Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2013, 16:59:13
bahmudales bahmudales is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.06.2013
Mesaje: 1
Implicit Situatie delicata

Situatia este in felul urmator:
Mama, o persoana foarte credincioasa, merge in fiecare Duminica si in fiecare zi de sarbatoare la biserica din sat. Dupa finalizarea slujbei si golirea bisericii mai ajuta si la curatenie.
Acum ceva timp, mama a fost suspectata ca ar fi furat 50 de lei de la lumanari, lucru bineinteles ce nu este adevarat. La o discutie pe care a avut-o cu preotul, mama i-a spus ca nu a luat ea banii, la care acesta a raspuns: "Da, dar banii tot lipsesc". Dupa aceasta discutie, mama a observat ca este data la o parte de la treburile din biserica sau chiar urmarita prin biserica (ca nu cumva sa fure).
In tot acest timp ea a trait cu sentimentul ca preotul crede ca ea a luat banii.
Dupa ce mi-a povestit aceasta situatie, am indrumat-o sa mearga sa vorbeasca din nou cu preotul pentru a clarifica acest subiect.
Mama a mers sa discute cu preotul din nou si a incercat sa-i explice ca nu a luat ea banii, dar acesta a perceput ca mama a venit sa se scuze si a spus ca cine se scuza de fapt se acuza dupa care i-a spus mamei ca aceasta i-a tinut ura in aceasta perioada ca nu se mai poate impartasi.
A mai trecut ceva timp, iar mama a fost la spovedanie. In timpul spovedaniei mama si-a cerut iertare daca i-a gresit cu ceva legat de aceasta situatie, dar raspunsul preotului a fost urmatorul:
"Sa nu mai vii la mine la spovedanie, ca nu te mai suport."

Acum, intrebarile mele sunt:
1. A gresit mama asa de rau incat preotul nu s-a mai putut spovedi in acea zi?
2. Este normal sau conform legilor bisericesti ca singurul preot din sat sa alunge un credincios de la spovedanie si sa-l trimita sa-si gaseasca alt duhovnic?
  #2  
Vechi 29.06.2013, 20:07:43
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bahmudales Vezi mesajul
Situatia este in felul urmator:
Mama, o persoana foarte credincioasa, merge in fiecare Duminica si in fiecare zi de sarbatoare la biserica din sat. Dupa finalizarea slujbei si golirea bisericii mai ajuta si la curatenie.
Acum ceva timp, mama a fost suspectata ca ar fi furat 50 de lei de la lumanari, lucru bineinteles ce nu este adevarat. La o discutie pe care a avut-o cu preotul, mama i-a spus ca nu a luat ea banii, la care acesta a raspuns: "Da, dar banii tot lipsesc". Dupa aceasta discutie, mama a observat ca este data la o parte de la treburile din biserica sau chiar urmarita prin biserica (ca nu cumva sa fure).
In tot acest timp ea a trait cu sentimentul ca preotul crede ca ea a luat banii.
Dupa ce mi-a povestit aceasta situatie, am indrumat-o sa mearga sa vorbeasca din nou cu preotul pentru a clarifica acest subiect.
Mama a mers sa discute cu preotul din nou si a incercat sa-i explice ca nu a luat ea banii, dar acesta a perceput ca mama a venit sa se scuze si a spus ca cine se scuza de fapt se acuza dupa care i-a spus mamei ca aceasta i-a tinut ura in aceasta perioada ca nu se mai poate impartasi.
A mai trecut ceva timp, iar mama a fost la spovedanie. In timpul spovedaniei mama si-a cerut iertare daca i-a gresit cu ceva legat de aceasta situatie, dar raspunsul preotului a fost urmatorul:
"Sa nu mai vii la mine la spovedanie, ca nu te mai suport."

Acum, intrebarile mele sunt:
1. A gresit mama asa de rau incat preotul nu s-a mai putut spovedi in acea zi?
2. Este normal sau conform legilor bisericesti ca singurul preot din sat sa alunge un credincios de la spovedanie si sa-l trimita sa-si gaseasca alt duhovnic?
Intr-adevar este o situatie delicata. Acum cativa ani am fost si eu invinuita pe nedrept si prigonita. Am mers la manastiri, m-am spovedit la alti preoti, am fost oprita sa merg la acea biserica si am considerat ca tot ce mi se intampla este o incercare, o ispita. Se spune ca atunci cand ti se inchide o usa Dumnezeu iti deschide alte usi. Este cat se poate de adevarat.
Daca nu este vinovata eu zic sa mearga le protopopul de care apartine biserica si sa-i explice (la spovedanie) situatia si oprirea de la spovedanie.
Sfantul Mina este mare facator de minuni si folositor in astfel de situatii. Ar fi bine sa ceara ajutorul lui!
  #3  
Vechi 29.06.2013, 23:23:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este o ispita ingaduita de Dumnezeu cu un rost. Poate ca va observa rostul acestei ispite mai tarziu. Astfel de ispite vin de la cine ne asteptam mai putin, ca sa ne doara. Asa lucreaza necuratul. Totusi sa ne amintim de cate ispite au parte toti cei care vor sa se mantuiasca.

Sfanta Teodora din Alexandria, ajungand intr-o manastire de calugari si tainuind ca este femeie, a fost acuzata de o fata cu moravuri usoare ca a lasa-o insarcinata!!!
Sfanta a acceptat invinuirea si a crescut copilul acesteia in umlinte.

Poate apela la un alt duhovnic sau poate sa-i spuna preotului ca rabda pentru Dumnezeu aceasta nedreptate. Intre timp, sa-i multumeasca lui Dumnezeu pentru aceasta ispita si sa nu se mai tulbure. Sa stea mai retrasa, chiar ultima, si sa se roage. Dumnezeu lucreaza, dar uneori si noi pur si simplu trebuie sa rabdam ispita, pentru smerenie.
  #4  
Vechi 29.06.2013, 23:48:59
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Sa-mi fie cu iertare dar eu cred ca e trol.
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
  #5  
Vechi 30.06.2013, 00:18:41
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

F. frumos exemplul cu Sf. Teodora alexandrina dar nedus pina la capat .
Inca de la inceput, parerea mea, este ca mama trebuia sa puna cei 50 de lei lipsa, sa se stinga astfel discordia si apoi sa il lase pe Dumnezeu sa lucreze si sa arate nevinovatia mamei. Dar staruind ea sa-si faca dreptate (greseala pe care o fac marea majoritate a oamenilor) atunci Dumnezeu a fost dat laoparte si de acolo in colo au continuat si mai mult necazurile .
De fiecare data oamenii trebuie sa faca tot ceea ce tine de ei si de acolo in colo sa il lase pe Dumnezeu sa lucreze.
Pai in exemplul cu Sf. Teodora, cum a procedat aceasta ? Ce usor ii era numai sa isi arate puieptul si intelegeau toti ca o femeie nu poate necinsti o alta femeie. Dar ea a cautat altceva, a vrut altceva.
Cind ti mortis sa iti faci sigur dreptate nu se stie nici odata cum iese pina la capat . Uneori, tu ca om, nu vei mai putea toata viata sa iti dovedesti nevinovatia si sa schimbi parerile oamenilor despre tine .
Asa se intimpla cind te substitui lui Dumnezeu .
De aceea, indemnurile parintilor bisericii, avind la baza cuvintul Evangheliei de la Matei cap.V-VI, spun ca un ortodox nu are ce cauta nici macar la tribunal ca sa isi faca dreptate, pt. ca nu v-a gasi dreptate la oameni si in judecata lor : "...de va va sili cineva sa mergi o mila cu el, tu mergi doua si de va voi cineva sa-ti ia haina de pe tine, da-i si camasa... si impaca-te cu pirisul tau cit esti cu el pe cale, ca nu cumva acesta sa te dea pe mina judecatorului iar acesta la temicer, ca adevarat zic, pina nu vei da si ultimul banut, nu vei fi izbavit !
Si inca suntem invatati : iubiti pe vrasmasii vostrii, binecuvintati pe cei ce va blesteama, rugati-va pt. cei ce va prigonesc..."
Invatatura avem destula, numai sa vrem sa si ascultam de ea. Cind nu ascultam, ne sare dracul in fata tot cind vrea si cum vrea el !

NB: nu este exclus sa fie trol !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #6  
Vechi 30.06.2013, 00:38:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Foarte ne-naturala povesta.
Cam prost cu imaginatia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #7  
Vechi 30.06.2013, 00:45:02
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

