Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2016, 19:41:42
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit In sfarsit stim cum functioneaza gravitatia!

http://www.bbc.com/news/science-envi...e=news_central

Woohoo!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2016, 19:51:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pare mai curand un delir post stiintific in care gauri negre se contopesc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2016, 20:40:23
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Although people have made LIGO-type detectors since the '70s, the first large scale ones only came into operation around 2000. Our first generation of LIGO ran from 2002 to 2010. We knew that that detector didn't have a great chance at detecting signals, but we wanted experience with the technology and the engineering challenges. We searched, but we didn't find anything.

But we are just now finishing up the instillation of the second generation detector. And we expect that, starting late next year, we'll be able to directly detect gravitational waves for the first time. We estimate that we'll have at least several detections per year, and that there will be some that will come in with enough signal amplitude that we'll be able to use those gravitational waves to do some very interesting astrophysics.


LIGO sus LIGO jos, repeți același cuvânt ca un disc stricat dar habar nu ai cum funcționează sau despre ce este vorba.
Sunt zeci de studii noi despre acest subiect „Unde gravitaționale” și tu nu ști altceva decât să dai copy/paste la acel link de pe wiki care descrie practic un experiment.
Amuzant cum acum 2 ani am discutat despre acest subiect și un coleg de pe forum a jurat in sus și în jos că nu există unde gravitaționale pentru că LIGO nu a găsit nimic ba chiar a ignorat complet faptul că urmează LIGO „2.0” un detector mult mai puternic.

Era clar că la un moment dat se va confirma existența undelor gravitaționale singura problemă era aparatura. Toate dovezile indirecte confirma deja acest lucru.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2016, 20:55:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Urmeaza MIGO si XIGO 1,2 si 3 care probabil vor descoperi alte lucruri interesante. Toate la timpul lor. Banii sa curga.

Cine si unde a scris ca nu ar exista unde gravitationale ? Si cum ii dovedesti ca exista ? Doar pentru ca unii cad de acord ca o chestie pe care au detectat-o ar fi unde gravitationale rezultate in urma contopirii a doua gauri negre ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2016, 21:11:01
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cine si unde a scris ca nu ar exista unde gravitationale ?
Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Iuliu, ia uite ce spun cercetatorii:

LIGO - http://en.wikipedia.org/wiki/LIGO

LIGO, which stands for the Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory, is a large-scale physics experiment aiming to directly detect gravitational waves. Cofounded in 1992 by Kip Thorne and Ronald Drever of Caltech and Rainer Weiss of MIT, LIGO is a joint project between scientists at MIT, Caltech, and many other colleges and universities. It is sponsored by the National Science Foundation (NSF). At the cost of $365 million (in 2002 USD), it is the largest and most ambitious project ever funded by the NSF.

Observations at LIGO began in 2002 and ended in 2010; no unambiguous detections of gravitational waves have been reported.

Din pacate se pare ca in urma experimentelor care au durat 8 ani au constatat ca undele gravitationale nu exista. Deci nu este vorba de aparatul matematic sau de formule ci de realitatea undelor gravitationale ... in spatiul 3D
Stimatul nostru coleg Mandea, care după el nici gravitație nu există.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si cum ii dovedesti ca exista ? Doar pentru ca unii cad de acord ca o chestie pe care au detectat-o ar fi unde gravitationale rezultate in urma contopirii a doua gauri negre ?
Da, așa funcționează metodologia științifică, odată pe an se întâlnesc toți aștia în secret și cad de acord care cum ce este valid.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2016, 21:24:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Aia stiu si eu nu trebuie sa-mi explici. Cauta sa obtina acceptul unor nume mari dupa care le inchid gura tuturor criticilor - oricine nu crede in gauri negre care se contopesc e sarit de pe fix.

Nu s-a schimbat nimic de la Galileo incoace. Eu intrebam cum faci sa-l convingi pe Albert ala ca exista.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2016, 21:26:27
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Aia stiu si eu nu trebuie sa-mi explici. Cauta sa obtina acceptul unor nume mari dupa care le inchid gura tuturor criticilor - oricine nu crede in gauri negre care se contopesc e sarit de pe fix.

Nu s-a schimbat nimic de la Galileo incoace. Eu intrebam cum faci sa-l convingi pe Albert ala ca exista.
Ii arati lucrarea stiintifica a astora, cu toate datele. Citeste el un pic acolo, nu intelege nimic (cam toti am face asa), si dupa aceea, tot pe a lui o tine :))
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2016, 21:34:47
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ii arati lucrarea stiintifica a astora, cu toate datele. Citeste el un pic acolo, nu intelege nimic (cam toti am face asa), si dupa aceea, tot pe a lui o tine :))
Pai care e diferenta intre unul care crede orbeste tot ce ii spun astia si unul care nu crede din diferite motive ? Ca nici unul dintre noi nu intelege mare lucru.
In viata de zi cu zi putem face diferenta intre teorii bune sau proaste pentru ca avem computer, avion, celular samd. Dar cum poti sa verifici daca exista intr-adevar gauri negre care se contopesc sau aia vad acolo ceea ce isi doresc sa vada si nu ceea ce exista ...ca sa ma exprim frumos si sa nu spun ca au luat-o de mult pe aratura ?
De ce te-ai increde tu sceptic fiind in niste oameni care nu au inventat in viata lor un cui ci doar chestii care nu au legatura cu viata de zi cu zi si pe care nu le verifica decat ei intre ei ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2016, 22:13:46
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu intrebam cum faci sa-l convingi pe Albert ala ca exista.
Simplu. Nici cum.
Am trecut peste perioada aia din viață când eram în stare să dezbat despre orice cu oricine.

Acum îmi aleg interlocutorii, dacă văd că o persoană arată un interes și posedă niște cunoștințe sau vrea să știe despre acel subiect nimic nu îmi face plăcere mai multă să susțin un dialog (să discut despre acel subiect, nu să conving pe cineva de cineva).

Motiv pentru care postez odată la câteva luni când apare ceva care cred eu că merită un răspuns, sau motiv pentru care nu încerc să te conving pe tine sau pe Y că pământul are peste 4miliarde de ani, sau că T.E. este adevărată și susținută de munți de dovezi, sau că dumnezeul descris de biblia ta nu există.

Ești liber să crezi ce vrei, pot să dorm noaptea liniștit și dacă tu crezi că pământul este plat, sau că la fundul oceanului pacif sunt unicorni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2016, 22:20:16
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Apropo, nu știu dacă folosești reddit, dar aici găsești un mega thread despre unde gravitaționale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare