospitalitate si primesti rasplata, desi nu stii cine este cel ospatat, apoi cu atât mai mult vei primi daca te supui celui ce ti se porunceste a te supune.

“Carturarii si fariseii, zice, au sezut în scaunul lui Moise; deci toate câte va vor zice voua, faceti-le si paziti-le; dar dupa faptele lor nu faceti”. (Matei 23, 2-3)

Nu stii ce este preotul? Nu stii ca este îngerul Domnului? Nu cumva spune poate cele ale sale? Daca îl dispretuiesti, nu pe el îl dispretuiesti, ci pe Dumnezeu, Care l-a hirotonit pe el. “Si de unde este învederat, zici, ca Dumnezeu l-a hirotonit?” Daca nu ai aceasta credinta, speranta ta este desarta. Ca, daca Dumnezeu nu lucreaza nimic printr-însul, atunci nici botez nu ai, nici de taine nu te împartasesti, nici de binecuvântari nu te bucuri si, prin urmare, nici nu esti crestin.

“Dar ce? zici tu; Dumnezeu îi hirotoneste pe toti, chiar si pe cei nevrednici?” Nu pe toti îi hirotoneste Dumnezeu, însa prin toti lucreaza – chiar de ar fi si nevrednici – pentru mântuirea poporului. Caci, daca Dumnezeu a vorbit pentru popor printr-un magar si prin Valaam (A se vedea Numerii, cap. 22-24), printr-un om spurcat, cu atât mai mult prin preot.

Caci ce nu face Dumnezeu pentru mântuirea noastra? Ce nu graieste El? Prin cine nu lucreaza? Ca, daca El a lucrat prin Iuda si prin cei ce proroceau, carora le va zice:

“Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea” (Matei 7, 23),

iar altii înca si alungau demoni, cu atât mai mult va lucra prin preoti. Daca ar urma sa cercetam viata mai-marilor nostri, atunci noi ar trebui sa fim hirotonitorii învatatorilor, si atunci toate s-ar rasturna pe dos: picioarele sunt sus, iar capul jos. Asculta-l pe Pavel, care zice:

“Dar mie prea putin îmi este ca sunt judecat de voi sau de vreo omeneasca judecata de toata ziua” (I Corinteni 4, 3), si iarasi: “Dar tu, de ce judeci pe tratele tau?” (Romani 14, 10).

Deci, daca nu se cuvine a judeca pe frate, cu atât mai mult pe învatator. Daca tu faci ceea ce a poruncit Dumnezeu, bine faci, iar de nu faci asa, pacatuiesti. Nu cuteza deci si nici sa-ti iesi din marginile bunei-cuviinte. Dupa ce israelitii au facut vitelul de aur, cei de pe lânga Core, Datan si Abiron s-au rasculat asupra lui Aaron (A se vedea Numerii, cap. 16). Dar ce au patimit? Oare nu s-au pierdut cu totii? Asadar, fiecare sa se îngrijeasca de ale sale. Daca preotul are o credinta stricata [gresita] chiar înger din cer de ar fi, tu nu te supune; iar daca învata drept, nu te uita la viata, ci la cuvintele lui. Ai pe Pavel care te poate povatui pe tine precum trebuie, si cu fapta, si cu vorba.

“Dar, zici tu, nu da saracilor, nici nu administreaza bine”. De unde îti este învederata aceasta? Mai înainte de a afla bine, nu batjocori, teme-te de raspundere! Multe se judeca numai din banuiala. Imita pe Stapân, caci asculta ce spune:

“Pogorî-Ma-voi deci sa vad daca faptele lor sunt cu adevarat asa cum s-a suit pâna la Mine strigarea împotriva lor, iar de nu, sa stiu”. (Facere 18, 21)

Iar daca tu ai cercetat bine, te-ai convins sau ai si vazut, asteapta-l pe judecator; nu rapi mai dinainte locul lui Hristos; al Sau este dreptul de a cerceta, si nu al tau. Tu esti cea de pe urma sluga, iar nu stapân. Tu esti oaie, deci nu cerceta cu amanuntime pe pastor, ca nu cumva sa ai raspundere si tu pentru cele ce-l învinovatesti pe dânsul.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 15.11.2011, 07:19:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De ce nu cititi si lucruri bune despre preoti ortodocsi?
Deoarece presa aservita are interes sa denigreze ortodoxia.
Cate articole din presa relateaza obiectiv un eveniment ?
Din topicul acesta, ca și din altele, reiese că presa este aservită când denigrează ortodoxia, în schimb e în slujba adevărului când denigrează catolicismul. Presa greșește și deformează când vorbește despre lăcomia preoților ortodocși, dar aceeași presă are dreptate să protesteze în contra bogățiilor acumulate de Biserica Catolică. Dacă presa vorbește de amantele preoților ortodocși atacă strălucirea ortodoxiei, în schimb dacă vorbește despre pidosnicii preoți catolici, atunci pune în mod just degetul pe rană. Asta, fiindcă, ființe serafice, preoții ortodocși sunt animați numai de Duhul, pe câtă vreme, ființe care vor să-i târască pe oameni în rău, preoții catolici sunt animați de duhul mamonei și sodomiei.

