Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.07.2011, 01:15:07
adiculetz adiculetz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Mesaje: 1
Implicit pt acel nimeni cherub!!!

in primul rand Doamne iarta l caci nu stie ce spune!!!
prietene..., ori te afli intr o eroare totala,ori a intrat sarsaila in tine si nu sti ce vb, ori esti foarte prost! Pai u ai curaj sa aduci asemeni jigniri unui sfant pe pamant? unui inger al lui Dumnezeu?
Idiotule, eu nu l am cunoscut personal dar am auzit de minunile pe care Dumnezeu le savarseste prin acest parinte(parintele Gabriel),am venit la mormant pt ca am av o pr f grava d sanatate cu tata si rugaciunile noastre au fost primite de Dumnezeu prin intermediul parintelui si tata s a vindecat ca si cum nici nu ar fi fost vreodata bolnav. Sotia prietenului meu pe care l am adus sa se roage deasemeni la mormant s a vindecat prin minune Dumnezeiasca de o boala foarte rara si grea aceea de coagulare a sangelui. Am trimis deasemeni doi frati care s au rugat pt tatal lor care bause alcool etilic si era ca si mort iar acum e sanatos... si alte minuni!
Iti sugerez dak nu ai ce face sa pui mana la munca sau dak sti sa citesti sa inveti ceva util. Ca sa nu mai zic de pseudonimul ales de tine care inseamna:CHERÚB s. m. 1. (în arta asiriană) figură compozită a geniului păzitor al Soarelui, un taur cu cinci picioare, cu figură umană și cu coadă de leu. 2. figură decorativă de copil înaripat, în mobila și arta decorativă a Renașterii italiene. (< fr. chérub). Deci cred k esti un nimeni care ai dori sa t afirmi... dar ti am spus mai sus ce ai putea face intr adevar util.
Cere ti iertare parintelui ... mizerie fara suflet sau mai bine zis vandut diavolului caci alceva nu esti, dekt o mizerie!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.04.2012, 05:18:02
IULIAGP IULIAGP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2010
Mesaje: 2
Implicit Despre preotul gabriel nicu

Nu am timp sa citesc toate postarile si nici nu vreau…Ceea ce doresc sa subliniez acum, aici si cu glas raspicat: AM CUNOSCUT PERSONAL ACEST PREOT. L-am cunoscut intr-un moment de cumpana al vietii mele, cand ma zbateam intre viata si moarte si simplul fapt ca am mers la Maslurile de sanatate ce le oficia impreuna cu alti preoti in orasul meu natal(Masluri la care am participat si in alte ocazii la diferite biserici si manastiri), AM SIMTIT PUTEREA LUI…Initial am crezut ca e doar o parere si sceptica dar increzatoare in acelasi timp, am revenit…M-a uimit simplitatea acestui preot dar in acelasi timp si felul diferit de a fii…ce nici astazi nu stiu cum sa-l definesc. Am fost si la biserica lui din Boranesti,unde m-am cazat 5 zile, participand astfel la slujbele Sf. Maslu si Sf. Liturghie. D-AU MARTURIE ca acest preot era vazator cu duhul, astfel nu ar fi putut sa stie un pacat pe care mi l-a zis de fata cu persoanele sale de incredere, ce-l insoteau …Si nu era preotul meu duhovnic, drept care nu avea de unde sa stie acest secret al meu…Pot certifica ca slujbele la care am participat m-au ajutat sa-mi continui viata, ba chiar sa ajung sa ocup un post de conducere intr-o firma foarte cunoscuta in Romania, dar cum , ca fiecare cand isi vede sacii incarcati in caruta, uita de Dumnezeu, si apoi se intreaba de ce nu-i mai merge bine…Abia acum am descifrat intrebarea pe care parintele mi-a pus-o cand inainte de a-mi pierde postul ( pot spune ca intr-o situatie neclara) m-a intrebat ce partid imi dadu-se acest post???, asa cum numai el putea sa-ti puna astfel de intrebari cu talc…dar putin intelese de oamenii saraci cu duhul, cum de altfel eram si eu…Din pacate, plecarea mea din tara de mai bine de 10 ani si ruperea legaturilor cu tot ce tine de ea…m-a indepartat atat de acest preot cu o putere rar intalnita si cu tristete am aflat ca s-a stins din viata…asa cum de multe ori o spunea la slujbele ce le oficia. Dumnezeu sa-l odihneasca!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.05.2013, 00:03:58
Eyrini Eyrini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2013
Mesaje: 10
Implicit

