Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.08.2010, 17:26:21
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Exclamation nu imi amintesc sa fi spus asta

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Oricum in topicul respectiv ZIZO incheie discutia cu mine spunand ca nu e de acord sa venim cu citate din Sfintii Parinti si ca doar Scriptura trebuie luata in seama ci nu ce spun alti oameni.
Nu am spus asa ceva, nu incepe din nou sa cauti raul unde nu este. Te intrebasem si cine spune Crezul la al doilea botez al calugarilor, de ce nu imi raspunzi daca vrei sa ma ajuti sa inteleg?! Multe intrebati ti-am pus dar nu ai vrut sa-mi raspunzi. Asa ca te rog, nu cauta din nou raul unde nu exista.
Vezi ca am inceput sa citesc si Traditia care pana acum nu stiam ce inseamna. De cand am fost botezata la ortodocsi nimeni, niciodata mi-a vorbit de aceste scrieri din Traditie. Acum ca sunt afara din Romania de decenii ma acuzati ca nu le-am citit si nu cred in ele. Era mai bine daca nu-mi aduceam aminte ca sunt crestina si ma dadeam la religia japoneza??
Subliniez: daca aceste scrieri Traditia nu contrazic ce e scris in Scriptura atunci sunt inspirate de Dumnezeu desi la sfarsitul Bibliei sta scris: " Și eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărți: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta; "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.08.2010, 17:33:18
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit Sunt multe lucruri la care trebuie sa ne gandim inainte de a acuza

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
ZIZO a deschis acest topic cu aceasta intrebare, in urma unei discutii avute cu mine pe un alt topic. Ea nu este de acord cu multe aspecte din ortodoxie , in primul rand cu botezul.
Incercati sa va puneti in locul meu si pastrati pentru voi ceea ce simtiti fara sa destainuiti cuiva. Incercati va rog. Daca crestinii de aici o sa-i gasesc dar au alte scrieri din Traditia japoneza crestina? ce-i de facut? intelegeti acum de ce insist pe Biblia ortodoxa romana? Intelegeti de ce am intrat pe aces site? Stiti doar sa dati cu piatra. Daca as avea sotul musuluman care acum vine la crestinism si biserica crestina ii spune sa tina doar o nevasta,sa le lase pe celelate?! Daca vrea sa renunte la mine? Daca am avea si fii impreuna?
Sunt multe lucruri la care trebuie sa ne gandim inainte de a raspunde cu acuze cuiva. Poate ca din disperare o persoana intra aici sa caute raspunsuri! Si ce gaseste? liniste sau ocara??
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.08.2010, 21:16:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cum sa-i citim pe Sfintii Parinti ( cum sa-i intelegem . . . )

http://www.cartiortodoxe.com/carte/2...fintii-parinti
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.08.2010, 21:30:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Aceasta este intrebarea mea. Va rog sa-mi rasundeti clar.
Sfintii Parinti, in scrierele lor se adresau tuturor? DA sau NU?

multumiri, Violeta
Asa cum printre mii de regizorei exista un Tarkovsky, un gigant care este UNIVERSAL si se adreseaza si mai ales este INTELES de toti.... si mai sunt si altii

Asa cum exista un Leonardo si un Michelangelo, un Lucas Cranach, un Rembrand, inteles de toata lumea,... printre multi alti pictori si sculptori

Asa exista si mari Duhovnici care pot fi cititi de toate religiile, pot fi INTELESI si URMATI de toti de pe glob, si paradoxal chiar daca au scris din pespectiva crestina.

Cei (SI SUNT MULTI) care prin scrierile lor dau nastere la disensiuni, la sentimente SI EMOTII NEGATIVE josnice, INFERIOARE, de mindrie, de violenta, de ura, de invidie, de nationalism, sovinism, militantism, rasism si fanatism...pot fi pusi deoparte si lasati in plata Domnului

