Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.09.2012, 23:02:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Nu trebuie sa pui la suflet. Pentru a doua varianta, e normal ca pentru un barbat necredincios, o femeie care tine la credinta reprezinta ceva ciudat. Nu trebuie sa te gandesti sa tratezi cu astfel de barbati pentru ca in timp poate ar incerca sa-ti alunge credinta din casa si din suflet.
Iar legat de chestia cu sexul, din pacate, exista o categorie in care este inclus un numar mare de barbati care se gandesc numai la acest aspect. Asta vor in primul rand de la o femeie si nu doar de la una.
Cele două cazuri se reduc, de fapt, la unul singur: acela al bărbatului necredincios. Pentru el, bineînțeles că o femeie care se duce Duminică de Duminică la biserică este habotnică. Tot habotnică este și dacă nu vrea să aibă legătură trupească. La o fecioară, o mai fi de înțeles, poate că îi e teamă sau are ceva pe creier. Dar, dacă nu mai e fecioară, e de-a dreptul enervant refuzul. Va să zică, cutărică și cu cutărescu au fost mai buni, pe ei i-ai iubit mai mult, lor le-ai cedat, pe când mie....?

În realitate, dacă excludem credința, dați-mi și mie un motiv valid pentru care un bărbat să nu se culce cu o femeie pe care o iubește.

În realitate, toată dibăcia se reduce la: cum găsești asemenea piatră prețioasă: bărbatul credincios. Miza e mare, fie și numai pentru faptul că bărbatul credincios lui Dumnezeu va fi credincios și femeii lui. El va avea, după cum spunea regretatul pr. Galeriu: "un Dumnezeu în Cer și o femeie pe pământ".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.09.2012, 23:12:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Măi Iustin, eu cred că ai venit nervos de la războaiele de pe celelalte topicuri și ai uitat să lași bâta la ușă când ai intrat aici....

Ați auzit fetelor, fuguța la rugăciune ca să activați magnetul! Nu mai căutați motive imaginare pentru întârzierile înregistrate în istovitorul proces de căutare a marii iubiri.

Oana_g78: cele mai mari handicapuri ale oamenilor sunt mândria și prostia. Dacă pe astea le tratezi la timp, alealalte încep să lucreze pentru tine. Bărbatul care te va iubi cu adevărat va fi imun la orice minciună cu funcție de seducție.

Citat:
mi s-a spus clar ca sunt habotnica (desi nici pe departe), mi s-a spus clar "de ce nu te culci cu mine"
Îmi și imaginez un dialog între tine și unu' de-ăsta căruia nu-i place să doarmă singur.

(Gigel, languros): - ...de ce nu te culci cu mine?
(Gabriela): ce întrebare-i asta, nesimțitule?
(Gigel, dezamăgit): aha, ești o habotnică!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.09.2012, 23:15:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu as vrea sa evidentiez un alt aspect. O ruda a unei bune prietene s-a casatorit de curand. Proaspata insuratica, de 26 de ani, - fata frumoasa, inteligenta, culta, dintr-o familie buna, a luat un barbat cam dubios si oricum, sub nivelul ei de educatie si de cultura. Toti din familia ei au regretat alegerea, ca prea s-a aruncat in bratele primului, maica-sa izbucnind chiar la nunta: Merita ceva mai bun!
Pana aici nimic neobisnuit. Morala vine acum: unul dintre colegii de facultate, dupa nunta: "ba, ce fraier am fost! Puteam si eu sa o curtez in facultate, ca tuturor ne placea de ea." Lor le era teama ca ea, fiind o fata frumoasa si inteligenta ii va respinge, dorindu-si pe cineva mai bun. Nu le venea sa creada ca a putut lua pe unul inferior. De fapt, ea l-a luat pe singurul om serios si indeajuns de curajos incat sa ii ceara prietenia si apoi mana. Chit ca oricare dintre ceilalti din jurul ei ar fi putut fi o pereche mai buna, daca s-ar fi manifestat cumva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.09.2012, 23:27:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Femeile isi rasfrang idealul de frumusete fizica la nivelul fetei unui barbat.Vor un zambet frumos,ochi patrunzatori,o mina hotarata.
Nu e o regula universala.

Citat:
Barbatii isi aleg partenerele in functie de proportiile fizice care sa le starneasca instinctul sexual.
Cred ca este destul de clar!!!
La fel, nu e o regula universala.
De feminitate ai auzit?