Nu vreau sa-l judec pe pr Gabriel, dar am tot dreptul sa fiu sceptica cu privire la sfintenia Sa, deoarece in primul rand se pare ca acea carte despre minunile lui intitulata " Pr Gabriel, un om indumnezeit prin har" nu a primit de fapt binecuvantarea IPS Calinic si a marelui duhovnic al neamului Pr Iuistin Parvu si nu a fost scrisa in colaborarea cu pr Nicoale Tanase un preot cu adevarat exceptional.Stiu ca s-a comentat mult la acel moment despre oprirea de la slujire a pr N. Tanase pe motiv ca si-ar fi dat acordul pt o carte eretica. Se comenta atunci ca i s-a facut o inscenare pr Tanase. Acum am aflat despre ce carte era vorba, anume despre aceasra carte despre minunile acestui preot. In al doilea rand pr Iustin are dreptate un crestin adevarat nu trebuie sa umble dupa minuni ci sa se lupte pana la sange cu patimile sale, si asta este adevarata invatatura ortodoxa. Deci nu trebuie sa ne concentram pe spectaculos pe supranatural. Ori eu am observat la ucenicii pr Gabriel,printre care si o foarte buna prietena a mea, ca ei nu stiu sa vorbeasca altceva decat despre minunile acestui pr Gabriel, si ajung chiar pana la obsesie de-si umplu peretii caselor cu poze cu el, si mai putin cu icoane.Acesti ucenici vorbesc mai mult de acest pr drag lor decat de Dumnezeu si asta mi se pare ca duce mai degraba spre idolatrie. Pe primul loc pt fiecare treb sa fie Dumnezeu, apoi Maica Domnului, apoi Sfintii, apoi vedete duhovnicesti inca necanonizate. Am rasfoit si eu aceasta carte si am intalnit lucruri ciudate, chiar neortodoxe ce inclina mai mult spre sentimentalism sectar decat spre invatatura duhovniceasca, patristica a Sfintilor Parinti. Dumnezeu sa ma ierte, dar nadajduiesc ca o va face, pt ca indoielile mele cu privire la acest pr Gabriel sunt justificate, pt ca porunca Lui este de a nu crede orbeste in cineva, ci de a cerceta duhurile pt a vedea daca sunt de la El sau nu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.06.2013, 10:48:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eyrini Vezi mesajul
Nu vreau sa-l judec pe pr Gabriel, dar am tot dreptul sa fiu sceptica cu privire la sfintenia Sa, deoarece in primul rand se pare ca acea carte despre minunile lui intitulata " Pr Gabriel, un om indumnezeit prin har" nu a primit de fapt binecuvantarea IPS Calinic si a marelui duhovnic al neamului Pr Iuistin Parvu si nu a fost scrisa in colaborarea cu pr Nicoale Tanase un preot cu adevarat exceptional.Stiu ca s-a comentat mult la acel moment despre oprirea de la slujire a pr N. Tanase pe motiv ca si-ar fi dat acordul pt o carte eretica. Se comenta atunci ca i s-a facut o inscenare pr Tanase. Acum am aflat despre ce carte era vorba, anume despre aceasra carte despre minunile acestui preot. In al doilea rand pr Iustin are dreptate un crestin adevarat nu trebuie sa umble dupa minuni ci sa se lupte pana la sange cu patimile sale, si asta este adevarata invatatura ortodoxa. Deci nu trebuie sa ne concentram pe spectaculos pe supranatural. Ori eu am observat la ucenicii pr Gabriel,printre care si o foarte buna prietena a mea, ca ei nu stiu sa vorbeasca altceva decat despre minunile acestui pr Gabriel, si ajung chiar pana la obsesie de-si umplu peretii caselor cu poze cu el, si mai putin cu icoane.Acesti ucenici vorbesc mai mult de acest pr drag lor decat de Dumnezeu si asta mi se pare ca duce mai degraba spre idolatrie. Pe primul loc pt fiecare treb sa fie Dumnezeu, apoi Maica Domnului, apoi Sfintii, apoi vedete duhovnicesti inca necanonizate. Am rasfoit si eu aceasta carte si am intalnit lucruri ciudate, chiar neortodoxe ce inclina mai mult spre sentimentalism sectar decat spre invatatura duhovniceasca, patristica a Sfintilor Parinti. Dumnezeu sa ma ierte, dar nadajduiesc ca o va face, pt ca indoielile mele cu privire la acest pr Gabriel sunt justificate, pt ca porunca Lui este de a nu crede orbeste in cineva, ci de a cerceta duhurile pt a vedea daca sunt de la El sau nu.
Dupa modul cum scrii, semeni foarte mult cu userul mariamargareta, un user care a fost banat si care avea alergie la parintele Gabriel Nicu.Tu vei raspunde penru ce ai scris.

