Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 18.10.2010, 20:35:06
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

eheee..... vine al treilea razboi mondial....vine al zecelea... vine sfarsitul lumii.... asa si??? dar pana atunci e mai probabil sa vina un cutremur sa ne cada casele in cap......

TEORETIC, noi ar trebui sa traim in legea lui Dumnezeu, sa ne rugam pentru mantuire, sa fim pregatiti pentru moarte si in momentul acesteia sa plecam impacati cu noi insine.

PRACTIC, facem tot felul de afirmatii inutile si ne batem capul cu tot felul de prostii care nu se stie daca vor fi sau nu, traim in tot felul de pacate mai mari sau mai mici, barfim, suntem rai, invidiosi, criticam .... bineinteles ca putini sunt care aplica teoria, si multi care aplica practica la greu. eu una recunosc, ca din pacate, practic in fiecare zi.

asa ca.... in afara faptului ca ar trebui sa ne chinuim sa respectam teoria cu cea mai mare fidelitate, in fiecare zi, mai bine sa ne rugam ca atunci cand murim sa nu simtim durere, cum zice si la Slujba, sfarsit crestinesc si fara de rusine sa avem, si mai ales ca nu lasam durere in urma, sau sa fie cat mai mica, sa fie cat mai mult diminuata.... in rest... sa vina ce a vrea Dumnezeu sa vina.... poate doar sa mai cerem mila si indurare, sa ne ierte de pacate si sa ne mai pasuiasca putin.
__________________
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de tot ce e mai rau in lumea asta...
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.10.2010, 00:25:45
marian2u68 marian2u68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2010
Mesaje: 2
Implicit Ce vorbe de ziar propagandistic al satanismului capitalist ai insirat.

Nu e vreo fericire a avea internet sau mobil cu/fara 3G, Tentatia ruperii de Dumnezeu prin aruncarea individului intr-o lume pretinsa a fi concurentiala. Ce fals suna! Nu! Satanismul conduce politica lumii. Sionul, masonii, sataneii mai mari sau mai mici asa ca isarescu si lacheul basescu. Elitele mondiale au facut pact sa ne ucida cu orice pret in orice fel si prin orice mijloace. Dumnezeu vede si plateste. Milionul de asasinati din Irak reprezinta doar un exemplu. Nici noi nu vom avea zile excesiv de bune, dar, meritam din plin toate relele pamantului caci prea ticalosi si fara inima suntem. Nu diplomele si nici cat am furat fiecar nu va conta, ci doar dragostea de Dumnezeu si de Sfanta Treime, transpusa in viata de zi cu zi a fiecaruia. ATAT! Doamne iarta-ma!

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul
Da, lumea este într-o criză economică. Nimic nou în asta. E o criză mai forțată decît crahul financiar din 1929 pentru că s-a mers pe ideea că din moment ce nu se mai redresa situația, orice amînare a declarării crizei ar fi dus la probleme mai mari. Nu se agita nimeni înainte de 2008 pentru că magnații nu au zis nimic pînă atunci, bună dimineața, bun venit pe planeta a III-a de la soare.


Ai citit mult SF prost. Dar nu-i nimic, tu dă-i înainte cu America diavolească și cu masonii, pentru că vei avea probabil susținători în această comunitate.

„Manipularea omenirii” se face cel mai bine prin mass-media și prin religie. Și printr-un sistem precar de învățămînt.

Presupun că ar fi prea mult să te rugăm să ne furnizezi și nouă surse credibile și informații despre mecanismele asociativ-deductive pe care le-ai folosit în construirea acestor două ipoteze.

Dacă tot te deranjează așa de mult ideea că ești supravegheat de undeva de sus:

1. de ce mai folosești Internetul?
2. de ce nu te deranjează camerele de supraveghere?
3. de ce nu te deranjează GPRS-ul?
4. de ce nu te deranjează telefoanele mobile (majoritatea operatorilor de telefonie mobilă oricum știu zona aproximativă în care te afli, cît timp îți ții telefonul deschis)?



Har har har i-auzi! Oricum sînteți cu toții întăriți în credința voastră dreaptă (orthos + doxa). Ce contează într-adevăr în cazul în care ești într-o țară care intră într-un conflict armat e cîte mîini ai pe arme, nu cîte mîini se frîng în rugăciune.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.10.2010, 22:02:13
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eistein zicea ca al treilea va fi cum va fi dar in al 4-lea razboi mondial SIGUR ne vom bate cu doar bete
si pietre!:)))
Reply With Quote
  #64  
Vechi 13.12.2010, 12:05:18
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ce spunea parintele ILIE CLEOPA

- Pe noi nu ne interesează când va fi sfârsitul lumii. Asta ne interesează: "Cum am să termin eu viata?" Că Mântuitorul a spus: Iar despre ziua si ceasul acela, nimeni nu stie; nici îngerii din cer, nici Fiul ca om, ci numai Tatăl.

Dar eu de ce să mă gândesc la sfârsitul lumii, dacă eu mor mâine? Ce dacă va mai tine lumea asta o mie de ani? Cu ce mă duc eu de aici si ce-am pus eu în traistă, asta mă interesează. Că Mântuitorul a spus: Privegheati si vă rugati, că nu stiti ziua, nici ceasul!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 13.12.2010, 13:05:45
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

adevarul este ca daca regimul fanatic al Coreii de Nord va ataca Sudul, atunci SUA va interveni, poate se va angrena si China, chiar Japonia in razboi.
daca Coreea de Nord ataca cu bomba nucleara, ceea ce in cazul unui conflict in mod sigur va face, atunci SUA si Israelul vor ataca cu usurinta Iranul, in conditiile in care toata populatia Pamantului va vedea ce inseamna o bomba nucleara. Apoi Irak-ul, Afghanistanul se vor destabiliza si iata o mare conflagratie mondiala foarte probabila.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 02.02.2013, 13:48:59
Ellena501 Ellena501 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Mesaje: 10
Unhappy Coreea de Nord, Coreea de Sud, Japonia

Ma intereseaza sa gasesc niste rugaciuni ortodoxe pentru pacea natiunilor aflate in conflict !
Sunt in panica, ma doare sufletul ingrozitor, din cauza ultimelor stiri despre legea martiala instituita in Coreea de Nord, mai ales ca in ultimul timp am studiat mult cultura poporului din sud si mi s-ar rupe inima daca s-ar intampla ceva pe acolo, apoi nici civilii din nord nu-s de vina pentru nebuniile dictatorilor Deja tremur toata ! Ce pot face eu ? Vreau sa stiu ca am putut face ceva pentru evitatea unor catastrofe ... Ajutor !
Reply With Quote
  #67  
Vechi 02.02.2013, 20:27:58
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Cel de-al 3-lea razboi mondial: foarte curand?!

In primul rand, e bine sa incerci sa te linistesti, si pentru aceasta e bine intai sa te rogi (aici poti discuta cu un preot, care poate sa te sfatuiasca mai exact in privinta asta!), iar apoi cu ajutorul celor apropiati- prieteni, familie, sot, etc sa incerci sa te gandesti si la altceva si apoi prin activitatile obisnuite (servici, socializare, etc) sa te bucuri de viata!

Daca e sa ne referim strict la situatia geopolitica de pe plan mondial, astazi principalele conflicte si 'razboaie" sunt cele economice! Razboiul- in intelesul sau clasic de confruntare militara- s-a estompat, astazi principalele conflicte fiind pentru obtinerea de materii prime (hidrocarburi, minereuri, etc) si pentru acapararea pietelor de desfacere!
Conflictele militare locale care mai apar izbucnesc tot din aceste motive!

Pentru obtinerea controlului politic se urmareste in primul rand obtinerea controlului economic si financiar! Daca aceste obiective sunt atinse nu mai este necesara interventia militara!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 03.02.2013, 09:29:47
Ellena501 Ellena501 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In primul rand, e bine sa incerci sa te linistesti, si pentru aceasta e bine intai sa te rogi (aici poti discuta cu un preot, care poate sa te sfatuiasca mai exact in privinta asta!)
Multumiri pentru sfat !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al treilea razboi mondial?Rusia e vinovata de drama Poloniei? tigerAvalo9 Generalitati 95 20.12.2013 08:19:09
Foarte important si foarte grav ... mc2009 Homosexualitatea 28 01.06.2011 19:28:25
Vine al treilea razbel mondial! mihailt Generalitati 81 18.10.2010 17:31:18
In curand vom primi binecuvantarea Domnului!!! vama9 Nunta 7 03.05.2010 15:34:17