Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 07.10.2016, 11:04:36
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Exista sfinți care au avut niște experiențe îngăduite de Dumnezeu pentru folosul nostru. Nu-i putem numi dubioși doar pentru ca nu am beneficiat și noi de asemenea minuni. Indiferent dacă au recunoscut sau nu aceasta scriere, despre vămile văzduhului exista și alte marturii.
Doar nu cumva crezi ca suntem primiți și în Rai pe criterii lumești. Aceiași necurati care aici ne momesc spre păcate dincolo se arata contabili perfecți ai păcatelor noastre care ne acuza. Acest lucru îl știu și cei care, în viața fiind, cad în deznădejde.

Despre Maica Domnului, am citit ca se ruga astfel într-o prezentare a vieții și a adormirii ei.
Daca ar fi existat aceste vami, cu siguranta Hristos, apostolii sau sfintii parinti in perioada Sinoadelor ecumenice ne-ar fi informat cu siguranta. Doar nu crezi ca diavolii dupa invierea lui Hristos au inceput sa construiasca aceste vami, si in sec.XII le-au terminat, iar dupa acest secol (secol in care a aparut primele scrieri despre aceste vami) anumite persoane au primit informatii (viziuni) despre aceste vami spre folosul nostru?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #282  
Vechi 07.10.2016, 11:44:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

https://ro.orthodoxwiki.org/V%C4%83mile_v%C4%83zduhului
Reply With Quote
  #283  
Vechi 07.10.2016, 13:51:44
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit



Despre învățăturile proaste ale unor preoți și despre cele 24 de vămi | LITURGICĂ ȘI MISIOLOGIE ORTODOXĂ
http://www.teologie.net/2011/07/14/i..._switcher=true
Reply With Quote
  #284  
Vechi 07.10.2016, 14:08:42
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Daca ar fi existat aceste vami, cu siguranta Hristos, apostolii sau sfintii parinti in perioada Sinoadelor ecumenice ne-ar fi informat cu siguranta. ?
Nu neaparat.Hristos nu este obligat sa-ti dea tie sau nimanui raportul.
Marturii despre existenta lor sunt de la foarte multi sfinti, inclusiv Antonie Cel Mare.
Adu-ti amite ca diavolul a fost aruncat din Rai pt inaltarea mintii si nu pt
alte pacate spurcate.Adu-ti aminte ca diavolul desi este feciorelnic si posteste
(nu mananca nimic) tot a fost aruncat din Rai.
Cu alte cuvinte, Raiul (Mantuirea) se castiga greu si pierde foarte usor.
Adu-ti aminte ca Dumnezeu este si DREPT. CU alte cuvinte cand vine Sarsaila
si ii spune lui Dumnezeu: "Pe omul ala de ce il lasi in Rai ca uite pe mine m-ai lepadat doar pt ca m-am inaltat cu mintea si pe ala il lasi in Rai.Uite cate ganduri spurcate are.Eu Sarsaila am avut un singur gand si am fost dat afara din casa TA si omul ala are zeci de ganduri mai spurcate ca al meu.Pe ala de ce il lasi.Unde este dreptatea TA ? "
De aceea Dumnezeu pune accentul pe smerenie.Smerenia este singura arma care poate alunga gandurie de orice fel.
Si tot smerenia sterge pacatele, astfel incat cand Satana spune "este al meu.Uite a gandit ca mine in timpul vietii lui.Uite a gandit ba chiar si mai rau despre Tine decat eu Lucifer"
, atunci Dumnezeu sa-i arate lui Sarsaila ca omul acele s-a smerit, s-a pocait si si-a plans pacatele, a facut milostenie, etc, lucruri pe care Sarsaila nu vrea sa-l faca, pt ca nu mai poate sa-l faca.

Din cauza acestor vami, Hristos i se adreseaza celui care strange averi(zgarcenie) cu :"Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău. Și cele ce ai pregătit ale cui vor fi?"

Tot din cauza acestor vami, Hristos mai spune:
"Și iarăși zic vouă că mai lesne este să treacă cămila prin urechile acului decât să intre un bogat în împărăția lui Dumnezeu"
Mare si deosebita atentie la termenul bogat.De obicei prin bogatie noi intelegem bogatia materiala.De fapt
bogatia materiala este doar un aspect al bogatiei.Putem fi foarte bine bogati in alte patimi desi nu suntem bogati material(patima curviei, betiei,zavistiei, mandriei etc).
Cu alte cuvinte bogat = bogat in patimi.

Asadar nici bogatul in bani care are ca patima banul nu va trece in Rai , deoarece nu poata trece prin urechile acului(adica VAMILE, acele VAMI), dar nici cersetorul de pe strada ca merge iarna descult si fumeaza chistoacele
de pe strada (patima tutunului) nu poate trece prin urechile acului(VAMILE, acele VAMI), nici pensionara care moare
de foame dar care in schimb i se usuca gura barfind in stanga si dreapta despre avutiile altora(patima barfei) nu poate trece prin urechile acului(VAMILE, acele VAMI) si nici cei care au buzunarele goale si se bucura de necazul altora, nici cei care au buzunarele pline si se bucura de necazul altora, etc,etc si lista poate continua.