Stai linistita, ca se va gasi cineva sa cerceteze si duhul cu care ai scris tu comentarii denigratoare despre parintele Gabriel Nicu pe diverse forumuri. Tu poti sa-l cinstesti sau nu, dar nu te poti substitui nici lui Dumnezeu, nici crestinilor care au evlavie la Parintele Gabriel Nicu.

Cartea cu pricina a fost postata pe internet din evlavie, a fost subliniata, a circulat din mana in mana, e lucratoare, a intors oameni la credinta si a intarit duhovniceste pe multi. Tu nu vezi ca nu-l poti opri pe Dumnezeu s-o raspandeasca? Tu nu vezi ca exista o putere mai mare decat tine care a binecuvantat aceasta carte?


Parintele Gabriel Nicu continua sa ne povatuiasca si fara ,,binecuvantarea'' ta.

Nu cumva ai si alte motive de ura indreptate impotriva acestei carti? Stiu ca exista persoane care au scris carti despre parintele Gabriel care nu privesc cu ochi buni succesul acestei carti. Esti cumva una dintre ele?

Iti reamintesc ca, in data de 1 iulie 2013, se implinesc opt ani de la plecarea parintelui. Slujba de pomenire a parintelui va avea loc sambata, 29 iunie, 2013. Du-te si spune-le crestinilor ce-ai scris pe forum. Dumnezeu sa-ti aduca pace in suflet.

Last edited by antoniap; 26.06.2013 at 10:52:48.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.06.2013, 12:30:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Iustin, Dumnezeu sa-l odihneasca cu sfintii, a spus ca atat timp cat va trai nu va spune adevarul despre parintele Gabriel Nicu. Erau intr-un duh si au marturisit aceleasi lucruri.

Parintele Iustin stia ce scrie in carte cu un an inainte de aparitia acesteia. Se gandea cum s-o strecoare pe piata. Nici eu n-am spus asta cat timp parintele Iustin a fost in viata. In schimb, m-am bucurat ca dupa 2008, parintele Iustin a redobandit curajul marturisirii.

Acum, cand stiu ce scrie in carte si stiu ce a marturisit si parintele Iustin Parvu, nimeni nu ma poate convinge ca mesajul urmator ii apartine parintelui Iustin Parvu. Mesaj din partea parintelui Iustin Parvu referitor la o grava impostura ...


O alta situatie penibila s-a creat atunci cand parintele Nicolae Tanase era compatimit pentru ca a fost caterisit din pricina ca si-a dat acordul pentru publicarea acestei carti, iar el habar nu avea despre asta!

Ma voi ruga amandurora.

Last edited by antoniap; 26.06.2013 at 13:36:02.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.06.2013, 17:23:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Parintele Iustin, Dumnezeu sa-l odihneasca cu sfintii, a spus ca atat timp cat va trai nu va spune adevarul despre parintele Gabriel Nicu. Erau intr-un duh si au marturisit aceleasi lucruri.
Dar a promis si ca va spune minciuni?
Ca asa reiese din ce ai scris tu.

Citat:
Parintele Iustin stia ce scrie in carte cu un an inainte de aparitia acesteia. Se gandea cum s-o strecoare pe piata.
"Strecoare" dar ce, e material de contrabanda?
Sau datorita continutului dubios?

Citat:
In schimb, m-am bucurat ca dupa 2008, parintele Iustin a redobandit curajul marturisirii.
Deci, pe alte topice, parintele Iustin in sus, parintele Iustin in jos, om extraordinare, incoruptibil, etc. iar aici e fricos si mincinos.

Interesanta atitudine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.06.2013 at 17:48:29.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.06.2013, 19:01:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar a promis si ca va spune minciuni?
Ca asa reiese din ce ai scris tu.



"Strecoare" dar ce, e material de contrabanda?
Sau datorita continutului dubios?



Deci, pe alte topice, parintele Iustin in sus, parintele Iustin in jos, om extraordinare, incoruptibil, etc. iar aici e fricos si mincinos.

Interesanta atitudine.
Lucrurile trebuie privite nuantat. Tu crezi ca oamenii sfinti nu au si caderi? Ba da. Daca alti calugari si pustnici ne-au spus sa avem rabdare, caci Dumnezeu nu someaza, apoi am crezut si am facut intocmai.

In momentul in care a aparut cartea parintelui Gabriel, au aparut si doua carti dedicate parintelui Iustin, scrise de aceeasi editura. ,,Ciudatenia" era ca aceea a parintelui Gabriel cel putin in Bucuresti se vindea foarte bine.

Inainte de 2008, da, parintele Iustin era un pic mai ,,ascultator'' si mai fricos. Prin voia lui Dumnezeu, cartea despre parintele Gabriel a ajuns la un fiu duhovnicesc al parintelui Iustin si de acolo la parintele Iustin, prin 2007. Cartea a stat la editura pana in ianuarie 2008, cand editorul a spus ca, da, parintele Iustin s-a hotarat ca e momentul s-o ,,strecoare'' pe piata. De ce s-o ,,strecoare''? O marturisire de credinta presupune oarece pregatire, momente de sovaire, nu e chiar asa de simplu, mai ales cand ai vrea sa fii in relatii bune cu superiorii, dar si cu credinciosii care deja te divinizeaza. Iar in aceasta carte, pe langa minuni, se ia atitudine impotriva unor aspecte care pot fi imbunatatite atat in viata crestinului cat si in Biserica in general. Cam dur, cu limbaj de seminarist, dar cu multa franchete si cu mult curaj.

Mesajul parintelui Iustin a fost primit cu multa ingaduinta de crestinii parintelui Gabriel, care nu stiau exact ce se intampla, dar au inteles ca trebuie sa aiba rabdare si atat, fiind deprinsi cu ispitele mari.

Mai tarziu, prin 2009, ne-am dat seama ca Dumnezeu lucreaza tainic si prin parintele Iustin. Reactiile cititorilor la oprirea difuzarii cartii precum si accidentul Patriarhului Daniel si incercarea de asasinare a parintelui Iustin, toate petrecute in 2008, l-au ajutat sa inteleaga pe parintele Iustin ca romanii mai au si alte asteptari de la el, ca de la unul care a suferit pentru credinta ortodoxa: s-o apere cu autoritatea castigata prin suferinta indelungata, in inchisori.

In aceste conditii, este importanta marturisirea de credinta pe care o face parintele Iustin, lucru pe care si parintele Gabriel l-a anticipat. Asadar, prin cartea despre parintele Gabriel, Dumnezeu l-a rechemat tainic la marturisire pe parintele Iustin.

Ce e important? Orgoliile noastre? Nu. E important acest curaj al marturisirii care este un castig pentru neamul romanesc. Parintele Gabriel Nicu lucreaza, asadar, indiferent daca vedem sau nu.

Last edited by antoniap; 27.06.2013 at 19:07:45.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.07.2013, 18:47:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci parintele Iustin nu e infailibil, parintele Iustin poate fi si fricos cand ne convine noua.

Atunci de ce pe alte topicuri, alea unde promovezi Cipofobia, incerci sa ne convingi exact contrariul, ca parintele Iustin nu poate gresi, ca "marii duhovnici" nu pot gresi si ca ei sunt modele de curaj a marturisirii, etc.?

Am mai cunoscut 2 fosti ucenici (se pare) a acestui parinte (Gabriel) si care in mod straniu manifesta (pe langa diverse devieri) aceeasi idolatrie fata de parintele Iustin desi se pare ca in sinea lor in respecta doar atat cat au ei nevoie sa il respecte, doar atat cat le convine sa-l respecte.

Ma intreb daca aveau nevoie cu adevarata de parintele Iustin sau doar aveau nevoie sa stie ca au in palmares "un mare duhovnic".

Despre restul, dupa ce citesc cartea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.07.2013, 21:29:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci parintele Iustin nu e infailibil, parintele Iustin poate fi si fricos cand ne convine noua.

Atunci de ce pe alte topicuri, alea unde promovezi Cipofobia, incerci sa ne convingi exact contrariul, ca parintele Iustin nu poate gresi, ca "marii duhovnici" nu pot gresi si ca ei sunt modele de curaj a marturisirii, etc.?

Am mai cunoscut 2 fosti ucenici (se pare) a acestui parinte (Gabriel) si care in mod straniu manifesta (pe langa diverse devieri) aceeasi idolatrie fata de parintele Iustin desi se pare ca in sinea lor in respecta doar atat cat au ei nevoie sa il respecte, doar atat cat le convine sa-l respecte.

Ma intreb daca aveau nevoie cu adevarata de parintele Iustin sau doar aveau nevoie sa stie ca au in palmares "un mare duhovnic".

Despre restul, dupa ce citesc cartea.


Eu nu promovez nimic, pentru ca nu am nimic de vanzare. Pur si simplu, in calitate de crestina, imi exprim ingrijorarea in legatura cu actele biometrice. Asa am citit, asa mi s-a spus si, daca mi se iveste ocazia, asa spun si eu. Cu simplitate.


Nici parintele Gabriel Nicu si nici parintele Justin Parvu nu sunt niste idoli. Ei sunt in primul rand niste oameni care s-au luptat cu diverse ispite, ca orice crestin. Daca exista marturii privind sfintenia lor, asta inseamna ca sfintenia ne este accesibila si ca Hristos, Care S-a rastignit pentru noi, ne iarta greselile daca ne pocaim si ne asteapta pe Cruce si pe noi, spre slava Sa.

,,Dobandirea Duhului Sfant este scopul vietuirii crestine'', spunea Sfantul Serafim de Sarov.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.07.2013, 04:26:45
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Parintele Iustin Parvu a marturisit mereu. Eu nu prea cred ca dupa ani de chinuri in temnitele comuniste si marturisire cu curaj, Parintele se temea sa marturiseasca. Toti cei care au fost prin acele chinuri in comunism au fost curajosi, si cine a supravietuit acei ani, a ramas la fel de curajos. Stiu ca Dumnezeu este cu ei. Credinta ortodoxa se marturiseste cel mai bine prin fapte, nu prin vorbe, iar Parintele Iustin asta a facut.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Gabriel Nicu ionela7 Generalitati 73 21.06.2013 23:48:33
Parastas de 2 ani Roxuta Rugaciuni 5 29.03.2011 16:43:45
Parastas FedorE Generalitati 22 15.06.2010 11:49:48
Nicu Wagner..cantari crestine tigerAvalo9 Resurse ortodoxe on-line 40 05.04.2009 21:16:31
Cine este vizionarul Gabriel(Gavriil)? dan_ion Vrajitoria 85 14.11.2008 10:47:08