Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2010, 12:22:28
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit Cugetari Folositoare pentru Suflet

Un frate l-a întrebat pe unul din părinți:
– Cum aduce diavolul încercarea asupra sfinților?
– Era unul din părinți, pe nume Nicon, care locuia în muntele Sinai. Și iată că a intrat unul în cortul unui faranit, și, găsind-o pe fiica lui singură, s-a culcat cu ea, apoi i-a zis: spune „sihastrul, avva Nicon, mi-a făcut așa”. Când a venit tatăl ei și a aflat, a luat sabia, mergând asupra bătrânului. Când a bătut, bătrânul i-a deschis, dar când a întins sabia să-l ucidă, i s-a uscat mâna. Atunci faranitul s-a dus și le-a zis preoților, care au trimis după el. Bătrânul s-a dus; după ce l-au bătut mult, au vrut să-l alunge. El însă i-a rugat: lăsați-mă aici, pentru Dumnezeu, ca să mă pocăiesc. Și l-au despărțit de biserică pentru trei ani, poruncind ca nimeni să nu vină la el. Vreme de trei ani, în fiecare duminică venea la biserică să se pocăiască, și se ruga de toți: rugați-vă pentru mine. Mai târziu, s-a îndrăcit cel care făcuse păcatul, și adusese ispita asupra sihastrului. El a adeverit la biserică: eu am făcut păcatul și am spus să fie pârât robul lui Dumnezeu. Atunci s-a dus tot poporul să se pocăiască față de bătrân, zicând:
– Iartă-ne, părinte, și rămâi cu noi.
– De iertat, fie-vă iertat, de rămas, nu mai rămân aici cu voi, fiindcă nu s-a găsit nici unul cu discernământ căruia să-i fie milă de mine. Și așa s-a dus de acolo. Iar bătrânul a spus: vezi cum aduce diavolul încercările asupra sfinților?
Pentru avva Nicon, Patericul Egiptean
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2010, 12:23:33
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

A mai zis: nu se găsește dragoste mai mare decât aceasta, a-și pune cineva sufletul pentru aproapele său. Dacă aude cineva cuvânt rău, adică întristător, putând să zică și el la fel, și se luptă să nu spună; dacă e asuprit și îndură, și nu răsplătește la fel – unul ca acesta își pune sufletul pentru aproapele.
Pentru avva Pimen, Patericul Egiptean
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2010, 15:45:30
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Arsenie Boca

Nu va putea avea omul pace pe pamant de nu va avea pace cu DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2010, 23:18:19
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O carte care cred ca va fi citita cu mult interes: ,,Predici ale Sfintilor Parinti la duminicile de peste an": Ioan Gura de Aur,Vasile cel Mare,Grigorie Teologul,Ioan Damaschin,Teodor Studitul,Simeon Noul Teolog,Grigorie Palama,Nicodim Aghioritul.

In prezentarea acestei carti se spune:

,,Scrierile Sfinților Părinți purtători de Dumnezeu și ale marilor dascăli ai Bisericii, pe care pronia lui Dumnezeu și iubirea credincioșilor le-a păstrat până în zilele noastre, și mai ales în forma lor de la început, sunt o comoară neprețuită plină de harul dumnezeiesc. Și deoarece viața acestor păstori ai turmei cuvântătoare a lui Hristos însemna aplicarea Evangheliei în fapt, și întruparea cuvântului dumnezeiesc, cine poate să pună la îndoială faptul că ei sunt tâlcuitorii și hermeneuții cei mai potriviți și mai autentici? Și este o binecuvântare cerească pentru credinciosul creștin să intre în comuniune cu ei, prin mijlocirea acestor texte unice și să se hrănească duhovnicește cu hrana vârtoasă, bună la gust, pe care Părinții noștri s-au arătat capabili s-o pregătească după atâtea lupte.

Deci, să-i ascultăm ca de la Amvon pe stâlpii Ortodoxiei, dezvoltându-și subiectele fundamentale pentru mântuirea noastră, pe care Sfânta noastră Biserică le binevestește credincioșilor în cadrul Sfintei Liturghii din Duminicile întregului an, în care cuvântul lui Dumnezeu intră spre ascultare, se întrupează și se împărtășește acestora prin Trupul Său înviat."

