Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.05.2011, 17:15:58
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit Poate preotul refuza iertarea pacatelor spovedite?

Citeam o istorioara cu o persoana care s-a spovedit si impartasit fiind pe patul de moarte. Preotul a zis ceva de genul: "avea pacate multe si grele dar i le-am iertat". Ma intreb: putea sa nu i le ierte? Adica cineva ateu (dar botezat) sa se spovedeasca in ultima clipa dar fiind prea mari pacatele sa nu i le poata ierta preotul?
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.05.2011, 17:29:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Citeam o istorioara cu o persoana care s-a spovedit si impartasit fiind pe patul de moarte. Preotul a zis ceva de genul: "avea pacate multe si grele dar i le-am iertat". Ma intreb: putea sa nu i le ierte? Adica cineva ateu (dar botezat) sa se spovedeasca in ultima clipa dar fiind prea mari pacatele sa nu i le poata ierta preotul?
nu preotul iarta pacatele, ci Hristos.

In ce priveste iertarea pacatelor grele pe patul de moarte.. este un pic mai problematic pt ca omul nu mai are timp sa-si faca canonul. Citeste ce spune parintele Cleopa despre aceste lucruri.. cred ca era in cartea "Drumul sufletului dupa moarte".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.05.2011, 17:45:21
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
nu preotul iarta pacatele, ci Hristos.
Parca spune Scriptura: "si ce veti ierta va fi iertat si la mine", Hristos iarta dar prin preot, si trebuie si preotul sa ierte in numele Lui. Cred ca apare delimitarea persoanelor. Nu?
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.05.2011, 21:26:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Asteptind o cursa in aeroport in Baneasa am gasit o revista ,,Lumea credintei , magazin ilustrat..." uitata sau poate lasata intentionat de cineva acolo dar pe care am luat-o si am citit-o apoi calatorind .
Intr-un articol despre acest subiect (,,Cit poate ierta preotul si daca iertarea lui este conditionata de ceva ? ") se spunea cam asa:

preotul are niste limite, adica niste conditii, in care acorda iertarea pacatelor si in functie de gravitatea lor, el nu iarta (nu este obligat de catre nimeni !) totul otova, fara nici o conditie ! Aceasta se intimpla la omul care nu este in pericol de moarte iminenta . Adica, la acesta depinde de : daca se caieste cu adevarat de ceea ce a facut , daca voieste sa se opreasca de la savirsirea pacatelor mari , adica se se indrepteze si sa o rupa cu pacatul, daca voieste sa faca penitenta (nu mai discutam de latura pedagogica a epitimiei/canonului), daca il iubeste pe Hristos cu adevarat si pe casnicii lui sfinti prin care s-au dat sfintele canoane, s.a.m.d.
Daca pacatele crestinului sanatos sunt de gravitate f. mare (desfriu in cazul preotului, savirsirea mai mult de o crima in mod intentionat, numar de avorturi care se apropie de 10 , prigonirea parintilor, caderea de la credinta ortodoxa in erezie sau si in schisma, savirsirea botezului sau a cununiei cu nasi de alta credinta fara ca cineva sa fi cercetat acestea sau casatoria cu rude mai mici de gradul III , si mai sunt citeva situatii bine precizate) atunci preotii isi declina competenta si trimit la episcopi pt. deslegare. Teoretic poate deslega orice duhovnic oricare pacat (ca si capacitate, ca si putere, ca si har cu care a fost investit, de deslegare) dar deoarece importanta faptelor cercetate este asa de mare se prefera trimiterea la episcopul eparhiot. Este ceva asemanator cu trimiterea in cazul medicilor de la un nivel la altul , de la o competenta la alta mai mare , de la nivelul harului la nivelul plenitudinii desavirsite (ca sa fac un pleonasm) a harului !