Asa ca Violeta, daca citind, simti ca incepi sa treci prin stari emotionale si sentimente enumerate mai sus, acel cineva NU merita citit in continuare.
Cerceteaza-te mereu ce simti tu in inima ta!
Nu permite altora sa-ti DICTEZE cum sa simti..aici este o capcana!
Asta inseamna libertatea de care vorbea Hristos!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.08.2010, 21:53:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Asa ca Violeta, daca citind, simti ca incepi sa treci prin stari emotionale si sentimente enumerate mai sus, acel cineva NU merita citit in continuare.
Cerceteaza-te mereu ce simti tu in inima ta!
Nu permite altora sa-ti DICTEZE cum sa simti..aici este o capcana!
Asta inseamna libertatea de care vorbea Hristos!
Halal indrumare ! Poti adauga , Cozia : daca postul o oboseste si o slabeste , sa renunte la el , daca are chef de sex , sa faca oricum si oricand , daca rugaciunea o obosete , sa arunce cartile de rugaciune . . . Unde am ajuns Doamneee ! ! ! ! ! ! ! ! Halal libertate propovaduiesti prietene ! ! ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.08.2010, 22:54:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Halal indrumare ! Poti adauga , Cozia : daca postul o oboseste si o slabeste , sa renunte la el , daca are chef de sex , sa faca oricum si oricand , daca rugaciunea o obosete , sa arunce cartile de rugaciune . . . Unde am ajuns Doamneee ! ! ! ! ! ! ! ! Halal libertate propovaduiesti prietene ! ! ! ! !
Iar te pripesti si nu citesti cu atentie
Oboseala si slabiciunea nu face parte din emotiile negative enumerate de mine, deci sunt in regula. NIMIC NU SE OBTINE FARA EFORT. Cine spune altfel MINTE!

Daca citesti o scriere, de ex. si-ti vine chef de sex, nu este in regula, acel duhovnic nu este bun si ca urmare nu este UNIVERSAL

Metoda" mea, desi nu este a mea ci este preluata de la cei mai intelepti, este folosita de pustnici din toate timpurile, care nu aveau biblioteci..deci tot ce simteau, treceau prin filtrul INIMII! ce era bun raminea si se aduna in suflet, ce era INFERIOR era lepadat.
Asa se face cresterea in Pustie!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.08.2010, 22:57:57
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iar te pripesti si nu citesti cu atentie
Oboseala si slabiciunea nu face parte din emotiile negative enumerate de mine, deci sunt in regula. NIMIC NU SE OBTINE FARA EFORT. Cine spune altfel MINTE!

Daca citesti o scriere, de ex. si-ti vine chef de sex, nu este in regula, acel duhovnic nu este bun si ca urmare nu este UNIVERSAL

Metoda" mea, desi nu este a mea ci este preluata de la cei mai intelepti, este folosita de pustnici din toate timpurile, care nu aveau biblioteci..deci tot ce simteau, treceau prin filtrul INIMII! ce era bun raminea si se aduna in suflet, ce era INFERIOR era lepadat.
Asa se face cresterea in Pustie!
Numai că problema care se pune este cât este inima de curată; cu o inimă necurată poți să faci multe "filtrări" greșite!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.08.2010, 23:38:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Numai că problema care se pune este cât este inima de curată; cu o inimă necurată poți să faci multe "filtrări" greșite!
Bine punctat, si din acest motiv astazi auzim doar de unul doi pustnici/regiune care au ramas pe "pozitii" induhovnicindu-se cu adevarat. Restul de zeci sau sute de anonimi de care se vorbeste ca fosneau padurile de ei probabil ca erau pusti confuzi cu FILTRE IMBICSITE(vorba ta) , adolescenti, flacai fugari in padure de frica arcanului ostasesc sau de parinti si care s-au si pierdut in neant, de aceea nici nu si-au facut un nume!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.08.2010, 10:17:29
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Nu am spus asa ceva, nu incepe din nou sa cauti raul unde nu este. Te intrebasem si cine spune Crezul la al doilea botez al calugarilor, de ce nu imi raspunzi daca vrei sa ma ajuti sa inteleg?! Multe intrebati ti-am pus dar nu ai vrut sa-mi raspunzi. Asa ca te rog, nu cauta din nou raul unde nu exista.
Vezi ca am inceput sa citesc si Traditia care pana acum nu stiam ce inseamna. De cand am fost botezata la ortodocsi nimeni, niciodata mi-a vorbit de aceste scrieri din Traditie. Acum ca sunt afara din Romania de decenii ma acuzati ca nu le-am citit si nu cred in ele. Era mai bine daca nu-mi aduceam aminte ca sunt crestina si ma dadeam la religia japoneza??
Subliniez: daca aceste scrieri Traditia nu contrazic ce e scris in Scriptura atunci sunt inspirate de Dumnezeu desi la sfarsitul Bibliei sta scris: " Și eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărți: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta; "
Cuvintele tale au fost acestea: ``retrage-te daca asa vrei. Oricum, toate raspunsurile tale se bazau doar pe scrierile Sf. Parinti nicidecum pe ceea ce sta scris in Scriptura. Eu voiam sa gasesc raspunsuri la ce zice Sfanta Scriptura.
Daca peste vreo 20 ani vor exista mai multe carti in Sfanta Traditie ai sa uiti de tot ce sta scris in Cuvantul lui Dumnezeu. Pacat, Scriptura este masura cu care vom fi masurati in ziua de apoi. Iti multumesc oricum si iti doresc numai bine, Violeta``
Eu am inteles de aici ca nu vrei sa iei in considerare ce spun Sfintii parinti, ci doar ce e scris in Scriptura, practica sectara. Daca am inteles gresit te rog sa ma ierti. Desi Sfintii Parinti cu argumente din Scriptura explica, si eu am considerat ca este o informatie corecta si exacta pentru tine.