Ziceți că nu este un piculeț de judecată cu două măsuri aici ?

Mă îndemnați să mă informez despre faptele virtuoase ale preoților ortodocși din ziarul "Lumina". Foarte bine. Când ați citit ultima dată "Actualitatea catolică" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.11.2011 at 07:21:23.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 16.11.2011, 11:37:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din topicul acesta, ca și din altele, reiese că presa este aservită când denigrează ortodoxia, în schimb e în slujba adevărului când denigrează catolicismul. Presa greșește și deformează când vorbește despre lăcomia preoților ortodocși, dar aceeași presă are dreptate să protesteze în contra bogățiilor acumulate de Biserica Catolică. Dacă presa vorbește de amantele preoților ortodocși atacă strălucirea ortodoxiei, în schimb dacă vorbește despre pidosnicii preoți catolici, atunci pune în mod just degetul pe rană. Asta, fiindcă, ființe serafice, preoții ortodocși sunt animați numai de Duhul, pe câtă vreme, ființe care vor să-i târască pe oameni în rău, preoții catolici sunt animați de duhul mamonei și sodomiei.

Ziceți că nu este un piculeț de judecată cu două măsuri aici ?

Mă îndemnați să mă informez despre faptele virtuoase ale preoților ortodocși din ziarul "Lumina". Foarte bine. Când ați citit ultima dată "Actualitatea catolică" ?
Vedeti ,eu nu am zis nimic de preotii catolici.
Desi ar fi o observatie de facut ,ei sunt oameni si ar fi trebuit sa fie lasati sa se casatoreasca.
Sfantul Ioan Gura de Aur a spus ca preotia este grea si preotii nu ar trebui impovarati cu celibatul.
Noi il ascultam pe sfantul Ioan Gura de Aur prin care a vorbit Dumnezeu.
Eu nu va sugerez sa va informati despre faptele preotilor ortodocsi ,v-am indemat sa cititi ca sa vedeti ca nu numai la catolici se fac fapte bune in biserica.
Cu asta se lauda catolicii ,cu milostenia.
Am zis ca noi ,credinciosii nu ar trebui sa denigram si sa judecam oamenii dupa infatisare.
Ortodoxia inseamna traire ,iubire si dorinta de desavarsire ,de curatie sufleteasca.
Ce curatie sufleteasca sa mai am eu daca judec un preot ca este gras ,sau ca a cerut bani ?
Daca eu nu am fost in stare sa daruiesc un copil bisericii ,mai bun decat cei de care vorbiti ,de ce sa zic de altii.
Deci eu nu am copil preot sau calugar dar as vrea ca fii altora sa fie preoti buni.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.11.2011, 21:06:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din topicul acesta, ca și din altele, reiese că presa este aservită când denigrează ortodoxia, în schimb e în slujba adevărului când denigrează catolicismul. Presa greșește și deformează când vorbește despre lăcomia preoților ortodocși, dar aceeași presă are dreptate să protesteze în contra bogățiilor acumulate de Biserica Catolică. Dacă presa vorbește de amantele preoților ortodocși atacă strălucirea ortodoxiei, în schimb dacă vorbește despre pidosnicii preoți catolici, atunci pune în mod just degetul pe rană. Asta, fiindcă, ființe serafice, preoții ortodocși sunt animați numai de Duhul, pe câtă vreme, ființe care vor să-i târască pe oameni în rău, preoții catolici sunt animați de duhul mamonei și sodomiei.

Ziceți că nu este un piculeț de judecată cu două măsuri aici ?

Mă îndemnați să mă informez despre faptele virtuoase ale preoților ortodocși din ziarul "Lumina". Foarte bine. Când ați citit ultima dată "Actualitatea catolică" ?
Dati-ne si nou niste link -uri de la noi in care presa denigreaza biserica romano-catolica.
Sau un preot romano-catolic caruia i se insceneaza o chestie din asta tip "camera ascunsa - auzit numai ce vrem noi sa auziti".

Daca vorbiti de presa din afara, aia e altceva, acolo romano-catolicismul reprezinta o amenintare pentru interesele celor departe de Dumnezeu asa cum e si aici BOR, acolo da ...cred ca e la ordinea zilei sa gasesti tot felul de chestii, in special molestarea copiilor de catre preotii romano-catolici se pare ca e tema preferata.
Din pacate, dincolo de exagerari, se pare ca nu de putine ori este si adevarat. Adica cu procese, condamnari si tot tacamul.

Last edited by AlinB; 17.11.2011 at 21:09:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Procesiune de 9 milioane de oameni Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 5 15.01.2013 08:32:15
Cea mai scumpă Evanghelie: 14 milioane Mihnea Dragomir Generalitati 2 06.08.2011 08:29:26
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 18:44:18
TARIF FIX PTR UN LOC IN RAI MarinaAlca Generalitati 94 04.08.2008 15:24:23