NB: nu este exclus sa fie trol !
Sa nu ne pierdem increderea in preotii nostri! Un preot crede in veridicitatea spovedaniei iar un credincios, stiind ca se spovedeste stramb e constient ca Dumnezeu vede tot! Nu cred ca vreun preot te poate opri de la spovedanie pentru o suspiciune.
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
  #8  
Vechi 30.06.2013, 06:55:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bahmudales Vezi mesajul
...
1. A gresit mama asa de rau incat preotul nu s-a mai putut spovedi in acea zi?
2. Este normal sau conform legilor bisericesti ca singurul preot din sat sa alunge un credincios de la spovedanie si sa-l trimita sa-si gaseasca alt duhovnic?
1-Nu a greșit cu nimic.
2. Nu e conform legilor bisericești, dar conducătorul parohiei e preotul și asta îi dă o mare libertate.
Fratele zaharia a răspuns foarte frumos.
Și Iisus Hristos pe nedrept a fost rugat ”să Se ducă” din ținutul Gadarenilor după ce l-a salvat pe un posedat păgubind însă satul de 2000 de porci.
17. Și ei au început să-L roage să se ducă din hotarele lor.(Mc5,17)
Și El S-a dus.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
F. frumos exemplul cu Sf. Teodora alexandrina dar nedus pina la capat .
Inca de la inceput, parerea mea, este ca mama trebuia sa puna cei 50 de lei lipsa, sa se stinga astfel discordia si apoi sa il lase pe Dumnezeu sa lucreze si sa arate nevinovatia mamei. Dar staruind ea sa-si faca dreptate (greseala pe care o fac marea majoritate a oamenilor) atunci Dumnezeu a fost dat laoparte si de acolo in colo au continuat si mai mult necazurile .
De fiecare data oamenii trebuie sa faca tot ceea ce tine de ei si de acolo in colo sa il lase pe Dumnezeu sa lucreze.
Pai in exemplul cu Sf. Teodora, cum a procedat aceasta ? Ce usor ii era numai sa isi arate puieptul si intelegeau toti ca o femeie nu poate necinsti o alta femeie. Dar ea a cautat altceva, a vrut altceva.
Cind ti mortis sa iti faci sigur dreptate nu se stie nici odata cum iese pina la capat . Uneori, tu ca om, nu vei mai putea toata viata sa iti dovedesti nevinovatia si sa schimbi parerile oamenilor despre tine .
Asa se intimpla cind te substitui lui Dumnezeu .
De aceea, indemnurile parintilor bisericii, avind la baza cuvintul Evangheliei de la Matei cap.V-VI, spun ca un ortodox nu are ce cauta nici macar la tribunal ca sa isi faca dreptate, pt. ca nu v-a gasi dreptate la oameni si in judecata lor : "...de va va sili cineva sa mergi o mila cu el, tu mergi doua si de va voi cineva sa-ti ia haina de pe tine, da-i si camasa... si impaca-te cu pirisul tau cit esti cu el pe cale, ca nu cumva acesta sa te dea pe mina judecatorului iar acesta la temicer, ca adevarat zic, pina nu vei da si ultimul banut, nu vei fi izbavit !
Si inca suntem invatati : iubiti pe vrasmasii vostrii, binecuvintati pe cei ce va blesteama, rugati-va pt. cei ce va prigonesc..."
Invatatura avem destula, numai sa vrem sa si ascultam de ea. Cind nu ascultam, ne sare dracul in fata tot cind vrea si cum vrea el !
...
Citind întregul șir de mesaje, nici nu mi-a dat prin cap că un asemenea caz ar fi atât de ieșit din comun încât să intru la bănuieli
Ai încheiat postul tău, frate zaharia, cu o remarcă ce umbrește sfatul foarte frumos pe care l-ai dat inițiatorului acestui topic, pentru că, indiferent dacă e trol sau nu, sfat mai bun(dpmdv) nu poate fi altul.
Am eliminat deci din mesajul tău numai ce nu folosește, foarte puțin.

Last edited by Demetrius; 01.07.2013 at 06:48:40.
  #9  
Vechi 30.06.2013, 07:41:19
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit ha,ha,ha !!!

bahmudales bahtalo ave romales !!! (ha,ha,ha !!!)
  #10  
Vechi 30.06.2013, 14:25:40
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1-Nu a greșit cu nimic.
2. Nu e conform legilor bisericești, dar conducătorul parohiei e preotul și asta îi dă o mare libertate.
Fratele zaharia a răspuns foarte frumos.
Și Iisus Hristos pe nedrept a fost rugat ”să Se ducă” din ținutul Gadarenilor după ce l-a salvat pe un posedat păgubind însă satul de 2000 de porci.
17. Și ei au început să-L roage să se ducă din hotarele lor.(Mc5,17)
Și El s-a dus.

Citind întregul șir de mesaje, nici nu mi-a dat prin cap că un asemenea caz ar fi atât de ieșit din comun încât să intru la bănuieli
Ai încheiat postul tău, frate zaharia, cu o remarcă ce umbrește sfatul foarte frumos pe care l-ai dat inițiatorului acestui topic, pentru că, indiferent dacă e trol sau nu, sfat mai bun(dpmdv) nu poate fi altul.
Am eliminat deci din mesajul tău numai ce nu folosește, foarte puțin.
Iti multumesc pt. aprecieri si pt. ingaduinta !
O conduita buna, intotdeauna il face pe om placut !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare