Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.01.2012, 11:56:52
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
S-a scris undeva ca la fertilizarea in vitro mor embrioni. Dar as vrea sa subliniez si eu un aspect.
Principalele motive din care un cuplu nu poate concepe pot fi :1) el nu produce spermatozoizi/ea nu produce ovule (mai rar); 2) ovulul si spermatozoidul nu se intalnesc (daca de ex. femeia are trompele infundate) : 3) cei doi se intalnesc, se formeaza embrionul, dar sarcina nu se poate instala in uter din varii motive (endometrita, insuficienta de progesteron, etc), si atunci apare ceea ce se chiama avort embrionar, care de cele mai multe ori trece neobservat, fiind confundat cu .. ceea ce se intampla in mod normal; doar daca intarzie cateva zile si femeia e "pe faza" si face un test de sarcina poate depista ce se intampla de fapt.
Deci, ceea ce vroiam sa spun e ca un numar mare de embrioni sunt si pierduti pe cale naturala. Atunci ce ar trebui sa facem, sa-i interzicem cuplului care stie ca are problema asta sa mai incerce?
avortul spontan tot avort se numeste.Fie ca e din voia mamei sau din motive independente de ea. Femeia e oprita de la impartsania, chiar si in caz de avort spontan. Din fericire, exista tot felul de tratamente ptr sustinerea sarcinii, printre care si aportul de progesteron suplimentar administrat oral sau vaginal.

E o mare diferenta intre a pierde un embrion din nestiinta, din probleme ale organismului, in mod nevoit comparativ cu a pierde cativa embrioni, uneori pana la 10 in chip voit. E cum s-ar numi in sistem juridic, multipla crima cu premeditare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.01.2012, 13:02:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
avortul spontan tot avort se numeste.Fie ca e din voia mamei sau din motive independente de ea. Femeia e oprita de la impartsania, chiar si in caz de avort spontan. Din fericire, exista tot felul de tratamente ptr sustinerea sarcinii, printre care si aportul de progesteron suplimentar administrat oral sau vaginal.

E o mare diferenta intre a pierde un embrion din nestiinta, din probleme ale organismului, in mod nevoit comparativ cu a pierde cativa embrioni, uneori pana la 10 in chip voit. E cum s-ar numi in sistem juridic, multipla crima cu premeditare.
Am si eu o nelamurire. Daca o femeie e oprita de la Sf. Impartasanie pt avort (spontan sau nu) pt. o perioada de vreme (ani) si intre timp ramane din nou insarcinata (si nu mai avorteaza), se poate impartasi atunci?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.01.2012, 14:34:43
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire. Daca o femeie e oprita de la Sf. Impartasanie pt avort (spontan sau nu) pt. o perioada de vreme (ani) si intre timp ramane din nou insarcinata (si nu mai avorteaza), se poate impartasi atunci?
indiferent ce pacate grave ar avea femeia, inainte de a naste ea se poate impartasi oricum. Aceasta nu se face ptr ea, ci se face ptr pruncul care se slasluieste intransa si pentru ca nasterea, este o intalnirea a vietii cu moartea. Daca trece cu bine de acest hotar, femeia isi reia vechiul canon.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.01.2012, 12:59:51
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
indiferent ce pacate grave ar avea femeia, inainte de a naste ea se poate impartasi oricum. Aceasta nu se face ptr ea, ci se face ptr pruncul care se slasluieste intransa si pentru ca nasterea, este o intalnirea a vietii cu moartea. Daca trece cu bine de acest hotar, femeia isi reia vechiul canon.
Aproape exact, cu precizarea că împărtășirea femeii înaintea nașterii se face chiar pentru ea! Întru adevăr, pentru a putea trece cu bine pragul nașterii într-unul din cele două cazuri: ori are parte de o naștere ușoară, ori dacă femeia moare, să moară împărtășită. Copilul, nefiind născut, beneficiază doar indirect de împărtășirea mamei - împărtășania are sens doar pentru un creștin botezat! Iar cum pruncul nenăscut nu e botezat, el nu se împărtășește în mod direct.
Iartă-mă că am intervenit, sper să nu te superi...