Deci sa retinem ca se iarta pacatele de catre preot in conditiile precizate , si ma repet , preotul are puterea de a ierta pacatele fara a avea obligaria neconditionata de a ierta . Temei la ceste vorbe , articolul arata :
- Hristos nu voieste moartea pacatosului, ci sa se intoarca (de la pacat, adica sa se pocaiasca adevarat si nu formal) si va fi viu !
- ,,...du-te si fa acestea si vei fi viu..." este porunca lui Hristos data tinarului bogat care voia sa dobindeassca imparatia cerurilor, adica sa fie fara de pacate , adica sa i se fi iertat toate pacatele pt. a deveni nemuritor.
- ,,... Invatindu-le sa pazeasca toate cite v-am poruncit voua..." (Ev. Matei,28/20) cuvintul Mintuitorului la despartirea de apostoli; iar ,,toate" insemneaza toate care ni s-au poruncit direct sau indirect prin apostoli si sfintii lui , adica pina la urma , si toate canoanele date de sfintii parinti .
- neindrasneala preotului de a se pune mai sus decit sfintii parinti de la sinoadele ecumenice (asta ar insemna mindrie draceasca), adica de a ignora ceea ce prevad canoanele pt. pacatele respective si sa inceapa, dindu-se deci mai cumsecade, si sa ierte el dupa bunul plac, deslegind aiurea .

Deslegarile necanonice le platesc duhovnicii in primul rind cu sanatatea lor . In acest sens cartile parintelui Cleopa, de exemplu, dar nu numai, sunt buna sursa de inspiratie .

Discutia despre efectul pacatelor celui aflat in moarte iminenta, dar care nu a frecventata biserica si nu a trait aproape de D.zeu toata viata sa pastrind aceasta ...cine stie pt. cind , ca si discutia despre efectul deslegarii fortate de iminenta mortii este destul de delicat si presupune multa cunoastere de teologie deoarece :
- in primul si in primul zind , faptul ca toata viata sa muribundul nu a avut ,,chef" de D.zeu tine numai de vointa sa , ori stim ca Hristos nu a constrins pe nimeni ca sa intre in rai !
- daca deslegarea in aceste conditii de constringere ar fi sigur ca ne baga in mod obligatoriu in rai atunci toti oamenii ar hoinari toata viata pe unde si cum or vrea ca si asa dobindesc raiul prin spovedania din ultimul moment . Dar si invers , daca nu ar fi totusi adevarat s-ar putea pune problema ca de ce sa ne mai spovedim si la final ?
Asadar explicatia teologica este un pic mai elaborata noi avind in sarcina sa ne punem in buna rinduiala cu tot ceea ce tine de noi . Restul 'om vedea fiecare pe unde ajungem !


Defapt, subiectul a mai fost amplu dezbatut pe nu stiu cite topice legate fie de preoti , fie de duhovnici , fie de taina spovedaniei, etc.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.05.2011 at 21:33:53.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.05.2011, 23:14:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Citeam o istorioara cu o persoana care s-a spovedit si impartasit fiind pe patul de moarte. Preotul a zis ceva de genul: "avea pacate multe si grele dar i le-am iertat". Ma intreb: putea sa nu i le ierte? Adica cineva ateu (dar botezat) sa se spovedeasca in ultima clipa dar fiind prea mari pacatele sa nu i le poata ierta preotul?
Ați adus în discuție o spovadă într-o situație excepțională, anume situația când penitentul se află în anticamera morții. În această situație, preotul poate acorda absolvirea și trebuie să o acorde, chiar dacă mărturisirea nu mai este posibilă.

Pentru situațiile obișnuite, un răspuns pe larg și lămuritor v-a dat dl Zaharia.
Preoții sunt administratori, în numele lui Cristos, a Tainelor instituite de El. Ei trebuie să se asigure că Tainele sunt eficiente. Pentru ca Tainele să fie eficiente sunt necesare două condiții:
-Taina să fie validă
-cel care o primește să se afle în dispoziție necesară.

