Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2121  
Vechi 10.01.2012, 20:12:16
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
...ca degeaba iti spune parintele Cleopa ca aici este alb,ca tu vezi negru...
Tot nu am inteles cum ramane cu stuchitul intre ochi. Asa trebuie sa faceti?
  #2122  
Vechi 10.01.2012, 20:21:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
Petrecand Hristos cu ucenicii Sai pe Muntele Maslinilor,le-a poruncit sa nu se departeze de Ierusalim,ci sa astepte fagaduinta Tatalui.Si ati vazut ce a spus Mantuitorul la Apostoli:Voi veti fi botezati cu Duhul Sfant,nu mult dupa aceste zile (Fapte 1,5).
Dar cum spun penticostalii blestemati ca ei au fost botezati cu Duh Sfant?Dar cine ti-a dat tie Duhul Sfant?Diavolul te-a facut sa botezi cu Duh Sfant si cu foc!Ca Duhul Sfant a fost dat numai la Apostoli,in chip de limbi de foc,si prin ei s-a dat ucenicilor,episcopilor si preotilor prin hirotonie.De ce n-a venit in alt chip atunci Duhul Sfant?
Amintind alta istorie,amestecarea limbilor,vedem ca Duhul Sfant,Care a amestecat limbile la turnul Babel,vine acum in chip de limbi de foc sa le adune pe toate intr-o credinta,adica toate popoarele.Ca asa am avut discutii cu penticostalii,la vicovul de Sus,in Bucovina:,,Noi avem botez cu Duhul Sfant,ziceu ei,si de aceea avem darul harismatic de vorbim in limbi!",,Aveti duhul mandriei in Voi!Ca nu aceasta a cerut Hristos de la noi.Numai Apostolii,episcopii,preotii au putere de la Hristos sa boteze cu Duhul Sfant si cu foc".
-Penticostalii se lauda ca vorbesc in limbi.
-Da.Stie diavolul totate limbile sa te invete,ca el este mare ,,Filolog"!Iata ce este:Cand va va spune un penticostal ca trebuie sa va botezati cu Duh Sfant,sa-l stuchiti intre ochi.Ca nu cere Hristos de la noi aceasta.Botezul a fost destinat numai Apostolilor,cand le-a spus Mantuitorul:Si nu mult dupa aceasta,voi va veti boteza cu Duh Sfant si cu foc,cand va veti imbraca cu putere de sus.
Cred ca Parintele Cleopa Ilie ne-a lamurit destul de clar cu privire la subiectul asta.Ramaneti in corabia mantuirii,fratilor!Nu va luati dupa tot ce zbuara.
Eu cu ei nu mai discut, dar daca imi permiti fac o completare la mesajul tau. Parintele Cleopa a fost bland, Hristos a dat cu biciul. La propriu nu la figurat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #2123  
Vechi 10.01.2012, 20:40:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Eu cu ei nu mai discut
Păi de ce domnu' Lucian? Doar nu care cumva treceți la faza a II-a, aia cu stuchitul...

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Parintele Cleopa a fost bland, Hristos a dat cu biciul. La propriu nu la figurat.
Cleopa good, Jesus bad!
Unde ați citit domnule că Isus a dat cu biciul... la propriu? În cărțulia aia de 6 lei?
  #2124  
Vechi 10.01.2012, 20:43:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

........................

Last edited by osutafaraunu; 10.01.2012 at 20:44:53. Motiv: scuze, am vrut să corectez: de 6 ROL
  #2125  
Vechi 10.01.2012, 21:01:20
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Tot nu am inteles cum ramane cu stuchitul intre ochi. Asa trebuie sa faceti?
Da,asta ne cere parintele Cleopa atat timp cat "penticostalii",vor sa ne arunce in gheena cu invatatura lor demonica.Nu fiti fatarnici si judecati lucrurile astea ca si voi ati face la fel daca cineva de alta religie ar veni la voi sa va arate cum faceti voi "adevarul".Nu crezi?
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
  #2126  
Vechi 10.01.2012, 21:08:50
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
Da,asta ne cere parintele Cleopa atat timp cat .... vor sa ne arunce in gheena cu invatatura lor demonica.Nu fiti fatarnici si judecati lucrurile astea ca si voi ati face la fel daca cineva de alta religie ar veni la voi sa va arate cum faceti voi "adevarul".Nu crezi?
Nu stiu cum am face, dar stiu ca nu este crestineste daca am urma sfaturile parintelui Cleopa (sau ale dumitale). Bine este daca am face cum a facut Mantuitorul, cu inselatorul. Nu l-a stuchit intre ochi ci i-a spus ferm "este scris".

Asta cu stuchitul este buna doar pentru cei care nu stiu ce "este scris".
  #2127  
Vechi 10.01.2012, 22:15:15
claudiu_s's Avatar
claudiu_s claudiu_s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
Petrecand Hristos cu ucenicii Sai pe Muntele Maslinilor,le-a poruncit sa nu se departeze de Ierusalim,ci sa astepte fagaduinta Tatalui.Si ati vazut ce a spus Mantuitorul la Apostoli:Voi veti fi botezati cu Duhul Sfant,nu mult dupa aceste zile (Fapte 1,5).
Dar cum spun penticostalii blestemati ca ei au fost botezati cu Duh Sfant?Dar cine ti-a dat tie Duhul Sfant?Diavolul te-a facut sa botezi cu Duh Sfant si cu foc!Ca Duhul Sfant a fost dat numai la Apostoli,in chip de limbi de foc,si prin ei s-a dat ucenicilor,episcopilor si preotilor prin hirotonie.De ce n-a venit in alt chip atunci Duhul Sfant?
Amintind alta istorie,amestecarea limbilor,vedem ca Duhul Sfant,Care a amestecat limbile la turnul Babel,vine acum in chip de limbi de foc sa le adune pe toate intr-o credinta,adica toate popoarele.Ca asa am avut discutii cu penticostalii,la vicovul de Sus,in Bucovina:,,Noi avem botez cu Duhul Sfant,ziceu ei,si de aceea avem darul harismatic de vorbim in limbi!",,Aveti duhul mandriei in Voi!Ca nu aceasta a cerut Hristos de la noi.Numai Apostolii,episcopii,preotii au putere de la Hristos sa boteze cu Duhul Sfant si cu foc".
-Penticostalii se lauda ca vorbesc in limbi.
-Da.Stie diavolul totate limbile sa te invete,ca el este mare „Filolog”!Iata ce este:Cand va va spune un penticostal ca trebuie sa va botezati cu Duh Sfant,sa-l stuchiti intre ochi.Ca nu cere Hristos de la noi aceasta.Botezul a fost destinat numai Apostolilor,cand le-a spus Mantuitorul:Si nu mult dupa aceasta,voi va veti boteza cu Duh Sfant si cu foc,cand va veti imbraca cu putere de sus.
Cred ca Parintele Cleopa Ilie ne-a lamurit destul de clar cu privire la subiectul asta.Ramaneti in corabia mantuirii,fratilor!Nu va luati dupa tot ce zbuara.
Din intamplare am si eu cartea,dar mai trebuie adaugat ceva ca sa nu-i induci in eroare pe cei de alta relige,de pilda "penticostalii".
Citez:Petrecand Hristos cu ucenicii Sai pe Muntele Maslinilor,le-a poruncit sa nu se departeze de Ierusalim,ci sa astepte fagaduinta Tatalui.Si ati vazut ce a spus Mantuitorul la Apostoli:Voi veti fi botezati cu Duhul Sfant,nu mult dupa aceste zile (Fapte 1,5).
Dar cum spun penticostalii blestemati ca ei au fost botezati cu Duh Sfant?Dar cine ti-a dat tie Duhul Sfant?Diavolul te-a facut sa botezi cu Duh Sfant si cu foc!Ca Duhul Sfant a fost dat numai la Apostoli,in chip de limbi de foc,si prin ei s-a dat ucenicilor,episcopilor si preotilor prin hirotonie.De ce n-a venit in alt chip atunci Duhul Sfant?
Amintind alta istorie,amestecarea limbilor,vedem ca Duhul Sfant,Care a amestecat limbile la turnul Babel,vine acum in chip de limbi de foc sa le adune pe toate intr-o credinta,adica toate popoarele.Ca asa am avut discutii cu penticostalii,la vicovul de Sus,in Bucovina:„Noi avem botez cu Duhul Sfant,ziceu ei,si de aceea avem darul harismatic de vorbim in limbi!",,Aveti duhul mandriei in Voi!Ca nu aceasta a cerut Hristos de la noi.Numai Apostolii,episcopii,preotii au putere de la Hristos sa boteze cu Duhul Sfant si cu foc ”.
-Penticostalii se lauda ca vorbesc in limbi.
-Da.Stie diavolul totate limbile sa te invete,ca el este mare ,,Filolog"!Iata ce este:Cand va va spune un penticostal ca trebuie sa va botezati cu Duh Sfant,sa-l stuchiti intre ochi.Ca nu cere Hristos de la noi aceasta.Botezul a fost destinat numai Apostolilor,cand le-a spus Mantuitorul:Si nu mult dupa aceasta,voi va veti boteza cu Duh Sfant si cu foc,cand va veti imbraca cu putere de sus.
Iar pentru cealalta biserica,Biserica ascultatoare,s-a randuit botezul prin apa si prin Duh.
Ca a venit Nicodim noaptea la Mantuitorul si,stand de vorba,Mantuitorul ii spune:De nu se va naste cineva de sus,nu va putea intra intru Imparatia Cerurilor.Si el,cu toate ca era dascal mare al Legii Vechi,n-a inteles cuvantul Lui.Mantuitorul ii spune a doua oara:De nu se va naste cineva din nou,nu va putea intra intru Imparatia Cerurilor.Atunci el mai tare s-a nedumerit.Cum poate,Doamne cineva sa se nasca din nou?Sa intre batran in pantecele maicii sale sa se nasca din nou?Nici acum n-a inteles despre ce nastere vorbeste.Si atunci a spus clar Mantuitorul,a treia oara,vedeti la Ioan 5,3:De nu se va naste cineva din apa si din Duh,nu poate intra intru Imparatia Cerului.Iata care botez ni se cere noua tuturor:botezul prin apa si prin Duh,pe care il avem noi luat de la Sfanta Biserica a lui Hristos prin baia nasterii de a doua.Ca duhul este nevazut si apa este vazuta.Ca totdeauna Tainele Bisericii intemeiate de Hristos sunt indoite:o fata nevazuta si una vazuta,una care se crede si una care se simte,adica Duhul si apa.