Lectura placuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2010, 16:20:02
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Se spunea despre avva Marcu egipteanul, că vreme de treizeci de ani n-a ieșit din chilia lui. Preotul obișnuia să meargă la el și să-i facă liturghie. Diavolul însă, văzând răbdarea lui plină de virtute, a uneltit să-l încerce, să-l facă să osândească pe altul, și a trimis un îndrăcit la bătrân, chipurile pentru binecuvântare. Înaintea oricărui cuvânt, îndrăcitul îi spuse bătrânului: preotul tău are miros de păcat, nu-l mai lăsa să vină la tine.
Bătrânul cel insuflat de Dumnezeu îi spuse: fiule, toți își aruncă necurăția afară, tu însă mi-ai adus-o mie. Este scris însă: „nu judecați, ca să nu fiți judecați” (Matei 7, 1.). Și dacă este păcătos, Dumnezeu îl va mântui, căci e scris „rugați-vă unii pentru alții, ca să fiți vindecați” (Iacov 5, 16.).
După cuvântul acesta făcu o rugăciune, izgonind demonul din om, și îi dete drumul sănătos. Când veni preotul ca de obicei, bătrânul îl primi cu bucurie. Bunul Dumnezeu, văzând blândețea bătrânului, îi dete semn.
Când să stea preotul dinaintea sfintei mese, povestea bătrânul „am văzut înger al Domnului pogorând din ceruri, și și-a pus mâna pe capul preotului, care s-a făcut ca un stâlp de foc. Eu m-am minunat de priveliște, și am auzit o voce spunându-mi: omule, de ce te-ai minunat de asta? Dacă un împărat pământean nu-și lasă mai-marii săi să îi stea murdari dinainte, ci doar cu mare slavă, cu atât mai mult puterea dumnezeiască nu-și va curăți pe slujitorii sfintelor taine, când stau dinaintea slavei celei cerești?
Iar Marcu egipteanul, luptător de neam bun al lui Hristos, care a ajuns mare, s-a învrednicit de harul acesta, că nu l-a judecat pe preot.
Pentru avva Marcu egipteanul, Patericul Egiptean
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2010, 19:04:54
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfantul IOAN GURA de AUR

,,Cei mai multi oameni ii judeca pe ceilalti pt. ca nu s-au putut opri asupra lor insisi spre a-si vedea propriile pacate.Cu totii trecem cu vederea pacatele noastre si ne ocupam de ale altora.Daca,dimpotriva,ne-am cerceta propriile pacate,am fi mai ingaduitori cu semenii nostri si i-am ierta mai lesne''.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.12.2010, 15:19:14
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

L-a întrebat un frate pe avva Matoe:
– Spune-mi un cuvânt.
– Du-te, roagă-te lui Dumnezeu să-ți dea jale în inimă și smerenie, și ia aminte pururea la păcatele tale, nu judeca pe alții, ci pune-te mai prejos de toți, nu te împrieteni cu băiat, nu avea cunoștință cu femeie, nici prieten eretic, curmează familiaritatea de la tine, stăpânește-ți limba și pântecele, ține-te departe de vin, și dacă vorbește cineva despre orice ar fi, nu te certa cu el, ci dacă vorbește bine, zi: „da”; dacă rău, zi: „tu știi ce spui”. Și nu te înfrunta cu el despre cele pe care le-a spus. Asta este smerenia.
Pentru avva Matoe, Patericul Egiptean
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.12.2010, 21:22:08
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Cuviosul Sofronie Saharov: "Pe om numai pacatul il injoseste".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.12.2010, 14:51:13
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfantul IOAN GURA de AUR

Sa nu ne intereseze nici lucrurile care se pierd,nici slava care apune,nici trupul care imbatraneste,nici frumusetea care se ofileste,nici desfatarea care trece.Sa ne adunam toate fortele ca sa slujim sufletul.Este greu sa vindecam trupul bolnav,dar sa vindecam sufletul este un lucru usor.Ajunge sa vrem lucrul acesta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.12.2010, 15:24:14
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog din suflet o rugaciune pentru.... mara2008 Slujba inmormantarii 12 18.07.2013 00:01:10
carti folositoare de suflet yon_mihai Despre Biserica Ortodoxa in general 4 18.04.2011 21:05:42
Sugestie pentru un suflet brokeneagle Slujba inmormantarii 11 31.10.2010 22:47:09
Pentru Suflet danyel Resurse ortodoxe on-line 14 02.10.2009 17:56:56
sfaturi pentru suflet radup Nunta 42 03.11.2008 22:02:59