Last edited by luciand; 29.01.2012 at 13:32:10.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.01.2012, 17:53:25
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
Aproape exact, cu precizarea că împărtășirea femeii înaintea nașterii se face chiar pentru ea! Întru adevăr, pentru a putea trece cu bine pragul nașterii într-unul din cele două cazuri: ori are parte de o naștere ușoară, ori dacă femeia moare, să moară împărtășită. Copilul, nefiind născut, beneficiază doar indirect de împărtășirea mamei - împărtășania are sens doar pentru un creștin botezat! Iar cum pruncul nenăscut nu e botezat, el nu se împărtășește în mod direct.
Iartă-mă că am intervenit, sper să nu te superi...
Foarte corect si utile completarile.:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 29.01.2012, 20:12:02
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

O prietena, casatorita de ceva ani, a renuntat la ideea de a avea copii. Au incercat ani de zile, i s-a spus ca nu se poate. La fertilizare in vitro nu au apelat, ambii fiind catolici devotati. Si...surpriza, acum este insarcinata in aproape 10 saptamani si se pregateste sa fie mamica, cand credea ca ei nu i se va intampla asa ceva niciodata.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #67  
Vechi 30.01.2012, 17:27:33
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
O prietena, casatorita de ceva ani, a renuntat la ideea de a avea copii. Au incercat ani de zile, i s-a spus ca nu se poate. La fertilizare in vitro nu au apelat, ambii fiind catolici devotati. Si...surpriza, acum este insarcinata in aproape 10 saptamani si se pregateste sa fie mamica, cand credea ca ei nu i se va intampla asa ceva niciodata.
Foarte fain! ma bucur pentru ea!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 30.01.2012, 18:02:34
claudiu_s's Avatar
claudiu_s claudiu_s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Foarte fain! ma bucur pentru ea!
Nu doar ca este pacat sa recurgi la asa ceva,dar Biserica lui Hristos niciodata nu va recunoaste acesti copii.Nu avem dreptul sa ne impotrivim si sa fim incapatanati in fata lui Dumnezeu.Eu cred ca daca stilul de viata al fiecaruia ar fi adaptat la conditiile puse de Mantuitorul nostru,fara doar si poate oricine si oricand ar putea sa aiba copii.Iti trebuie doar credinta...
__________________
Nebunii il iubesc pe Dumnezeu,iar sanatosii il rastingnesc!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 30.01.2012, 18:05:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu_s Vezi mesajul
Nu doar ca este pacat sa recurgi la asa ceva,dar Biserica lui Hristos niciodata nu va recunoaste acesti copii.Nu avem dreptul sa ne impotrivim si sa fim incapatanati in fata lui Dumnezeu.Eu cred ca daca stilul de viata al fiecaruia ar fi adaptat la conditiile puse de Mantuitorul nostru,fara doar si poate oricine si oricand ar putea sa aiba copii.Iti trebuie doar credinta...
s-a pronuntat BO in acest caz si a spus ca este pacat?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 30.01.2012, 18:10:58
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
s-a pronuntat BO in acest caz si a spus ca este pacat?
Da, si-a afirmat clar pozitia prin scririle patristice(nu pozitia sinodului actual), le regasesti in tratatele de morala.
Singura noutate si ciudatenie din post e ca biserica nu recunoaste acesti copii. fertilizati in vitro.de unde si pana unde ideea aceasta? :O
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
ce parere aveti cadrian79 Preotul 10 04.05.2011 21:36:49
Ce parere aveti? Floar3 Generalitati 11 20.01.2010 18:08:47
Fertilizarea în vitro și înseminarea artificială au fost interzise în România ! cristiboss56 Generalitati 143 19.10.2009 17:04:40
Voi ce parere aveti? AndreiM Generalitati 12 06.10.2009 09:13:24