Scris din cartea:"Ne vorbeste Parintele Cleopa volumul 3".

Last edited by claudiu_s; 10.01.2012 at 22:27:10.
  #2128  
Vechi 10.01.2012, 22:34:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nu stiu cum am face, dar stiu ca nu este crestineste daca am urma sfaturile parintelui Cleopa (sau ale dumitale). Bine este daca am face cum a facut Mantuitorul, cu inselatorul. Nu l-a stuchit intre ochi ci i-a spus ferm "este scris".

Asta cu stuchitul este buna doar pentru cei care nu stiu ce "este scris".
Dar ce inseamna :"Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui." ?
Este scris ?
  #2129  
Vechi 10.01.2012, 23:10:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Păi de ce domnu' Lucian? Doar nu care cumva treceți la faza a II-a, aia cu stuchitul...

Cleopa good, Jesus bad!
Unde ați citit domnule că Isus a dat cu biciul... la propriu? În cărțulia aia de 6 lei?

Și erau aproape Paștile iudeilor, și Iisus S-a urcat la Ierusalim
Și a găsit șezând în templu pe cei ce vindeau boi și oi și porumbei și pe schimbătorii de bani.
Și, făcându-Și un bici din ștreanguri, i-a scos pe toți afară din templu, și oile și boii, și schimbătorilor le-a vărsat banii și le-a răsturnat mesele.
  #2130  
Vechi 10.01.2012, 23:15:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu_s Vezi mesajul
[...]Cand va va spune un penticostal ca trebuie sa va botezati cu Duh Sfant,sa-l stuchiti intre ochi. [...] Scris din cartea:"Ne vorbeste Parintele Cleopa volumul 3".
Deci totuși este adevărat... Rușine... mare rușine!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10