Să exemplificăm cu Taina Sf Spovezi. Pentru ca ea să fie eficientă, adică pentru ca penitentul să se se afle din nou în stare de Grație Sfințitoare (ori, dacă a avut-o înainte, să sporească încă și mai mult) e necesar ca:
-absolvirea să fie validă (cel care absolvă să fie cu adevărat preot, să rostească Sf Forumulă după cum e prescris, să aibă intenția de a absolvi)
-penitentul să se căiască de toate păcatele de care își amintește și să fie hotărât să nu le mai repete.

Atunci când, în condiții obișnuite, preotul constată că penitentul nu este în dispoziție necesară, el nu numai că poate să nu acorde absolvirea, dar trebuie să refuze a o acorda, până când penitentul intră în dispoziția necesară.
Într-o situație extremă, precum cea adusă în discuție de dv, nu mai este tehnic posibil ca penitentul să revină în dispoziție necesară. Deci, preotul confesor va acorda absolvirea, în speranța că penitentul deja se află în dispoziție necesară.

Să nu uităm niciodată că scopul pentru care Mântuitorul a instituit atât Sf Taine cât și Biserica este mântuirea oamenilor. Uneori, acest scop poate fi atins prin refuzul administrării Tainei. Alteori, așa cum e evident cazul citat de dv, refuzul Tainei nu ar folosi la mântuire în niciun caz, pe când administrarea ei ar putea contribui în anumite condiții. Deci, trebuie administrată.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.05.2011, 23:38:14
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Impartasania

Am citit si am Inteles ce spune Zaharia si ce spune Sf. Parinti .
Intrebare oare daca vine un bolnav la doctor si spune tot cel doare si vine ca crede ca doctorul a facut o scoala si stie ce sai dea ca sa nul mai doara tot corpul sau o anumita parte a corpului , dar doctorul dupa cel consulta Ii spune uita tu dute acasa si nu mai Minca si nu mai bea ca sa te curatesti de ce ai In tinesi vino peste un an sau peste un timp ca sati dau medicamentul sa te tamadesti oare este corect ?????
Nu spune Hristos LUATI MINCATI ACESTA ESTE TRUPUL MEU CARE PT. VOI SI PENTRU MULTI SE FRINGE CA SA SE IERTE PACATELE VOASTRE. SI TOT ASA SI CU VINUL , LUATI SI BETIDIN ACESTA TOTI ACESTA ESTE SINGELE MEU AL LEGI CELEI NOI CARE PT VOI SI PT MULTI SE VARSA SPRE IERTAREA PACATELOR.
NU SPUNE MAI DEPARTE DUCETIVA SI POSTITI SAU FACETI CANON SI DUPA ACEASTA VENITI SA VA IMPARTASITI
Daca acel om pleaca si moare de o moarte napraznica oare nu este cineva raspuynzator ca nu la impartasit ca sai fie iertate pacatele Eu cred ca Hristos nu a cerut nici un canon nu ????
S L A V I T sa fie D O M N U L AMIN
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2011, 00:12:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Am citit si am Inteles ce spune Zaharia si ce spune Sf. Parinti .
Intrebare oare daca vine un bolnav la doctor si spune tot cel doare si vine ca crede ca doctorul a facut o scoala si stie ce sai dea ca sa nul mai doara tot corpul sau o anumita parte a corpului , dar doctorul dupa cel consulta Ii spune uita tu dute acasa si nu mai Minca si nu mai bea ca sa te curatesti de ce ai In tinesi vino peste un an sau peste un timp ca sati dau medicamentul sa te tamadesti oare este corect ?????
Nu spune Hristos LUATI MINCATI ACESTA ESTE TRUPUL MEU CARE PT. VOI SI PENTRU MULTI SE FRINGE CA SA SE IERTE PACATELE VOASTRE. SI TOT ASA SI CU VINUL , LUATI SI BETIDIN ACESTA TOTI ACESTA ESTE SINGELE MEU AL LEGI CELEI NOI CARE PT VOI SI PT MULTI SE VARSA SPRE IERTAREA PACATELOR.
NU SPUNE MAI DEPARTE DUCETIVA SI POSTITI SAU FACETI CANON SI DUPA ACEASTA VENITI SA VA IMPARTASITI
Daca acel om pleaca si moare de o moarte napraznica oare nu este cineva raspuynzator ca nu la impartasit ca sai fie iertate pacatele Eu cred ca Hristos nu a cerut nici un canon nu ????
S L A V I T sa fie D O M N U L AMIN
Am de facut doua readuceri aminte :

- cind am spus ca ,,noi avind in sarcina sa ne punem in buna rinduiala cu tot ceea ce tine de noi" m-am referit ca este musai (daca suntem ortodocsi) sa apelam la taina spovedaniei atunci cind vedem ca se stinge gazul in lampa si si mai mult , sa nu asteptam pina atunci, si cu siguranta ca vom primi deslegare de pacate deoarece chiar apelarea la taina marturisirii si in ultima clipa traduce dorinta nostra (dar intensitatea dorintei doar Hristos o stie cel mai adevarat) de pocainta sincera . Restul , asa cum am mai spus, 'om vedea cu ochii nostrii.

- ,,NU SPUNE MAI DEPARTE DUCETIVA SI POSTITI SAU FACETI CANON SI DUPA ACEASTA VENITI SA VA IMPARTASITI " nu va bazati numai pe aceste cuvinte , pe aceste idei , considerente, mod de a judeca, deoarece ar fi trebuit sa le tineti mult mai bine minte pe cele din Ev lui Ioan care ne spune ca multe a invatat si facut acest Iisus cit a stat cu apostolii sai (si care sunt cuprinse in Sf. Traditie si in sfintele canoane fara a aparea in sfinta Scriptura) ca daca s-ar fi scris toate atunci cartile (astfel rezultate) nu ar fi incaput in toata lumea ! Pe aceste cuvinte puteti sa nu le uitati toata viata ne mai fiid musai sa umblam precum neoprotestantii cu Biblia dupa noi si in tamvai pt. a vedea daca scrie anume ceva sau altceva !

NB : frate , dumneata esti ,,ostas" ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 10.05.2011 at 00:24:39.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2011, 21:53:53
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Am de facut doua readuceri aminte :

- cind am spus ca ,,noi avind in sarcina sa ne punem in buna rinduiala cu tot ceea ce tine de noi" m-am referit ca este musai (daca suntem ortodocsi) sa apelam la taina spovedaniei atunci cind vedem ca se stinge gazul in lampa si si mai mult , sa nu asteptam pina atunci, si cu siguranta ca vom primi deslegare de pacate deoarece chiar apelarea la taina marturisirii si in ultima clipa traduce dorinta nostra (dar intensitatea dorintei doar Hristos o stie cel mai adevarat) de pocainta sincera . Restul , asa cum am mai spus, 'om vedea cu ochii nostrii.

- ,,NU SPUNE MAI DEPARTE DUCETIVA SI POSTITI SAU FACETI CANON SI DUPA ACEASTA VENITI SA VA IMPARTASITI " nu va bazati numai pe aceste cuvinte , pe aceste idei , considerente, mod de a judeca, deoarece ar fi trebuit sa le tineti mult mai bine minte pe cele din Ev lui Ioan care ne spune ca multe a invatat si facut acest Iisus cit a stat cu apostolii sai (si care sunt cuprinse in Sf. Traditie si in sfintele canoane fara a aparea in sfinta Scriptura) ca daca s-ar fi scris toate atunci cartile (astfel rezultate) nu ar fi incaput in toata lumea ! Pe aceste cuvinte puteti sa nu le uitati toata viata ne mai fiid musai sa umblam precum neoprotestantii cu Biblia dupa noi si in tamvai pt. a vedea daca scrie anume ceva sau altceva !

NB : frate , dumneata esti ,,ostas" ?
Sunt ostas dar sunt aici departe de tara cum am mai spus de 10 ani cred ca acum a soit timpul sa vin in tara aceasta vara .
Deacord ca nu trebuie sa umblam cu Biblia ca si fatarnici sa ne vada lumea si sa cercetam numai ce ne cade noua bine la urechi si la suflet .
Insa eu mam referit la un lucru care se intimpla tot mai des aici unde sunt eu vorbesti cu frati tai ROMANI raspunzi Intrebarilor care tise pun In limita adevarului cunoscut de tine si In Intelepciunea data de DUMNEZEU , Insa este ceva ce nu poti Intelege ca te lupti mult sa duci pe cineva la biserica si dupa luni si luni de lamurire sa mearga ajunge ca doreste sa se duca si sa se Impartaseasca dar cInd vine dupa ce sa spovedit vezi ca ramIne la Liturghie pIna se termina si nu se Impartaseste ca nu are deslegare numai la apa Sfintita ca mai nou aici asa se da celor ce nu au deslegare sa primeasca impartasania iar ca un lucru si mai dureros este ca nul mai duci la bisreic nici legat sa desamagit am auzit cu urechile mele spunInd la ce sa mai vin dac am venit la doctor si am primit numai truda oare si Hristos a facut la fel cu toti care a venit la El ori el ia deslegat si lea dat vedere si sanatate si le poruncit sa nu mai fac pacate , dar ia deslegat ia tratat cu medicamentul Lui cel SFINT.
Slavit sa fie Domnul amin amin amin

+++ +++ +++ +++ Slava Tatalui si Fiului si Sf. Duh acum si pururea si In veciu vecilor amin amin amin
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2011, 12:07:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Prin mana preotului, Hristos trimite harul asupra celui ce se spovedeste.
Nu preotul hotaraste iertarea sau neiertarea pacatelor auzite, ci pocainta celui ce le marturiseste.

Preotul poate numai sa de dea dezlegare sau nu spre Impartasanie.
Dar si aici, cred ca preotul este luminat de Dumnezeu ce sa faca.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2011, 12:42:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Sunt ostas dar sunt aici departe de tara cum am mai spus de 10 ani cred ca acum a soit timpul sa vin in tara aceasta vara .
Deacord ca nu trebuie sa umblam cu Biblia ca si fatarnici sa ne vada lumea si sa cercetam numai ce ne cade noua bine la urechi si la suflet .
Insa eu mam referit la un lucru care se intimpla tot mai des aici unde sunt eu vorbesti cu frati tai ROMANI raspunzi Intrebarilor care tise pun In limita adevarului cunoscut de tine si In Intelepciunea data de DUMNEZEU , Insa este ceva ce nu poti Intelege ca te lupti mult sa duci pe cineva la biserica si dupa luni si luni de lamurire sa mearga ajunge ca doreste sa se duca si sa se Impartaseasca dar cInd vine dupa ce sa spovedit vezi ca ramIne la Liturghie pIna se termina si nu se Impartaseste ca nu are deslegare numai la apa Sfintita ca mai nou aici asa se da celor ce nu au deslegare sa primeasca impartasania iar ca un lucru si mai dureros este ca nul mai duci la bisreic nici legat sa desamagit am auzit cu urechile mele spunInd la ce sa mai vin dac am venit la doctor si am primit numai truda oare si Hristos a facut la fel cu toti care a venit la El ori el ia deslegat si lea dat vedere si sanatate si le poruncit sa nu mai fac pacate , dar ia deslegat ia tratat cu medicamentul Lui cel SFINT.
Slavit sa fie Domnul amin amin amin

+++ +++ +++ +++ Slava Tatalui si Fiului si Sf. Duh acum si pururea si In veciu vecilor amin amin amin
Eu vad altfel lucrurile : ne spune proorocul David inter-un psalm al sau : ,,Arunca toata grija ta asupra Domnului si el te va hrani pe tine "
Eu consider gresit ca trebuie sa-si propuna cineva de a aduce pe altcineva la biserica sau sa-l determine sa se roage sau sa pastreze anumite obiceiuri crestine in viata sa . Aceasta este pierdere de timp , timp irosit de pomana si fara nici un folos , nici pe departe cum ca asemenea actiuni ne sunt noua de folos la propria mintuire , nu !!
Conform poruncilor bisericesti (care se gasesc nominalizate in orice indreptar de spovedanie ) noi avem obligatia de a arata , de a spune, de a invata pe cel necunoscator si de a indrepta pe cel ce greseste ... si atit . Restul tine numai de el , de vointa lui si de alegerile lui .
Ia sa ne gindim , in timpul vietii sale a trecut tot omul pe linga restaurante, circiumi, bistrouri , etc ? Da, a trecut ! Si a intrat in ele ? Da , a intrat ; de ce a intrat ? pt. ca asa a vrut el sa faca !
Dar in aceiasi viata , a trecut pe strada pe linga cinematografe, teatre, locuri de spectacole, muzica , film , circ, concursuri sportive, etc ? Da, a trecut ! Si a intrat ? Da, a intrat ! De ce a intrat ? Pt. ca asa a vrut el , asa a considerat el firesc !
Dar in aceiasi viata , a trecut el pe linga fabrici, uzine , ateliere , etc ? Da, a trecut ! Si ce a facut ? a intrat in ele ? Da, a intrat ! De ce ? Tot pt. ca asa a vrut el !
Dar in magazine, supermarketuri, frizerii si coaforuri , magazine de haine, de parfumuri, de materiale sportive, de sali pt. sport, etc,si alte tot felul de spatii comerciale , a trecut ? Da ! Pt. ca asa a vrut el , asa a considerat el ca are nevoie, ca trebuie, ca este folositor , ca este frunos, ca este bine, etc !
Dar biserica a vazut in viata lui ? Da, a vazut ! Si a intrat in ea sa inceapa relatia cu D.zeu (ca si cu circiuma , teatrul, cinemaul, magazinele, uzinele, metrourile, etc)... nu ! De ce ? Pt. ca asa a vrut el si a considerat ca nu trebuie !!!

Pai atunci sa fie sanatos , Hristos nu obliga pe nimeni sa vina la el cu forta . Ci a spsus , in evanghelia citita in cele 3 zile din an ale zilei crucii : ,,...cine voiaste sa-mi urmeze, sa se lapede de sine, sa-si ia crucea sa si sa vina dupa mine !"
Daca tu ai considerat, om matur fiind, care sti ca ai trup si suflet in tine si care te ingrijesti si de trup * spalindu-l , dindu-i de mincare, tratindu-l, etc* si uneori si de suflet *ii dai distractii si relaxari si bucurii lumesti , ca si sum aceasta ar fi firea sufletului * ca nu este nevoie sa il cauti pe D.zeu si mai ales sa ai o legatura strinsa si permanenta cu El ... atunci este doar treaba ta . Din ce te legi tu cu minuta ta nu te desleaga nimeni fara voia ta !!
Biserica Ortodoxa face misiune si nu prozelitism , invata si arata dar nu sta de capul tau pina te zapaceste ca sa il alegi pe Hristos, pe acesta il alegi tu doar daca vrei ! Si atit !!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.05.2011 at 12:52:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce e iertarea? Marta Pocainta 99 11.11.2014 16:02:37
Iertarea pacatelor ca urmare a milosteniei? costel Spiritualitatea ortodoxa 27 05.03.2013 14:31:12
despre iertarea pacatelor alinuu Intrebari utilizatori 23 06.07.2011 18:08:46
preotul calugar hirotonit poate deveni apoi preot mirean? ana1987 Calugarul 103 13.11.2009 22:13:10
in ce situatie preotul poate refuza sa participe la o pomana? nela_27 Preotul 5 31.08.2009 01:04:51