Cine spune crezul la al doilea botez al calugariei? ma intrebi pe mine: nu stiu cine spune, nu am asistat la un botez calugaresc ca sa pot sa iti raspund. Deci nu e nu vreau, ci nu stiu.

Eu cred ca ai inteles gresit Traditia, adica rolul scrierilor Sfintilor Parinti. Rolul lor nu este de a contrazice sau nu Scriptura ci de a da sfaturi cum sa intelegem Scriptura.
Luam de bun ce spune un om sau altul despre Scriptura, din diferite secte sau nu, si nu luam de bun ce spun Marii Duhovnici, nu crezi ca e ciudat?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.08.2010, 10:33:21
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Incercati sa va puneti in locul meu si pastrati pentru voi ceea ce simtiti fara sa destainuiti cuiva. Incercati va rog. Daca crestinii de aici o sa-i gasesc dar au alte scrieri din Traditia japoneza crestina? ce-i de facut? intelegeti acum de ce insist pe Biblia ortodoxa romana? Intelegeti de ce am intrat pe aces site? Stiti doar sa dati cu piatra. Daca as avea sotul musuluman care acum vine la crestinism si biserica crestina ii spune sa tina doar o nevasta,sa le lase pe celelate?! Daca vrea sa renunte la mine? Daca am avea si fii impreuna?
Sunt multe lucruri la care trebuie sa ne gandim inainte de a raspunde cu acuze cuiva. Poate ca din disperare o persoana intra aici sa caute raspunsuri! Si ce gaseste? liniste sau ocara??
Violeta, daca te gasesti in situatia de mai sus, nu te mai framanta, linisteste-te si crezi in continuare in Hristos. Acum: daca nu te va alege pe tine, e consecinta faptului ca ai acceptat sa te casatoresti cu un musulman care are mai multe sotii. Trebuie sa ne asumam faptele noastre. Si iata cum faptele noastre au repercursiuni asupra fiilor nostri. Cum va vrea Dumnezeu. Viata e presarata de necazuri si greutati, un om puternic stie sa treaca peste ele. Eu nu dau cu piatra, am incercat sa iti explic asa cum vad ortodoxia, desi te-am atentionat de la inceput ca sunt doar un simplu om , subiectiv poate si nu obiectiv si ca cel indreptatit sa iti explice este un duhovnic. Am avut si am doar intentii bune.
Aici pe forum ai sa gasesti multe raspunsuri dar nu toate sunt corecte.

Vezi de ce ti-am raspuns candva ca eu nu m-as fi casatorit cu cineva de alta religie? ca asta duce la compromisuri care mai devreme sau mai tarziu te vor face sa suporti consecinte grave? ce e de facut acum? Roaga-te la Dumnezeu si cu siguranta iti va descoperi calea ce trebuie urmata.
Forumul sau un grup de oameni nu poate juca rolul duhovnicului tau. Cati oameni atatea pareri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate diverse din Sfintii Parinti OvidiuO Generalitati 141 09.12.2013 21:11:04
Sfintii parinti ioachim si ana patricia2006 Nunta 3 30.07.2012 22:36:23
Cine sunt Sfintii Parinti? LaPetiteMoc Sfinti Parinti (Patrologie) 30 21.09.2011 23:48:29
Cine sunt Sfintii Parinti? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 37 25.11.2010 12:21:04
Arhimandritului Lazar Puhalo din anul 1989 adresata unui grup de catehumeni patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 1 28.12.2008 01:20:50