Citat:
Prea rar ai sa vezi ca o femeie inseala din cauza ca sotul s-a ingrasat!!!
N-as baga mana in foc pentru femeie.
La fel cum n-as crede ca e singurul/adevaratul motiv.

Citat:
Si inca ceva,barbatii nu ies niciodata la pensie din functia de cuceritori;chiar daca au vreo 70 de ani(stim cu totii cum arata un batranel de 70 de ani),inca se mai tin de poante...
Acum depinde si de simtul umorului pe care il are femeia.. :)

Citat:
Au un psihic ceva de speriat,nu au teama deloc de ridicol
Eu nu m-as putea lauda ca am cunoscut decat un singur personaj din asta (cu un aptetit sexual enorm) si totusi fidel unei singure femei pana la urma, chiar daca era cu 20ani mai tanara ca el, chiar daca nu erau casatoriti - i-a facut acte pe tot ce avea.

Dar na, poate tu traiesti in alt mediu :)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.09.2012, 23:33:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_g78 Vezi mesajul
Cunosc un cuplu ...de frumosi, ca sa zic asa, casatoriti din iubire, acum, dupa 10 ani si un bebe..se pregatesc de divort, de ce?!lipsuri...care mai de care, printre care cel mai mare...lipsa Bisericii si credintei din casa lor.
Nu stiu de ce multi/multe isi inchipuie ca o data ajunsi la casatorie gata, viata lor ajunge la un soi de liman si nu mai trebuie decat sa astepte pensionarea.

O casatorie in ziua de azi ajunge destul de usor sa se transforme in probleme pe langa care cele de genul "de ce nu-mi gasesc jumatatea" sunt o glumita dulce.

Problema se poate pune si asa: motivul pentru care Dumnezeu nu iti scoate in cale vreo "jumatate", este pentru ca n-ai nevoie de ea si ti-ar fi mai bine fara.
Dar daca insisti, ai sa gasesti una si ajungi intr-o mai mare sau mai mica masura si singur(a) la aceesi concluzie - era mult mai bine fara.

Last edited by AlinB; 10.09.2012 at 23:40:18.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.09.2012, 00:20:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu nu cred ca depinde atat de mult de frumusetea de tip top model faptul ca unele din noi nu ne gasim jumatatea. Nu cred ca barbatii seriosi, pe care fetele serioase ii vor ca soti, chiar pun in fata acest aspect.
As vrea sa mai adaug la ce s-a scris:
- Poate ca cele care nu sunt frumoase de pica au chiar mai multe sanse sa gaseasca un barbat bun. Daca esti prea frumoasa, risti sa dai peste unul superficial, care te ia ca sa aiba cu cine se mandri, sa-si decoreze salonul. Daca ai unele defecte sau nu esti o fruusete clasica, in schimb, macar stii ca sotul tau te iubeste pe tine, pentru tine, nu pentru frumusetea de afrodita.
- De fapt, un barbat care iubeste o femeie o vede ca pe cea mai frumoasa din lume; chiar daca, obiectiv vorbind, ea e departe de a fi un fotomodel (vorbesc din experienta ;-) Inca sunt uimita ca sotul meu crede ca sunt cea mai frumoasa din univers si sigur NU sunt)
- De fapt, cred ca conteaza mult mai mult sarmul personal si deschiderea catre altii decat frumsetea clasica; am constatat adesea asta privind la femeile din jur care aveau multi admiratori; iar sarmul presupune si o detasare, si o atitudine pozitiva fata de viata, zambetul, privirea...
Pentru cei carrora le place Dickens, amintiti-va de Frumoasa din familia cu multe fete care pana la urma nu se marita.. (din David Copperfield)
- eu nu cred ca fetele care au un handicap au un mare dezavantaj ca sunt fete (cum zicea cineva mai sus), pentru ca un barbat care iubeste are instinctul de protector.
Este mai natural decat acelasi instinct la femeie, pentru ca la femeie natural este sa aiba acest instinct fata de copii, nu fata de barbat! Fata de barbat, natural este dupa parerea mea sa vrea sa fie protejate. daca o femeie transfera acest instinct spre barbat, dupa parerea mea lucrurile risca sa nu mearga bine pana la urma.
- nu intotdeauna prima impresie e cea mai importanta; uneori sarmul lucreaza incet. Cine stie care din jurul vostru deocamdata nu va vede, pentru ca inca nu a sosit ceasul vostru, dar va va vedea intr-o zi? (iarasi vorbesc din experienta; sotul meu si cu mine la prima vedere nu ne-am placut de loc, nici fizic, iar prima impresie era plina de prejudecati)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.09.2012, 00:31:31
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Măi Iustin, eu cred că ai venit nervos de la războaiele de pe celelalte topicuri și ai uitat să lași bâta la ușă când ai intrat aici....

Ați auzit fetelor, fuguța la rugăciune ca să activați magnetul! Nu mai căutați motive imaginare pentru întârzierile înregistrate în istovitorul proces de căutare a marii iubiri.

!
:))
Si nu numai rugaciunea ,dar si maslul.
E o treaba prea serioasa , ca sa ajunga flerul propriu si cateva kilograme de rimel
Viata in general e un lucru serios , iar Dumnzeu are umor , si atunci cand esti mai singur,atunci apare darul Sau,ca sa te miri mai mult,si,coplesit,sa aduci slava.
Doar mai tarziu cand te gandesti,mai,dar ce am facut eu ca sa merit,iti amintesti de rugaciuni,si totul se lumineaza
Dumnezeu nu e asa departe de noi,el e parte din viata noastra,si stie ce avem nevoie.
Uritenia e relativa,ca si frumusetea .Increderea in noi ,in experienta noastra e iarasi relativa . Chipul trece, bunadispozitia se stinge ,inteligenta se ramoleste.
Un singur lucru ramine ,credinta ,aceatsa niciodata nu va ramine neindestulata
Cei ce emit credinta in jurul lor ,pina la urma atrag pe cine trebuie sa atraga .Asa se explica ca fete aparent urite isi gasesc jumatatea,si au mai mult 'noroc' decat cele frumoase.Credinta molipseste si partenerul si pe ceilalti
Rugati va cu incredere ,cu disperare chiar ,cu post , cu dorinta de a nu fi ca voi,si veti primi exact ceea ce va trebui sa primiti .Poate o pereche,poate nu,dar sigur veti scapa de singuratate,caci aceasta era de fapt miza,iar nu neaparat gasirea perechii
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.09.2012, 00:39:57
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Eu vorbeam la cazul general, legat de subiectul threadului. Da, se intampla si cazuri de acest gen cum ai spus tu. Legat de prima varianta cu vestimentatia, ce sa zic, poate e vorba de un barbat foarte pasionat de moda si design vestimentar. Si-o fi stabilit standardele in functie de cataloagele de moda. Nu trebuie sa pui la suflet. Pentru a doua varianta, e normal ca pentru un barbat necredincios, o femeie care tine la credinta reprezinta ceva ciudat. Nu trebuie sa te gandesti sa tratezi cu astfel de barbati pentru ca in timp poate ar incerca sa-ti alunge credinta din casa si din suflet.
Iar legat de chestia cu sexul, din pacate, exista o categorie in care este inclus un numar mare de barbati care se gandesc numai la acest aspect. Asta vor in primul rand de la o femeie si nu doar de la una.
Bucura-te ca nu ai ajuns cu ei, pentru ca n-au dat semne incipiente bune. Fii sigura ca Dumnezeu are pregatit pentru tine, alesul potrivit.
Doamne ajuta!
Am picat o data in plasa unor astfel de barbati... nu-mi mai trebuie. Langa ei nu ai parte de altceva decat de suferinta...mult mai mare decat aceea de a nu-mi gasi pe cineva. Cat despre a fi sigura: Credinta mi-a slabit cam mult, nu mai cred si nu mai sper. Doar ce va vrea Dumnezeu va fi...eu singurul lucru pe care il mai sper este sa nu cad de tot ca odinioara. Sa ne intareasca Dumnezeu pe calea cea dreapta.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.09.2012, 00:43:35
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Măi Iustin, eu cred că ai venit nervos de la războaiele de pe celelalte topicuri și ai uitat să lași bâta la ușă când ai intrat aici....
...
(Gigel, languros): - ...de ce nu te culci cu mine?
(Gabriela): ce întrebare-i asta, nesimțitule?
(Gigel, dezamăgit): aha, ești o habotnică!
Au fost cateva raspunsuri pe aici care mi-au descretit serios fruntea... va multumesc pentru simtul umorului pe care il aveti :)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.09.2012, 00:58:14
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Fii sigura ca Dumnezeu are pregatit pentru tine, alesul potrivit.
Doamne ajuta!

Oare de ce toata lumea spune asta ca pe o certitudine? Poate cineva sa-ti fagaduiasca asta?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic? gavriil Din Vechiul Testament 63 22.01.2016 22:43:56
Barbatii Anna Nunta 268 30.05.2013 18:22:26
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 13:12:39
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 16:56:47
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 12:00:44