Esti bogat(in patimi) nu poti trece de VAMI, adica prin urechea acului.Simplu si clar.
End of story.

Last edited by Copacel; 07.10.2016 at 14:31:41.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 07.10.2016, 14:27:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu neaparat.Hristos nu este obligat sa-ti dea tie sau nimanui raportul.
Stupida retorica.

Citeste mai intai ultimele doua link -uri postate si mai ajusteaza discursul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 07.10.2016, 14:29:54
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Lucyfer a căzut nu pentru că a gândit, dar pentru că nu L-a mai iubit.

https://youtu.be/9YEyuRlSieg

Reply With Quote
  #287  
Vechi 07.10.2016, 15:17:22
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Esti bogat(in patimi) nu poti trece de VAMI, adica prin urechea acului.Simplu si clar.
End of story.
Adevărat. Dar noi suntem îngerii căzuți. De la A la O Mega.Prăpastia va fi așa de mare, la fel și scrâșnirea din dinți. Toată disputa e aici pe pământ iar noi suntem la mijloc. Raiul și iadul sunt aici. Depinde în ce tabăra vei fi.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 07.10.2016, 15:28:23
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pc-cutza Vezi mesajul
Adevărat. Dar noi suntem îngerii căzuți.
Tu nu esti inger cazut.Ca daca ai fi n-ai mai putea sa te mantuiesti si ai avea coarne.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 07.10.2016, 15:38:38
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Sa înțeleg ca omul nu are coarne? Eu cred că a făcut mai mult rău decât oricare altă entitate spirituală. Dar na ne amăgim și noi cum putem.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 07.10.2016, 16:09:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu glumesc dar nu inteleg de ce ar trebui sa cad pe spate ca vine un grec sau doi si spune nu stiu ce. Poate omul are interese pe la el prin biserica si pentru ca nu are destula sustinere acolo, baga soparle pe la fraierii de pe aici, doar doar o prosti vreo cativa preoti care sa se desparta de ierarhi sau vreo cativa mireni sariti de pe fix care sa strige dupa ierarhi pe strada.

Smecherul nu le spune oamenilor ca el la el acolo in Grecia nu a intrerupt pomenirea ca probabil il dadeau aia afara, ii prosteste pe ai nostri ca daca o fac e o virtute. Sa-i vad eu pe preotii care au recurs la gestul asta si pe cretinii care au strigat dupa ierarhi pe strada ce or sa faca dupa ce BOR va organiza un sinod. Probabil ori se vor duce la stilisti, ori la New Jerusalem, ori cine stie pe unde, ca din BOR nu cred ca vor mai face parte. Poate le face taica Zisis si Master Vulcanescu o biserica cu adevarat ortodoxa. Sau poate o sa le fie de ajuns blogul lui Saccsiv, in definitiv nu conteaza unde te aduni, ce mi-e niste ziduri ce mi-e un wall pe internet.
De ce ești viclean și-ți faci în ciudă ca AlinB? Trebuia să-ți bați și tu joc de Noul Ierusalim ca să susții și tu că cică ei sunt proveniți, așa cum rezultă din textul tău, din neascultătorii de BOR sau ce știu eu ce mai visează domnia ta.

Una e să-ți bați joc de greci, cum faci tu și alții ca tine, deși unii din ei chiar spun Adevărul și alta e să fii viclean și să bagi Noul Ierusalim laolaltă cu sectele și BOSV.

Nu pricepi că ei sunt niște nevinovați care suportă pe nedrept batjocura celor din BOR după ce i-au dat afară făcîndu-i secte și eretici?

Voi aveți noțiunea elementară de vinovat și de nevinovat?

N-aveți cele mai elementare noțiuni de dreptate și de adevăr dar vă permiteți să comentați... cu viclenie, cu răutate, cu batjocură, din tot felul de interese lovind cu nemiluita în nevinovați.

Nu crezi că asta doare? Doare în dreptate și în adevăr. Ar trebui să doară pe oricine. Dar voi nu știți ce-i aia durere fiindcă ați lepădat dreptatea și adevărul și v-ați pilit ca și copiii de bani gata.

Și după ce v-ați pilit mai și vreți mereu la putere avînd impresia că acolo se ajunge prin parvenire... lovind mereu în nevinovați.

De ce sunteți niște frustrați fără credință care vă sinucideți făcînd mereu în ciudă... în ciuda mîntuirii voastre? Oare voi sunteți victimele?

E trist pentru mine să asist la discuții golănești și gLumești în care vă distrați și batjocuriți nevinovați și în care nu văd altceva decît viclenie și desfrînare!

De ce vă permiteți voi să vă permiteți și să nu vă pese cînd vă bateți joc mereu de dreptate și de adevăr?

Așa sunteți voi ortodocși? Așa apărați voi ortodoxia pilind răutatea?

Păi nimic nu va intra acolo, nicio răutate, niciun păcat, niciun serv-viciu oricîte pile ar avea ea răutatea și voi care o propagați... la ce patriarh și la ce episcop sau ierarh ați avea voi impresia că vă puneți pile cînd loviți în nevinovați!

Cine lovește în nevinovat lovește direct în Dumnezeu!!!
E vai de capul și de zilele lui!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare