Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.12.2011, 22:06:34
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asta mi-a placut :)
Multumesc, Yasmina. Dar un raspuns clar tot nu am primit, desi il banuiesc, asa cum am exprimat ceva mai sus. Hehe, imi place mai mult cand suntem de acord, desi esti o "adversara" buna cand vine vorba de discutii in contradictoriu. Imi placi. :)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.12.2011, 22:08:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Astazi daca esti tinar candidat la preotie exista posibilitatea sa ti se puna in fata (cel mai frecvent dar nu unic) obligatia de a-ti face biserica (adica sa te ingrijesti si sa stringi atitia bani pina este gata lacasul si unul de marime mica costa 5-7 miliarde) sau daca ti se da un post intr-o biserica deja existenta ti se recomanda sa cotizezi la forurile ierarhice .
Insa forurile ierarhice cotizeaza la biserica ta in constructie , de cele mai multe ori, subsimbolic , ca si sponsorizare ,uneori sumele situiindu-se intre 0,5- 1,5 % din valoarea bisericii .

Desi aceasta este realitatea si poruncile totusi nu se poate sa nu se puna intrebarea : de ce unii se ascund dupa perdele de muselina ori in limuzine extra iar altii sunt pribegi din usa in usa ?
Si cu toate acestea situatia este ingaduita de Dumnezeu insasi tocmai pt. a se vadi cei virtuosi.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.12.2011, 22:16:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Multumesc, Yasmina. Dar un raspuns clar tot nu am primit, desi il banuiesc, asa cum am exprimat ceva mai sus. Hehe, imi place mai mult cand suntem de acord, desi esti o "adversara" buna cand vine vorba de discutii in contradictoriu. Imi placi. :)
Sentimentul este reciproc :)
Imi plac"adversarii"de discutii ca tine,inteligenti,cu bun simt...
Numai bine.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.12.2011, 22:20:43
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Astazi daca esti tinar candidat la preotie exista posibilitatea sa ti se puna in fata (cel mai frecvent dar nu unic) obligatia de a-ti face biserica (adica sa te ingrijesti si sa stringi atitia bani pina este gata lacasul si unul de marime mica costa 5-7 miliarde) sau daca ti se da un post intr-o biserica deja existenta ti se recomanda sa cotizezi la forurile ierarhice .
Insa forurile ierarhice cotizeaza la biserica ta in constructie , de cele mai multe ori, subsimbolic , ca si sponsorizare ,uneori sumele situiindu-se intre 0,5- 1,5 % din valoarea bisericii .

Desi aceasta este realitatea si poruncile totusi nu se poate sa nu se puna intrebarea : de ce unii se ascund dupa perdele de muselina ori in limuzine extra iar altii sunt pribegi din usa in usa ?
Si cu toate acestea situatia este ingaduita de Dumnezeu insasi tocmai pt. a se vadi cei virtuosi.
Toate astea sunt pareri personale , nu d-le zaharia?
Sunteti cumva candidat la preotie si vi s-a impus sa ziditi biserica sau sa cotizati ierarhilor?
Am impresia ca vb pe aici din povestile de la coltu strazii.....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.12.2011, 23:05:54
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Patriarhul României circulă, de regulă, cu Mercedes Vito, un automobil decent, nici modest nici ostentativ. Am vreo trei cunoștințe care dețin mașini identice.
Discuția de față îmi amintește de indignarea lui Iuda pentru gestul risipitor al femeii care a vărsat mir pe capul Mântuitorului, ce dragoste de săraci l-a apucat subit! 300 de dinari.... câți săraci au rămas nemâncați datorită acestui act aparent nechibzuit!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.12.2011, 00:40:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Patriarhul României circulă, de regulă, cu Mercedes Vito, un automobil decent, nici modest nici ostentativ. Am vreo trei cunoștințe care dețin mașini identice.
Acesta nu este autoutilitara ? E de cartofi, nu e de "patriarhul Romaniei".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.12.2011, 00:51:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu ma intristez cand vad ca multi oameni vad in Biserica numai latura umana...
Or, Biserica este o institutie divino-umana, si mai mult divina decat umana.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.12.2011, 00:55:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acesta nu este autoutilitara ? E de cartofi, nu e de "patriarhul Romaniei".
Este și versiune pentru pasageri.

http://www.youtube.com/watch?v=Kyl6CMdfgAk
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.12.2011, 12:03:10
antoniu_andreea antoniu_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2011
Locație: tg ocna
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
in primul rand, se scrie 'no comment' , cu 2 m.

eu zic ca s-ar putea comenta totusi ceva la pozele astea, asta pentru cei care raman perplecsi cand vad asa ceva.

prima poza - s-ar parea ca este vorba o delegatie straina care a fost cazata la Mariott (dupa imprejurimi). Bineinteles ca trebuiau sa se deplaseze si ei cu ceva acolo unde aveau nevoie. Banuiesc ca li s-a pus la dispozitie "car service" din partea hotelului, dar care totusi se plateste. Deci, limuzina aceea este de fapt standardul hotelului respectiv, care arata ca isi respecta clientii si nu le pune la dispozitie masini de mana a doua.

a doua poza
- nu-i exclus ca acel calugar sa fi ramas fara bani, numai Dumnezeu stie in ce imprejurare. Si, trebuia sa se intoarca si el cu ceva acasa, dar cum nimeni poate nu i-a dat nimic, cersind la colt de strada, s-o fi gandit ca poate o da Domnul sa cada niste monezi din masina aceea.
si cu siguranta ca cei de la Mariott le-au pus la dispozitie acea limuzina care nici macar nu are asigurarea obligatorie!(nu-si mai permite Mariott sa mai faca nici macar o asigurare obligatorie?http://cedam.csa-isc.ro/search.php?c...una=11&an=2011
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.12.2011, 13:28:57
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit cu atentie toate raspunsurile si parca lipseste ceva... Dar... s-o luam incet. Frate Zaharia, de data asta se pare ca-ti arati adevarata infatisare. Chiar nu inteleg de ce vorbesti astfel. Nu e nici o diferenta intre pozitia ta si a unui sectar care merge din usa in usa sa faca prozeliti. Tu din ce secta faci parte?
Despre a doua poza nu vreau sa comentez. Dumnezeu stie ce-o fi. Despre prima, sunt mai multe variante, doar impresia la prima vedere este cu adevarat ciudata. Imi amintesc cum Umbrarescu, pentru o operatie pe care i-a facut-o un profesor din Iasi, i-a oferit la cateva saptamani dupa, cadou o masina de teren. Am vazut cu ochii mei cum oameni cu multi bani, care-si pot permite, ar face orice sa le mai ierte Dumnezeu din pacate. Iar pentru asta, dupa posibilitati, fac donatii. In general aceste donatii se rezuma la vesminte, obiecte bisericesti sau ajutoare in bani, dar se intampla ca altii sa fie mai practici si stiu ca preafericitii se mai si deplaseaza din cand in cand. Astfel insista, asa cum stiu ei ca au insistat si cand au corupt oameni de mare influenta pentru contracte preferentiale, si reusesc sa isi descarce constiinta de pacatele facute. Daca Dumnezeu ii iarta sau nu, asta e mai greu de stiut si nu e subiectul acestui topic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare